up
ara
Sigmund Freud

Sigmund Freud

Nörolog, Fizyolog, Yazar

Sigmund Freud Kimdir?

6 Mayıs 1856 - 23 Eylül 1939 tarihleri arasında yaşayan Avustralyalı nörolog, fizyolog ve psikanalizin kurucusu ya da halk ağzıyla babasıdır.

Sigmund Freud Hayatı

Freiberg’de doğdu. (Bugünkü Çek Cumhuriyetindeki Pribor) Babası tüccardı. Beş çocuklu bir ailenin ilk oğluydu. Ailesi Leipzig’e taşındıktan sonra Freud eğitim gördüğü Viyana’ya döndü.

Eğitim ve iş hayatı: 1873 Viyana Üniversitesinde Tıp eğitimine başladı. Mezun olduktan sonra Viyana Genel hastanesinde çalıştı. 1881’de Tıpta Doktorasını aldı. 1885'de Freud, nörolog Jean Charcot'un öğrencisi olarak Paris'e gitti. Bir yıl sonra Viyana’ya döndüğünde Freud, sinir beyin rahatsızlıklarında uzmanlaşmıştı. 1886'da ilk nörolog bürosunu Viyana'da, Rathausstrasse 7'de açtı. 1900 yılında, Freud'un rüyaları bilinçsiz arzular ve deneyimler açısından analiz ettiği "Rüyaların Yorumlanması" adlı eseri yayınlandı.1902'de Freud, Viyana Üniversitesinde Nöropatoloji Profesörü olarak atandı ve 1938 yılına kadar görev aldı.

Aile hayatı: 1886'da Martha Bernays ile evlenmiştir. Altı çocukları vardır. Çocukları; Anna Freud, Ernst Freud, Jean Martin Freud, Oliver Freud, Mathilde Freud, Sophie Freud

Tıp teşkilatı teorilerinin çoğuyla aynı fikirde olmasa da, bir grup öğrenci ve takipçi Freud çevresinde toplanmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Freud, klinik gözleme daha az zaman harcadı ve teorilerinin tarih, sanat, edebiyat ve antropolojiye uygulanmasına yoğunlaştı. 1933'te Naziler Freud'un birtakım kitaplarını yaktılar. 1938'de Freud, eşi ve kızı Anna'yla Viyana'yı terk etti. Londra’ya yerleşti.

Hastalığı ve ölümü: Freud’a 1923 yılında çene kanseri teşhisi kondu ve 30'dan fazla ameliyat geçirdi. 23 Eylül 1939'da kanserden öldü. İnsan kişiliği anlayışına farklı bir boyut getiren Sigmund Freud hiç kuşkusuz 20.yy’ın en etkili ve en çok tartışılan kuramcılarından biri oldu.

Eserleri:
• Zur Psychopat­hologie des Alltagslebens (Günlük Yaşamın Psikopatolojisi)
• Die Traumdeutung (Düşlerin Yorumu)
• Über Psychoanalyse (Psikanaliz Üzerine Beş Ders)
• Totem und Tabu (Totem ve Tabu)
• Zur Einführung des Narzissmus (Narsisizmin İncelenmesine Giriş)
• Unbehagen in der Kultur (Uygarlığın Huzursuzluğu)
• Jenseits des Lustprinzips Das Ich und das Es (Haz İlkesinin Ötesinde Ben ve İd)
• Der Mann Moses und die monotheistische Religion (Musa ve Tektanrıcılık)
• Cinsellik Kuramı Üzerine Üç Deneme, 1905
• Der Witz und seine Beziehung zum Unbewussten, Espiriler ve Bilinçdışıyla İlişkisi, 1905
• Psikanalizin Tarihçesi, 1914
• Psikanalize Giriş Dersleri, 1917
• Yaşamım ve Psikanaliz, 1925
• Tutukluk, Semtom ve Korku, 1926
• Bir Yanılsamanın Geleceği, 1927
• Kültür İçindeki Huzursuzluk, 1930
• Psikanaliz ve Uygulama,
• Psikanaliz Üzerine,
• Olgu öyküleri
• Histeri ile Mücadele

Sözlerinden Örnekler:
"Mutluluk, pantolona işemek gibidir. Islaklığı herkes görür ama sıcaklığı yalnız sen hissedersin..."
''Eğer öpecek bir şeyiniz yoksa sigara içmeniz kaçınılmazdır.''
"Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır..."
“Medeniyetin ilk şartı adalettir.”
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Sigmund Freud'u tanımayan yoktur ve psikanalizi okumayan da. Ben Sigmund Freud'a Jed Rubenfeld'in romanlarıyla merak saldım ilk. Bir Cinayetin Psikanalizi ve Ölüm İçgüdüsü romanları bize Freud hakkında güzel bilgiler sunuyor. Psikiyatri bilimine önemli faydaları ve bakış acıları sunan Freud ile tanışmanız dileğiyle.
Sigmund Freud
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
ne önemi var

ne önemi var

@doctor

Hayat çok zordur; karşımıza bir sürü acı, hüsran ve imkansız vazifeler getirir. Yatıştırıcı çareler olmadan hayatın üstesinden gelemeyiz. Bu çarelere üç örnek sayabiliriz: acımızı hafifletecek güçlü saptırmalar, acımızı geçirecek ikame mutluluklar ve acıya karşı bizi duyarsızlaştıracak uyuşturucu maddeler.
ataç ikon Mutluluk Dediğimiz Şey
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Enis

