up
ara
Sevim Burak

Sevim Burak

Kibrit

Kibrit

@kibrit

SEVİM BURAK*

(Ortaköy/İstanbul, 29 Haziran 1931- İstanbul, 30 Aralık 1983) Öykü, roman ve oyun yazarı.

Tam adı Zeliha Sevim Burak. Aysel Kudret Hanım (Anne Marie Mandil) ile kılavuz kaptan Seyfullah Mehmet Burak’ın (Seyfi Kaptan) kızı. İlkokulu Nakkaştepe 45. İlkokulu’nda bitirdi. Alman Lisesi’nin orta bölümünden sonra çalışmaya başladı. Mankenlik, terzilik, kitabevlerinde tezgâhtarlık yaptı, kendi açtığı giyimevini yönetti. İlk evliliğini keman sanatçısı Orhan Borar’la yaptı. Bu evliliğinden oğlu Karaca Borar dünyaya geldi. İkinci eşi ressam Ömer Uluç’tan ise Elfe adında bir kızı dünyaya geldi. Kalp ameliyatı geçirmek üzere yattığı Haseki Hastanesi’nde ameliyat edilemeden 30 Aralık 1983’te öldü. 5 Ocak 1984’te Nakkaştepe Mezarlığı’nda toprağa verildi.

1951’de Yeni İstanbul gazetesinde çıkan ilk öyküsü “Büyük Günah”, gazetenin katıldığı Dünya Hikâyeleri Yarışması’nda ilk altı içine girdi. Daha sonra bazı öyküleri Ulus ve Milliyet gazetelerinde, Yenilik ve Türk Dili dergilerinde yayımlandı. “İlk ciddi eserim” dediği Yanık Saraylar 1965’te basıldığında yarattığı tartışmalar ve çektiği ilgiyle yılın edebiyat olayı sayıldı; Türk öykücülüğündeki modern yönelişler içinde ayrı bir yeri olduğu kabul edildi. Altı öyküden oluşan kitap için A. Bezirci, “bilinç akışının başarılı örneklerinden” değerlendirmesini yaptı; yazarın simgeler, alegoriler çerçevesinde hareket ettiğini öne sürdü. M. Belge ise Bezirci’ye karşı çıkarak Burak’ın simge, alegori gibi edebiyat terimleriyle uğraşamayacak kadar başına buyruk bir sanatçı olduğunu savundu.

S. İleri’ye göre ise “Meydan savaşlarının kılıç artıkları, Bağlarbaşı-Kısıklı tramvayları, Baron Bahar’lar, Tevrat, günah dolu sahneler, çocuk kalmış kadınlar, mutsuz ve alkole sığınmış başka kadınlar, yakışıklı fakat acımasız erkekler kol geziyordu” Burak’ın öykülerinde.

Burak yapıtlarının içeriğini “Kendimi anlatıyorum hikâyelerimde, başka kılıklara girerek, bütün özlemlerimi harekete geçirerek, ne olduğumu, ne olacağımı kestirmeye çalışarak, evhamlarımı, korkularımı körükleyerek, yangına koşarmışcasına” sözleriyle; öykücülük anlayışını ise “Hikâye insanın doğduğu günden ölümüne kadar yürüdüğü yolda kendi kendine konuşmasıdır” şeklinde dile getirdi. Levanten kültürünün ruhunu yansıtan yapıtlarında yer yer Tevrat’ın anlatımından yararlandı. Sözdizimi ve yazım kurallarını zorlayarak yer yer şiire yaklaşan bir anlatım oluşturdu. Yanık Saraylar’dan sonra uzun bir suskunluk dönemine girdi. 1982’de Sahibinin Sesi adlı oyunu ve Afrika Dansı adlı bir öykü kitabı yayımlandı. Ölümünden bir yıl sonra Everest My Lord/İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar adlı oyunu, oğlu Karaca’ya yazdığı mektuplar Mach I’dan Mektuplar 1990 yılında yayımlandı. Yarım kalmış romanı Ford Mach I ise Nilüfer Güngörmüş Erdem tarafından 2003 yılında yayıma hazırlandı. Sahibinin Sesi 1985’te Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Oyunları ölümünden sonra farklı yorumlarla çeşitli tiyatrolar tarafından defalarca oynanan Burak, yapıtları ve ayrıksı kişiliğiyle Türk edebiyatının en ilgi çekici yazarlarından biri olarak değerlendirildi.
Sevim Burak
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

