up
ara

Gökçe

Kelimelerim hep tekdüzedir, bilirim. Kalıcı olacak olan bir onlar var.
Gökçe

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

Bay ve Bayan Suskun
Bayan hiç kimse ve bay kırgın, saat aksatmaksızın ve gün, birbirlerini düşünüyorlardı. Bir gün karşılaşma ümidiyle ve bazen ümitsizlikle kalplerinin titremesini alacak sözleri söylemeyi hayal ediyorlardı. Bir başkasına bu durumu çaktırmamak için diretiyor. Lakin gece karanlıkta ilerlemeye çalışan biri gibi her yana çarpıp ses çıkarıyorlardı. Her çarptıklarında aynı morluklar sızlıyor, kalp titremeleri bitmiyordu. Kendi hapishanelerinden kaçmaya çalışırken bir yandan da onu kurtarabilme düşüncesi akıllarının duvarlarında yankılanıyor ve yine susuyorlardı. Kimdi bu bay ve bayan suskun? Ortak paydadaki bu iki insancık ne acınası ve komik bir haldeydi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gökçe

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

Ayak izim
Kendine küsünce kimsesi kalmıyor insanın. Ve ben yine küstüm. Hani bir çocuğun elinden şekerini alınca diğer tüm şekerlerini de yere atıp ağlar ya. Hah işte öyle hayatıma küstüm. Ama küsmek barışma ihtimalinin habercisidir. Biliriz ki sonsuza dek sürmez. Bi gönül almaya bakar. Kendi gönlümü alabilecek miyim bu sefer? Hiç böyle hayal etmemiştim milyonlarca insan gibi. Hani diyorum küçüklükten yetişkinliğe geçtiğimiz. Hah evet ergenlik zamanlarımda. Bir çoğunuz gibi ben de kalıplaşmış ama mutlu bir tablonun içinde hayal ediyordum şimdiki beni. Gelsin diye beklediğim zaman düşmanım oldu. Az önce koridordan geçerken aynada gördüm kendimi. Sanki ağlamış gibiydim. Hah ne ağlaması. Son bir kaç yıldır nadiren ağlıyorum artık. Tv de benim çocukluğumun genç şarkıcıları şimdi nasıl da yaşlı çökmüş çıkmış böyle. Hem de o kadar makyaj ve kamera oyununa rağmen. Beş sene sonra kimbilir ben ne halde olacağım. Yaşlanmak istemiyorum. Ya da unutulmak. Unutulmanın anlamını bilmiyordum. Hadi şimdi de bilmiyorum diyelim yaşamadık daha. Ama korkusunu yaşıyorum. Bir iz bırakabilir miyim acaba? Ayak izi diyorlar ya hani doğa bilimciler. Biri yaşamıştı burada bilin.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gökçe

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

dikkat dikkat
Umberto econun sıfır sayı kitabını okuyorum. 5 te 1ini okudum ama sarmadı. Kitap hep böyle mi ilerliyor, okuyan varsa söyleyebilir mi? Vaktimi harcamak istemiyorum. Başka kitaba başlarım bu kitabı bırakırsam.
7 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Bearded Angler (@beardedangler)
Umberto eco okumak bir altyapi,anlattığı konulara özel merak gerektirir.konulara yabanciysan şayet,yazdiklari küfür gibi_sümüklu böcek gibi gelebilir.
23.12.18 beğen 3 cevap
Gökçe

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

gecenin hissi
Hava daha yeni kararmış. Etraf, gecenin en serin hali. Rüzgar, çağırır gibi; sanki cilve yapıyor. Hafifçe çarpıp, geçip gidiyor.
Mavi, beyaz ışıklar. Sarı ışıklar. Ne çok ışık var. Hepsi insanlar için. Yanıyorlar ve göz alıyor.
Taze bir koku var. Rüzgar nereden topluyor bu kokuları? Yağmur değil, yeşillik değil. Tuhaf, taze bir koku. Gecenin en sevdiğim tarafı bu.
Sanıyorum ki evlerine yetişmeye çalışıyor insanlar. Bir merakla, ruhumun parçalarını onlarla beraber yolcu ediyorum. Azalmıyorum. Aksine sanki daha fazlayım. Yaşıyorum.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gökçe

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

Baş kahramanıma notlar: 2
Bir yazar var. Pek hayalperest. Tiyatro oyunları, şiirler yazıyor. Bir gün bir hikaye yazıyor. Bu hikayedeki kıza aşık oluyor. Kızı elinden geldiğince övüyor. Tüm güzelliklerini sıralıyor. Lakin kelimeleri çoğu yerde yetersiz kalıyor. Bu kızın bir de sevdiği yakışıklı prens var. Prens de kızı seviyor. Sevdiği kızın başkasını sevdiğine üzülürken yazar, bir daha yıkılıyor. Bu kez kızın öleceğini bildiği için. Olabildiğince bu tarihi ileri bir tarihe almaya çalışıyor yazar. Ama o günün geleceğini bilmek onu kahrediyor. Gerçek hayatta da bir sevgilisi var yazarın. Ama aşk bu ya, hayalinde yarattığı kız dünyadaki tüm kadınlardan daha güzel. Bu yüzden sevgilisinden ayrılıyor. Arkadaşları yazarı uyarıyor. Bir hayalin peşinden koşma. Boş yere yazık ediyorsun kendine. Birlikte gezmeye çıkıyorlar, kızın öleceği gün. Arkadaşının hatrına gülüyor etrafı seyrediyor. Lakin aklı o sahnede. Akşam olunca alelacele koşuyor yazı masasına. Yazıyor, yazıyor, yazıyor. Ve sonunda bitti her şey. Başı öne eğik duruyor şimdi. Ağlıyor. Sabaha doğru yazarın ölüm haberi. Yığılı kalmış evinin önünde. Üzülenler çıkıyor elbette. Ama durumu kimse anlayamadığı için daha çok şaşkınlar. Yazılarını okuyor yakın arkadaşları. O kadar da güzel yaşamamış diyor biri. Bir başkası ise, en yakın arkadaşı, cinnet geçirdi yazık engel olamadık diyor.
Hikaye ölüler susar kitabından bir bölümdü. Değiştirip kendi cümlelerimle anlatmaya çalıştım. Düşünüyorum da acaba ben de mi olmayan hayallerin peşinden böylesi üzülüyorum. Bilmiyorum. Düşüncelerimin yanılgı olabilecek olması beni huzursuz biri yapıyor.
Şu son satırlar aklımda daha farklıydı. Keşke yazarken unutmasaydım.
6 beğeni · 1 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
:))
11.12.18 beğen cevap
Gökçe