Enis

@dusundurucudusunce

" Kadın,eşine karşı ana gibi davranmadıkça, onu çocuğu yerine koymayı başaramadıkça evlilik mutluluğu iyi sağlanamaz "

Düşünme zamanı
ataç ikon Psikanaliz Üzerine
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

"Hipnotize eden kişinin kim olduğunu, fark ettiğimiz zaman eksiklik hissine saplanıp kalmaktan uzak duramayız."
ataç ikon Grup Psikolojisi ve Ego Analizi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

"Hiç şüphesiz ki başkasının duygularının belirtilerinin farkında olduğumuz zaman, kendimizi aynı duygu durumuna sokmaya meyilliyiz."
ataç ikon Grup Psikolojisi ve Ego Analizi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

"Hiç şüphesiz ki başkasının duygularının belirtilerinin farkında olduğumuz zaman, kendimizi aynı duygu durumuna sokmaya meyilliyiz."
ataç ikon Grup Psikolojisi ve Ego Analizi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

"Eğer bir birey yalnızsa kendini eksik hisseder."
ataç ikon Grup Psikolojisi ve Ego Analizi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Yine Sürçtü paylaşım fotoğrafı
Yine Sürçtü
Herkesin dili kendi aklınca sürçer.
Sigmund Freud
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
40 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

... paylaşım fotoğrafı
...
İfade edilmemiş duygular asla ölmez; sadece diri diri gömülür ve sonradan daha korkunç şekillerde tezahür ederler.


*Sanki oturup Freud'la konuşmaya ihtiyacımız varmış gibi ağır geliyor ruhumuz ve bilinçaltımız


Neden ben bu kadar geç doğduk ki...? *
Sigmund Freud
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Emre (@emre644)
Ramiz dayı geldi bir an aklıma..
08.12.18 beğen cevap
☪𝓜𝓔𝓡𝓥𝓔 ❀

☪𝓜𝓔𝓡𝓥𝓔 ❀.

@kumralela

Herkes doğru insanı bulmak ister, yanılmamak için. Oysa kimse uğraşmaz, doğru insan olmak için. Sigmund Freud
Sigmund Freud
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
fikriye yılmaz

fikriye yılmaz

@fikriyeyilmaz

Freud
Korkaklığa ödün vermekten kaçınırım. Çünkü bu yolun nereye gideceğini kimse bilmez. İnsan önce kelimelere boyun eğer, sonra da yavaş yavaş maddelere.
Sigmund Freud
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi
2016
Psikanalitik Hastalık Öğretisi Hakkında Yazılar ve Endişe kitaplarının da yazarı Sigmund Freud tarafından kaleme alınan Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi kitabı Psikoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Oda Yayınları yayınevinden 2016 yılında 9789753854344 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi isimli kitap 93 sayfadan oluşuyor. Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Psikanalitik Hastalık Öğretisi Hakkında Yazılar
1970
Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi kitabının da yazarı Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi ve Endişe kitaplarının da yazarı Sigmund Freud tarafından kaleme alınan Psikanalitik Hastalık Öğretisi Hakkında Yazılar kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İlya Yayınevi yayınevinden 1970 yılında 9786054473151 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Psikanalitik Hastalık Öğretisi Hakkında Yazılar isimli kitap 235 sayfadan oluşuyor. Psikanalitik Hastalık Öğretisi Hakkında Yazılar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Psikanaliz Üzerine
1970
Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi kitabının da yazarı Sigmund Freud tarafından kaleme alınan Psikanaliz Üzerine kitabı Sosyoloji, Sosyoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. Cem Yayınevi yayınevinden 1970 yılında 9789754065961 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Psikanaliz Üzerine isimli kitap 112 sayfadan oluşuyor. Kitap En İyi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Psikanaliz Üzerine kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Totem ve Tabu
1970
Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi kitabının da yazarı Sigmund Freud tarafından kaleme alınan Totem ve Tabu kitabı Sosyoloji, Psikoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. Araf Yayıncılık yayınevinden 1970 yılında 9786055125042 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Totem ve Tabu isimli kitap 246 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Şemsettin Yeltekin çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Totem ve Tabu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çocukta Fobinin Analizi
1970
Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi ve Psikanalitik Hastalık Öğretisi Hakkında Yazılar kitaplarının da yazarı Sigmund Freud tarafından kaleme alınan Çocukta Fobinin Analizi kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Say Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789754689839 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Çocukta Fobinin Analizi isimli kitap 160 sayfadan oluşuyor. Çocukta Fobinin Analizi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
8.6
8 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Sigmund Freud sayfasının içeriği Gülcan isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.