MEZAR TAŞÇI: Anladım, siz, umudunu hiç kaybetmeyen şu iyimser kadınlardan olacaksınız. (Durur.) Bense, ben şahsen iyimser değilim, meslek icabı kötü adamın biriyim. (Üzüntülü bir tavırla iskemleye oturur.)
MELEK (şımarık, tiz bir sesle): Sözlerinize dikkat edin, tıpkı bir şair gibi konuşuyorsunuz, sizi biri duysa ne der!..
MEZAR TAŞÇI (ağır, ciddi): Ben şair değilim, mezarcıyım..
MELEK: Püüüf, bana göre hava hoş... Bana göre ikisi de bir... Yalnız bir farkla, o da sizin mürekkebiniz beyaz.
ataç ikon Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşt...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

BİLAL: ... Hesap meselesi... Hesaplarınız her şeyi çözüyor. Yalnız şu kadarını söyleyeyim ki, her hesabın altında bir başka hesap yatar... Hesaplarsa budanmayacak kadar çoktur, çünkü her gün biraz daha çatallanır...
Bununla beraber her şey önceden hesap edilebilir, bence her şey ölçülebilir, sonra gene karıştırılabilir. İnsanlar, vakalar, sevgililer, nefretler, (Zembul'ü hırsla çeker.) İstenen her şey.. Hesapla istenen her neticeye gidilebilir.
ataç ikon Sahibinin Sesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

BİLAL: Yaşamaktan kaç bin kere umudumuzu kestiğimiz halde, kaç kere yaşama umudu uyandıran bir dikiş iğnesi... Bir dikiş iğnesini kucaklamışım.
ataç ikon Sahibinin Sesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

İlk şart yemeğin üstüne hiç düşmeyeceksin... Yemek de insan gibidir çünkü; üstüne ne kadar düşersen o kadar kötü olur.
ataç ikon Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşt...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Kendini kaldırıp atmak için ufak bir işaretçik bekliyor benden; benim elimden çıkmış bir insanmışcasına istediklerimi yapıyor, buna karşılık onun ölümünü göreyim istiyor. Oysa, kırmızı güllü perdenin ardında, hiçbir şeyi yönetmiyorum, içimden kadının işine karışmak istemiyorum
Önlemek
kurtarmak
İstemiyorum...
Ne görebilirsem ne alabilirsem -YAŞAMINDAN- yetiniyorum bununla; beni görmemesi için perdemin ortasına küçücük bir delik açıp O'nu gözetliyorum.
ataç ikon Yanık Saraylar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Ağaçların arasında ilerleyen tabuta baktı. Sanki tabut değildi, tabut biçiminde kesilmiş bir uçurtmaydı. Sağa sola yalpa vurması küçük çocukların hoşuna gidecek bir şeydi. Bu uçurtmayı birden kendine benzetti, rakı içtikten sonra evin içinde boyuna kapılara merdivenlere çarpardı eli yüzü çürürdü, daracıktı ev, ne kadar kaçsa önüne ya duvar ya dolap çıkardı. Tabutla uçurtma, uçurtmayla kendisi arasındaki benzerliği ve birbirine benzeyen başka şeyleri düşündü; sonunda her şeyi birbirine benzetti.
ataç ikon Yanık Saraylar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Yanık Saraylar
2003
Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar kitabının da yazarı Sevim Burak tarafından kaleme alınan Yanık Saraylar kitabı Öykü (Yerli), Roman (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2003 yılında 9789750807398 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yanık Saraylar isimli kitap 90 sayfadan oluşuyor. Kitap Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Yanık Saraylar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar
1970
Yanık Saraylar kitabının da yazarı Sevim Burak tarafından kaleme alınan Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750810480 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar isimli kitap 98 sayfadan oluşuyor. Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar
2014
Yanık Saraylar ve Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar kitaplarının da yazarı Sevim Burak tarafından kaleme alınan Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Adam Yayınları yayınevinden 2014 yılında 2880000014089 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar isimli kitap 95 sayfadan oluşuyor. Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sahibinin Sesi
0
Yanık Saraylar kitabının da yazarı Sevim Burak tarafından kaleme alınan Sahibinin Sesi kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750807404 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sahibinin Sesi isimli kitap 71 sayfadan oluşuyor. Sahibinin Sesi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Afrika Dansı
0
Yanık Saraylar kitabının da yazarı Sevim Burak tarafından kaleme alınan Afrika Dansı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750810442 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Afrika Dansı isimli kitap 80 sayfadan oluşuyor. Afrika Dansı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0