up
ara
Slavoj Zizek

Slavoj Zizek

Tam Bağımsız Proton

Tam Bağımsız Proton

@tambagimsizproton

Mesela “komünizm” diğer bütün ideolojik unsurların anlamını özgülleştiren bir “düğüm noktası” işlevini görür: “Özgürlük”, “biçimsel burjuva özgürlüğüne” karşı “fiili özgürlük” haline, “devlet”, “sınıf baskısının aracı” haline gelir. Ama sinthome boyutunu hesaba kattığımızda, ideolojik deneyimin “yapay” karakterini suçlamak ideoloji tarafından “doğal” ve “verili” bir şeymiş gibi yaşanan nesnenin aslında söylemsel bir inşa olduğunu göstermek yetmeyecektir artık; ideolojik metni bağlamı içine yerleştirmek, zorunlu olarak ihmal edilen sınırlarını görünür kılmak artık yeterli değildir. Tam tersine yapmamız gereken şey, sinthome’un nihai budalalığını teşhir etmek amacıyla, onu, bir büyüleme gücüne sahip olmasını sağlayan bağlamdan tecrit etmektir.
ataç ikon Yamuk Bakmak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Tam Bağımsız Proton

Tam Bağımsız Proton

@tambagimsizproton

“ Yaşlı bir kız kurusu olan Trixie küçük bir kasabada bir arkadaşını ziyaret ederken, yörenin antikacı dükkanından güzel bir eski saat çalar. Ama çaldığı saat onda sürekli tedirginlik ve suçluluk hisleri uyandırır. Trixie öylesine söylenen her lafta kendi küçük cürmüne anıştırma yapıldığını düşünmeye başlar. Bir arkadaşı antikacı dükkanından benzer bir saatin çalınmış olduğunu söylediği zaman paniğe kapılan Trixie, yaklaşmakta olan metro treninin önüne iter kadını. Saatin tik takları onda bir takıntı haline gelir. Daha fazla dayanamayacak hale gelince kırlık bir yere gider ve saati köprüden bir dereye fırlatır. Ama dere sığdır, Trixie’ye köprüden bakan herkes saati açıkça görebilecekmiş gibi gelir; o yüzden suya girer, saati eline alıp taşla parçalar ve kırık parçaları dört bir yana fırlatır. Ama parçaları etrafa dağıttıkça, ona bütün dere saatlerle dolup taşıyormuş gibi gelir. Bir süre sonra civardan bir çiftçi onu sırılsıklam, tir tir titrer bir vaziyette ve her yanı yara bere içinde sudan çıkarınca, Trixie kollarını saatin yelkovanı gibi çevirip sürekli “Tik tak. Tik tak. Çiçek açmış saat” demeye başlar.”
ataç ikon Yamuk Bakmak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Tam Bağımsız Proton

Tam Bağımsız Proton

@tambagimsizproton

Kadın, dış varoluş kavramına atıfla, "var olan"ın, yani anlamın ötesindeki simgeselleştirmeye direnen bir keyif artığı olarak varlığını sürdürendir. Bu yüzden de, Lacan’ın dediği gibi, kadın "erkeğin sinthome’u dur". Ancak Sinthome ne semptom gibi yorumlanabilen ne de fantazi gibi kat edilebilen psikotik bir çekirdektir, peki ne yapılır onunla? Lacan’ın cevabı sinthome'la özdeşleşmektir.
ataç ikon Yamuk Bakmak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Tam Bağımsız Proton

Tam Bağımsız Proton

@tambagimsizproton

Varoluş, simgeselleşmeyle, simgesel düzene dahil olmakla eş anlamlıdır ancak tam olarak simgeselleştirilmiş olan "vardır". Lacan "Kadın yoktur" ya da "Cinsel ilişki diye bir şey yoktur" derken var olmayı bu anlamda kullanmaktadır. Ne kadın, ne de cinsel ilişki kendilerine ait bir gösterene sahiptir, ikisi de anlamlandırıcı şebekeye dahil edilemez, simgeselleştirilmeye direnir. Bu, söz konusu nesnenin simgesel evren içindeki yerini kaybettiğine işaret eder.
ataç ikon Yamuk Bakmak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Ulaş Can Coşkun

Ulaş Can Coşkun

@ulascskn

Zizekten Nükteler
syf: 9
ataç ikon Zizek'ten Nükteler
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
HANIMCI BEYZADE

HANIMCI BEYZADE

@koraycem

Zizekten Nükteler
Zizek'ten Nükteler
ataç ikon Zizek'ten Nükteler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Enis

Enis

@dusundurucudusunce

Her şeyi yeniden tanımlamak zorundayız, 'İnsan olmak ne demektir' den başlayarak...
Slavoj Zizek
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

İnsan dilediğince özgür ve mutlu olabilir; çünkü kaybedilecek ve kazanılacak hiçbir şey yok.  paylaşım fotoğrafı
İnsan dilediğince özgür ve mutlu olabilir; çünkü kaybedilecek ve kazanılacak hiçbir şey yok.
“Çizgi romanlardaki o klasik sahneyi hepimiz biliriz:
Karakter bir uçurumun ucuna kadar gelir ama artık ayağını bastığı bir zemin olmadığını fark etmeyerek koşmayı sürdürür,
düşmeye ise ancak aşağıya bakıp uçurumun farkına varınca başlar.”

