up
ara
Cemil Meriç

Cemil Meriç

Öğretmen, Yazar, Çevirmen, Araştırmacı, Düşünür

Cemil Meriç Kimdir?

Öğretmen, yazar, çevirmen, araştırmacı, düşünür. 1916 Reyhanlı doğumlu. Sosyoloji Profesörü Ümit Meriç’in babasıdır. Bu Ülke adlı deneme kitabı en çok okunan eseri.

Cemil Meriç Hayatı

Dimetoka’dan göçmüş bir ailenin çocuğu. Babası Mahmut Niyazi Bey hakimdir. Anne adı Zeynep Ziynet’tir. Yedi yaşına kadar Antakya’da yaşamış, Reyhanlı’ya dönmüştür. Fevziye Menteşeoğlu ile evlenmiştir. Bu evlilikten olma iki çocuğunu doğmadan kaybetti. Hayatının büyük bölümü Elazığ, İstanbul, Hatay’da geçti.

http://www.resimag.com/ 1945’te bir erkek, 1946’da da bir kız çocuğu oldu. Kızı Ümit Meriç hayatta ve Sosyoloji Profesörüdür.

Eğitimi ve Öğretmenlik Hayatı

İlkokulu Reyhanlı Rüştiye’sinde bitirdi. Sonrasında on ikinci sınıfa kadar Antakya Sultanisi'nde eğitimine devam etti. Burada hocalarıyla ters düşen Meriç L diplomasını İstanbul’daki Pertevniyal Lisesinden alabildi. Nazım Hikmet’le bu sırada tanışmıştır.

İskenderun’a döndükten sonra tercüme bürosunda reis muavinliği, köy okullarında sınıf öğretmenliği, Thk’da sekreterlik gibi geçici işlerde çalıştı.

Hatay hükümetini devirmek suçundan idamla yargılandı; dava sonucunda beraat etti.

Davadan sonra İstanbul’a döndü. İstanbul Üniversitesi Yabancı Dil Yüksek Okuluna burslu olarak girer ve iki yıl eğitim aldı. Ardından Elazığ Lisesine Fransızca öğretmeni olarak atandı. Kendisi gibi öğretmen olan Fevziye Hanım’la evliliği de bu atamanın hemen öncesinde olur.

Anne karnında iki çocuğunu kaybeden Meriç, sağlıklı bir doğum için Elazığ’dan ayrılıp İstanbul’a gelir.. Burslu eğitim aldığı İstanbul Üniversitesi’ne bu kez okutman olarak döner. Sosyoloji ve Kültür Tarihi dersleri de vermiştir. Emekliliğine kadar da bu iş yapmıştır.

http://www.resimag.com/

Görme Yetisini Kaybetmesi

Cemil Meriç, Elazığ’da bulunduğu dönemde iki gözünde yüksek miyop teşhis edilir. 1954 senesinde, bir akşam misafir oldukları evden ayrılırken eşinin koluna girer ve “elektrikler mi kesik” diye sorar. Henüz otuz sekiz yaşında gözlerini kaybetmiştir. Cerrahpaşa’da birkaç ameliyat geçirmiş ancak faydasını görmemiştir. Tedavi için Paris’e giden Meriç, burada Quinze-Vingts Hastanesine yatar. Yine tedavi edilemez. Artık görme yetisi olmadan hayatını sürdürmesi gerekecektir. Jurnal adlı kitabın birinci sayısında görmeyi, görememeyi anlattığı “Quinze-Vingts geceleri” adı altında altı yazısı vardır.

Yazarlık Hayatı

Cemil Meriç, 1933’te yerel bir gazete olan Yenigün’de “Geç kalmış bir muhasebe” adıyla ilk yazısını yazar. Balzac’ın “Altın gözlü kız” kitabı da ilk çevirisi olur. Bundan sonra (görme yetisini kaybetmiştir artık) çevresindekilere okutarak İngilizce ve Fransızca çeviriler yapmaya başladı. Bunları da yardımcılarına yazdırdı.

İlk kitabı “Hint Edebiyat’ı” (daha sonra “Bir Dünya'nın Eşiğinde” adı altında tekrar yayınlanacaktır) 1964’te basıldı. Batı’nın Doğu’ya bakışını değiştirmek isteyen yazar, Saint Simon hakkında yazdığı kitabını 1967’de Can Yayınları yayınladı. Hisar’da “Fildişi Kuleden” başlığıyla denemeler kaleme aldı.

