up
ara
Mehmet Kaplan

Mehmet Kaplan

Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Güzel olmayan eserler, ne kadar iyi ve doğru fikirler ihtiva ederlerse etsinler, ruhlar üzerine müessir olmaz. Bunu tecrübe etmek kolaydır: Aynı sınıfta bir Ziya Gökalp'ın kuru ve didaktik şiirlerini, bir de Yahya Kemal'in lirik şiirlerini okuyunuz ve talebelere hangilerinin daha kuvvetli olduğunu sorunuz. İkincilerini göstereceklerdir.
...
Kalbe tesir eden, duyguları değiştiren estetik kuvvet olduğuna göre, hiç şüphesiz bu kuvveti haiz olan eserleri tercih etmek lazımdır. Ruh üzerinde en küçük bir esinti bile yaratamayan eserleri sınıfa sokmak boşuna bir zahmettir. Çünkü bu suretle edebiyatla elde olunmak istenen neticeye ulaşılamaz.
ataç ikon Nesillerin Ruhu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Söylemek, birine bütün ıstıraplarını söylemek, başarılarını, hayal sükûtlarını anlatmak bir ihtiyaçtır. Fakat buna beyaz kâğıttan ve bilinmeyen okuyucudan daha iyi kim elverişlidir?
ataç ikon Nesillerin Ruhu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Mazi hakkında tefsirde bulunmak başka, onu ilmi olarak tanımak başka bir şeydir. Bugün hangi ideolojiye mensup olursa olsun, bütün düşünen gençlik, tarihi kaynakları bizzat okumak ve onun üzerinde araştırma yapmak istiyor. Sosyal, politik ve kültürel hiçbir mesele tarihi bir perspektif içine konulmadan anlaşılamaz. Kültür, bizzat kaynaklara gidilmekle edinilir.
ataç ikon Kültür ve Dil
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Dünyayı seyredecek yerde dürbünün kendisine bakan biri, dünyayı değil, dürbünü görür.
ataç ikon Kültür ve Dil
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

...Kendi ruhunda bir şiir, bir tiyatro, bir roman veya bir kitabın büyüleyici tesirini hissetmemiş bir insana kültürün tesir gücünü anlatmak hemen hemen imkansızdır.
ataç ikon Kültür ve Dil
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Kültürlü olmak demek, tarihin ve eski eserlerin terbiyesini almak, olgunlaşmak, ondan sonra yeni eserler vücuda getirmek veya ruhunu onlara da açmak demektir.
ataç ikon Kültür ve Dil
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Edebiyatımızın İçinden
2004
Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 3 Tip Tahlilleri kitabının da yazarı Mehmet Kaplan tarafından kaleme alınan Edebiyatımızın İçinden kitabı Edebiyat, Eleştiri türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dergah Yayınları yayınevinden 2004 yılında 9789757032342 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Edebiyatımızın İçinden isimli kitap 354 sayfadan oluşuyor. Edebiyatımızın İçinden kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 3 Tip Tahlilleri
1970
Edebiyatımızın İçinden kitabının da yazarı Edebiyatımızın İçinden ve Edebiyatımızın Bahçesinde Dolaşırken kitaplarının da yazarı Mehmet Kaplan tarafından kaleme alınan Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 3 Tip Tahlilleri kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dergah Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789757462170 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 3 Tip Tahlilleri isimli kitap 204 sayfadan oluşuyor. Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 3 Tip Tahlilleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Edebiyatımızın Bahçesinde Dolaşırken
1970
Edebiyatımızın İçinden ve Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 3 Tip Tahlilleri kitaplarının da yazarı Mehmet Kaplan tarafından kaleme alınan Edebiyatımızın Bahçesinde Dolaşırken kitabı Edebiyat, Deneme türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dergah Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789759950873 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Edebiyatımızın Bahçesinde Dolaşırken isimli kitap 272 sayfadan oluşuyor. Edebiyatımızın Bahçesinde Dolaşırken kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Büyük Türkiye Rüyası
1970
Edebiyatımızın İçinden kitabının da yazarı Edebiyatımızın İçinden ve Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 3 Tip Tahlilleri kitaplarının da yazarı Mehmet Kaplan tarafından kaleme alınan Büyük Türkiye Rüyası kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dergah Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789759953324 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Büyük Türkiye Rüyası isimli kitap 294 sayfadan oluşuyor. Büyük Türkiye Rüyası kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 1
2012
Edebiyatımızın İçinden ve Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 3 Tip Tahlilleri kitaplarının da yazarı Mehmet Kaplan tarafından kaleme alınan Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 1 kitabı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dergah Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9789759953454 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 1 isimli kitap 544 sayfadan oluşuyor. Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar 1 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0