up
ara
Soner Yalçın

Soner Yalçın

Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Teflon, 5 dakika icinde 382 'C gibi yüksek sıcaklara çıkabiliyor. Bu sıcaklık derecesinde, ikisi kanserojen, ikisi çevre kirliliğine ve sonuncusu düşük dozda bile insan sağlığı için zehirleyici olan NDA (perfluoro methyl alkoxy) maddesini ortaya çıkarıyor.
ataç ikon Saklı Seçilmişler
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

"Gıda düzeni 'yaratıcıları' biliyorlar ki; beynimiz doymak bilmez bir şeker bağımlısı. Yapay tatlandırıcıları dayıyorlar."
ataç ikon Saklı Seçilmişler
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Oğlumla bir gün Beşiktaş çarşıdayız, ayran içmek istedi. "Ayran neden yapılıyor?" diye sordum. Bu durumu tuhaf bir yüz ifadesiyle "yoğurt" diye yanıtladı.
"Aldığın ayranın içindekiler bölümünü oku bakalım yoğurt var mı?" diye sordum. Okudu. Yoğurt yoktu. Yoğurtsuz ayran!
ataç ikon Saklı Seçilmişler
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

ABD'ye gidenler bilir. McDonald's müşterilerinin büyük çoğunluğunu siyahlar oluşturuyor. ABD'de yoksullar artık dışarıdan yemek yiyor; çünkü yemek yapmak daha pahalı.
ataç ikon Saklı Seçilmişler
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Haz bağımlılığı yapan, insan sağlığına zararlı endüstriyel gıdalar neden bu kadar ucuz? Örneğin, tavuk! Her şeye zam geliyor, bir tek tavuk fiyatı sabit kalıyor. Niye?
ataç ikon Saklı Seçilmişler
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Tavuk şoklama odalarında neler yapılıyor ki, tavuk etinin raf ömrü bir yıl oluyor? Tavuk eti yerine bizlere ne yediriyorlar?
ataç ikon Saklı Seçilmişler
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

 paylaşım fotoğrafı
"Türküm amma..."

Bir insan konuşurken "ama" diyorsa, "ama"dan önce söylediği her şey boştur.Asıl söylemek istediği "ama"dan sonradır...
Soner Yalçın
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Ali Rıza Efendi ile Zübeyde Hanım'ın Evliliğinin Trajik Hikayesi paylaşım fotoğrafı
Ali Rıza Efendi ile Zübeyde Hanım'ın Evliliğinin Trajik Hikayesi
"Selanik Evkaf (Vakıflar) Dairesi’nde memur olan Ali Rıza Efendi, babası Kızıl Hafız Ahmed’i arayan jandarmalar tarafından birkaç kez karakola götürüldü.

Zübeyde Hanım kayınpederinin dağa kaçması ve kocasının sürekli gözaltına alınmasını hep korkuyla izledi. Daha çok gençti; yirmisinde yoktu...

>>Sarışın bir kız

Ali Rıza Efendi ile Zübeyde Hanım’ın ne zaman evlendikleri tam olarak bilinmiyor. Tahmini olarak 1870’lerin başı deniliyor.

Rivayet odur ki:

Ali Rıza Efendi bir gün rüyasında ak sakallı, nur yüzlü bir pir ve yanında sarışın bir kız gördü. Pir, kızı göstererek, "Bu senin kısmetindir" diye müjde verip ortadan kayboldu.

Ali Rıza Efendi rüyasının etkisiyle ablası Nimeti’nin kızı Hatice’ye gidip, "Bana evlenmek için sarışın bir kız bulun" dedi.

O devirde bütün Müslüman çevrelerinde adet olduğu gibi görücüler sokağa düştü.

Sonunda Sarıgüllü Hacı Sofulardan Feyzullah Ağa’nın kızı; kumrala çalan sarışın, beyaz tenli, orta boylu, mavi gözlü, dalgalı kıvırcık saçlı Zübeyde bulundu.

Annesi Ayşe Hanım kızının evlenmesine karşıydı ama ikna edildi. Zübeyde Hanım, Ali Rıza Efendi’nin ailesinin Yenikapı Mahallesi’ndeki evine gelin gitti.

