up
ara
Sigmund Freud

Sigmund Freud

Nörolog, Fizyolog, Yazar

Sigmund Freud Kimdir?

6 Mayıs 1856 - 23 Eylül 1939 tarihleri arasında yaşayan Avustralyalı nörolog, fizyolog ve psikanalizin kurucusu ya da halk ağzıyla babasıdır.

Sigmund Freud Hayatı

Freiberg’de doğdu. (Bugünkü Çek Cumhuriyetindeki Pribor) Babası tüccardı. Beş çocuklu bir ailenin ilk oğluydu. Ailesi Leipzig’e taşındıktan sonra Freud eğitim gördüğü Viyana’ya döndü.

Eğitim ve iş hayatı: 1873 Viyana Üniversitesinde Tıp eğitimine başladı. Mezun olduktan sonra Viyana Genel hastanesinde çalıştı. 1881’de Tıpta Doktorasını aldı. 1885'de Freud, nörolog Jean Charcot'un öğrencisi olarak Paris'e gitti. Bir yıl sonra Viyana’ya döndüğünde Freud, sinir beyin rahatsızlıklarında uzmanlaşmıştı. 1886'da ilk nörolog bürosunu Viyana'da, Rathausstrasse 7'de açtı. 1900 yılında, Freud'un rüyaları bilinçsiz arzular ve deneyimler açısından analiz ettiği "Rüyaların Yorumlanması" adlı eseri yayınlandı.1902'de Freud, Viyana Üniversitesinde Nöropatoloji Profesörü olarak atandı ve 1938 yılına kadar görev aldı.

Aile hayatı: 1886'da Martha Bernays ile evlenmiştir. Altı çocukları vardır. Çocukları; Anna Freud, Ernst Freud, Jean Martin Freud, Oliver Freud, Mathilde Freud, Sophie Freud

Tıp teşkilatı teorilerinin çoğuyla aynı fikirde olmasa da, bir grup öğrenci ve takipçi Freud çevresinde toplanmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Freud, klinik gözleme daha az zaman harcadı ve teorilerinin tarih, sanat, edebiyat ve antropolojiye uygulanmasına yoğunlaştı. 1933'te Naziler Freud'un birtakım kitaplarını yaktılar. 1938'de Freud, eşi ve kızı Anna'yla Viyana'yı terk etti. Londra’ya yerleşti.

Hastalığı ve ölümü: Freud’a 1923 yılında çene kanseri teşhisi kondu ve 30'dan fazla ameliyat geçirdi. 23 Eylül 1939'da kanserden öldü. İnsan kişiliği anlayışına farklı bir boyut getiren Sigmund Freud hiç kuşkusuz 20.yy’ın en etkili ve en çok tartışılan kuramcılarından biri oldu.

Eserleri:
• Zur Psychopat­hologie des Alltagslebens (Günlük Yaşamın Psikopatolojisi)
• Die Traumdeutung (Düşlerin Yorumu)
• Über Psychoanalyse (Psikanaliz Üzerine Beş Ders)
• Totem und Tabu (Totem ve Tabu)
• Zur Einführung des Narzissmus (Narsisizmin İncelenmesine Giriş)
• Unbehagen in der Kultur (Uygarlığın Huzursuzluğu)
• Jenseits des Lustprinzips Das Ich und das Es (Haz İlkesinin Ötesinde Ben ve İd)
• Der Mann Moses und die monotheistische Religion (Musa ve Tektanrıcılık)
• Cinsellik Kuramı Üzerine Üç Deneme, 1905
• Der Witz und seine Beziehung zum Unbewussten, Espiriler ve Bilinçdışıyla İlişkisi, 1905
• Psikanalizin Tarihçesi, 1914
• Psikanalize Giriş Dersleri, 1917
• Yaşamım ve Psikanaliz, 1925
• Tutukluk, Semtom ve Korku, 1926
• Bir Yanılsamanın Geleceği, 1927
• Kültür İçindeki Huzursuzluk, 1930
• Psikanaliz ve Uygulama,
• Psikanaliz Üzerine,
• Olgu öyküleri
• Histeri ile Mücadele

Sözlerinden Örnekler:
"Mutluluk, pantolona işemek gibidir. Islaklığı herkes görür ama sıcaklığı yalnız sen hissedersin..."
''Eğer öpecek bir şeyiniz yoksa sigara içmeniz kaçınılmazdır.''
"Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır..."
“Medeniyetin ilk şartı adalettir.”
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Sigmund Freud'u tanımayan yoktur ve psikanalizi okumayan da. Ben Sigmund Freud'a Jed Rubenfeld'in romanlarıyla merak saldım ilk. Bir Cinayetin Psikanalizi ve Ölüm İçgüdüsü romanları bize Freud hakkında güzel bilgiler sunuyor. Psikiyatri bilimine önemli faydaları ve bakış acıları sunan Freud ile tanışmanız dileğiyle.
Sigmund Freud
ünlüye puan vermedi
beğen · 0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

