up
ara

Jessamine

Hatırlatma: İzdivac-ı neokur değil burası.
Jessamine

Jessamine

@jessamine

Doğukan Manço feat Funda - Yüzleşme (radio mix)
https://www.youtube.com/w...h?v=hkUeWSm6uYc

Sabah ne ara oldu be arkadaşım
Gelde şimdi yataktan çık, çıkabilirsen
Hergün aynı terana. Of! bıktım usandım
Bir sürü yük altından kalk kalkabilirsen
Sabır taşım çatladı hiç mecalim yok
Bakma sen güldüğüme
Yazık değil mi ömrüme şu çektiğime
Hesabı kessin kader
Hadi yüzleşmeye
Vur, vur Kader bir daha
Öldürmeyen her darbe güç verir bana!
Vur, vur, vur, vur
Kader bir daha
Düşsek bile kalkarız
Eninde sonunda
Vur, vur Kader bir daha
Vur, vur, vur, vur kader bir daha
Düşsek bile kalkarız
Eninde sonunda
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Jessamine

Jessamine

@jessamine

Tespit: Yerini sev(e)meyen çiçekler
Yine tespit yaparken buluyorum kendimi. Oysaki akdenizin güneşini emen balkonuma kafa dağıtmak için çıkmıştım. Derin bir nefes aldım. Balkonumu süsleyen çiçeklerin kokusu burnuma geldi. Mahcup bir ifadeyle baktım hepsine teker teker. Onlarla konuşmayalı o kadar uzun zaman olmuştu ki, işte bu yüzden mahcuptum. Küçüklüğümde günlük tuttuğum dönemlerde (gerçi hala tutuyorum ama bu şekilde değil) yazamayacak kadar yorgun olsam bile tarih atar şöyle derdim. "Bugün konuşamadığımız için özür dilerdim sevgili günlük, çok yorgunum yarın sana anlatacaklarım var." Adeta günlüğüme hesap verirdim. Böyle bir çocukluk geçiren birisinin ihmal ettiği çiceklerine olan mahcubiyetini artık tahmin edebilirsiniz. Her sabah, enerjime uygun bir şarkıyı mırıldanarak onlarla ilgilenmekten çok hoşlanırdım. Çeşitli bitkilerim vardı ve dillerinden anlamak için sabreder, bitki defterime onlarla ilgili notlar tutardım. Hangisinin güneşi sevip hangisinin sevmediğini de böyle öğrenmiştim. Yerini sevdirmek önemli bir konudur bitki yetiştiriciliğinde ve ben hepsine yerini sevdirdim. Peki ne oldu da ilgim alakam kesildi? Sanırım benim yerimi sevip sevmememle ilgili bir durum.
İnsanlarda bitkiler gibidir, konuşursanız rahatladıklarını ve yüzlerine renk geldiğini görebilirsiniz. Sizdeki yerini değiştirirseniz, yeni yerini sevebilir ya da sevmeyebilir ve küsebilirler. İlginizi alakanızı kesmezseniz, size gülümserler tıp kı bir kaktüsün çicek açması gibi, tüm güzelliklerini size sunarlar. Kaktüs demişken, en sevdiğim bitkidir. Sevmeseniz de, sulamasanız da hep bir köşede bekler. Derin anlamı vardır kaktüslerin. Benim için artık inceliğin sembolü haline geldiler. Dikenli, can yakan ve güzel kokusu olmayan bir bitki nasıl inceliği sembolü olur diye merak ettiğinizi biliyorum. O da baska bir tespit.
12 beğeni · 6 yorum beğen ikon
Kendi Halinde Biri (@kendihalindebiri)
Bitki defteri oluşturup not tutmanız çok hoş..
08.08.16 beğen 1 cevap
Jessamine (@jessamine)
Teşekkür ederim. Onların dilinden anlamama çok yardımcı oldu, eğer bitkilerle ilgileniyorsanız size de öneririm. Onların annesi olduğunuzu hissettiriyor notlarınız.
08.08.16 beğen cevap
Kendi Halinde Biri (@kendihalindebiri)
Değil bitki yetiştirmek yapay çiçeklerin tozunu almaktan aciz olduğum için bu çabanıza hayran kaldım.
08.08.16 beğen 1 cevap
Jessamine

Jessamine

@jessamine

Çift olmak adına
Birisiyle çift olmak. Adı çift olmak ama tek olmak aslında o; tek yürek, tek hayat, tek vücut... Bir çift gözlerin derinliğinde kaybolurken tek birisini görebilmek, çift kalbin tek yürek olarak atması. Bu sözlerimi okuyup geçmeyin lütfen, ciddi ciddi düşünün üzerine. Sizce de çift olmak tek olmak demek değil mi?
Bence öyle. Eğer birisi senin diğer yarınsa, aynı zaman da yarınlarındır. Söylenecek çok şey var, fakat bu gece gönlümün mürekkebi bitti.
4 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
"hep ikilik birlik için
bak iki göz bir görüyor
birlik ise dirlik için
bak iki göz bir görüyor"
31.07.16 beğen 2 cevap
Jessamine (@jessamine)
Filibeli Ahmed Hilmi'nin satırları, severim
31.07.16 beğen 1 cevap
Jessamine