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

Bazı şarkılar, ellerime çiçekleri tutuşturuyor. Rüzgar, saçlarımı uçuştururken, beni de daha ileri taşıyor. Rüzgara, tamaam gidiyorum işte deyip kıkırdıyorum. Belli bir noktaya kadar eşlik ediyor bana. Sonra ters yönde esiyor. Anlıyorum ki gelmem gereken yerdeyim. Etrafıma bakınıyorum, bir şeyleri bulmak ümidiyle. Karşıda, denizde bir gemi ilerliyor. Ve bir martı balık kapmış. Az daha gagasının arasından düşürüverecekti. Deniz yine çarpıyor beni. Beni kendime getirmek istiyor belki de. Belki de dalga geçiyor tüm olağanlığıyla. Ben de gülüp geçiyorum. Bitiyor.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gökçe

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

x'e hitaben
Buhar olup, uçup gidiyor. Dur! Nereye böyle? Göklere doğru buharlaşıyor. Toz olup, hayata karışıyor. Belki de bir oksijen olmuştur deyip, derin derin nefes alıyorum. Uzun bir süre tutuyorum içimde. Hayır, burda yoktun deyip, bir daha, bir daha deniyorum. Gözlerimin önünden kayboluşun hiç aklımdan çıkmıyor. Ah! Şimdi kokunu aldım. Hayır, hayır. Bu tarçın kokusu, seninle ilk gülüştüğümüz o günü hatırlatıyor bana. Hani ben tam takılıp, düşüyorken sen çıka gelmiştin. Hani sakarlığımın hatrına kahve içmiştik. Hani ertesi günü akşamı sevdiğini söylemiştin. Hani yüzün kıpkırmızı olmuştu da ona da çok gülmüştük. Ve günler sonra o gülüşünü... Biliyorum ki şimdi her yerdesin. Evrenin her bir köşesinde. Birazdan içeceğim çayın dumanı bile olabilirsin. Ve ben her gün, senin bir parçana ulaşma umudu ile yaşayacağım. Bahşettiğin tüm bu duygular için teşekkürler ve sonsuza kadar yanımda olacağın için.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gökçe

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

boş duvar
Yatağımın yanındaki duvar boş. Sanırım uyumadan önce göreceğim son görüntü, bu boş duvar olacak. Aslında boş sayılmaz. Çünkü; az önce, bir güneş çizdim hayalimde. Çok güzel parlıyor. Kendi hayatımda dahil tüm hayatların, böyle parlak olmasını diliyorum.
Hooop. Uçan bir balık geçti, güneşin önünden. Ve bak! İşte diğerleri de geçiyor. Beraberinde bir şiir adı geliyor aklıma. Uçuyor troyka yel gibi. Uçuyor balıklar. Ben uyuyorum.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gökçe

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

Hep dizilerden konuşuyoruz. Bıkmadın mı? Biraz da bizden bahsedelim. Mesela şu an nerde olmak isterdin, söylesene. Dur, ilk ben söyleyeyim. Denize ve dağlara bakan bir ormanda olmak isterdim. Ormanın en yüksek yerinde. Gece olunca yıldızlara bakmak isterdim. Gülme. Çok mu klasik bir istekti bu. Ama isterdim cidden. Ve yıldızları seyrederken, acaba şuradan bir yerlerden bir ayı çıkıp beni yer mi diye korkmak isterdim. Sende yanımda olmak ister miydin?
6 beğeni · 3 yorum beğen ikon
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
Yani ayı kısmına kadar kafamda çok güzel canlandırıyordum. Ayı nerden çıktı ya?
29.11.18 beğen cevap
Gökçe

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

aklımdaki bir sahneden
Hepimiz kendi hikayesini yazmayı bekleyen birkaç amatör yazarız bu hayatta. Başrolü oynamak için 18imizde heyecana kapıldığımız. Bugün buraya bir amaç uğruna geldik. Evet. Şaşırmayın lütfen. Bunu siz de biliyorsunuz. Bugün hiç dışarı çıkmayıp, evde kalmayı seçebilirdiniz. Fakat buradasınız şimdi, değil mi? Hayatınızda sizi şaşırtabilecek bir şey olmasını bekliyorsunuz. Mesela bugün hiç tanımadığınız biri gelip meraba diyebilir ya da kaybettiğiniz kalemi bulabilir ya da yağmurda umursamazca ıslanabilirsiniz. Bugün güzel olabilir.
4 beğeni · 2 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Merhabalar Sn.@kirmizitilkiyollarda.
29.11.18 beğen cevap
/ 7