up
ara
Carlos Castaneda

Carlos Castaneda

Bulut Kahraman

Bulut Kahraman

@derinsonsuzgokyuzu

Don Juanın Öğretileri
ataç ikon Don Juan'ın Öğretileri
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Deniz

Deniz

@denizalftn

"Bu yolda yürek var mıdır? Bütün yollar birbiriyle aynıdır: Hiçbir yere çıkmazlar. Çalıların arasından geçen ya da içine giren yollardır. Kendi yaşamımda çok uzun yollar kat ettim. Ancak hiçbir yere ulaşmış değilim" Velinimetimin sorusu şimdi anlam kazanıyor.
"Bu yolun bir yüreği var mıdır? Eğer varsa, yol iyidir; eğer yoksa kullanılması boştur. Her iki yol da hiçbir yere varmaz. Fakat birinin yüreği varken diğerinin yoktur. Bir tanesi neşeli bir yolculuk sağlar; onu izlediğin sürece onunla tek yürek halindesindir. Diğeri hayatını zehir eder. Biri seni güçlendirirken diğeri zayıflatır."
ataç ikon Don Juan'ın Öğretileri
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Deniz

Deniz

@denizalftn

Böylece kişi, öğrenme yolculuğunun sonuna gelmiş olacak ve neredeyse uyarılmadan son düşmanıyla karşılaşmış olacaktır: yaşlılık! Bu düşman, hepsinin arasında en acımasız olanıdır. Tamamen alt etmek mümkün değildir ancak sürekli mücadele edilir. Artık bu kişinin korkusuz, zihin berraklığının sabırsız olmadığı bir dönemdir- bütün gücünün denetim altında olduğu fakat aynı zamanda dinlenme isteğinin hiçbir şeye boyun eğmeyeceği dönem. Eğer kendini tamamen sırtüstü yatıp unutma arzusuna terk eder, yorgunluğunu yatıştırmaya verirse son aşamayı kaybetmiş olacak, düşmanı onu zayıf, yaşlı bir yaratığa çevirecektir. Geri çekilme isteği bütün berraklığını, gücünü ve bilgisini geçersiz kılacaktır. Fakat kişi yorgunluğunun verdiği karamsarlıktan uzaklaşır ve inançları doğrultusunda yaşarsa ona bir bilgi adamı denilebilir.
ataç ikon Don Juan'ın Öğretileri
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Deniz

Deniz

@denizalftn

"Fakat bir insan, yıllar boyu kendini korkuya teslim etmiş ancak sonunda onu alt etmiş olabilir."
"Hayır, bu gerçek değil. Eğer korkuya kapılmışsa bir daha onu yenemez. Çünkü öğrenmekten çekinip hiçbir zaman denemeyecektir. Ancak korku içerisindeyken yıllarca öğrenmeye uğraşmışsa tamamen kendini ona terk etmediğinden, muhtemelen onu yenecektir."
ataç ikon Don Juan'ın Öğretileri
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Deniz

Deniz

@denizalftn

"Korku için yaptığını yapmalıdır: Berraklığa kafa tutmalı ve onu sadece daha iyi görmek için kullanmalıdır. Sabırla bekleyip yeni bir adım atmadan dikkatle ölçüp biçmeli, her şeyin ötesinde berraklığının neredeyse bir yanlışlık olduğunu düşünmelidir. Ve bir an gelecek, berraklığın sadece gözlerinin önündeki bir nokta olduğunu anlayacaktır. Böylece ikinci düşmanını alt etmiş kimsenin artık ona zarar veremeyeceği bir konuma ulaşmıştır. Bu artık bir hata olmayacak, sadece gözler önündeki bir nokta değil gerçek güç olacaktır. Uzun süredir kovaladığı gücünü artık elde ettiğini bilecektir. Onunla istediği her şeyi yapabilir. Dostluğu artık onun hizmetindedir. İstekleri emirdir. Bütün etrafını görmektedir ancak üçüncü düşmanıyla da karşılaşmıştır: güç! Güç bütün düşmanların en zorlusudur. Ve doğal olarak pes etmek, yapılacak en kolay şeydir; neticede kişi gerçek anlamda yenilmezdir, emir verir; hesap edilmiş risklerle başlar ve kurallar koyarak sonlandırır. Çünkü artık o bir ustadır. Onun konumundaki birinin, üçüncü düşmanın kendisine yaklaştığını anlaması çok güçtür. Ve birden, bilmeden savaşı gerçekten kaybediverir. Düşmanı onu acımasız, kaprisli bir insan haline getirmiştir."
ataç ikon Don Juan'ın Öğretileri
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Deniz

