up
ara
Barış Manço

Barış Manço

Şarkıcı, Besteci, Söz Yazarı, Oyuncu

Barış Manço Kimdir?

2 Ocak 1943, Üsküdar, İstanbul doğumlu şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu ve köşe yazarıdır. Devlet Sanatçısı ve Kültür Elçisi ünvanına layık görülmüştür.

Barış Manço Hayatı

"Barış" Adı Hikayesi

Yıl 1943… Tarihin en kanlı savaşı başlayalı 4 yıl olmuş. Yahudi soykırımının yapılacağı, yaklaşık 72 milyon insanın hayatını kaybedeceği bu savaşın bitmesine daha iki yıl var. Ve daha korkuncu bu savaşın nedeninin Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları olarak gösterilmesidir. Oysa ancak insanoğlunun açgözlülüğü, bencilliği, kendin beğenmişliği ve en önemlisi korkaklığı bu savaş için gerekçe gösterilebilir çünkü başka hiçbir sebep Hiroşima’ya atılan atom bombasını, savaşta hayatlarını kaybeden insanların yüzde altmış yedisinin sivil oluşunu ya da barıştan bu kadar kolay vazgeçilebileceğin bana açıklayamaz. Aynı, savaşın ve insanlığın en çirkin, en cani yüzüyle karşı karşıya kalmış Manço ailesinin açıklayamadığı gibi. Rikkat Uyanık ve İsmail Hakkı Manço çiftinin 2 Ocak 1943 yılında Üsküdar’da dünyaya gelen 4 çocuklarından ikincisine koydukları Barış ismi de buradan, bu uzun kanlı savaş dönemi boyunca duyulan barış özleminden doğmuştur. Bu bebek ,yani Türkiyen’nin Barış isimli ilk bebeği, uzun saçları, şövalye yüzükleri ve simgeleşmiş bıyığıyla yalnız ülkemizin değil bütün dünyanın kalbini fethedecek; davranışları, karakteri, hayata bakış açısıyla yediden yetmişe herkesin hayatına minicik de olsa güzellik, yenilik katmasıyla Barış Abi ünvanını kazanacak ve en önemlisi, sanatıyla ölümsüzlüğe kavuşacak olan, Mehmet Barış Manço’nun ta kendisiydi.

Daha sonraları oğul Manço, babasının gerçek adının başında, "Tosun Yusuf" isminin bulunduğunu, bu ön adın daha sonra ilkokula gideceği sırada nüfustan silindiğini anlattı. "Babam 1943'te İstanbul'da doğdu ve Türkiye'de ilk Barış ismini aldı, esasında isim babası. Barış ismi, 1941'de dünya savaşlarının ardından barışa duyulan özlemden doğdu. Amcam da 41 doğumludur, savaşın başlangıç tarihi. Ancak 1941 yılında babamın hiç görmediği amcası Yusuf vefat etmiş, lakabı Tosun Yusuf imiş. Bunun verdiği hüzünle Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço koymuşlar adını. Babam ilkokula başladığı zaman da Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço'yu nüfus kaydından sildiriyorlar sadece Mehmet Barış Manço ismi kalıyor" dedi.

https://www.resimag.com/ (Fotoğraf: Barış Manço'nun çocukluğu)

Barış Manço üç yaşına geldiğinde anne ve babasının ayrılmasından dolayı babasıyla yaşamaya devam etti. Manço’nun annesi Rikkat Hanım, Türk Sanat Müziği sanatçısı idi ve o dönemde Zeki Müren’in de hocalığını yapmıştır. Yani doğuştan gelen bu yetenek ile okul hayatı boyunca hobi olarak müzikle uğraşmış ve kendi kendine gitar çalmayı öğrenmiştir, annesinden de piyano dersleri aldı. İlkokul eğitimini Kadıköy’de tamamlayan öncü sanatçı, eğitimine Galatasaray Lisesi’nde devam etti. Lakabı “Ayı” olan abisi Savaş ile aynı okula gelmesiyle lakabı “Küçük Ayı” olarak kalan Barış Manço –kim bilir belki de yıllardır dillerden düşmeyen Ayı adlı şarkısıyla bir ilgisi vardır- daha on dört yaşındayken içlerinde bugünün ünlü ekonomistlerinden Asaf Savaş Akad’ın da bulunduğu bir grup arkadaşıyla beraber Kafadarlar grubunu kurdu. Grup dönemin rock’n roll şarkılarını seslendiriyordu ama bu ona yeterli gelmedi ve ilk bestesi olan ‘Dream Girl’ü daha ortaokul çağının başlarındayken tamamladı.

