up
ara

Kemal DEMİRKOL

Bir kelime kararını, Bir duygu hayatını, Bir insan seni değiştirebilir. Konfüçyüs
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Şu yazarı ve kitaplarını o kadar çok merak ettim ki.... Merakımın nedeni ise sitemizde an fazla alıntı yapılan kitabın bu yazara ait olmasıydı.

Kitaba geçersek; diğer okuduğum kişisel gelişim kitapların çok çok farklı bir eser. İçerisinde 7 bölüme oluşuyor kitap. İnanma, Niyet, Duygu, Israr, Kanaat, Ruhani Etkileşim ve İlahi İrade Gücü olarak. Her bölümde kendi başlığına göre örnekler, sınıflamalardan oluşuyor. 286 Sayfalık bir eser. Elimdeki baskı 254. Baskı. Gitgide güncellenmiş kitap.

İçeriğine bakarsak başta dediğim gibi çok çok farklı bir kişisel gelişim kitabı. Daha doğrusu gelişim değil de gelişmiş insanlar da okuyabilir. Çünkü içerdiği bilgileri unutmuş olmaları muhtemel. Tazelenmek isteyenler mutlaka okumalı. Ayetlerle, hadislerle ve alıntılarla tüm konular örneklendirilmiş. Bölüm sonlarında ise tekrar mahiyetinde eylem planı ve özet sözler bölümü var.

Yazarın çok farklı bir dili var. Bir bakıma ilmihal gibi bir kitap Dini açıdan yaklaşmış yazar bilimsel açıdan değil. Diğer kişisel gelişim kitapları bilimsel veriler ve istatistiklere dayanır genelde. Ama bu kitap ruha hitap ediyor. Günlük yaşamdan örneklerle ilerlemiş yazar.

Eleştirim ise bazı bölümlerde öyle cümleler var ki aynı sözleri farklı cümleler kurarak uzatmış. O kısımları okuyunca biraz sıkıldım ama genel olarak ruha hitap eden, her kesimin okuması gereken bir kitap. Konuları ve içeriği harika bir kitap. İnsanın yapacaklarına inanması, duygularını kullanması, bilmediklerini öğrenmesi ve bildiklerini tazelemesi açısından kesinlikle önerebilirim.

Çok çok etkilenmesem de beğendiğim bir eser oldu. Yazarın diğer iki kitabı daha var elimde okumayı düşünüyorum. Sürçü lisan ettiysem affola.

İyi okumalar. Mutlu günler...
ataç ikon Ruhsal Zeka
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Mevlana'nın Farsça olarak; dörtlüklerinden oluşan bir kitap. Bundan önce Ömer Hayyam'ın Rubailer eserini okumuştum. O kitaba nazaran bu eser biraz daha hafif geldi. Nedeni belki eserin çok kısa oluşu yada çevirinin kafiyesiz olması olabilir.

Okuduğum eser İş Bankası Kültür Yayınları; Hasan Ali Yücel çevirisi ile yayına alınmış. Günümüze göre çevrildiği için kafiyeler biraz uyumsuz olsa da çok güzel anlamlı dizeler mevcut. Okunabilir bir eser. 109 sayfadan oluşmakta. Başta 4 satırlık farsçası, altında ise açıklaması mevcut.

Dikkatimi çeken bu tasavvuf düşünürünün bazen şarabı çok faydalı görmesi inancını kaybetmesi. Ömer Hayyam da bu çok çok fazlaydı ama bu eserde daha az. Hoş, kısa bir eser.

İyi okumalar...
ataç ikon Rubailer
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Dostlar Merhaba… Uzun süredir uzun ve çok daha detaylı inceleme yapmamıştım. Bu kitap gerçekten çok hoşuma gitti. İlk olarak yazardan söz edeyim Guvercin adlı uzun öykünün de sahibi. O hikâyeyi okurken de betimlemelerine hayran kalmıştım yazarın; okumadıysanız tavsiye ederim. Neyse; yazarın dili muazzam, harika bir akıcılık, kendine çekicilik, betimlemeler, tasvirler harika. Roman ilk sayfasından itibaren etkisi altına alıyor. Elimden bırakmak istemedim. İlginç ve şimdiye kadar okumadığım bir türde çok farklı bir hikâyesi var. Kitapta olaylar ve olayların okuyucudaki etkisi daha ilk sayfadan itibaren başlıyor. Kitap su gibi aktı gerçekten. Ruhsal Zekâ adlı kitapla beraber okumayı düşünüyordum ki o bir anda elimde kaldı gitti.

