up
ara
Paul Strathern

Paul Strathern

bisgenblogspot

bisgenblogspot

@bisgenblogspot

90 Dakikada Schopenhauer
"Toplum; aptal kafaların sığ ve yavan gevezeliklerini, büyük beyinlerin düşüncelerinden daha ikna edici bulur."
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Gülünç kuralları ve önemli matematik keşifleri bir yana bırakılırsa, bir çok şeyin doğruluğu kuşkuludur. Pisagorcuların bir tür gizemci - matematikçi - ahlaksal - perhizci birlik olduğu söylenebilir. Sahip oldukları her şeyi paylaşıyor ve sınıflar arasında toplumsal ayrımcılığın yapılmadığı, kölelere eşit davranıldığı topluluk evlerinde birlikte yaşıyorlardı. Bu hoşgörü kadınlara kadar uzanıyordu.

52
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Bir çocuğun, yıpranmış, silinmiş, hor görülmüş, bir köşeye atılmış ve sözü edilmemiş bütün temel özellikleri, ellilik bir adamda yaşar durur.
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Kendimi yeterince sevmediğim için daha sonraya kaçıyorum hep ve bunun sonucu da şu oluyor: Kendimi daha az seviyorum; bu amansız ilerleyiş, kendimi kendi gözümde küçük düşürüyor.
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Bulmasaydın, aramazdın beni.
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

''Aslında, teorileri, olan teorileri bir bir çürütmeyle ilgiliydi. Descartes yanlıştı, Kant yetersiz ve Hegel bir burjuvaydı. Geleneksel filozofların hiçbiri 20.yüzyılda yaşamak için yeterli değildi. İç dünyasıyla yoğun ilgilenişi, psikolojik haritasını anlamasına yol açtı ve Freud onu büyülemişti. Fakat sonunda Freud'un da yeterli olmadığını fark etti : Psikanaliz, zihnin özerkliğini reddediyordu. Entelektüel devlerin bir bir dökülmesiyle geriye kalan ''bireyin özgürlüğü'' idi.'' (syf 24)
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0