https://www.resimag.com/ (Fotoğraf: Sahneye ilk çıktığı gün, 1958)

İlk Sahne

1958 yılında ilk kez sahneye çıktı ve o gün belki de bir neslin çocukluğunu etkileyecek bir karar aldı. Kuzeninin evlendiği akşam seslendirdiği Elvis Presley parçasından sonra sahneden indi ve ağabeyi Savaş Manço’ya çocuklara şarkı söylemek istediğini söyledi. 1959 yılında babasının vefatı üzerine Galatasaray Lisesinden ayrılarak Şişli Terakki Lisesine geçiş yapmıştır. Liseyi burada tamamlayan Manço, daha sonra Beçika’daki Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisinde üniversite öğrenimini tamamlamıştır. Buradan birincilikle mezun olan Manço, mezuniyetinden bir madalya kazanmıştır.

1967 yılında da Manço, Fuat Güler ve Mazhar Alanson ile Kaygısızlar adlı grubunu kurdu. Bu grup her ne kadar dağılmış olsa da Barış Manço’nun bize bıraktığı MFÖ hala devamlılığını sürdürmektedir.

Bıyık Bırakmasının sebebi

1967 yılında Hollanda’da geçirdiği trafik kazasının ardından dudağının üzerinde yara izi oluşan Barış Manço, bu izi kapatmak için bıyık bırakmaya karar verdi. Ardından bıyıklarını uzatmışken saçalarını da uzatma kararı alan ünlü müzisyen böylelikle ismiyle bütünleşen imajını yaratmış oldu.

https://www.resimag.com/ (Fotoğraf: Lale Manço ile Barış Manço)

Lale Manço

Kendisinin gerçek hayat arkadaşı, “Benim her şeyim.” diye bahsettiği Lale Manço’yla tanışma hikayesi bile Barış Manço’yu sevmek için yeterlidir. Tanışmaları bir bozuk telefon sayesinde gerçekleşir. Lale Hanım telefonu bozuk olduğundan üst komşuya telefonunu kullanmak için çıkar, kapıyı açan Barış Manço’dur. Lale Hanım “Telefonu kullanabilir miyim?” diye sorduğunda “Sadece benimle evlenirseniz.” diye cevap verir. “Neden olmasın?” cevabı üzerine gülümseyen Manço, telefonu kullandıktan sonra parasını vermeye çalışan Leyla Hanım’a ilginç bir cevap verir: “ Nasıl olsa evleneceğiz ya canım ne parası!” Böylece 1975 yılında tanışmış olduğu Lale Çağlar ile 1978 yılında evlendi.

Dinamit Saldırısı

Moğollar (Türk rock müziği grubu) ile birleşen Manço, çıktıkları Anadolu turnesinde uzun saçları nedeniyle tehdit edildi. Otobüslerine dinamitle saldırı düzenlendi. Patlamada yara alan olmaması ne kadar sevindirici bir haber olsa da Barış Manço gibi ülkesini bu kadar seven ve gelişmesi için çaba sarf eden bir insana böyle bir eylemin verdiği zarar, fiziksel bir yaralanmayla kıyaslanamaz bile.

