up
ara
Tess Gerritsen

Tess Gerritsen

Yazar, Doktor

Tess Gerritsen Kimdir?

12 Haziran 1953 yılında San Diego, Kaliforniya da doğmuştur. Asıl mesleği doktorluk olmasına rağmen asıl tutkusu olan yazarlığa başlamış ve doktorluk mesleğinden vazgeçmiştir. Hasat ile dünya listelerinde uzunca bir süre kalan yazarın Rizolli & Isles serisi ise uzun soluklu ve popüler bir dizi haline getirilmiştir.

Tess Gerritsen Hayatı

Çin asıllı Tess Gerritsen 1953 yılında, Jui Chiung Tom ve Ernest Tom çiftinin kızları olarak San Diego, Kaliforniya’da dünyaya gelmiştir. Yazar ve araştırmacı yönünün, ünlü polisiye/gerilim yazarı Emma Roberts ile başladığını ifade eder. Hatta bu durumdan çocukken çok etkilenerek yazar olmak istediğini söylese de babasının karşı çıkması ve tıp okuması isteği üzerine doğduğu Kaliforniya Eyaletindeki Stanford Üniversitesinde antropoloji üzerine lisans yaparak tıp diplomasını aldı. Hawai adalarında staj yaptığı dönemde Jacob Gerritsen ile evlenmiştir. 1979 yılında Dahiliye üzerine diplomasını tamamlayarak hekimliğe başladı. Hamile kalması üzerine ayrıldığı doğum izninde bir dergiye kısa bir hikaye sunarak birincilik elde etti. Yine aynı dönem içerisinde ‘Call After Midnight- Gece yarısından Sonra’ adlı ilk kitabını yazarak yazarlık hayatına dair ilk adımını atmıştır. 1987 yılında romantik gerilim olarak piyasaya çıkan Call After Midnight’ı aynı türdeki sekiz kitabı takip etmiştir. Tess Gerritsen ismini Dünyaya yayılmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri ise New York Times tarafından en çok satan tıbbi gerilim kitabı olarak belirtilen ‘Harvest- Hasat (1996)’ adlı romanı olmuştur. Harvest’ın ardına tıbbi gerilim türünde de önemli eserler vermeye başlamıştır. Yazarlık hayatına odaklanmak istediğini söyleyerek doktorluk hayatından vazgeçmiştir. Polisiye gerilim üzerine yazdığı romanların hayatına girmesinde küçükken bir aile yakının çocuklarını öldürmesinin büyük bir etken olduğunu belirtmiştir.

Uzun süredir Maine’de yaşayan yazar; suç gerilim ve tıbbi gerilim üzerine yazdığı ‘Rizolli & Isles’ serisi ile 40 ülkede milyonlarca satış yaparak büyük bir yankı oluşturmuştur. Seriden uyarlanarak çekilen Rizolli & Isles dizisi TNT kanalında devam etmektedir. Dizide, seride tanıtılan Dedektif Jane Rizolli’yi Angie Harmon, Doktor Maura Isles’ı ise Sasha Alexander canlandırmaktadır.

Tess Gerritsen’e genel başarısı sorulduğunda ardında büyük bir disiplin ve korkularının yattığını belirtmiştir. Başarılı tıbbi gerilim romanlarda ise tıp ve antropoloji okumasının katkısından bahsetmekten de kendini alamamaktadır.


Yazarın Eserleri

• Adventure's Mistress (1985)
• Love's Masquerade (1986)
• Büyük Takip - Call After Midnight (1987)
• Bıçak Sırtı - Under the Knife (1990)
• Aşkın Şehveti (1991)
• Proje: Ölümcül Virüs - Whistleblower (1992)
• Asla Arkana Bakma - Never Say Die (1992)
• Masumiyetin İçin Savaş - Presumed Guilty (1993)
• Ruhundaki Zehirle Yüzleş - Girl Missing (1994)
• Peggy Sue Got Murdered (1994)
• Gölgesizlerin Tutkulu Dansı - Thief of Hearts (1995)
• Karanlığın Ayak İzleri - In Their Footsteps (1995)
• Aşk Ölümden Uyanıştır - Keeper of the Bride (1996)
• Hasat - Harvest (1996)
• Gece Nöbeti - Life Support (1997)
• Kan Gölü - Bloodstream (1998)
• Yörünge - Gravity (1999)
• Perfect Timing (2001)
• Geceyarısı Katili (2005)
• Kemik Bahçesi - The Bone Garden (2007)
• Stolen (2007)