1976’da yayınlanan, en meşhur kitaplarından Bu Ülke için: “"Bana öyle geliyor ki, hayat denen mülâkata bu kitabı yazmak için geldim.” demiştir.

Deneme, İnceleme, Günlük ve farklı türde birçok kitabı yayınlanmıştır. Kitaplarının telif hakkı günümüzde İletişim Yayınları’nda bulunuyor.

İnsan, Yirminci asır, Ayın Bibliyografyası, Yurt ve Dünya, Yücel, Gün, Amaç, Pınar, Köprü, Gerçek gibi dergilerde farklı türde yazıları yayınlanır.

* 1974: Türkiye Millî Kültür Vakfı ödülü,

* 1983: Türkiye Millî Kültür Vakfı ödülü, Ankara Yazarlar Birliği Derneği'nin Yılın Yazarı ödülü,

* 1981: Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Fikir Eserleri ödülü,

* 2015: T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Cemil Meriç’e verilmiştir.

Ölümü

1983’te eşini kaybeder. Aynı yıl felç geçiren Cemil Meriç Cerrahpaşa hastanesini bir kez daha ziyaret etmek zorunda kalır. Üç aylık bir tedavinin ardından taburcu olur. Uzunca bir hastalığın ardından 13 Haziran 1987 günü 71 yaşında ölmüştür. Karacaahmet mezarlığında eşinin yanına defnedilmiştir.

Eserleri

Kültürden İrfana
Işık Doğudan Gelir
Kırk Ambar 2 / Lehçe-t-ül Hakayık
Kırk Ambar 1 / Rümuz-ül Edeb
Bir Dünyanın Eşiğinde
Bu Ülke
Jurnal 2.Cilt 1966-1983
Jurnal 1.Cilt 1955-1965
Sosyoloji Notları ve Konferansları
Umrandan Uygarlığa
Saint-Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist
Mağaradakiler

EDİTÖRÜN GÖRÜŞÜ

Ünü, her ne kadar ülke sınırlarında kalmış ve bu konuda eleştirilmiş olsa da Cemil Meriç en iyi yetişen entelektüellerden biriydi. “Aydın” tanımına uyan nadir kişilerdendir. Kendisi, anlaşılmadığından şikayet etmiştir ve bunda da haklıdır. Ününün ülkeyi aşması gerekmiyor; zaten onu ancak bizim toplumumuz anlayabilir. Bunun için de geride bıraktığı eserlerini okuyup anlamak, üzerinde konuşmak, tartışmak gerekiyor. Başta “Bu Ülke” olmak üzere birkaç kitabı ders olarak okutulmalı görüşündeyim. Cemil Meriç ve onun gibi aydınları anlandığımız zaman eminim ki birçok konuyu aşmış olacağız.
Ali

Ali

@muhammedalierdem

Eserlerini anlamak için binlerce ismin görüşlerini ve eserlerini bilmek bunlarla mukayese ederek anlamak gerek. Ender Türk aydınlarından biridir. Her ne kadar anlayamasakta Türk Edebiyatının kilometre taşlarındandır.
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
HANIMCI BEY

HANIMCI BEY

@koraycem

http://www.resimag.com/

"Bana hakikati değil, kendini anlat" diyen bir adamla muhatap olmak kolay değil.

"İzm'ler idraklerimize giydirilen deli gömlekleri. İtibarları menşe'lerinden geliyor. Hepsi de Avrupalı."

Bu Ülke - 1974

***

"Yanılmışım, Medeniyetler ideoloji sayesinde ayakta durur"

1980


"Her şeyi konuşabileceğim bir insan yok, bulamadım" diyen bir insandır Cemil Meriç, okumanın olgun ve cesur haliyle...
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Samet AKGÜL

Samet AKGÜL

@sametakgul

Cemil Meriç doğu'nun kılıcı batıya karşı zaferidir.
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

Televizyon kültürü diye bir mefhum tanımıyorum. Televizyon, aylak, şuuru iğdiş edilmiş, hiçbir zaman okumak ve düşünmek alışkanlığı kazanmamış sokaktaki adam için icad edilmiş bir nevi afyondur.

Televizyon, şuurdaki son pırıltıları da yok eden bir cehennem makinesidir. Kişiyi gerçek hayattan koparan ve bir hayal dünyasında yaşatan hissi bir istimna..