Slavoj Zizek-Slovek filozof
Slavoj Zizek
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Komünist Ufuk
1970
Lacan Hakkında Bilmeyi Hep İstediğiniz Ama Hitchcock'a Sormaya Korktuğunuz Her Şey kitabının da yazarı Lacan Hakkında Bilmeyi Hep İstediğiniz Ama Hitchcock'a Sormaya Korktuğunuz Her Şey ve İdeolojiyi Haritalamak kitaplarının da yazarı Slavoj Zizek tarafından kaleme alınan Komünist Ufuk kitabı Felsefe, Komünizm türünde okuyucusu ile buluşuyor. Encore yayınevinden 1970 yılında 9786058768970 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Komünist Ufuk isimli kitap 112 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Özgür Öğütcen çevirmiştir. Komünist Ufuk kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Lacan Hakkında Bilmeyi Hep İstediğiniz Ama Hitchcock'a Sormaya Korktuğunuz Her Şey
1970
Komünist Ufuk ve İdeolojiyi Haritalamak kitaplarının da yazarı Slavoj Zizek tarafından kaleme alınan Lacan Hakkında Bilmeyi Hep İstediğiniz Ama Hitchcock'a Sormaya Korktuğunuz Her Şey kitabı Sanat, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Agora Kitaplığı yayınevinden 1970 yılında 9786051031750 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Lacan Hakkında Bilmeyi Hep İstediğiniz Ama Hitchcock'a Sormaya Korktuğunuz Her Şey isimli kitap 304 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Burcu Erdoğan çevirmiştir. Lacan Hakkında Bilmeyi Hep İstediğiniz Ama Hitchcock'a Sormaya Korktuğunuz Her Şey kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İdeolojiyi Haritalamak
1970
Komünist Ufuk ve Lacan Hakkında Bilmeyi Hep İstediğiniz Ama Hitchcock'a Sormaya Korktuğunuz Her Şey kitaplarının da yazarı Slavoj Zizek tarafından kaleme alınan İdeolojiyi Haritalamak kitabı Siyaset, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dipnot Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786054412907 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İdeolojiyi Haritalamak isimli kitap 494 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Sibel Kibar çevirmiştir. İdeolojiyi Haritalamak kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Gıdıklanan Özne
1970
Komünist Ufuk kitabının da yazarı Komünist Ufuk ve Lacan Hakkında Bilmeyi Hep İstediğiniz Ama Hitchcock'a Sormaya Korktuğunuz Her Şey kitaplarının da yazarı Slavoj Zizek tarafından kaleme alınan Gıdıklanan Özne kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Epos Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789756790311 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gıdıklanan Özne isimli kitap 480 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Şamil Can çevirmiştir. Gıdıklanan Özne kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İdeolojinin Yüce Nesnesi
1970
Komünist Ufuk ve Lacan Hakkında Bilmeyi Hep İstediğiniz Ama Hitchcock'a Sormaya Korktuğunuz Her Şey kitaplarının da yazarı Slavoj Zizek tarafından kaleme alınan İdeolojinin Yüce Nesnesi kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789753423489 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İdeolojinin Yüce Nesnesi isimli kitap 255 sayfadan oluşuyor. İdeolojinin Yüce Nesnesi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
The Pervert's Guide to Cinema
2006
Başrollünde oyuncu Slavoj Zizek yer aldığı, yönetmenliğini Sophie Fiennes üstlendiği film Belgesel türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Belgesel, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden The Pervert's Guide to Cinema isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sapığın İdeoloji Rehberi
2012
Başrollünde oyuncu Slavoj Zizek yer aldığı, yönetmenliğini Sophie Fiennes üstlendiği film Sistem Eleştirisi türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Sistem Eleştirisi , Felsefe türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Sapığın İdeoloji Rehberi isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Zizek!
2005
Başrollünde oyuncu Slavoj Zizek yer aldığı, yönetmenliğini Astra Taylor üstlendiği film türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede , türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Zizek! isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Examined Life
2008
Başrollünde oyuncu Michael Hardt yer aldığı, yönetmenliğini Astra Taylor üstlendiği film türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede , türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Examined Life isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0