up
ara
Valerio Massimo Manfredi

Valerio Massimo Manfredi

Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Valerio Massimo ManfrediManfredi, bilimsel yayınlarının yanında, antik dünyayı ve kahramanlarını konu alan birçok popüler kitap da kaleme alarak, tarihi güncel bir dille binlerce okura taşıdı. Bunun yanı sıra, çeşitli İtalyan gazetelerine tarih hakkında makaleler yazıyor.
Valerio Massimo Manfredi
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

"Onu dağın neresinde gördüğünü anımsıyor musun?"
"Şurada," diyen İskender dağın taşlarının karlarla örtüldüğü bir yeri gösterdi.
"O halde gece karanlığında yolumuzu yitirmeden, beni oraya çıkart."
Önce atla, sonra patika daralıp daralıp dikleşince yaya olarak devam ettiler. Gece yarısı olmadan karların başladığı sınıra ulaştılar ve doruklara dek uzanan engin kar denizinin önüne durdular.
"Hazır mısın?" diye sordu Aristandros.
"Hazırım," dedi Kral.
"Neye?"
"Her şeye."
"Ölüme de mi?"
"Evet."
"Soyun öyleyse."
İskender soyundu.
"Karın içine uzan."
İskender karın temasından titrese de, karların içine yattı; Aristandros yanına diz çökmüş, topukları üzerinde ileri geri sallanarak baygın bir ninni söylemeye, sonra barbar dilinde anlaşılmaz sözler savurmaya başladı. Ninni donuk ve uzak gökyüzüne yükselirken, İskender'in bedeni de yavaş yavaş karların içine gömülüyordu.
Binlerce buz iğnesinin bedenini delerek yüreğine, beynine ulaştığını, acının her geçen an daha dayanılmaz olduğunu hissediyordu. Bir an kendisinin de Aristandros ile birlikte, barbar dilinde küçük çığlıklar attığını fark etti; önüne diz çökmüş olan Kahin'in gözleri, yağmurla renkleri akmış mermer bir heykel gibi ak ve ifadesizdi.
5 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

"Efendim, gel şuraya bak!"
İskender ayağa kalkarak, "Ne var?" diye sordu.
"Güneyden gelen birileri var. Bir elçi heyeti galiba."
"Elçi mi? Kim tarafından gönderilmiş olabilir ki?"
"Bilmiyorum."
Bir süre önce uyanıp çevrede bir keşif gezisi yapmış olan Eumenes, "Güneyde yalnızca bir kent var, "dedi. "Adı da Kudüs."
4 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

"Babamın bütün katilleri öldü mü, içlerinden hayatta kalan var mı? diye sordum."
Ptolemaios tek söz etmedi. Kral'ın küvetten çıkmasını bekledi, omuzlarına keten bir örtü örtüp sırtını ovmaya başladı. İskender yüzünü döndüğü zaman gözlerinin ta içlerine, adeta ruhunun derinliklerine dek bakarak şöyle bir soru sordu: "Artık sen de bir tanrı olduğuna göre, baban Philippos'u hâlâ seviyor musun?"
İskender içini çekti: "Bu soruyu soran sen olmasaydın, bunlar Kallisthenes'in ya da Kara Klitos'un sözleridir, derdim. Kılıcını ver bana." Ptolemaios ne diyeceğini bilemedi ama Kral'a karşı koyamazdı. Kılıcını kınından çıkartıp ona uzattı. İskender kılıcın ucuyla kolunun derisini kesti, kanının ince ince akmasını bekledi. Sonra da, "Bu ne? Kan değil mi?" diye sordu.
"Öyle elbette."
İskender, Homeros'un bir dizesini anımsatarak, "Bildiğimiz kan değil mi? Yüce tanrıların damarlarında akan ölümsüz kandan değil," dedi. "Ve sevgili dostum, arkadaşın Kral'ı seviyorsan, beni anlamaya çalış ve boşuna yaralama."
6 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

