up
ara

Kabil

- Kaim

Kabil Konusu ve Özeti

Kabil
Çatıdaki Pencere kitabının da yazarı Jose Saramago tarafından kaleme alınan Kabil kitabı Roman (Çeviri), Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Kedi Yayınevi yayınevinden 2010 yılında 9789944756938 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kabil isimli kitap 152 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Işık Ergüden çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kabil kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Işık Ergüden
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
ISBN: 9789944756938
Sayfa: 152 sayfa Basım Tarihi: 2010
Saramago'nun ölmeden önce yazdığı son romanı...José Saramago ölümünden önce yazdığı ve yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açan son romanında insanlığın kutsal kitaplardaki başlangıcına geri dönüyor. Adem ile Havva'nın oğlu, kardeş katili, "sürgün ve gezgin" Kabil'le çıkılan bu yolculuk, Eski Ahit'in loş ve tekinsiz diyarlarında, zaman ve mekân kavramlarını altüst ederek, süreğen bir şimdiki zaman içinde, edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru. Suç, ceza, adalet, nefret, ihtiras gibi insana özgü kavramlar ile savaşlar, katliamlar, cinayetler, boyun eğmeler ve isyanlar gibi insana özgü eylemler arasında gidip gelirken, İbrahim'den Nuh'a, Adem ile Havva'dan Eyüb'e, Lilith'e kadar bütün kadim şahsiyetler de beklenmedik anlarda ve yerlerde karşımıza çıkıp insanlık panoramasını tamamlıyorlar. Gerçeğin ironik, yalın ve dolaysız dilini kullanan Saramago bu son romanıyla bize tüm zamanların sorusunu miras bırakmış oluyor: İnsan türü evrendeki yerini ve varlığını hak etmiş midir?
Erica

Erica

@ericache

Kabil bir katil mi? Yoksa bir mağdur mu?
Merhaba, bu ay ki kitap incelememde başta iki konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Dikkatinizi çekmek istediğim ilk konu her zamanki gibi bu yazımda büyük şekilde “spoiler” içermektedir. Ne yazık ki hem kitabı inceleyip hem de spoiler vermeme gibi bir durumunu halen başaramadım. Ancak size şunu söyleyebilirim ki burada elde edeceğiniz spoiler sizi kitaptan soğutmaktan ziyade kitaba olan ilginizi arttıracaktır. Benden söylemesi.

İkinci konu ise bu kitap ve yazı ile ciddi anlamda hayat, din, tanrı kavramlarının sorgulandığını söylemem gerekiyor. Eğer ki bu konuların konuşulması veya tartışılmasında hassas iseniz tam şu anda bu yorumu kapatarak kendinize daha uygun bir sayfaya geçmenizi şiddetle öneriyorum.

Halen okumaya devam mı ediyorsunuz. Hadi o zaman başlayalım. 

Aslında kitap yorumuma geçmeden önce, işin biraz öncesini anlatarak başlamak istiyorum (merak etmeyin bir gaz ve toz bulutu idik kadar öncesi değil). Kabil kitabını okumadan haftalar önce hayat, evren ve her şey hakkında kafamda bazı sorular, çözümüne ulaşamadığım problemler vardı. Çokça sesli olarak dile getirmesem de çeşitli film ve kitaplarla bu sorulara yeni sorular eklenmekte idi. 

Bu açıdan “Exodus: Tanrılar ve Krallar” (http://www.beyazperde.com/filmler/film-208430/) benim için bir dönüm noktası oldu diyebilirim ki nedenini de ileri ki paragraflarda açıklayacağım.

Kabil kitabı, Jose Saramago’nun tarzı ve anlatımının klasik bir örneği ancak okunmasının Körlük kadar zor olmadığını söylemeliyim. Ayrıca benim gibi çok okuyan kişilerin kitap çevirilerinden ne kadar etkilendiğini kitabı benimseyip benimsemediğini anlatmama da gerek yok. Buradan kitabın çevirmeni Işık Ergüden’e teşekkür etmek de istiyorum, çünkü kitabı bana sevdiren Saramago tarzı kadar bu çeviri de olmuştur.

