up
ara
Savinien Cyrano De Bergerac

Savinien Cyrano De Bergerac

Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Sonunda dilenciliğin, halkların davranışlarını, Colombus ve Magellan'ın bütün o büyük seyahatlerinden daha fazlasını öğreten büyük ve ucuz bir kitap olduğunu anladım.
0 yorum
Gölge

Gölge

@aymandala

Üstelik övündükleri şu güç aslında hayali bir haktır; onlar aksine köleliğe o kadar çok eğilimlidirler ki, hizmet etmekten geri kalmak korkusundan birbirlerine özgürlüklerini satarlar. İşte böylece gençler ihtiyarların, fakirler zenginlerin, köylüler soyluların, prensler hükümdarların ve hükümdarlar da yarattıkları yasaların kölesidirler. Bununla birlikte bütün bu zavallı hizmetkarlar efendisiz kalmaktan çok korktuklarından ve özgürlüğün kendilerine beklenmedik bir yerden geleceğini akıllarına takarak, her yerde, suda, havada, ateşte, toprak altında, her yerde kendilerine Tanrılar uydurdular. Hatta yok olmanın dehşetinden daha çok öldükten sonra emir alacak kimseler kalmayacağı endişesinden çekinerek, ölümsüzlüğün yanlış ümitleriyle kendilerini eğlendirdiklerini sanıyorum. İşte, bu düşsel hükümdarlığın ve insanın son derece doğal iktidarının, hayvanlar ve bizim üzerimizdeki edepsizliğinin son kertesindeki güzel sonucu. Bununla birlikte, bu hayali prensliğin sonucu olarak, insan, bizim hayat ve ölüm hakkımızı gayet güzelce kendi üzerine alır; bize tuzak kurar, bizi zincirler, bizi hapse atar, bizi boğazlar, bizi yer ve karşı duranları öldürme gücünde asalet bulur. Bize savaş açmak için, Güneş'in onu aydınlatmak üzere parladığını; doğanın bizim gökyüzündeki gezintilerimizi yaymamıza müsaade etmesinin, kendisinin bundan sadece olumlu ve olumsuz fal kehaneti çıkarması için olduğunu ve Tanrı içimize bir sürü bağırsak tıktığında, bunu sadece insan gelecekteki şeylerin bilgisini öğrensin diye büyük bir kitap yaratmak niyetiyle yaptığını düşünür.
0 yorum
Gölge

Gölge

@aymandala

İnsan, diyorum, o kadar aptal ve o kadar boş ki, bizlerin sadece kendisi için yaratıldığımıza ikna olmuş; insan, son derece öngörü ruhuyla, şekeri arsenikten ayırt etmeyi bilemez, güzel muhakemesinin maydanoz zannettiği baldıran otunu da yutuverir. Sadece duyguların ilişkisiyle akıl yürütüldüğünü savunan insan, bununla birlikte, bütün yaratıklar arasında, en zayıf, en yavaş ve en yanlış duygulara sahiptir. İnsan ki sonuçta doğa, onu her şeyden yaparken, canavarlar gibi yaratmıştır, ama ayrıca içine bütün canlılara hükmetme ve onları yok etme duyusunu dahil etmiştir.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0