Yazar o kadar başarılı ki diğer tüm romanlar gibi görsel öğeleri tarif etmemiş diğer bir duyu organımız olan burunla ( koku almak ) üzerine bir roman yazmış. Ve bunu o kadar güzel başarmış ki gerçekten zoru başarmış, farklılığını kanıtlamış. Okurken burnunuzu çekip duracaksınız. Roman içerisindeki meyvelerin, bitkilerin kokuları hissedeceksiniz.

Kahramanın iç dünyasını ve dönüşümünü etkileyici bir dille aktarmış. Fazla detaya girmemek adına, spoiler vermemek adına içerikle ilgili detaylı yorum yapmak istemiyorum. Sıra dışı bir bebeklik, çok farklı bir çocukluk sonrasındaki gençlik yılları ve ilk işe girmesi. Parfümcülükten ilerleyen bir hikaye ve cinayetler… Kokuya karşı duyarlılık ve tutku.

Maceralarla dolu, farklı, fantastik, çılgın ve heyecan dolu bir katil romanı. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Hiç beğenmeyen birisi bile bu kitabı elinden bırakamamış. Diğer yorumlara da bakın mutlaka. Beklentiyi artırmak istemem kesinlikle ama çok güzel bir roman. Filmi varmış mutlaka filmini de izleyeceğim. Sürçü lisan ettiysem affola. Mutlu ve iyi okumalar...

Kitabın son bölümünü de ise söyle bir not var; bilgilendirmek adına ve çok hoşuma gittiği için paylaşmak istedim....

KOKU

Patrick Süskind, Almanya’da ilk yayımlanışında tam anlamıyla olay yaratan, aylarca liste başlarında kalan Koku adlı bu romanı, gerçekte alışılagelmiş çoksatarlarm oldukça dışında kalan, toplum eleştirisini sergileyen bir kitap. Romana konu olan olay, 18’inci yüzyılda Fransa’da geçer. Kitabın kahramanı Jean-Babtiste Grenouille ise tüm insancıl duyumlardan ve duygulardan yoksun, yalnızca kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. Herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan bu genç adam, kendi kokusunun olmadığını, bulunduğu yerlerde insanların insan kokusu alamadıklarını anladığı gün dünyasını yitirir. Kendisi için tek çıkar yol, başkalarına sanki insanmış izlenimi verecek kokular sürünmektir. Toplum içinde bireyselliğini hiçbir zaman edinememiş, kendi benliğinin dışında her şeyi yaratabilmiş dâhiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde Kafka’da görülebilecek bir insanlık tragedyasının simgesidir.

AHMET CEMAL
ataç ikon Koku
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

İlk kez Necip Mahfuz okudum arkadaşlar. Yazarın Nobel ödüllü bir yazar olmasına rağmen bu kadar az okunmasına da şaşırdım. Eser kısa 160 sayfalık bir kitap arkadaşlar. Kısa olduğuna bakmayın edebi açıdan çok zengin bir kitap. Yazarın Nobel alması kesinlikle boşuna değil bence. Dili çok güzel, akıcı ve aralardaki küçük alıntılar gerçekten çok güzel bir dil oluşturmuş.

Konusunu az buçuk Albert Camus – Yabancı’ya benzettim. Romanın ana karakteri Ömer adlı vurdumduymaz bir baba. Önce rahatsız sanıyorsunuz ama romanda sona doğru gelindikçe şizofren bir baba olduğunu anlıyorsunuz. Bu sürece kadar ki romanın içeriğinde; zamparalık, şairlik, aşk, siyaset konuları işlenmiş. Ruhunu kaybeden Ömer’in iç dünyasındaki savaşı. Hastalığını kendisi çözmek için arayışlara girmekte olan ana karakterin yaptıkları ile oluşmuş bir roman.