7’den 77’ye Program

1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim, kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye” adlı televizyon programı, ilk gününden itibaren büyük küçük herkesi televizyon başında kilitlemekle kalmayıp, 1998 yılının Haziran ayında 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekoru kırmayı da başarmıştır.

https://www.resimag.com/ (Fotoğraf: 7’den 77’ye Programı)

Gül Pembe

Kendisinin en çok bilinen ve en çok sevilen şarkılarından olan Gül Pembe, on üç yaşındayken kaybettiği çok sevdiği babaannesine (Nimet Manço) yazdığı bir şarkıdır.

Belediye Başkan Adaylığı

Barış Manço, 1994 yılında beklenmedik bir anda siyasete girmeye karar verdi. Aslında tek yapmak istediği defalarca belirtmiş olduğu üzere kendini ifade etmek ve her vatandaşın yapması gerektiği gibi doğru olduğuna inandığı şeylerin arkasında durmaktı. Elbette onu yargılayanlar, onun müzisyen olduğunu siyasette yeri olmadığını söyleyenler oldu ama kendisinin kararı kesindi. Onu yolundan döndürense tıpkı siyasete girişi gibi ani gelişen sağlık sorunları oldu.

Gözlerini Yumması

Kendini bize unutulmaz şarkılarıyla, yaptığı programda bir çocuğun saçını okşamasıyla sevdiren; Güney Kutbu’nda penguenlerle konuşmasıyla, Ekvator’da suyun nasıl döndüğünü açıklamasıyla benimseten ölümsüz sanatçının onu ilk kez 1983 yılında yoklayan kalbi, 1 Şubat 199 tarihinde onu aramızdan çekip aldı. Bu zamansız ayrılışına en çok üzülen, en çok kalbi kırılan şüphesiz idolü olduğu gençler, yüzünü güldürdüğü miniklerdi. Binlerce çocuğun kalbini kazanmayı başaran; hep bizim şarkımızı söyleyen, unutulmaz insan Barış Manço’yu sevgi ve özlemle anıyoruz.
gülizar avsar

gülizar avsar

@gulizaravsar203

gülpembe sarkısı nı bakın güzel mi ben osarkı yı çok sevi yorum tavsiye ederim
Barış Manço
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Benden öte benden ziyade
Bu akşam yine garip bir hüzün çöktü üstüme
Hücrem soğuk bir tek sen varsın düşlerimde
Demir kapı yine kapandı ağır ağır üzerime
Kelepçeler yine vuruldu kilit kilit yüreğime
....
Barış Manço
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Enes

Enes

@cortazar

Barış Manço - Gülpembe
Gözlerimde son bir umut gülpembe,
Hala hep seni arar, seni bekler gülpembe…
Barış Manço
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Enes

Enes

@cortazar

Cem Karaca & Barış Manço - Uzun İnce Bir Yoldayım
Nerede o Barış Abi'ler , Cem Baba'lar , Aşık Veysel'ler... İnsanı derin düşüncelere sokan muhteşem bir düet.

Rahmetle anıyorum iki güzel insanı...
Barış Manço
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
17 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Ayşe Yılmaz (@ayseyilmaz433)
İkiside büyük birer sanatçıydı özlüyorum eski sanatçıları
12.09.18 beğen cevap
Burak

Burak

@burakinanli - Kocaeli / İzmit

Barış Manço - Kara Sevda
Kara sevda, kara sevda
Dedikleri daha ne olabilir ki?
Kara sevda, kara sevda
Seni benden kim ayırabilir ki?
Barış Manço
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Asuela (@mnefisedmr)
Çok güzeldir BARIŞ MANÇO...:(
01.08.18 beğen 1 cevap
bir_avuç_duaym

bir_avuç_duaym

@biravucduaym - Bursa

Bizden öte bizden ziyade..
Bir ben var ki benim içimde, benden öte benden ziyade
Bir sen var ki senin içinde, senden öte senden ziyade
EK 1
Orda öyle bir isim var ki kuldan öte kuldan ziyade..
O’nu düşün, O’na sığın, O senden öte benden ziyade.. 04.12.17
Barış Manço
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Sence kaç puan almalı?
9.1
10 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Barış Manço sayfasının içeriği Örgülü Kaktüs isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.