up
ara
Thomas Bernhard

Thomas Bernhard

HerŞyGzlOla ོca ོk

HerŞyGzlOla ོca ོk

@koraycem

Bitik Adam
ataç ikon Bitik Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 1 yorum
HerŞyGzlOla ོca ོk (@koraycem)
Mutsuzluğu kabullenmenin teselli edici ve insanı depresyondan kurtaran bir tarafı olduğunu düşündüm.
22.03.19 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Kuramda anlıyoruz insanları, ama uygulamada onlara katlanamıyoruz, diye düşündüm, onlarla çoğunlukla isteksiz birlikte oluyor ve onlara kendi bakış açımızla davranıyoruz. Oysa insanlara kendi açımızdan değil her açıdan bakmalı ve ona göre davranmalıyız, diye düşündüm, onlara öyle davranmalıyız ki, onlara önyargılı davranmadığımızı söyleyebilelim, ama bunu beceremiyoruz, çünkü gerçekten de herkese karşı önyargılıyız.”
ataç ikon Bitik Adam
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Doğum yerimizi seçemeyiz, diye düşündüm. Ama doğduğumuz yerden uzaklaşabiliriz, bizi ezmeye kalkıyorsa, bizi öldüren şeyden uzaklaşabiliriz, uzaklaşma anını yakalayabilirsek.”
ataç ikon Bitik Adam
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Başımıza neyin geleceğini önceden bilirsek ona daha kolay dayanırız, diye düşündüm.”
ataç ikon Bitik Adam
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Biz hiç kimseyi, o kişi istemezse kendimize bağlayamayız,”
ataç ikon Bitik Adam
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Olağanüstü olmak ve bunu görebilmek için dâhi olmak zorunda değiliz, diye düşündüm.”
ataç ikon Bitik Adam
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 1 yorum
kırık kalem (@kirikkalem)
[silindi]
01.03.19 beğen cevap
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Her şey acınası ve hiçbir yere çıkmıyor...” paylaşım fotoğrafı
"Her şey acınası ve hiçbir yere çıkmıyor...”
İnsan sadece kendi başına gelişebilir. Kendi içinden çıkamadığı bilinciyle insan daima yalnızdır. Geri kalan her şey bir sanrıdır, şüphelidir. Asla değişmez bu.

Okul yıllarında tamamen yalnızsınızdır. Sıra arkadaşınız vardır ve yalnızsınızdır. İnsanlarla konuşursunuz, yalnızsınızdır. Fikirleriniz vardır, gariptir, size aittir, her zaman yalnızsınızdır. Ve bir kitap yazdığınızda, veya benim gibi kitaplar yazdığınızda çok daha yalnızsınızdır. Kendini anlaşılır kılmak imkansızdır.

Tek başınalıktan, yalnızlıktan çok daha yoğun bir yalnızlık, bir soyutlama doğar. Nihayetinde, yer değiştirirsiniz. Daha çabuk başka yere gidersiniz, daha büyük şehirlere kaçarsınız. Küçük şehirler size yeterli gelmez. Viyana yeterli değildir, Londra yeterli değildir. Dünyanın başka yerlerine gitmelisinizdir.

Yabancı dillerin konuşulduğu bir yerlere gidip gelmeye çalışırsınız. Belki de Brüksel'dir orası, ya da Roma'dır. Bu yüzden, nereye giderseniz gidin daima yalnızsınızdır, kendinizle bir başınasınızdır. Gittikçe berbatlaşan işlerinizle yalnızsındır. Haziran 1970Thomas Bernard ; Gelmiş geçmiş en önemli Avusturyalı yazarlardan biri. Thomas Bernhard, 12 Şubat 1989 tarihinde 58 yaşındayken, Avusturya'nın Gmunden şehrinde hayatını kaybetti.

Eserlerinde çoğunlukla ülkesi Avusturya'ya karşı öfke beslediği görülen Bernhard, bencillik ve ötekileştirmek gibi kavramlar üzerinde durur.

Ağırlıkla roman yazarı olarak bilinir. Ancak sadece roman yazmadı, aynı zamanda oyun yazarı ve şair tarafı da var.

Bitik Adam ve Odun Kesmek, biz de en bilinen romanları.

"Odun Kesmek" romanı ilk çağrışım da garip bir anlam yüklüyor zihne, spoileri inceleyip baktığımda gördüğüm başka bir manaydı. Bir tepki romanı, hem kendisine hem yaşadığı cemiyete, hem insanlara, kendine çok kızan bağışlanan bir adam.

Bir insanın geçmişte sevgiyle , umutla vakit geçirdiği ortamın, çevrenin belirli bir süreden sonra nasıl nefret edilen, görmeye tahammül bile edilemeyecek seviyeye gelişini , buna sebeb olan kendi nefretini de anlatıyor Bernhard. Bunu anlatırken insanın faydacı yönüyle anlatıyor.

Romanda insan yalnızlığına vurgu yaparken hem kendini hem toplumu tenkit ediyor :

"Bir insanın ruh durumunu, duygusal ve ruhsal durumunu içimize sindiriyor ve bunu yeterince sindirdiğimizde inandığımız zaman, yani doyduğumuz da, bu insanla olan ilişkimizi kesiyoruz." diyerek.

Ve insanın iç çekişin de şöyle bir cümle geçmesi hüzünlü de olsa gerçekti.

Düşler ve masallar onun yaşamının gerçek içeriğiydi.
Thomas Bernhard
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Sarsıntı paylaşım fotoğrafı
"Sarsıntı"
" Her birimizin, hiç varolmadığı ve sadece var olma numarası yaptığı uzun dönemler vardır.

Bazen bir insanın gerçek varoluşuyla numaradan varoluşu, onun için ölümcül şekilde birbirine karışır...”
Thomas Bernhard
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Beton
2006
Tiyatrocu kitabının da yazarı Thomas Bernhard tarafından kaleme alınan Beton kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2006 yılında 9789750812729 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Beton isimli kitap 100 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Sezer Duru çevirmiştir. Beton kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Tiyatrocu
1970
Beton kitabının da yazarı Beton ve Düzelti kitaplarının da yazarı Thomas Bernhard tarafından kaleme alınan Tiyatrocu kitabı Tiyatro Oyunu, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Mitos Boyut Yayınları yayınevinden 1970 yılında 2007090500111 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tiyatrocu isimli kitap 72 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Özdemir Nutku çevirmiştir. Tiyatrocu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Düzelti
2011
Beton ve Tiyatrocu kitaplarının da yazarı Thomas Bernhard tarafından kaleme alınan Düzelti kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2011 yılında 9789750821035 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Düzelti isimli kitap 244 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Sezer Duru çevirmiştir. Düzelti kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Ses Taklitçisi
1970
Beton kitabının da yazarı Thomas Bernhard tarafından kaleme alınan Ses Taklitçisi kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750804717 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ses Taklitçisi isimli kitap 118 sayfadan oluşuyor. Kitap Uzun Romanlara Ara Vermek İsteyenler Buraya! Tüm Zamanların En İyi Öykü Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Ses Taklitçisi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yürümek - Evet
1970
Beton kitabının da yazarı Thomas Bernhard tarafından kaleme alınan Yürümek - Evet kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750816109 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yürümek - Evet isimli kitap 148 sayfadan oluşuyor. Yürümek - Evet kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0