up
ara
Sabahattin Ali

Sabahattin Ali

kent aylağı

kent aylağı

@frost - Konya

"İnsanların en zayıf yanları, sormadan, araştırmadan, düşünmeden, kafalarını patlatmadan inanmak hususundaki hayret verici temayülleridir. [eğitimleridir.] Dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çırpınan kalabalıktır."
Sabahattin Ali
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Özge Gömeç

Özge Gömeç

@ozgegomec - Balıkesir

Tanıdığım, okuduğum, özümsediğim ve içselleştirdiğim zaman "hayatımın yazarı" olarak adlandırdığım, hayatımın vazgeçilmez düşünce adamı. Roman karakterlerinde kendimi bulduğum, Maria Puder ve Macide karakterlerinin hassas ve güçlü duruşlarını kendimle özdeşleştirdiğim anlarda bir kez daha anlatımına hayran olduğum yazar.

Duygu ve düşüncelerinin değeri hiçbir zaman anlaşılmamış, tarih boyunca örselenmiş ve dışlanmış bir hayat öğretmeni. Kesinlikle okunup özümsenmesi gereken bir değer. Düşüncelerinin duruluğunu canıyla ödemiş dürüstlüğü karakteriyle bağdaştırmış bir insan sarrafı.

Daha denecek çok şey onun duygu ve düşünce dünyası için. Ama sözcükler anlatamaz. Ne demiş zaten kendisi: "Bir arkadaş istiyorum. Benimle konuşmadan beni tamamen anlayacak, benimle karşı karşıya saatlerce hiç konuşmadan oturabilecek bir arkadaş." Anlamak ve anlaşılmak üzerine kuruluydu her şey onun dünyasında. Hatta bazen onu gözlerinden bile anlayabilecek birine ihtiyacı vardı. Belki de benim onu bu kadar çok sevip benimsemiş olma nedenim budur. Çünkü hayatım boyunca aradığım tek şey anlaşılmak oldu tabii anlayarak anlaşılmak.
Sabahattin Ali
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

İnsanı insan yapan değerleri Sabahattin Ali çok güzel bir şekilde anlatıyor. İnsanın sadece bedeni hazlardan ibaret bir canlı olmadığını, insanın ruhsal durumunu kendine has müthiş üslubuyla okuyucularına aktarıyor.
Sabahattin Ali
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Duyguları tasvir ve teşbihle anlatmayı çok güzel bir şekilde başarıyor. Sabahattin Ali kendi manevi derinliğini kitaplarıyla okuyucularına hissettiren bir yazar. Bu da bence O'nun en önemli özelliği.
Sabahattin Ali
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Zeynepnur Balcı

Zeynepnur Balcı

@zeynepnurbalci - Bursa

Kanunlu, kanunsuz baskılar altında ezile ezile pestile döndük
Bugünün itibarlı kişileri gibi kese doldurmadık
Makam peşinde koşmadık
Sağdan soldan vurup milleti kasıp kavurmak emellerine kapılmadık
Çalmadan çırpmadan
Bize ekmeğimizi verenleri aç
Bizi giydirenleri donsuz bırakmadan
Yaşamak istedik.
Sabahattin Ali
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
September 15

September 15

@september15

Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması... İçimizde şeytan yok... İçimizde aciz var... Tembellik var... İradesizlik ve bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var...
ataç ikon İçimizdeki Şeytan
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Yıldız Çelik

Yıldız Çelik

@yildizcelik

Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı?
Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması...
İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu...
İçimizde şeytan yok...
İçimizde aciz var...
Tembellik var...
İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var...
ataç ikon İçimizdeki Şeytan
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Gamze