İlk göz ağrısı unutulmaz
ataç ikon Cinsellik Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

ifade edilmemiş duygular asla ölmezler sadece diri diri gömülürler, sonradan daha korkunç şekillerde ortaya çıkarlar
ataç ikon Cinsellik Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Güzel bir kızın dudaklarını hararetle öpen bir kimse,kızın diş fırçasını kullanmaktan tiksinti duyar;oysa kendini hiç iğrendirmeyen kendi ağzının genç kızınkinden daha iç açıcı olduğunu sanmasının yeri yoktur
ataç ikon Cinsellik Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
BUKALEMUN

BUKALEMUN

@karacurin

Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı
Cahil Cesareti: Dunning-Kruger Etkisi

Darwin, bunu 19. yüzyılda fark etmiş ve şu sözlerle ifade etmişti:
“Cahillik, daha sıklıkla bilgiyi değil, güveni doğurur; ısrarla şu veya bu problemin bilimle çözülemeyeceğini iddia edenler, çok bilenler değil, az bilenlerdir.”
Psikolog Justin Kruger ve David Dunning’in tarihe geçmelerine vesile olan teorileri özetle, “Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” der.
Bu etki ismini, 1999 yılında yaptıkları bir dizi deney sonucu bu etkiyi keşfeden Cornell Üniversitesi akademisyenlerinden olan David Dunning ve Justin Kruger’dan alır. İkili, bu etkiyle ilgili yazdıkları makalede şu sonuca varmaktadırlar:
“Cahillerin/beceriksizlerin/yeteneksizlerin ölçüsüzlükleri kendileriyle ilgili algılarındaki hatalardan; yüksek bilgi düzeyine sahip, becerikli, yeteneklilerin ölçüsüzlüğü ise diğer insanlarla ilgili algılarındaki hatalardan kaynaklanmaktadır.”
Üstelik bu etkinin keşfi de ilginç bir olaydan sonra gerçekleşmiştir: 1995 yılında 44 yaşındaki McArthur Wheeler isimli şahıs, limon suyunun “tuhaf” olarak tanımladığı kimyası ile ilgili çok derin bilgilere sahip olduğu iddiasıyla, yüzünü limon suyuna buladı ve 2 bankayı üst üste soymaya kalktı. İddiasına göre, limon suyunun görünmez yazılar yazmakta kullanılabilmesini sağlayan “gizemli” kimyası sayesinde, kendisini de “görünmez” kılacak ve bankadaki kameralar onu kaydedemeyecekti. Bankaları soymayı başardı; ancak tabii ki kameralar sorunsuz bir şekilde kaydı yaptı ve aynı gün içerisinde polis, Wheeler’ı kolayca yakaladı. Bu ilginç girişimin sebebi, Wheeler’ın cahilliğiydi. Kimya ve muhtemelen genel kültür hakkında derin bir cehalete sahip olmasına rağmen, cahilliğinin farkında değildi ve kendini uzman görüyordu. Dolayısıyla bilgilerinin ortalamadan üstün olduğunu ve polisler ile teknolojiyi kandırabileceğini sandı. Yanıldığı, çok barizdi.
Ve bunun üzerine bir araştırma başlatırlar. fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:
· Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
· Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.
· Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
· Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.
Cornell üniversitesi’ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik “nasıl geçti?” sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi…
Soruların yüzde 10’una bile yanıt veremeyenlerin “kendilerine güvenleri” müthişti. Onların “testin yüzde 60’ına doğru yanıt verdiklerini” düşündükleri; hatta “iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları” ortaya çıktı.
Soruların yüzde 90’ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise “en alçakgönüllü” deneklerdi; soruların yüzde 70′ ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.
Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger sendromu’nun metni yazıldı:
“İşinde çok iyi olduğuna” yürekten inanan ‘yetersiz’ kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!
Ancak bu ‘cahillik ve haddini bilmeme’ karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.
‘Eksiler’ kariyer açısından ‘artıya’ dönüşür.
Sonuçta, ‘kifayetsiz muhterisler’ her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler…
Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında ‘fazla alçakgönüllü’ davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler… Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler… Muhtemelen üstleri tarafından da ‘ihtiras eksikliği’ ile suçlanırlar…”
Araştırma, Cornell Üniversitesi’nde deneklerle yapılan deneyler üzerine 1996’da yayınlandı. 1999’da, araştırma bir adım öteye götürülerek, gerçekten konu hakkında bilgili birinin, cahil birini azıcık eğitmesinden sonra, cahil kişinin kendi bilgisizliğini çok daha isabetli tespit edebildiği ortaya konmuştur. Daha sonradan 2003, 2006 ve 2008’de diğer uzmanlarca yapılan araştırmalarla bu etki doğrulandı ve daha derin detaylar ortaya çıkarıldı. Hatta 2008’de Ehrlinger, bu etkiyi farklı sebeplere bağlamaya çalışan bir araştırma yaptı. Yani etkiyi doğrudan hedef alarak çürütmeye çalıştı. Ancak araştırmasının sonucu, Dunning ile Kruger’ın vardığı sonuçla birebir örtüşüyordu. Bu durum, etkinin geçerliliğini çok daha arttırdı.
“Beceriksiz ve Farkında Değil: Kişinin Kendisinin Cehaletiyle İlgili Bilgisizliğinin, Kendisini Abartılı Değerlendirmesine Nasıl Neden Olduğu Üzerine…” başlıklı sebebiyle ikiliye 2000 senesinde, Nobel Ödülü’nü satirik bir şekilde alaya alan Ig Nobel Ödülü verildi.
N’olur fazla mütevazi olmayın!…
“Siz de çevrenize şöyle bir bakın” diyeceğim ama eminim bu satırları okurken bile aklınızdan bir dolu yüz, bir dolu isim geçti…
Bence Dunning ile Kruger’in, bu çalışmalarıyla 2000’de, nobel yerine harvard üniversitesi‘nin ig nobel’ini alma nedeni;
”Cahil olmamalarıydı”
Gönlümün nobelini bu ikiliye vererek yazımı Bertrand Russel’in bir sözüyle bitiriyorum:
“Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”
ataç ikon Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kur...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Bu paylaşımda hile yaptım😒🙈
10.07.19 beğen cevap
Müşerref (@muserrefgedikli)
@karacurin bey,şimdi felsefik yorum yapmayı çok isterdim🙈🙈Ama yazıyı tam okuyamadım.🙈🙈Çünkü fotoğraf çok dikkatimi dağıttı ve güldürdü beni😁😁Ya benim anlamadığım bu iki arkadaş bir şişe ilemi bu hale geldi acaba.🤔🤔🤣🤣Ben buraya takıldım kaldım🙈🙈🤣🤣Bir tık ileri gidemiyorum şuan.😁😁😁😁Çok iyi ya.😁😁🌸🌸🌼🌼🦋🦋
10.07.19 beğen 2 cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
Abi bunu cicero yıllar yıllar evveli '' bilgisizlerin fikri çok olur'' ve devamında,' 'insan inanmak için bilgiye ihtiyaç duymaz, şayet inanmak için bilgiye başvyrsa, bir çok inandığı şey çöp oşur' 'der. Şimdi bu nevi şahsına münhasır abiler, çiçero bun yoklykta bulduğu önermeyi, iletişim ve bilişim y. Y. Da çok matah bır şey gıbı pazarlamış. Uyma sen bunlara abi, devir ŞİMDİCİLİK ve AN' I DOLDURMA devri... İnanmak _güvenmek_bilgilenmek cağı eskıdendi. Şimdilerde yaşar KEMALin dediği gibi ''O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık.”
10.07.19 beğen 1 cevap
Ozzy Yigit