Çeviri neden önemli derseniz ben de size Saramago okumamışsınız diyeceğim. Çünkü Jose Saramago'nun zaten zor olan, noktalama işaretsiz ve paragrafsız yazım tarzına aslına sadık kalacak şekilde çok düzgün çeviri yapılmış. Eğer bu kitaba kötü bir çeviri eklense idi kitap ciddi anlamda görmezden gelinecek kitaplardan biri olabilirdi ki olmaması bizim/benim lehimize olmuş. 

Kitapta, Kabil’in kardeşi Habil’i öldürmesi ile Tanrı (efendi) tarafından lanetlenerek yaptığı yolculuğu anlatıyor. Bu seyahat zamanda ileri ve geri gerçekleştiği için (ki bu zaman atlamaları Kabil’in elinde olan bir şey değil) Kabil bu seyahati sırasında birçok olaya tanıklık ettiği kadar da müdahale ediyor. İbrahim’in oğlunun kurban edilmesi, Sodome ve Gomore’nin yok edilmesi, Babil Kulesi, Musa’nın dağa çıkması bu olaylardan bazıları. 

Kitapta “tanrı/efendi” anlatılırken bazı yerlerde küçük harf kullanılması Saramago’nun noktalama işaretsiz yazım stilinden mi yoksa başka bir metaforik olay örgüsünden mi kaynaklanıyor diye düşünüyorsunuz. Kitap bana göre, insana "inancın / inancının temelini" sorgulatıyor. İnancımızın temelinde güven mi yoksa korku mu olduğu kitabın her sayfasında karşımıza çıkıyor. Özellikle dinler tarihindeki önemli olayları anlatırken bu olayların ana karakterlerinin normal bir insan seviyesine (korkuları, sevinçleri, mutsuzlukları, endişeleri olan) indirgenmesi bu sorguyu kuvvetlendiren bir unsur olmuş. Şöyle ki inanç temelinin sorgusunu Saramago'nun şu alıntısı ile sizlere kanıtlamak istiyorum. “Eğer efendi kendisine inanan kişilere güvenmiyorsa, bu durumda bu kişiler neden Efendi’ye inanmalı, anlayamıyorum.”

Ayrıca Saramago, kitabın 2009’daki basın tanıtımına: “İncil’in Tanrısı güvenilir değil, kötü biri ve öç almaya kararlı. İncil’de acımasızlık, zina, her türlü şiddet ve kan dökme var. Bu inkâr edilemez” demesi de bu düşüncemi kuvvetlendiriyor. 

Kitabın çıkış konusu olan iki olay da ciddi anlamda düşündürücü, birincisi Adem ve Havva’nın cennetten kovulması. Neden yasak olan bir meyve cennet bahçesine kondu, yasak ise neden daha sıkı önlemler alınmadı, sorularını neden hiç sormuyoruz veya sormamıza müsaade mi edilmiyor?

İkinci konu ise Kabil’in aslında Habil’i nerede ise kışkırtma sonucu öldürmesi. Habil’in durumunun iyi olması, hediyelerinin kabul edilmesi, Kabil'in dışlanması buna karşın Habil’in alayları, küçümsemesi nerede ise kendi sonunu hazırlaması. Sonuçta öldüren kadar azmettiren de suçlu değil midir? Bu iki olay aslında bizim satranç tahtasında küçük piyonlar olduğumuzu ve birilerinin kazanması ve kaybetmesinde birer araçtan öte olmadığımızı düşündürmüyor mu?

Kitapta dikkat çeken bir diğer noktada aslında körü körüne inandığımız dini olayların görünmeyen yüzünün bize gösterilmesi. Dini kitaplarda yer alan tüm olayların nerede ise hepsinde suçlular cezalandırılırken masumların da acı çekmiş olması hiç konuşulmuyor nedense. Bu seferde insanın aklına acaba, 'Tanrı’nın şiddete ve acımasızlığa dayalı bir yönetim biçimi mi var?' sorusu geliyor doğal olarak.