Deniz

@denizalftn

"Fakat kişi başına başka bir şey gelmesinden korkmaz mı?"
"Hayır, bir kere korkuyu yendikten sonra yaşamının geri kalan bölümünde bundan kurtulmuştur. Çünkü korku yerini berraklık almıştır- korkuyu yok eden bir zihin berraklığı. Artık isteklerini biliyordur; bu isteklerini nasıl tatmin edeceğini öğrenmiştir. Öğrenmek için nasıl adımlar atması gerektiğini sezer. Her şeyi, keskin bir berraklık sarmıştır. Kişi, hiçbir şeyin gizli kalmayacağını hisseder. Böylece ikinci düşmanıyla karşılaşmıştır: berraklık! Bu zihin berraklığını elde etmek çok güçtür. Korkuyu dağıtır, aynı zamanda körleştirir. Kişiyi hiçbir zaman kendinden kuşkulanmamaya zorlar, istediği her şeyi yapabileceği güvencesini verir. Kişi her şeyde berraklık görmektedir. Cesurdur, zira berraktır. Hiçbir şey karşısında durmaz çünkü berraktır. Fakat bunların hepsi hatadır; tamamlanmamış bir şey gibidir. Kişi onun inandırıcı gücüne boyun eğdiyse ikinci düşmanına yenilmiştir ve öğrenmeyi becerememiştir. Sabırlı olması gerektiğinde acele edecek ya da acele etmesi gerektiğinde ağırdan alacaktır. Daha fazla bir şey öğrenmek yeteneğini kaybedecektir.
ataç ikon Don Juan'ın Öğretileri
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Erk Öyküleri
2014
Don Juan'ın Öğretileri kitabının da yazarı Don Juan'ın Öğretileri ve Zamanın Çarkı kitaplarının da yazarı Carlos Castaneda tarafından kaleme alınan Erk Öyküleri kitabı Parapsikoloji, Ezoterizm türünde okuyucusu ile buluşuyor. Söz Yayınları yayınevinden 2014 yılında 9759549166 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Erk Öyküleri isimli kitap 299 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Nevzat Erkmen çevirmiştir. Erk Öyküleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Don Juan'ın Öğretileri
2009
Erk Öyküleri kitabının da yazarı Carlos Castaneda tarafından kaleme alınan Don Juan'ın Öğretileri kitabı Parapsikoloji, Ezoterizm türünde okuyucusu ile buluşuyor. Epsilon Yayınevi yayınevinden 2009 yılında 9789944821544 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Don Juan'ın Öğretileri isimli kitap 277 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nevzat Erkmen çevirmiştir. Don Juan'ın Öğretileri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Zamanın Çarkı
2014
Erk Öyküleri ve Don Juan'ın Öğretileri kitaplarının da yazarı Carlos Castaneda tarafından kaleme alınan Zamanın Çarkı kitabı Ezoterizm, Parapsikoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. Söz Yayınları yayınevinden 2014 yılında 9757190314 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Zamanın Çarkı isimli kitap 103 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Nevzat Erkmen çevirmiştir. Zamanın Çarkı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sonsuzluğun Etkin Yanı
2017
Erk Öyküleri ve Don Juan'ın Öğretileri kitaplarının da yazarı Carlos Castaneda tarafından kaleme alınan Sonsuzluğun Etkin Yanı kitabı Ezoterizm, Parapsikoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. Söz Yayınları yayınevinden 2017 yılında 9757190349 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sonsuzluğun Etkin Yanı isimli kitap 283 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Nevzat Erkmen çevirmiştir. Sonsuzluğun Etkin Yanı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sessizliğin Gücü
2018
Carlos Castaneda'nın insan zihninin en karanlık köşelerine ışık tutan büyüleyici kitabı.
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0