Ozzy Yigit

@ozzyyigit

"Bilimin çok sayıda açık düşmanı ve aralarında onun dinsel inancı zayıflatmasını, tahtından düşürme yolunda bir tehdit oluşturmasını affedemeyenlerin de bulunduğu çok daha fazla sayıda gizli düşmanı vardır. Bilim, bize öğrettiklerinin çok az olması ve karanlıkta bıraktığı alanın karşılaştıma kabul etmez büyüklüğü ileri sürülerek kınanmaktadır. Ama insanlar, bunu yaparken bilimin ne kadar genç olduğunu, başlangıcının ne kadar güç olduğunu ve insan aklının bilimin önüne koyduğu görevleri başarabilecek güce erişmesinden bu yana geçen zamanın ne kadar kısacık olduğunu unutmaktadırlar. "
ataç ikon Bir Yanılsamanın Geleceği
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Yine Sürçtü paylaşım fotoğrafı
Yine Sürçtü
Herkesin dili kendi aklınca sürçer.
Sigmund Freud
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

... paylaşım fotoğrafı
...
İfade edilmemiş duygular asla ölmez; sadece diri diri gömülür ve sonradan daha korkunç şekillerde tezahür ederler.


*Sanki oturup Freud'la konuşmaya ihtiyacımız varmış gibi ağır geliyor ruhumuz ve bilinçaltımız


Neden ben bu kadar geç doğduk ki...? *
Sigmund Freud
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Emre (@emre644)
Ramiz dayı geldi bir an aklıma..
08.12.18 beğen cevap
Herkes doğru insanı bulmak ister, yanılmamak için. Oysa kimse uğraşmaz, doğru insan olmak için. Sigmund Freud
Sigmund Freud
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fikriye yılmaz

fikriye yılmaz

@fikriyeyilmaz

Freud
Korkaklığa ödün vermekten kaçınırım. Çünkü bu yolun nereye gideceğini kimse bilmez. İnsan önce kelimelere boyun eğer, sonra da yavaş yavaş maddelere.
Sigmund Freud
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
8.6
8 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Sigmund Freud sayfasının içeriği Gülcan isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.