Yukarıda sözünü ettiğim filmi seyredenler ne dediğimi anlayacaklardır. Aslında Musa’nın hikâyesini bilenler de aynı yargıya varırlar gibime geliyor. 3000 veya 5000 (sayıyı hatırlayamadım) Yahudi’nin Mısır’dan çıkması için, Mısır halkına Tanrı tarafından bir sürü musibet gönderiliyor. Yahudilerin gitmesine izin vermeyen Firavun ama acı çeken Mısır halkı. Kitapta da konu edilen Sodome ve Gomere’de de aynı durum söz konusu. Erkeklerin sapkın cinsel tercihleri yüzünden yok edilen bu şehirde masum kadın ve çocukların acı çekmesinin ve ölmesinin sebebi ne idi?

Kitabı okumuş bazı arkadaşlar ile yaptığımız teatilerde onların Saramago’nun "kadına" bakış açısını küçümseme olarak görmüş olmaları beni ciddi olarak şaşırtmıştır. Aslında Âdem’i ölmekten Havva’nın akıllıca kararı kurtardı. Cennetten atıldıktan sonra aç kalan Âdem ve Havva, Havva’nın Cennet bahçesi bekçisi ile konuşması yiyecek alması aslında kadınların zekâsının bir kanıtı. Ayrıca kitapta konu edilen Lilith varlığı bize (https://tr.wikipedia.org/wiki/Lilith) kadının aslında erkekten daha güçlü gösterildiğinin kanıtıdır. Gene de bu konuda okuyup görüş iletmek isteyen olursa seve seve maillerini bekliyorum.

Kitabın sonunda Kabil'in Nuh'un gemisinde artık ipleri kendi eline aldığını görüyoruz. Tanıklık ettiği tüm acı ve şiddet içerikli olaylar sonucunda Tanrı'nın oyununu bozuyor ve bana göre skoru Kabil 1 Tanrı 0 yapıyor.

Kitabı okurken ne kadar kurgu ne kadar gerçek bazen insan karıştırıyor. Bana göre Kabil ile ilgili söylenecek, yazılacak ve tartışılacak o kadar konu var ki şu an bile aklıma bir sürü fikirler ve kelimeler geliyor. Ancak bir yerde kesmek lazım diye düşünüyorum. Diğer okuyanlara da kendi düşünceleri için yer bırakmak lazım, değil mi?

Sözlerime son verirken size yani bu kitap incelemesini okuyanlara birkaç soru sormak istiyorum.

Dinsel açıdan inandığımız şeylere neden inanıyorsunuz? Bize dayatıldığı için mi, ailelerimiz inandığı için mi? Yoksa böyle geldi böyle gider diye mi inanıyoruz?

İnanmaya olan ihtiyacımız bizim zayıf noktamız mı? Bunu bilenler tarafından inanç ipi ile oynatılan kukla gösterisinin bir parçası mıyız?

Acımasız bir şiddet ile hükmeden bir tanrıya mı inanıyoruz?

Özgür irademiz var mı? Yok mu? Kader varsa özgür iradeden söz edilebilir mi?

Eğer özgür irade yoksa sonumuz biliniyorsa bilinen bir sonu neden yaşıyoruz?

Neden tüm kutsal kitaplar aynı coğrafyaya gelmiştir? 

O kadar çok soru ancak bir o kadar da az yanıt olması insanı gerçeklere ulaşma yolundan alıkoyuyor, ya da alımı konuluyoruz? 

Sizinle kitaptan çok sevdiğim iki alıntıyı paylaşmak istiyorum.

‘’Sevmek sahiplenmenin en güzel yoludur herhalde, sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu.’’

 ".., ama yalanlar biraz karışık bir meseledir, biz peşin hükümlü olmayalım, zamanla gerçekler yalana, yalanlar gerçeğe dönüşebilir."