Ali Rıza Efendi, "Gülzar-ı Cennetim Zübeydem" diye hitap ettiği karısını çok sevdi. Zübeyde Hanım Yenikapı’daki evde üç çocuk dünya getirdi:

Ahmed, Ömer ve Fatma.

Fatma daha yaşını dolduramadan öldü.

>>Asker baba

Babası Hafız Ahmed’in Makedonya dağlarına gitmesinin birkaç ay sonra, Ali Rıza Efendi, Osmanlı-Rusya savaşı nedeniyle Selanik’te kurulan Asakir-i Mülkiye’ye, yani yardımcı askerler birliğine katıldı.

35 yaşındaydı; okuryazar olduğu için geçici olarak üsteğmen rütbesi verildi. Askerliği yaklaşık iki yıl sürdü; Ayastefanos Anlaşması’ndan sonra askerliğe veda etti.

Askerlikten sonra Ali Rıza Efendi, Osmanlı-Yunanistan sınırındaki Olimpos Dağı’nın ormanlarla kaplı eteklerinde bulunan gümrük kontrol noktasına gümrük muhafaza memuru olarak tayin edildi.

Ege denizi kıyısında Paşaköprüsü denilen bu ıssız yer, Selanik’e 120 km uzaklıktaydı ama karayolu yoktu. Yaşamak için uygun bir yer değildi; ne kasaba ne köydü; sadece görevlilerin ailelerinin kaldığı derme çatma birkaç ev ve gümrük kontrol binasından ibaretti. Üstelik Olimpos Dağı Rum eşkıyalarla doluydu ve etrafı haraca kesmişlerdi.

Zübeyde Hanım iki çocuğuyla bu ıssız ve kasvetli yere gelmekten hiç hoşnut olmadı. İkinci çocuğu Ömer’i ilaçsızlık ve bakımsızlıktan burada kaybetti. Fatma’dan sonra Ömer’i de kaybeden Zübeyde Hanım’ı bir korku saldı; "Ya Ahmed’ime de bir şey olursa?"

>>Hep Selanik’e dönmek istedi.

Ali Rıza Efendi’nin görev yaptığı gümrüğün bütün işleri kereste ihracatı üzerineydi. Ali Rıza Efendi, görevi sırasında kereste tüccarıyla tanışıp arkadaş oldu. Bu arkadaşlık ona yeni bir iş kapısı açtı; memurluktan ayrılıp, kereste tüccarları Cafer Efendi ile ortaklık kurup ticarete atıldı. 3 lira maaş aldığı devlet memurluğundan sonra bu ticaret Ali Rıza Efendi’ye para kazandırmaya başladı. Yoksulluk günleri geri de kalmıştı işte; bu nedenle Selanik’e dönmek isteyen eşinden hep sabır istedi.

Zübeyde Hanım dindar bir kadındı. Beş vakit namaz kılıyordu. Yaşam gücünü hep dualardan alıyordu. Ancak korktuğu oldu; son çocuğu Ahmed de öldü. Küçük çocuk sahil kenarındaki kumlukta açılan bir mezara defnedildi.

O gece çıkan fırtına denizde dev dalgalara neden oldu. Kıyıları döven dalgalar Ahmed’in minik cesedini yerinden çıkardı.

Dağlardan inen aç çakallar kefen içindeki ufacık bedeni paramparça etti.

Sabah haberi öğrenip olay yerine koşan Zübeyde Hanım bu acılı manzarayı görünce şoke olup oracıkta bayıldı.

Paşaköprüsü’nde yaşayan bir avuç insan Zübeyde Hanım’ı teselli etmek için ellerinden geleni yaptılar. Ancak...

Ahmed’in ölümü sonrası yaşananlar Zübeyde Hanım’ın ruhsal dünyasında derin yaralar açtı. Günler geçti; Zübeyde Hanım’ın gözünün önünden o korkunç manzara gitmedi bir türlü. Geceleri kabus gördü sürekli.

>>Üstelik hamileydi...

Ahmed’in ölümünden sonra Ali Rıza Efendi yine işinin başına döndü.

Eve pek az uğruyor; günlerini işi nedeniyle ormanda geçiriyordu. Bir an önce para biriktirip bu kasvetli yerden kendini ve karısını kurtarmak istiyordu. Bu nedenle haraç isteyen Rum eşkıyaların tehditlerine bile aldırmıyordu.