Gamze

@gmzdmry - Mersin

Sabahattin Ali paylaşım fotoğrafı
Sabahattin Ali
Sabahattin Ali'nin
Madonnasında, kitabın sonlarına doğru şöyle bir ibare yer alıyor:
İnsan insanın sadece sevgisine ve alakasına muhtaç.
Sabahattin Ali
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 0 yorum beğen ikon
ruh-u revan.🍒

ruh-u revan.🍒

@the - İstanbul

Sabahattin Ali.🍒 paylaşım fotoğrafı
Sabahattin Ali.🍒
"Bana ne kadar kötülük yapılırsa yapılsın kimseye saygısızca gitmedim. Aram bozuk olsa bile birinin bana ihtiyacı olsa hiç düşünmeden giderim ama görüyorum ki saygının sevginin hatta şefkatin bile iyileştiremeyeceği insanlar var."
Sabahattin Ali
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Muhammed Aktaş

Muhammed Aktaş

@scott

Sabahattin Ali. paylaşım fotoğrafı
Sabahattin Ali.
Ama unutma taş duvarlar arasındaki yalnızlığımın,
Senden başka penceresi yok.
Sabahattin Ali
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Yonca Tezman

Yonca Tezman

@kitapokumakhuzurverir - İstanbul

Sabahattin Ali paylaşım fotoğrafı
Sabahattin Ali
Sevgilim saadet ikimizindir,
Göklerden gelen bir yadigâr gibi...
-Sabahattin Ali
Sabahattin Ali
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Mutlu olmak paylaşım fotoğrafı
Mutlu olmak
Bu hayatta mutlu olmanın yolu, beklentiyi düşük tutmaktır.Yoksa kanatlarından vurulmuş kuşa dönersin.

Sabahattin Ali
Sabahattin Ali
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
26 beğeni · 1 yorum beğen ikon
ilkan (@ilkann)
Haklısın bu konuda
13.06.19 beğen cevap
ruh-u revan.🍒

ruh-u revan.🍒

@the - İstanbul

Sabahattin Ali - Canım Aliye, Ruhum Filiz paylaşım fotoğrafı
Sabahattin Ali - Canım Aliye, Ruhum Filiz
“Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku… Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz. İnsan muhitin bayağı, manasız, soğuk tesirlerinden kurtulmak istediği zaman yalnız okumak fayda verir. Bana en felaketli günlerimde kitaplarım arkadaş oldu fakat bu yetmiyor. Şiirlerimde de gördün ki, kitaplara rağmen çok ıstırap çektim çünkü candan bir insanım yoktu. Sen benim yarım kalan tarafımı ikmâl edeceksin.”
Sabahattin Ali
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Değirmen
1970
Yeni Dünya kitabının da yazarı Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan Değirmen kitabı Türk Klasikleri, Öykü türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750806605 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Değirmen isimli kitap 137 sayfadan oluşuyor. Kitap Kısacık, Okunası Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Değirmen kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yeni Dünya
1970
Değirmen kitabının da yazarı Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan Yeni Dünya kitabı Roman, Öykü türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750806612 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yeni Dünya isimli kitap 124 sayfadan oluşuyor. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Yeni Dünya kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kağnı Ses Esirler
1970
Değirmen kitabının da yazarı Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan Kağnı Ses Esirler kitabı Roman, Roman (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750806599 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kağnı Ses Esirler isimli kitap 221 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Sabahattin Ali Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Kağnı Ses Esirler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bütün Şiirleri - Dağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı, Öteki Şiirler
0
Değirmen kitabının da yazarı Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan Bütün Şiirleri - Dağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı, Öteki Şiirler kitabı Şiir (Yerli) , türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753639019 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bütün Şiirleri - Dağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı, Öteki Şiirler isimli kitap 151 sayfadan oluşuyor. Kitap En iyi şiirler ve şairler listesinde de yeralmaktadır. Bütün Şiirleri - Dağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı, Öteki Şiirler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Markopaşa Yazıları ve Ötekiler
0
Değirmen kitabının da yazarı Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan Markopaşa Yazıları ve Ötekiler kitabı Araştırma - İnceleme, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753638425 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Markopaşa Yazıları ve Ötekiler isimli kitap 151 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Sabahattin Ali Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Markopaşa Yazıları ve Ötekiler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kar Beyaz
2011
Başrollünde oyuncu Kaya Akkaya yer aldığı, yönetmenliğini Selim Güneş üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Kar Beyaz isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
9.4
11 oy
0