Not; Bu yazım tuzbiberdergisi.com Temmuz sayısında yayınlanmıştır.
ataç ikon Kabil
kitaba 10 verdi
13 beğen · 2 yorum
cansu berk (@cansuberk)
Harika bir yazı olmuş.Kitabı yeni bitirdiğimden yazınızı okumak ustune cok iyi geldi.Zaten sorularınızın cevabını kabil çok iyi anlatmış..
21.06.18 beğen cevap
Tolga (@tolga2017)
Çok güzel bir inceleme yazmışsınız. Ben bir müslüman olarak kitapta bazı noktalarda rahatsız oldum, ama okuduğuma pişman olmadım. Yazarın noktalama işaretlerini kullanma biçimi kitabın okunmasını zorlaştırıyor, ama okunur yani. "Bütün İsimler" diye bir kitabı var aman allahı[email protected]
04.12.18 beğen cevap
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Merak Ölümcül Ceza (mı) dır?
Dinimiz der ki ; "Gereksiz ve sorulmaması gereken soruları sormayın. Anlattığımız ve yazılı olanlara inanın gerisi günahmış"mış mış.
Misal;
 Sırf öğrenmek niyetiyle Allah rızası için faydalı olan her suali sormak caizdir. (Hazret-i İbrahim’in kestiği koçun etini kim yedi?), (Falanca âlimin anasının adı nedir?), (Hazret-i Yunus’u yutan balık, erkek miydi?) gibi sualler soruluyor. İnsanın, bilmesi gerekmeyen şeyleri sorması mekruhtur.
Âlimler buyuruyor ki: Öğrenilmesi emredilmemiş olan şeyleri sormak caiz değildir. Mesela Hazret-i Lokman Peygamber midir? Cin, insanlara nasıl görünür ? gibi şeyler sormamalı, çünkü bunları öğrenmekle emrolunmadık."

Madem öyle Allah u Teala aklı bize neden verdi? Bu soruların cevabı öğrenmemizi gerektirmeyecek kadar kötümü ? İnsanoğlu düşünen bir varlıktır. Bu soruları neden düşünmeyelim ? gibi gibi soruları sormaktan insan kendini alamıyor.

Yazar tüm kitap boyunca sorgulamalar yapıyor ve yaptırıyor. "Hz. Adem ve Hz. Havva'nın çocukları ve akibetleri. Lilith ve Kabil ilişkisi ve bu ilişkiden doğan çocuğu. Hz. İbrahim'in oğlunun nasıl kurtulduğu, bir babanın oğlunun boğazını kesmek istemesinin nasıl bir açıklamasının olduğu, Sodom şehrinin erkeklerin ilişkilerini hem cinslerinden yana kullanıp, kadınlarla münasebette bulunmamaları üzerine Efendi'nin gazabına uğrayıp kadın, çoluk çocuk, erkek demeden şehri yok etmesi". (Erkekler böyle bir haltı yediyse masum olan kadın ve çocukların ölmesine Efendi (Tanrı) nasıl göz yumdu) Hz. Nuh, karısı ve çocuklarının akıbetleri (burada ki anlatım yok artık dedirtecek şekilde)

Efendinin aldığı kararlarda yaptığı şeyin yanlış olduğunu kabul etmesi ne derece doğru ? Ödlek olmaktansa deli olmak iyi midir ?
İtaat borcu diye bir şey var mıdır?

Şimdi yazacağım açıklama sizi ne kadar rahatsız edecek ?
"Ama bildiğim bir şey var ki kesin olarak öğrendim. Tanrımız yerin ve göğün yaratıcısı tam bir zır deli. Çünkü ; Yalnız eylemlerin bilincinde olmayan bir zırdeli yüzbinlerce kişinin ölümünden doğrudan sorumlu olmayı ve sonra da hiçbir şey olmamış gibi davranmayı kabul eder"

Kabil'in oradan oraya şimdiki zamanı yaşamasından sonra kendi sürgünü için yaptığı açıklama ise yeni bir sorgulama sebebi;" Eğer günün birinde kendi kişiliğimin sahibi olabilirsem iradem işin içine girmeden bir zamandan diğerine geçişe son verebilirsem normal
yaşam denen şeyi süreceğim. Başkaları gibi, herkes gibi değil"