Kendi başına bir şey geleceğinden korkmuyordu ama eşi için kaygılanmaya başladı.

Eşini güvenlikli bir yerde rahat doğum yapması için Selanik’e götürdü.

Artık ellerine iyi para geçiyordu; Ali Rıza Efendi, Ahmed Subaşı Mahallesi’nde üç katlı, pembe boyalı bir ev kiraladı. Üftade isimli siyahi bir kadını da yardımcı tuttu. Ve tekrar işinin başına döndü.

>>Kardeşinin adı

Zübeyde Hanım daha otuzuna gelmemişti. Ruhsal dünyası evlat acısı yaşayan tüm anneler gibi altüst olmuştu. Yetmezmiş gibi, birkaç hafta sonra kocası Ali Rıza Efendi’yi Rum eşkıyalar kaçırdı.

Ali Rıza Efendi yüksek bir fidye karşılığı özgürlüğüne kavuşabildi. Kereste ticaretini bıraktı. Zaten Osmanlı jandarması da, "Rum eşkıyalar barınmasın" diye ormanı yakmıştı!

Tüm bu olaylar doğum tarihi yaklaşan Zübeyde Hanım’ın sinirlerini allak bullak etti.

İyi annelik yapamayacağından, yeni doğacak bebeğinin de öleceğinden korkuyordu. Elinden tespih, dudaklarından dua eksik olmadı o gergin günlerde. Bütün duaları doğacak bebeğinin sağlığı içindi.

Bebeğinin kendisi gibi sarışın ve mavi gözlü olmasını istiyordu. Soranlara kız çocuğu istediğini söylüyordu ama içten içe erkek evlat arzuluyordu.

Ve isteği oldu; tıpkı kendisi gibi sarışın, mavi gözlü bir oğlu oldu...

Ancak korkuları ve kapıldığı vehimler sonucu oğlunu emziremedi; sütü kesilmişti.

Yeni doğan bebeğin yüz hatları tıpkı babasıydı. Ali Rıza Efendi oğlunun kulağına eğilip adını fısıldadı: Mustafa.

Mustafa; Ali Rıza Efendi’nin daha minik bir bebek iken kaza sonucu beşikten düşüp ölen kardeşinin adıydı.

Evet, "ölüler evine" benzeyen bu ailenin yaşamında ruhsal travmalar hiç eksik olmadı. Mustafa Kemal’in çocukluğu da mutsuzluk içinde; ruhsal yaralanmalarla geçti.

Ama o, görkemli benliğiyle mutsuzlukların üstesinden tek başına gelmeyi başardı.

Çağdaş Türkiye’nin kurtuluşu/kuruluşu bu zaferin sonucudur işte.

Ve bu ancak karizmatik liderliğe özgü güçlü bir kişilik yapısıyla mümkündür."

Soner Yalçın
Soner Yalçın
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Reis
0
Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı kitabının da yazarı Soner Yalçın tarafından kaleme alınan Reis kitabı Siyasi, Siyaset türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9786050903393 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Reis isimli kitap 349 sayfadan oluşuyor. Reis kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı
2003
Reis kitabının da yazarı Soner Yalçın tarafından kaleme alınan Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı kitabı Araştırma - İnceleme, Tarih türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2003 yılında 9789759915162 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı isimli kitap 614 sayfadan oluşuyor. Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Binbaşı Ersever'in İtirafları
2008
Reis kitabının da yazarı Soner Yalçın tarafından kaleme alınan Binbaşı Ersever'in İtirafları kitabı Siyaset, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2008 yılında 9789759917265 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Binbaşı Ersever'in İtirafları isimli kitap 228 sayfadan oluşuyor. Binbaşı Ersever'in İtirafları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı
1970
Reis kitabının da yazarı Soner Yalçın tarafından kaleme alınan Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı kitabı İslam, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 1970 yılında 9789759917197 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı isimli kitap 512 sayfadan oluşuyor. Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Erbakan
2012
Reis ve Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı kitaplarının da yazarı Soner Yalçın tarafından kaleme alınan Erbakan kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Kedi Yayınevi yayınevinden 2012 yılında 9786055340865 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Erbakan isimli kitap 368 sayfadan oluşuyor. Erbakan kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0