up
ara
Abdullah Aysu

Abdullah Aysu

Gökdeniz mert

Gökdeniz mert

@pote

Savaş, petrol, ekoloji ve tarım paylaşım fotoğrafı
Savaş, petrol, ekoloji ve tarım
Yağış rejimini bozan birçok neden var. Tarımda uygulanan üretim tarzı da bunlardan biri. Bilindiği gibi tarımda uygulanan endüstriyel üretim tarzı üretimi fosil yakıta bağımlı kılmış durumda. Fosil yakıt da, iklim değişikliğinin tetikçisi. İklim değişikliği nedeniyle hava kurak olursa kıtlık, sel olursa felaket yaşanır.

Yani üretim, iklimin yazgısına bağlı. Rüzgarın önündeki gazel misali.

Tarımda en çok kullanılan enerji, petrol. Tarımın mazota bağımlı kılınması ekoloji ve iklim değişikliğine yaptığı olumsuz etki nedeniyle hem yanlış hem maliyetli. Tarımsal üretimde maliyeti en fazla arttıran kalem; mazot.

Bütün olumsuzluğunu bir kenara bırakacak olursak mazot aslında pahalı olmaması gereken bir girdi. Bir varil petrolü yeryüzüne çıkarma maliyeti 4 dolar. Bugün bir varil petrolün fiyatı 110 dolar. Kazanan petrolcüler ve devletler. Türkiye misalinde olduğu gibi.Türkiye’de hükümet, tarımda kullanılan mazotun litre fiyatının üzerine yüzde 70 civarında KDV+ÖTV ekleyerek belirliyor. Bu fiyat belirleme politikası/tercihi çiftçinin maliyetini artırıyor. Kısacası, petrol şirketlerinin çıkarı devletleri, hükümetlerin politik tercihiyle de, devlet çiftçileri sömürüyor. Düzenek böyle.

Savaş, petrol, ekoloji ve tarım

Suudi Arabistan bugün dünya üzerinde bilinen petrol rezervlerinin yüzde 20’sine, İran yüzde 13, Irak yüzde 12’sine sahip. Kısacası Orta Doğu dünya petrol rezervlerinin yüzde 50’sine sahip. Bu da bölgeyi stratejik kılıyor; çatışma ve savaş arenasına çeviriyor.

Ankara’dan bakınca bu bölgenin çeperi Kürt halklarıyla çevrili. Üzerinde yaşanılan coğrafya itibarıyla Kürt halkları en az Orta Doğu kadar stratejik bir konumda.

Kimilerince enerjide devrim diye yaldızlanmaya çalışılan bütün bir ekolojiyi altüst edebilecek kaya gazının Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Trakya’nın tamamında olma olasılığı var. Aramalar aralıksız sürdürülüyor. Şu kadarını söyleyeyim: kaya gazı, ekolojik toplumu topyekûn dinamitleyebilecek bir etkiye sahip. Üzerinde bir durup bin düşünmek gerekir.

Orta Doğu konusuna dönecek olursak, bu coğrafya başta ABD olmak üzere kapitalist ülkeler için daha çok şey ifade ediyor. Bakın savaş sonrası ABD 10 yılda 43 milyar dolar, Körfez ülkelerine 16 milyar dolar silah satmış. ABD, Maliki hükümeti ile 14 milyar dolarlık silah anlaşması yaptı…

Niye savaş değil, barış?

Bir yandan fosil yakıt, diğer yandan savaş ve kullanılan silahlar sadece can almıyor. Yaşadığımız gezegeni yaşanılmaz kılıyor; yaşanacak, barınacak, üretecek dünyayı tahrip ediyor.

Savaşın bu kirli yönüne yüzümüzü döner, yüzleşirsek, bize barışa ve özgürlüğe giden yolu öğretebilir.
Abdullah Aysu , Bölgemize bakınca kanın savaşın nedenleri
Abdullah Aysu
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 1 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Ne yalan söyleyeyim pipo yakasım geldi:)
25.08.18 beğen cevap
Tarladan Sofraya Tarım 1980 - 2002 Türkiye Tarımında Yapılanma(ma)
1970
Topraksızlar 25 Yaşında kitabının da yazarı Topraksızlar 25 Yaşında ve Avrupa Birliği ve Tarım kitaplarının da yazarı Abdullah Aysu tarafından kaleme alınan Tarladan Sofraya Tarım 1980 - 2002 Türkiye Tarımında Yapılanma(ma) kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Su Yayınevi yayınevinden 1970 yılında 9789756709269 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tarladan Sofraya Tarım 1980 - 2002 Türkiye Tarımında Yapılanma(ma) isimli kitap 400 sayfadan oluşuyor. Tarladan Sofraya Tarım 1980 - 2002 Türkiye Tarımında Yapılanma(ma) kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Topraksızlar 25 Yaşında
2010
Tarladan Sofraya Tarım 1980 - 2002 Türkiye Tarımında Yapılanma(ma) ve Avrupa Birliği ve Tarım kitaplarının da yazarı Abdullah Aysu tarafından kaleme alınan Topraksızlar 25 Yaşında kitabı Siyaset, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Su Yayınevi yayınevinden 2010 yılında 9789756709900 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Topraksızlar 25 Yaşında isimli kitap 112 sayfadan oluşuyor. Topraksızlar 25 Yaşında kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Avrupa Birliği ve Tarım
2011
Tarladan Sofraya Tarım 1980 - 2002 Türkiye Tarımında Yapılanma(ma) kitabının da yazarı Tarladan Sofraya Tarım 1980 - 2002 Türkiye Tarımında Yapılanma(ma) ve Topraksızlar 25 Yaşında kitaplarının da yazarı Abdullah Aysu tarafından kaleme alınan Avrupa Birliği ve Tarım kitabı Siyaset, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kalkedon Yayıncılık yayınevinden 2011 yılında 9789750073793 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Avrupa Birliği ve Tarım isimli kitap 272 sayfadan oluşuyor. Avrupa Birliği ve Tarım kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Küreselleşme ve Tarım Politikaları
2016
Tarladan Sofraya Tarım 1980 - 2002 Türkiye Tarımında Yapılanma(ma) ve Topraksızlar 25 Yaşında kitaplarının da yazarı Abdullah Aysu tarafından kaleme alınan Küreselleşme ve Tarım Politikaları kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Su Yayınevi yayınevinden 2016 yılında 9789756709665 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Küreselleşme ve Tarım Politikaları isimli kitap 471 sayfadan oluşuyor. Küreselleşme ve Tarım Politikaları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Köylülükten Sonra Tarım
2012
Tarladan Sofraya Tarım 1980 - 2002 Türkiye Tarımında Yapılanma(ma) ve Topraksızlar 25 Yaşında kitaplarının da yazarı Abdullah Aysu tarafından kaleme alınan Köylülükten Sonra Tarım kitabı Tarih, Araştırma - İnceleme türünde okuyucusu ile buluşuyor. Epos Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9786054822072 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Köylülükten Sonra Tarım isimli kitap 704 sayfadan oluşuyor. Köylülükten Sonra Tarım kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0