Tam bir kaçıştır televizyon. Yokluğa, boşluğa, şuursuzluğa açılan bir kapı… Bu korkunç tiryakilik, kurbanını Batılılaştırmaz, batırır.
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

“Büyük eksiğimiz irfanı bilmeyişimizdir. Uzun bir zaman çölde yaşadık. Fakat şimdi büsbütün imkânsızlık içinde değiliz. Bir İslam (müslüman) numune-i imtisal [örnek gösterilecek kişi] olmak mecburiyetindedir.”

Cemil Meriç
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Bir adamı tanımak için, düşüncelerini, acılarını, heyecanlarını bilmemiz lazım hiç değilse. Hayatın maddi olaylarıyla ancak kronoloji yapılabilir. Kronoloji aptalların tarihi.
ataç ikon Bu Ülke
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

İnsanı cemiyet yaratır. Hangi cemiyet? İnsan cemiyetle tam bir uyum halinde olduğu zaman tarihi yoktur; doğar, yaşar, ölür. Tarihi yaratan, fertle kalabalık arasındaki anlaşmazlık... Fert cemiyetle kaynaştığı zaman tarihi yoktur..
ataç ikon Bu Ülke
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Her büyük adam, kucağında yaşadığı cemiyetin üvey evladıdır.
ataç ikon Bu Ülke
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaptaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim. Kitap benim has bahçemdi. Hayat yolcuğumun sınır taşları kitaplardı. Bir kanat darbesiyle Olemp, bir kanat darbesiyle Himalaya.
ataç ikon Bu Ülke
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Benim neslim için Avrupa, insan zekasının zirveye ulaştığı ülke demekti. Türk aydını Tanzimat'tan beri Batı'yı heceliyordu. Ama zirveleri tanımıyorduk.
ataç ikon Bu Ülke
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Arkamızda geçmişin büyük uçurumu, önümüzde her şeyin içinde yok olduğu gelecek vardır. paylaşım fotoğrafı
"Arkamızda geçmişin büyük uçurumu, önümüzde her şeyin içinde yok olduğu gelecek vardır."
Ne kadar cesur olursak olalım, yokluk bizi ürkütüyor.

İz bırakmadan silinmek, bir kurbağa gibi gebermek, bütün rüyalarımızla, bütün acılarımızla yok olmak…

İnsan zekâsı bu kadar trajik bir sonu zor kabul ediyor.

Vücudumuzu aşmak, ‘ben’in dar ve sevimsiz geometrisinin ötesine geçmek, sonsuza yönelmek, bir insana sarılmak, hatıralarda yaşamak: işte aşkın, dinin ve kahramanlığın kaynakları.

*Rahmetli Cemil Meriç yokluğun hüznünü ne güzel anlatmış, peki bu tespite, yani bu hüznün gerekçesini yine rahmetlinin güzel bir sözüyle karşılık verirsek cümlenin bütünlüğü bozulmaz diye düşünüyorum.

"Her şeyin yokluğunu çekmeli insan, yokluk varlıktan daha görkemli ve daha anlamlıdır."
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Biterek ölmek güzel şey, başlamadan ölmek korkunç. paylaşım fotoğrafı
"Biterek ölmek güzel şey, başlamadan ölmek korkunç."
İnsanlara kalbimin bahçesinden çiçekler devşirdim.

Ve kucağımda çiçekler kapılarını çaldım.

Kapılar açılmadı...

*Elbette açılsaydı iyi olurdu, ama bir gözün kör olarak dünyaya bakardın, gördüğün her şeyi eksik kalırdı, her şeyi tam olarak göremezdin.

Diyor ya rahmetli Cemil Meriç ;

"Sen istiyorsun ki, kucaginda yaşadığın dünya hep ayni kalsin, havan aynı, suyun aynı, dekorun aynı…Bu mümkün mü..? Zaten zindaninda yeni pencereler acilmazsa bogulmaz misin.. ?”
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Olmuş olduğun bu yerde, kaybolmaktır varolmak.  paylaşım fotoğrafı
"Olmuş olduğun bu yerde, kaybolmaktır varolmak. "
Aşk bir teslimiyettir, bir eriyiştir.

Yeniden doğmak için uyanıştır.

Aşkın bütün sırrı iki kelimede: Varlığından soyunmak.

Aşk için ya hep vardır, ya hiç.

Sen hep misin, hiç misin..?


*Hz.Mevlana ilahi aşk kitabı Dîvân-ı Kebîr'de güzel söylemiş :
"Dünyanın her cüzü, her şey aşıktır. Her şey sevgili ile buluşmak için çırpınır durur."