Spoiler vermemek adına çok derine inmiyorum arkadaşlar ama kanımca güzel bir kitap. Tavsiye ederim..
ataç ikon Dilenci
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Sunay Akın'dan okuduğum ikinci kitap oldu ve tarzı sanırım bu şekilde. Araştırmalar sonucu oluşan bilgiler, küçük unutulmuş anekdotlar.

Eser sayesinde genel kültürü genişletebilir, bilmediklerinizi veya yanlış bildiklerinizin doğrularını öğrenebilirsiniz. İlk kez duyacağınız ve şaşırtıcı bilgilerle " hadi ya ! , vay canına ! " diyebilirsiniz.

Araştırmaya iten ve öğretici bir kitap. Kısa kısa bölümlerle anlatılmış öyküler. Dili gayet akıcı. Yararlı ve okunulabilir bir eser. Tavsiye edilebilir.
ataç ikon Kule Canbazı
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Çehov'un okunması gereken eserlerinden biri diye başladım. Tabi tiyatro okumaya da devam edeyim bir yandan diye; sadece Moliere ile kalmamak için ama okuduğumdan birşey anlamadım. Diğer yorumlara bakılırsa başka isimler de bu kitabı pek benimsememiş. İçerisindeki güzel alıntıları çıkarırsak çok birşey kalmayacak gibi. Ha yine de kısa bir eser. Yazarın dili akıcı.

Eğer tiyatro okumak isterseniz başka kitaptan başlayabilirsiniz yada Çehov'un başka eserlerinden. Ben bu eseri çok sevmedim maalesef. Belki yayınevinden kaynaklı olabilir...
ataç ikon Martı
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Mükemmel
Gerçek bir milliyetçi ve vatanperver bir şair, yazar. Deli Kurt ve Ruh Adam romanlarını okuduktan sonra şiirler yazdığını duyunca aldığım bir kitap. Çok beğendim arkadaşlar. 100 sayfanın ilk 50 sayfası sizi alıp uçurur. Milliyetçilikle ilgili çok güzel şiirleri var. Son 50 sayfa ise mükemmel aşk şiirleri ve dörtlüklerden oluşuyor. Aşırı milliyetçiliği göze batmasın, çok mükemmel dili var. Kafiyeler, ses uyumları, hece sayıları tam bir gerçek şair.

Ben etkilendim, okumak isteyene tavsiye ederim. Kısa, sürükleyici ve akıcı bir şiir kitabı.
ataç ikon Yolların Sonu
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Moliere'yi alıntılardan tanıdım. Sonra bir tiyatro hevesi ile başladım. İlk Moliere ve ilk tiyatro kitabım. Çok beğendim. Nedeni ise sahneyi gözünüzün önünde canlandırmanız.

Yazarın dili, tadı bir harika. Çok akıcı bir eser. Cimriliği gerçek manada tüm yönleriyle görebileceksiniz. Cimri baba ve arada geçen aşk. Baya baya güleceğiniz bir eser olmuş. Gayet kısa ve hoş bir eser. Tavsiye ederim ağır kitapların arasına konulabilir....
ataç ikon Cimri
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Bu kitap hakkında yorum yapsam ne olur yapmasam ne olur diye düşündüm ama en azından diğer arkadaşları bilgilendirmek için bunları yazmakta fayda var.

O kadar şiir kitabı okudum; aralarında en beğenmediklerim arasında. Önceki Can Yücel kitabı çok daha güzeldi. Bu kitapta çok güzel duygular bulamadım ya da ben şiirden anlamıyorum.

Okumak isterseniz başka kitabından başlayın derim.
ataç ikon Rengahenk
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Kitap çok ince ve çok güzel aşk şiirlerinden oluşmakta. Özdemir Asaf'ın diğer şiir kitaplarından seçilmiş en güzel aşk şiirleri. Ben çok beğendim ve beğendiklerime ekledim. Okumak isteyene tavsiyemdir. Hatta sevgilinize :) kız arkadaşlarınıza, eşinize hediye edebilirsiniz. :) İçindekileri de yollayabilirsiniz...
ataç ikon Lavinia - Aşk Şiirleri
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 8