Bu kitap başka konuları araştırmam için beni iyice meraklandırdı. Günah mı ?
ataç ikon Kabil
kitaba 9 verdi
5 beğen · 18 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
LİLİTH VE ŞEYTAN ile ilgili paylaşımda yorumda bulunan arkadaşlar burada aradığımız konu ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır. @oguzcankorkusuz , @fi , @jsk , @ruhadam , @gece-derin , @yakamoz . Bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. :)
05.11.17 beğen 2 cevap
Sadık sadık (@yakamoz)
“Cin, insanlara nasıl görünür ? gibi şeyler sormamalı, çünkü bunları öğrenmekle emrolunmadık” emrolunmadık diyor ama onları tanımazsan bilmezsen bize neler yapabileceğini bilemezsin bu dünyada sadece görünen varlıklar yaşamıyor görünmeyen varlıklarda varlar. Saçmalamış...
05.11.17 beğen cevap
ruhadam (@ruhadam)
Bilgi için teşekkürler @hayatagulumse998

100 Soruda Tasavvuf Kitabında Abdülbaki Gölpınarlı şöyle der;

Kuran-ı Kerim'de "Öyle bir Tanrıdır ki sana kitabı indirdi. Onun bir kısmı, manası açık ayetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir. Öbür kısmıysa çeşitli anlamlara benzerlik gösterir ayetlerdir. Yüreklerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onları yormak için anlamları açık olmayan, ayetlere uyarlar. Oysa ki onların yorumun Ancak Allah bilir. Bilgide şüpheleri olmayacak kadar kuvvetli olanlarsa derler ki: Biz inandık ona; hepsi de rabbimizdendir; bunu aklı tam olanlardan başkaları düşünmez" mealinde bir ayet vardır (III, 7). Anlamı açık olan ayetlere, hükümleri kesin anlamına "Muhkem", çeşitli anlamlara gelenlere "Müteşabih" denir.
06.11.17 beğen 1 cevap
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Sorgula !!!
Öncelikle, kitabın inanılmaz güzel bir akıcılığı var. Yormadan keyifle okunacak bir kitap. Aynı zamanda bir masal havasında olmuş bu kitap. Yazar konuyu anlatırken araya girip oldukça komik ve esprili üslubu okuru gülümsetiyor, bazen sorgulatan yorumlarda bulunuyor. Bu kullandığı teknik ise okura alışılmışın dışında bizimle sohbet ediyormuş havası katıyor. Bazen sesli gülebilirsiniz. Bir de zaten Saramago’nun paragraf ve noktalama işaretlerini hiç kullanmıyor sağ olsun. Kendine göre etkileyici ve şaşırtan bir stili var.
Konusuna gelince;
Öncelikle kitabı dini anlamda hassas olan kesim sakıncalı görebilir ama zaten bunu edebi anlamda görmeliyiz. Yoksa çok farklı noktalara gidecek bir kitap. Eğer dini konularda hassas olanlar varsa hiç okumaya yeltenmesin elinden fırlatıp atabilir güzelim kitabı :) . Ben bile bu bazen "Hadi canım ! Bu kadar da olmaz ! " dediğim yerler oldu tabi ama şükür inancım kuvvetli bu yönde. Gelelim içeriğine.
Kabil Efendiyi (Allah'ı) sorguluyor. Bu durum ise oldukça ironik. Çıkar odaklı savaşlar, din ve inanç temeline oturtularak meşrulaştırılıyor. Tek tanrılı dinler tarihinde Kardeş katili olan, Kabil 'in Adem ve Havva’dan itibaren zamanda ileri ve geri giderek, bize yansıyan büyük olayların içinde girip farklı bir bakış açısı sunuyor. Kabil zamanda yolculuk yapıyor. Eyüp'ten, İbrahim Peygamber'e, Sodom ve Gomora'ya gidiyor. Lilith'ten oğlu oluyor ( Burada parantez açmak istedim. Bu bölüm oldukça erotik bir biçimde anlatılmış çok hoşuma gitmedi. ) , Nuh tufanına gidiyor. Bu zaman içinde edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru. Kitap dinler tarihini hicivli bir şekilde eleştirmiş. Yaradılış mitlerine, destanlarına farklı bir açıdan bakan bir kitap olmuş. Kitabı okurken lütfen ön yargılarınızı ve inançlarınızı bir kenara koyup ta okuyun. Saramago'nun vermek istediği mesaj bize sorgulamayı öğretmek. Sorgulamayı körü körüne bağlanmamayı inanılmaz güzel göstermiş. Mizahi anlatımları hem güldürdü hem düşündürdü. Eğer kitaptan doğru mesajı alırsanız hiçbir şeyi kayıtsız şartsız kabul edilmeyeceğini anlayabilir ve soru/sorular sormaya başlayabilirsiniz.
Tabuları sorgulayan, size güzel birkaç saat geçirtecek dolu bir kitap okumak isterseniz şiddetle tavsiyemdir. Bazı konularda hak verdim bazısında vermedim. Kişisel görüşüm kitap ne okunmalı ne de okunmamalı derim ama sorgulamayı öğretmek için yazılmış bir şaheser.
ataç ikon Kabil
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Uzun zaman sonra tadı damağımda kalan bir kitap okudum. Ben beyin yakan kitapları okumayı çok seviyorum. Jose Saramago favori yazarlarım arasına girmeyi başardı. Sanırım tüm kitaplarını okuyacağım.

