up
ara
Tahsin Yücel

Tahsin Yücel

Oğuz Özteker

Oğuz Özteker

@ozzy

Dün (22.01.2016) vefat eden bu edebiyatçımızın değerini keşke o daha yaşarken bilseydim; keşke daha çok eserini okumuş olsaydım. Mekânı cennet olsun...
Tahsin Yücel
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Batuuu

Batuuu

@batuuu

“Pas mı daha güçlüdür, demir mi? Hangi çocuğa sorarsanız sorun, hiç duralamadan “Demir!” der size. Öyledir de. Ama demir pasla değil, pas demirle beslenir. Uygun koşulları buldu mu yer ve kendine dönüştürür onu. Bir de, yetmişli yıllarda, kitabının adını Pas demiri yiyor koymuş olan Rauf Mutluay’ın yaptığı gibi, olguyu bir benzetme olarak kullanmak isterseniz, ülkemizde, şu son yıllarda, nerdeyse her alanda pasın demiri kemirmekte olduğunu, hatta yiyip bitirdiğini söyleyebilirsiniz.”
ataç ikon Yalan
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"En geri toplumlar gibi en ileri toplumlar da zaman zaman başlarına öyle uçuk adamlar getirirler ki şaşırıp kalırsınız. Adamın ne edimlerinde en ufak bir tutarlılık vardır, ne söylemlerinde. "Bunda kişi nasıl seçti bu adamı? Koskoca ülkeyi nasıl bıraktı onun ellerine?" dersiniz. Bu arada, okumuş, yazmış, çevresinde tutarlı, bilinçli, örnek yurttaşlar olarak bildiğiniz kişilerin de kahvede iki el pişpirik bile oynamak istemeyecekleri bir adama oy vermiş olmalarını usunuza sığdıramazsınız bir türlü, us düzleminde hiçbir neden bulamazsınız böyle bir tutuma. Yoktur da. Peki, başka düzlemlerde? Ben, kendi payıma hiçbir biçiminde hiçbir düzlemde usuma sığdıramam böyle bir tutarsızlığı. Ancak, bana bıraktığı dosyada yer alan gözlemlerine bakılırsa, unutulmaz Hayristanlı dostum en azından içgüdü düzleminde olanaklı buluyordu bunu. Örnek olarak da, kulağını tersinden gösterir gibi, Erich von Holst adında bir bilim adamının minicik golyan balıkları üzerinde yaptığı bir deneyi gösteriyordu. Nasıl mı? Dostumun bir başka bilim adamının, Konrad Lorenz'in yapıtından aktardığına göre, Von Holst genellikle toplum içinde yaşayan bu minicik balıklardan birinin beynini açıp sürüde birlikteliği sağlayan ön bölümünü kesip çıkarmış, arkasından da, herhalde gerekli bakımları yaptıktan sonra beyinlerine ya da başka yerlerine hiç mi hiç dokunulmamış, yani sapasağlam, yani sağlıklı mı sağlıklı türdeşlerinin arasına bırakmış bu yarım beyinli golyanı. O da ötekiler gibi yüzmeye, ötekiler gibi yemeye başlamış. Ancak, ötekilerin terine, içinde yer aldığı sürüyü rahatlıkla bırakıp gidebiliyormuş artık. O başını alıp gitmeye başlayınca da tüm sürü arkasından geliyormuş. Uzun sözün kısası, bizim yarım beyinli golyan tüm sürünün tartışmasız önderi, tüm tam beyinliler de yarım beyinlinin ardında birbirlerinin eşiti oluvermişler."
ataç ikon Golyan Devrimi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Okumuş Hayristanlılar'ın büyük çoğunluğu Elmansur'un başarısını her şeyden önce İngilizcesinin kusursuzluğuna ve güzelliğine bağlamakta, etkisinin de düşünsel olmaktan çok dilsel, bir başka deyişle, sanatsal olduğunu ileri sürmekteydi. Ama, Alesabbah'ta yazmaya başlar başlamaz, genç yazar hepsini utandırdı: şimdi hayristancasıyla büsbütün büyülüyordu okurlarını. Görünüşe bakılırsa, zamanla daha da artacaktı etkisi. Gerçekten çok iyi bir yazar olduğundan mı? Hayır, yazınsal ve düşünsel açıdan bakılınca, yazıları hiç de ağır çekmezdi doğrusu. Moda şarkıların başarısını andıran bir başarıydı onunki; bir de içinde bulunulan konumu en üst düzeye yerleştirerek rahatlığı, devinimsizliği, alışkıyı ve güveni övmesindendi. Ayrıca, gazetesinin öteki köşe yazarları da sık sık onun yazılarına göndermelerde bulunuyor, onun hem büyük bir usta, hem de halkının iyiliği uğruna canını tehlikeye atmaktan korkmayan bir aydın olduğu kanısını yerleştirmek için ellerinden geleni yapıyorlardı."
ataç ikon Golyan Devrimi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Kendi kitabımı, yani yalnız benim yazabileceğim kitabı yazmak.”
ataç ikon Sonuncu
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Bir kitap hem yere, hem göğe doğru nasıl gelişirdi, yaşamın tam odağına yerleşmek ne demekti?”
ataç ikon Sonuncu
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Ama, gün bitip ışıklar söndükten sonra, insan başını koyduğu yastığa ne der?”
ataç ikon Kimim Ben?
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Kumru ile Kumru
1970
Yazın Gene Yazın kitabının da yazarı Tahsin Yücel tarafından kaleme alınan Kumru ile Kumru kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750704703 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kumru ile Kumru isimli kitap 293 sayfadan oluşuyor. Kumru ile Kumru kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazın Gene Yazın
1970
Kumru ile Kumru kitabının da yazarı Kumru ile Kumru ve Ayna kitaplarının da yazarı Tahsin Yücel tarafından kaleme alınan Yazın Gene Yazın kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750704765 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yazın Gene Yazın isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor. Yazın Gene Yazın kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Ayna
2004
Kumru ile Kumru kitabının da yazarı Kumru ile Kumru ve Yazın Gene Yazın kitaplarının da yazarı Tahsin Yücel tarafından kaleme alınan Ayna kitabı Öykü (Yerli), Anlatı türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2004 yılında 9789750705519 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ayna isimli kitap 58 sayfadan oluşuyor. Ayna kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Haney Yaşamalı
1970
Kumru ile Kumru kitabının da yazarı Tahsin Yücel tarafından kaleme alınan Haney Yaşamalı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789755102658 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Haney Yaşamalı isimli kitap 182 sayfadan oluşuyor. Haney Yaşamalı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kimim Ben?
2011
Kumru ile Kumru kitabının da yazarı Tahsin Yücel tarafından kaleme alınan Kimim Ben? kitabı Roman, Deneme türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2011 yılında 9789750713149 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kimim Ben? isimli kitap 280 sayfadan oluşuyor. Kimim Ben? kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0