Rizolli & Isles Serisi Kitapları

#1 Cerrah - The Surgeon (2001)
#2 Çırak - The Apprentice (2002)
#3 Günahkar - The Sinner (2003)
#4 İkiz Bedenler - Body Double (2004)
#5 Siliniş - Vanish (2005)
#6 Mefisto Kulübü - The Mephisto Club (2006)
#7 Ruh Koleksiyoncusu - The Keepsake (2008)
#8 Buz Gibi Soğuk - Ice Cold (US) / The Killing Place (UK) (2010)
#8.5 Freaks (2007)
#9 Sessiz Kız - The Silent Girl - (2011)
#9.5 John Doe (2012)
#10 Sona Kalan - Last to Die - (2012)
#11 Diriliş - Die Again (2014)


Ödülleri

• Cerrah romanı ile 2002 yılında RITA ödülü kazandı.
• Vanish romanı ile 2006 yılında Edwards ve Macavity ödüllerine aday gösterildi.


Tess Gerritsen Kitaplarından Alıntılar

Dünyada kötülük olduğunu biliyorum ve her zaman da var olduğunu. Ama bunu açıklamak için şeytana ya da iblislere inanmaya gerek yok. İnsanoğlu kendi başına da kötülük yapmayı mükemmel bir şekilde başarıyor.

"İnsanlar Tanrı'nın var olduğuna inanmakta güçlük çekmiyor" dedi adam. "Bu yüzden buna inanç deniyor. Kanıta ihtiyaç duymuyor, çünkü bir kanıt yok." "Eğer biri ışığa inanıyorsa, karanlığa da inanmalıdır."

Derinin altına indiğinde en güzel kadın bile aynı görünüyor. Kas ve kemiklerden oluşan bir boşluğun içine tıkıştırılmış organlar yığını.

"Sadece dinledikleri müzikten bile bir fikir edinebiliyorsun insanlar hakkında..."

İş zarar vermeye geldi mi insanoğlunun dehası sınır tanımıyordu.

Mesele şu ki insanlar bazen şaşırtıcı davranışlarda bulunurlar. Çılgınca şeyler yaparlar ve onları aslında hiç tanımadığınızı anlarsınız.

Hayat bi’ kumardır, özellikle aşk... Oynadığım son kumarda kaybettim. Peki şimdi neyin üzerine kumar oynuyorum? Aramızdaki problemleri düzeltmek üzere mi yoksa kalbimin yeniden kırılması üzerine mi?

Köpek ne kadar küçükse, kavga o kadar büyük olur.

İnsan kemikleri ne kadar da kolay kırılıyor,diye düşündü.Kalbimizin kaburga kemiklerimizin içindeki sağlam kafesinde güvende olduğunu düşünüyoruz ama kaburga kemiklerimiz tavlanmış çeliğe nasıl da teslim oluveriyor.Hepimiz öyle kırılganız ki aslında.

Burada herkes bir numaradan ibaret; isimlerimizle ya da tanrı vergisi yeteneklerimizle değil işlediğimiz günahlarımızla ayrılıyoruz birbirimizden.
Ömer Fatih Dursun

Ömer Fatih Dursun

@omerfatihdursun

Gerçekten de yazarın kitapları roman dünyasına açılmış farklı bir kapı, o kadar sürükleyici ve değişik bakış açılarıyla yazıyor ki yazdığı kitapları soluksuz okuyor ve okurken yaşıyorsunuz.
Tess Gerritsen
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Bu yazarı çok seviyorum.Yazarın kitapları başucu kitabım ve kitaplarını okumaya başladığınız an bırakamıyorsunuz biran önce bütün kitaplarını alıp okumak için sabırsızlanıyorsunuz. Adeta bağımlılık yapıyor.
Tess Gerritsen
ünlüye 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
Nurhan Işkın

Nurhan Işkın

@nurhaniskin

En sevdiğim yazarların içinde.Bütün kitapları kütüphanemde mevcut.
Tess Gerritsen
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
mediha

mediha

@daily

Polisiye romanlarda en iyi yazanlardan birisi..usta bir yazar..Gerilim ve polisiye severler için ilk sırada okunması gereken kitaplar..Bütün kitaplarını tavsiye ederim...
Tess Gerritsen
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
yucel

yucel

@yucel

bircok kitabını soluksuz okudum desem yeri var hastasıyızz dedeeee aşk olumlerden uyanış bıraz sıktı sadece
Tess Gerritsen
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Arz1201

Arz1201

@arz1201

Bir Sırrım Var
Kötüler korku filmi izlemez.