Jessamine

@jessamine

Frida Kahlo’nun Diego Rivera’na Yazdığı Mektup
Diego Rivera’ma.
Seni sevmeye başlayalı çok uzun zaman oldu. Küçük bir kız çocuğu idim, seni sevmeye başladığımda. Şimdi ise bedeni çürümeye başlayan yaşlı bir kadınım. Bütün bedenler çürüyor aslında Diego’m. Eskiyor bütün bedenler.
Ama acı çeken yüreği var ise bir bedenin, daha hızlı çürüyor o beden.
Benim acı çeken bir yüreğim var Diego. Seni sevmeye başladığım o günden beri, acı çeken bir yüreğim var.
Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın Diego…
Ben de seni anlamak istedim. Tüm hayatımı, hayatımın her bir zerresini seni anlamaya adadım. Sen nereye gittiysen, ben de gittim. Sen neye güldüysen ona güldüm. Sen kimi sevdiysen onu sevdim. Hangi kadınla seviştiysen o kadınla seviştim. Bende bulamadığın ve başka kadınlarda aradığın şeyi keşfetmek için, senin öptüğün kadınları öptüm. Dokunduğun kadınlara dokundum…
Senin sevmediklerini de sevdim ben Diego. Neden sevmediğini anlamak için, onları… sevdim !!! Ya da sevmeye çalıştım… İçimdeki, sana dair olan öfkeyi dindirmek için yaptım belki. Öfkem dinmedi Diego.
Her defasında körkütük aşık olarak, sana döndüm. Ya da aslında senden hiç gitmemiştim.
Seninle Amerika’ya gelmemi istediğinde, benim olduğunu sandım. En büyük yanılgım oldu bu belki de. Sen ne benim ne de başka bir kadının olamazdın. Kimseye ait olamazdın sen ! Ruhun buna izin vermezdi. Oysa ki ben, sana ait oldum hep. Yattığım tüm adamlar ile sana ait olarak yattım Diego. Acı çekerek seviştim onlarla…
Bir tek senin çocuğunu doğurmak istedim. Ah Diego’m.. Bu paramparça rahmimden nefret ettim, bebeğimizi tutamayınca. Söküp atmak istedim rahmimi. Sana çocuk doğurmayı beceremeyen bir organı taşımak yük oldu bana.
Kanlar içinde kaldığımda beyaz çarşaflar üzerinde, bana nasıl acıyarak baktığını gördüm. Nasıl korktuğunu, ölmemden. Sırf bundan ölmedim ben Diegom. Sen acı çekme diye. Ve beni terk ettiğinde, o kanlar içinde kaldığım günkü acı dolu bakışlarına sığınarak, acılı mektuplar yazdım sana. Çaresizlik kokan, kadınlık onurumu ayaklar altına aldığım mektuplar yazdım. Bana acı ve geri dön istedim. Buna bile razıydım sevgilim.Frida Kahlo resimli Sozleri
Senin çirkin olduğunu söyleyen annemden nefret ettim. Sana benim gibi bakamayan herkesten. Senin güzelliğini görememelerini anlayamadım hiç…
Kurbağa sevgilim, Diego’m… Bana dünyanın en büyük acısını yaşattın sen. Gün be gün öldüm seni sevmeye başladığım ilk andan itibaren.
Ama sevgilim, bir daha gelseydim dünyaya yine seni severdim… Canlı canlı çürüyeceğimi bilerek!
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Jessamine

Jessamine

@jessamine

Sevdiğim adam; beyaz saçlı prensim
Bu tuhaf bir his. Benden yaşça büyük, saçları ve sakalları ağarmaya başlamış. Üstelik genleriyle övündüğü teni kırışmaya yüz tutmuş. Ben bu adama yakın olduğum kadar uzağım. Sevdiğim yönleri kadar sevmediğim yönleri var. Bir o kadar da benzer yönlerimiz. Öfkeleniş şeklimiz aynı mesela, sinirlendiğimizde gözlerimizin içine bakıp aniden yumuşar gülümseriz. Bir şey istediğimizde, belli etmeyiz fark edilsin isteriz. En ilginci de ne biliyor musunuz? Bu adamla izlediğim filmlerde sahnenin aynı yerinde aynı tepkileri veriyor olmamız. Sonra birbirimize bakıp gülümsememiz. Öyle anlarda evin içinde filmin sesi ve bizim şen kahkahalarımız yankılanır. Dedim ya, yakın olduğum kadar uzak olduğum adam. Asla gözlerinin içine bakarak "Seni seviyorum." diyemedim. Ama o hep gözlerimden okudu. Bu yüzdendir tartışmalarımızda göz göze gelince yumuşamalarımız. Aynı şekilde o da söyleyemez beni sevdiğini. Ama bilirim, onun zeytin gözlüsü olduğumu. Bilirim aramızdaki değerli bağı. Benden hiç gitme olur mu beyaz saçlı prensim, biricik babam. Hayat dolu ve bir o kadar disiplinli adam.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Jessamine

Jessamine

@jessamine

Frida paylaşım fotoğrafı
Frida
"Kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim. Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim. Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim. Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim. Bencil olduğun için vazgeçtim! Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi; çünkü sevgim yüceydi. Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım. Bu yüzden ben de senden vazgeçtim..."
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Jessamine

Jessamine

@jessamine

Frida
“Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umuyorum.”
6 beğeni · 1 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
İnşallah..
29.07.16 beğen 2 cevap
Jessamine

Jessamine

@jessamine

Frida
“Sonuç olarak düşündüğümüzden çok daha fazla dayanma gücüne sahibimiz.”
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Jessamine

Jessamine

@jessamine

Frida
“Hiçbir zaman hayallerimi ya da kâbuslarımı resmetmedim. Ben sadece kendi gerçekliğimi resmettim.”
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
/ 11