Bu manada soru çok mühim, ya hep olmak ya hiç, tabi aşkı bilenler için.*
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

SESSİZLİK NOTLARI... paylaşım fotoğrafı
SESSİZLİK NOTLARI...
İnsan kendini yalnız hissedince felakete düşer.

Yalnız değildir herkes aşağı yukarı aynı durumda.

Herkes konuşmadığı için bilmiyoruz neler hissettiğini. Bir çokları susar.

Sükûtun ne trajediler sakladığını bilmeyiz.


*Sükut, insanın fil hicabindan lal olması, insanın insana hemhal olamadığı bu zamanda susmanın kalesine sığınmak en güzel konuşmaktır. Hiç bir felaketin insanla giderilmesi mümkün değilse, sükutumuz trajedi olsa bile bizim için insanın kendisiyle konuşması en güzel diyologdur.*
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

SESSİZLİK NOTLARI... paylaşım fotoğrafı
SESSİZLİK NOTLARI...
İnsan kendini yalnız hissedince felakete düşer. Yalnız değildir herkes aşağı yukarı aynı durumda.

Herkes konuşmadığı için bilmiyoruz neler hissettiğini. Bir çokları susar.

Sükûtun ne trajediler sakladığını bilmeyiz.


*Dışı tenha insanın, içi mahşer. Mahşere giderken içimizdeki mahşerle gideceğiz.*
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır: Copy-Paste metinler, alıntılar, şiirler, özlü sözler kuraldışıdır. Hakkında kendi fikirlerini belirtmelisin.
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
elif özan

elif özan

@hickimsee

 paylaşım fotoğrafı
Rüsvalığı göze almayan, sevmemeli..

Cemil Meriç
Cemil Meriç
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Kırk Ambar - Cilt 2: Lehçe-t-ül Hakayık
2013
Mağaradakiler kitabının da yazarı Cemil Meriç tarafından kaleme alınan Kırk Ambar - Cilt 2: Lehçe-t-ül Hakayık kitabı Eleştiri, Edebiyat Tarihi türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2013 yılında 9789750504358 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kırk Ambar - Cilt 2: Lehçe-t-ül Hakayık isimli kitap 546 sayfadan oluşuyor. Kırk Ambar - Cilt 2: Lehçe-t-ül Hakayık kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Mağaradakiler
1997
Kırk Ambar - Cilt 2: Lehçe-t-ül Hakayık kitabının da yazarı Cemil Meriç tarafından kaleme alınan Mağaradakiler kitabı Sosyoloji, Kültür Sosyolojisi türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 1997 yılında 9789754705997 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Mağaradakiler isimli kitap 287 sayfadan oluşuyor. Mağaradakiler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Saint-Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist
2006
Kırk Ambar - Cilt 2: Lehçe-t-ül Hakayık kitabının da yazarı Cemil Meriç tarafından kaleme alınan Saint-Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist kitabı Sosyoloji, Kültür Sosyolojisi türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2006 yılında 9789754704426 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Saint-Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist isimli kitap 159 sayfadan oluşuyor. Saint-Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kırk Ambar - Cilt: 1 Rümuz-ül Edeb
1970
Kırk Ambar - Cilt 2: Lehçe-t-ül Hakayık kitabının da yazarı Cemil Meriç tarafından kaleme alınan Kırk Ambar - Cilt: 1 Rümuz-ül Edeb kitabı Eleştiri, Edebiyat Tarihi türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 1970 yılında 9789754706376 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kırk Ambar - Cilt: 1 Rümuz-ül Edeb isimli kitap 463 sayfadan oluşuyor. Kırk Ambar - Cilt: 1 Rümuz-ül Edeb kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bu Ülke
2013
Kırk Ambar - Cilt 2: Lehçe-t-ül Hakayık kitabının da yazarı Cemil Meriç tarafından kaleme alınan Bu Ülke kitabı Kültür Sosyolojisi, Sosyoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2013 yılında 9789754702811 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bu Ülke isimli kitap 339 sayfadan oluşuyor. Kitap Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Bu Ülke kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Türkiye'nin Ruhu Cemil Meriç
2008
Başrollünde oyuncu Cemil Meriç yer aldığı, yönetmenliğini Soner Sevgili üstlendiği film türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede , türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Türkiye'nin Ruhu Cemil Meriç isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
9.3
3 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Cemil Meriç sayfasının içeriği Hüseyin Başaran isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.