Sayfa 41
ataç ikon Bir Sırrım Var
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 1 yorum
Sen3001 (@sen3001)
Ben çok kötüyüm o zaman:)) kitabını okurum ama filmi tercih etmem...
15.02.19 beğen cevap
Elif Özkaya

Elif Özkaya

@elifozkaya

“Hayatlarımızda her şey ters giderken, suçlayacak birini veya bir şeyi aramak doğaldır.”
ataç ikon Gece Nöbeti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Elif Özkaya

Elif Özkaya

@elifozkaya

“Her işin tehlikeleri vardır; her sabah yataktan kalkmanın tehlikeleri olduğu gibi. İşe giderken, posta kutusuna yürürken, bir uçağı binerken.”Toby’ye baktı. “Sürpriz, ölmemiz değildir. Süpriz ne zaman ve nasıl öleceğimizdir.”
ataç ikon Gece Nöbeti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Elif Özkaya

Elif Özkaya

@elifozkaya

“Canlı egolar yerine ölü bedenlerle uğraşmayı tercih ederim.”
ataç ikon Gece Nöbeti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Elif Özkaya

Elif Özkaya

@elifozkaya

“Peki, ya ben? Beni unuttun, tanrım.”
ataç ikon Gece Nöbeti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
mediha

mediha

@daily

Yabancı bir şehirde tanıdık şeyler değerliydi.
ataç ikon Proje: Ölümcül Virüs
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Günaydın gece… “su da önemli ama ateştir benim ustam” paylaşım fotoğrafı
Günaydın gece… “su da önemli ama ateştir benim ustam”
İki insanın paylaşabilecekleri en mahrem duygu aşk yada arzu değil, acıydı…
Tess Gerritsen
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gece Nöbeti
2010
Siliniş - Rizzoli/Isles Serisi 5. Kitap kitabının da yazarı Tess Gerritsen tarafından kaleme alınan Gece Nöbeti kitabı Roman (Çeviri), Polisiye türünde okuyucusu ile buluşuyor. Martı Kitabevi yayınevinden 2010 yılında 9786053480358 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gece Nöbeti isimli kitap 432 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Selim Yeniçeri çevirmiştir. Kitap Bir Nefeste Okunan Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Gece Nöbeti kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Siliniş - Rizzoli/Isles Serisi 5. Kitap
1970
Gece Nöbeti kitabının da yazarı Tess Gerritsen tarafından kaleme alınan Siliniş - Rizzoli/Isles Serisi 5. Kitap kitabı Roman, Gerilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Martı Kitabevi yayınevinden 1970 yılında 9786053480334 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Siliniş - Rizzoli/Isles Serisi 5. Kitap isimli kitap 416 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Selim Yeniçeri çevirmiştir. Kitap En İyi Polisiye Romanlar listesinde de yeralmaktadır. Siliniş - Rizzoli/Isles Serisi 5. Kitap kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Büyük Takip
1988
Gece Nöbeti ve Siliniş - Rizzoli/Isles Serisi 5. Kitap kitaplarının da yazarı Tess Gerritsen tarafından kaleme alınan Büyük Takip kitabı Polisiye, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Gelişim Kitabevi yayınevinden 1988 yılında isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Büyük Takip isimli kitap 176 sayfadan oluşuyor. Büyük Takip kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çırak
1970
Gece Nöbeti kitabının da yazarı Tess Gerritsen tarafından kaleme alınan Çırak kitabı Roman, Gerilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Martı Kitabevi yayınevinden 1970 yılında 9786053480303 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Çırak isimli kitap 432 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Cumhur Mısırlıoğlu çevirmiştir. Kitap Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Çırak kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kan Gölü
0
Gece Nöbeti kitabının da yazarı Tess Gerritsen tarafından kaleme alınan Kan Gölü kitabı Roman, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Martı Kitabevi yayınevinden 0 yılında 9786053480891 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kan Gölü isimli kitap 429 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye İlkin İnanç çevirmiştir. Kitap The New York Times Bestseller listesinde de yeralmaktadır. Kan Gölü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Adrift
1993
Başrollünde oyuncu Bruce Greenwood yer aldığı, yönetmenliğini Christian Duguay üstlendiği film türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede , türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Adrift isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Rizzoli & Isles
2010
Tess Gerritsen’in sekiz kitaplık Rizzoli & Isles serisinden uyarlanan TV dizisidir. Boston cinayet masası dedektifi Jane ve adli tıp uzmanı Maura kendilerini suçluları yakalamaya adamış iki yakın arkadaşın maceralarını anlatmaktadır.
Sence kaç puan almalı?
9
7 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Tess Gerritsen sayfasının içeriği Büşranur Koç isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.