up
ara
Birgül Oğuz

Birgül Oğuz

Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

1981'de doğdu. istanbul bilgi üniversitesi karşılaştırmalı edebiyat bölümü'nü bitirdi. aynı üniversitenin kültürel incelemeler yüksek lisans programından “oğuz atay'da yazarlık kurumunun iflası ve edebi intihar” başlıklı teziyle mezun oldu. öykü, deneme ve çevirileri varlık, notos, dünyanın öyküsü, izafi, duvar, remzi kitap, radikal kitap, roman kahramanları, parşömen, birikim ve felsefe logos gibi dergilerde yayımlandı.

fasulyenin bildiği (varlık, 2007)
hah (metis 2012)
Birgül Oğuz
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Umut

Umut

@yumuk

"Çıkıp gitmek isterdi gerçekten bu yün korseden, yün fanila, atlet, külot, külotlu çorap, elbise, hırka, şal ve mantodan dışarı. Bu mavi ve tenekeden hışmın kalabalık içinden çıkmak isterdi. Caddenin, semtin, ilçenin, şehrin, ülkenin, kıtanın ve dünyanın dışına çıkmak. Bu suyu sarı, camı yosun tutmuş bulanık akvaryumdan iyice dışarı." s.63

"Kaç hece bu 'biz' dedikleri, diyordum. Kaç kişi sığar bu heceye?" s.23

"Ama illa aklıyla mı bilmeli insan?" s.17
ataç ikon Hah
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
odalık

odalık

@odalik

Onlar mı? Onların kabesi vardı. Bizim kabemizse başkaydı. Her sabah toplanıyorduk çevresinde ekmek kırıntılarının, cam bir tuzluğun ve çelik kaşıkların. "Bak," diyordu baba, elinde bir şeftali çekirdeği, "bir şeftali bin şeftali demektir." Baba böyle deyince, havada sersem eğriler çizen ayaklarımı fark ediyordum. Sanki bir rüyaya uyanıyordum da karnımda kıpırdanan çekirdeğin fıkırtısını duyuyordum. Daha da sıkı tutunuyordum elimdeki kaşığa ve sofrada bir başıma kaldığımda kaşığın sapını masaya vurup "onların kabesi var," diyordum, "ama şeftali çekirdeği bizim."
ataç ikon Hah
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Aklımın çatalında makas değiştirir upuzun bir cümle, geniş zamandan geçer, mıhlanmış zamana devrilir. (Sf: 41 - Metis Yay. - 3. Baskı)
ataç ikon Hah
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

“Bilmezler ki gölge, ağacın yere düşen düşüncesidir.”
ataç ikon Hah
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Fasulyenin Bildiği
1970
Hah kitabının da yazarı Birgül Oğuz tarafından kaleme alınan Fasulyenin Bildiği kitabı Anlatı, Öykü (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Varlık Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789754343373 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Fasulyenin Bildiği isimli kitap 72 sayfadan oluşuyor. Fasulyenin Bildiği kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Hah
0
Fasulyenin Bildiği kitabının da yazarı Birgül Oğuz tarafından kaleme alınan Hah kitabı Öykü, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753428880 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hah isimli kitap 88 sayfadan oluşuyor. Hah kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0