up
ara
Tennessee Williams

Tennessee Williams

Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

KOCA BABA: Oğul, kaptım sanmıştım!
BRICK: Neyi kaptın sanmıştın... neyi kaptın Koca Baba?
KOCA BABA: Kanseri!
BRICK: Haa...
KOCA BABA: İskelet kılıklı moruk, soğuk, ağır elini omzuma koydu sanmıştım!
BRICK: Eh, Koca Baba, gıkın çıkmadı ama!
KOCA BABA. Domuz olsa viyaklar. İnsanoğlu ise domuz kadar şanslı olmasa da susar.
BRICK: Neymiş domuzun şansı?
KOCA BABA: Ölümlü olduğunu bilmemek rahatlatıcıdır. İnsan bu rahata eremez; ölümü kavrayabilen tek canlıdır o, ölümün ne olduğunu bilir. Öteki canlıların hangi sona doğru yol aldıklarını bilmeden, hiç bilmeden, böyle bir bilginin sahibi olmadan yaşar giderler, domuz viyaklar, oysa insanoğlunun gıkı çıkmayabilir zaman zaman. Bazen... (Yaşlı Adam'da derin, için için yanan bir yırtıcılık vardır.) ...gıkı çıkmayabilir.
(Toplu Oyunlar 1, Kızgın Damdaki Kedi, Mitos Boyut Yayınları, Sf; 64-65)
ataç ikon Toplu Oyunları 1
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İnsanlar birbirlerini daha iyi tanımak için deliriyorlar. Birbirlerini o kadar iyi tanımak istiyorlar ki, hiç kimsenin tek kişilikli olmadığını düşünerek insanların, düzenbazlığın, erdemin veya kötülüğün hangi köşesinde olduğunu öğrenmek istiyorlar.
ataç ikon Arzu Tramvayı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin

Sırça Hayvan Koleksiyonu

TOM - Evet, dağarcığımda bazı numaralarım var, elbisemin kolu içinde de bazı şeyler saklarım. Fakat, bir sahne sihirbazının tam zıddıyım ben. O, sizin gözünüzü öyle bir boyar ki, siz de bunu gerçek sanırsınız. Oysa ben size hayalle bezenmiş gerçeği sunarım.

En önce zamanı tersine, şu tuhaf, olağandışı 1930'lu döneme çeviririm, o koskoca Amerikan orta sınıfı, sanki körler için bir okulda eğitiliyordu. Onları ya kendi gözleri terk etmişti, ya da kendileri gözlerinden yararlanmasını bilmiyorlardı ki, parmaklarını çökmekte olan bir ekonominin Braille Alfabesindeki harflerine sıkı sıkı bastırıp duruyorlardı.

İspanya'da devrim vardı. Burada ise sadece bağrışmalar ve şaşkınlık hüküm sürüyordu. İspanya'da Guernica vardı. Burada ise, diğer zamanlardaki sessiz ve sakin şehirlerde, Chicago, Saint Louis ve Cleveland'da, çoğunlukla kanlı geçen işçi ayaklanmaları... İste oyunumuzun sosyal geri planı budur.
Oyun, anılar üzerinedir. Bu yüzden de, loş, duygusal ve gerçek dışıdır. Anılarda her şey sanki müzikseldir. Bu da, kulislerden gelen keman seslerini açıklar. Ben oyunun sunucusuyum, hem de bir oyuncusu. Diğer karakterler, annem Amanda, kız kardeşim Laura ve son sahnede ortaya çıkan kardeşimin muhtemel kısmeti olan centilmen. Bu genç adam, oyundaki en gerçekçi karakter, bizlerin her nasılsa koptuğu gerçek dünyadan içimize giren çirkin niyetli kişi. Bir şair olarak benim simgelere karşı bir zaafım olduğundan, bu karakteri de bir simge gibi kullanıyorum; çok geç kalan ve bizim hayatta peşinden koştuğumuz beklentilerimizi simgeler o.

Oyunda bir de beşinci karakter var; kendisi şöminenin üzerinde asılı olan ve gerçeğinden daha büyük bu fotoğrafının dışında, oyunda asla görünmez. Bizi yıllar önce terk eden babamızdır bu kişi. Telefoncuydu, ama uzak diyarlara aşıktı, çalıştığı telefon firmasından ayrılıp, ışık delisi bu şehirden sıvışıp gitti...

Ondan aldığımız en son haber, Meksika’nın Pasifik kıyılarında Mazatlan’dan gönderilen adressiz bir kartpostaldı ve üzerinde sadece iki kelime yazılıydı, “Merhaba... Hoşça kalın!”

Sanırım oyunun geriye kalanı kolayca anlaşılabilir.
ataç ikon Sırça Hayvan Koleksiyonu & The Glass Men...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Sıradaki kitabım paylaşım fotoğrafı
Sıradaki kitabım
#Tennessee Williams
#Kızgın Damdaki kedi+Gökyüzüne Bir Merdiven