"Bütün buraya mı?" diye sordu Dinokrates.
"Bütün buraya," dedi Kral. "Hemen yarın, seherin ilk ışıklarıyla çalışmaya başlamanı istiyorum. Ben bir yolculuğa çıkmak zorundayım, döndüğümde evlerin yükselmeye, yolların taşlarının dizilmeye, limanın rıhtımlarının yapılmaya başlandığını görmek isterim."
"Elimden geleni yapacağım, efendim. Peki, bana kim para verecek?"
"Genel Sekreterim Eumenes verir." Sonra bu tuhaf mimarı, ıssız ovanın ortasında elinde topuzu, belinde aslan postuyla ardında bırakıp çadıra dönmek üzere arkasını döndü. "Kolay gelsin!" diye seslendi.
Kral şölene ve arkadaşlarına katılmadan, "Son bir şey efendim," diye atıldı adam. "Kentin adı ne olacak?"
"İskenderiye. İskenderiye dünyanın en güzel kenti olacak."
5 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Ansızın eşeğinin küfelerine gübre yüklenmiş bir adamla karşılaştılar. Bahçıvanı her bir bitkinin altına teker teker gübre dökerken seyrettiler; adamın işini müthiş bir sevgi ve özenle yaptığı gözden kaçmıyordu.
Çevirmen sözlerini sürdürerek, "Pers valisine karşı ayaklanma olduğu zaman isyancılar bu bahçeyi ateşe vermeye karar verdiler, "dedi. "Ama bu adam kendini parmaklıklı kapının önüne atıp böyle bir suç işlemek istiyorlarsa, ellerini önce onun kanıyla kirletmelerini gerektiğini söyledi."
"Kral o olacak," dedi Ephestione.
"Bir bahçıvan mı?" diye sordu şaşkınlıkla çevirmen.
"Evet. Kendisinin bile olmayan bir bahçenin bitkilerini kurtarmak için ölmeye hazır olan bir adam, halkını korumak ve kentini onurla, geliştirmek için kimbilir neler yapar?"
5 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Kral onu sakinleştirmeye çalışarak, "Kimsenin dinle ya da tanrılarla alay etmek gibi bir niyeti yoktu Aristandros," dedi. "Biz, halkın bilgisizliğinden yararlanmak isteyen bazı açıkgözlerden söz ediyorduk. Haydi şimdi içip neşemizi bulalım. Yazgımızı öğrenene dek, pek çok zorluğu göğüslemek zorunda kalacağız."
5 beğen · 0 yorum
Ejder İmparatorluğu
1970
Odysseus kitabının da yazarı Valerio Massimo Manfredi tarafından kaleme alınan Ejder İmparatorluğu kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Truva Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789944975516 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ejder İmparatorluğu isimli kitap 432 sayfadan oluşuyor. Ejder İmparatorluğu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Odysseus
2014
Ejder İmparatorluğu ve Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları kitaplarının da yazarı Valerio Massimo Manfredi tarafından kaleme alınan Odysseus kitabı Roman (Çeviri), Mitoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pena Yayınları yayınevinden 2014 yılında 9786055057312 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Odysseus isimli kitap 408 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Zeynep Nazan Tezcan çevirmiştir. Odysseus kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları
2015
Ejder İmparatorluğu kitabının da yazarı Valerio Massimo Manfredi tarafından kaleme alınan Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları kitabı Roman (Çeviri), Öykü (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9789750700330 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları isimli kitap 366 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Eren Cendey çevirmiştir. Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Büyük İskender - 1 Makedonya'dan Anadolu'ya
2015
Ejder İmparatorluğu kitabının da yazarı Valerio Massimo Manfredi tarafından kaleme alınan Büyük İskender - 1 Makedonya'dan Anadolu'ya kitabı Öykü (Çeviri), Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9789750700149 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Büyük İskender - 1 Makedonya'dan Anadolu'ya isimli kitap 334 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Eren Cendey çevirmiştir. Büyük İskender - 1 Makedonya'dan Anadolu'ya kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Odysseus
2015
Ejder İmparatorluğu ve Odysseus kitaplarının da yazarı Valerio Massimo Manfredi tarafından kaleme alınan Odysseus kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pena Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786055057688 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Odysseus isimli kitap 400 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Zeynep Nazan Tezcan çevirmiştir. Odysseus kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0