Not: Paylaşımı bookstagram denen o saçma sapan odaya taşımayın. Instagram bookstagram kısaca -tagramlı her tür odadan tiksiniyorum. Sırf siz öyle bir oda getirdiniz diye kitaplarımı o odada paylaşmak zorunda değilim zorunda da bırakılamam. Gider instagramda bookstagram etiketiyle paylaşırdım aksi hâlde. Amma da özenti oldunuz. Ayrıca eski paylaşımlarımı o odaya taşıyıp üstüne sanki odaların amacının neye hizmet ettiğini bilmeyen yeni ve bilinçsiz üyeymişim gibi de bildirim yollamayın. 2014'den beri siteye üyeyim neresinin nasıl işlediğini gayet iyi biliyorum. Kaldı ki sitede olduğum zamandan beri zaten kullandığım oda sayısı 3, onun da içine limon sıkmayın. Okuma yazmam var ve odaların üstündeki açıklamaları okuyabiliyorum. Sadece yaptığınız uygulamayı benimsemiyorum. İnsanı aptal yerine koymaktan vazgeçin. Çok istiyorsanız kavga edelim çünkü ben kitap paylaşımlarımı ''Anın Fotosu'' odasında paylaşmaya devam edeceğim. Ânımla bütünleştirdiğim bir aktiviteyi içinde kitap geçiyor diye o instagram bozuntusu odada paylaşmayacağım. O odayı getirmek de kimin fikriyse çok büyük ''yenilik'' olmuş gerçekten. Diğer sosyal paylaşım sitelerinden derleme toplama bilgisayar gibi yamamışsınız siteye. Çoğunluğun görüşü odayı sevmekten yanaysa ben de o çoğunluğa çıkıntılık yapıyorum ve görüşüm aksi yönde. Bırakın da neyi nerede nasıl hangi şekilde paylaşacağıma ve ne şekilde ilişkilendireceğime ben karar vereyim. Bunu editöre yükletecekseniz tüm kitapları otursun kendi ilişkilendirmesiyle kendisi paylaşsın o zaman. Bizim kendi düşünce şeklimize ve kendi zevkimize başkasını müdahale ettirmek de neyin nesi. Bizim yerimize de siz düşünün siz zevklenin madem. Çoğunluk böyle istedi hadi uygulayalım. Hiç diğer azınlığı düşünmeyin.
Taşımayın eski paylaşımlarımı da o lanet olasıca odaya!
Neticeten bu da sıradaki kitabım.
EK 1
@semih-oktay Geldim işte. Mutlu musun şimdi? :D 27.04.18
Tennessee Williams
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
30 beğeni · 38 yorum beğen ikon
Semih Oktay (@semihoktay)
Ahaha! Ebru hoş geldin yahu. Ahaha İlahî Ebru! Mutlu olmaz olur muyum? Eskiler gittiğinde kendimi yalnız hissediyorum.
27.04.18 beğen 1 cevap
zeynep krmm (@lonelygrl)
filmini izlemiştim..elızabeth taylor özellikle paul newman olağanüstüydü..
27.04.18 beğen cevap
zeynep krmm (@lonelygrl)
benımkilerıde taşımıslar hiç anlamasığım seyler.kendimi dışlanmıs hissettim bir an..;) sonraysa boşver beyaa dedim..kategorıze edılıyoruz maalesef..
27.04.18 beğen cevap
The Glass Menagerie
1970
A Streetcar Named Desire kitabının da yazarı A Streetcar Named Desire ve Sırça Hayvan Koleksiyonu & The Glass Menagerie kitaplarının da yazarı Tennessee Williams tarafından kaleme alınan The Glass Menagerie kitabı Eğitim, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pearson Yayıncılık yayınevinden 1970 yılında 9780141190266 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan The Glass Menagerie isimli kitap 92 sayfadan oluşuyor. The Glass Menagerie kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
A Streetcar Named Desire
2017
The Glass Menagerie ve Sırça Hayvan Koleksiyonu & The Glass Menagerie kitaplarının da yazarı Tennessee Williams tarafından kaleme alınan A Streetcar Named Desire kitabı Eğitim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pearson Yayıncılık yayınevinden 2017 yılında 9780141190273 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan A Streetcar Named Desire isimli kitap 111 sayfadan oluşuyor. A Streetcar Named Desire kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sırça Hayvan Koleksiyonu & The Glass Menagerie
0
The Glass Menagerie kitabının da yazarı Tennessee Williams tarafından kaleme alınan Sırça Hayvan Koleksiyonu & The Glass Menagerie kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Mitos Boyut Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789758106790 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sırça Hayvan Koleksiyonu & The Glass Menagerie isimli kitap 183 sayfadan oluşuyor. Sırça Hayvan Koleksiyonu & The Glass Menagerie kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İguana'nın Gecesi
1970
The Glass Menagerie kitabının da yazarı The Glass Menagerie ve A Streetcar Named Desire kitaplarının da yazarı Tennessee Williams tarafından kaleme alınan İguana'nın Gecesi kitabı Tiyatro, Senaryo türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789755102320 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İguana'nın Gecesi isimli kitap 136 sayfadan oluşuyor. İguana'nın Gecesi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Arzu Tramvayı
2009
The Glass Menagerie kitabının da yazarı Tennessee Williams tarafından kaleme alınan Arzu Tramvayı kitabı Edebiyat, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. İmge Kitabevi yayınevinden 2009 yılında 9789755336305 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Arzu Tramvayı isimli kitap 296 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Esin Damcı, Nilüfer Karakullukçu çevirmiştir. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Arzu Tramvayı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İhtiras Tramvayı
1951
Başrollünde oyuncu Marlon Brando yer aldığı, yönetmenliğini Elia Kazan üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden İhtiras Tramvayı isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İguana Geceleri
1964
Başrollünde oyuncu Richard Burton yer aldığı, yönetmenliğini John Huston üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden İguana Geceleri isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
The Glass Menagerie
1987
Başrollünde oyuncu Karen Allen yer aldığı, yönetmenliğini Paul Newman üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden The Glass Menagerie isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Period Of Adjustment
1962
Başrollünde oyuncu Jane Fonda yer aldığı, yönetmenliğini George Roy Hill üstlendiği film türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede , türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Period Of Adjustment isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Boom!
1968
Başrollünde oyuncu Elizabeth Taylor yer aldığı, yönetmenliğini Joseph Losey üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Boom! isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0