Kitabın konusuna gelecek olursak, Kabil ile çıktığınız yolda bir çok olaya tanıklık ediyorsunuz. Ve bunu zaman ve mekan kavramı olmadan gerçekleştiriyorsunuz, süregelen bir şimdiki zaman kavramından farklı olarak. Her an her yerde olabilirsiniz. Örneğin; Adem ve Havva'nın cennetten kovuluşundan, Nuh'un gemisine, İbrahim'in oğlunu kurban etme olayına, Lilith'e daha sayamadığım konulara farklı farklı açılardan bakıyor. Okuyucuya insanlık panoraması sunuyor. Efendi (Tanrı) ile iletişim halinde. Kabil isyan edenlerin sesi ve size bir çok soru soruyor, Tevrat'tan birçok kesit yer alıyor. Tanrıya yönelttiği sorular bazılarını kızdırabilir. Edebiyat ve felsefeyi çok güzel harmanlamış. Kabil sanıldığı kadar kötü biri mi ? Tanrı neden bazı acıları duymaz ? Peki ya şeytan ? Ya melekler ? Benden bu kadar, kitaptan birkaç cümleyi sizle de paylaşayım;

Herkese keyifli okumalar dilerim.

"...tanrıların, ve tüm diğerleri gibi senin de, yarattığınızı söyledikleriniz karşısında görevleriniz var..."

"İnsanların tarihi tanrıyla anlaşmazlıkların tarihidir..."

"Genellikle söylenenin tersine,gelecek önceden yazılıdır, ama biz bütün bunların yazılı olduğu sayfayı okumayı bilmiyoruz, dedi Kabil, bu devrimci fikri kendi kendine nereden bulduğunu düşünerek.. "

"... Çocuklar, dedi Kabil, oradaki çocuklar masumdu, Tanrım, diye mırıldandı İbrahim, sesi bir inilti gibiydi, Evet, o belki senin Tanrın ama o çocukların değil."

"...şeytan kesinlikle efendi'nin bir aleti, Tanrı'nın kendi adıyla imza atamayacağı pis işleri icra etmekle görevli."

‘’Sevmek sahiplenmenin en güzel yoludur herhalde, sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu.’’
ataç ikon Kabil
kitaba 10 verdi
22 beğen · 12 yorum
DAVUT SEÇER (@davut38ks)
Yorumlamalar size mi ait?
09.02.19 beğen cevap
Sonay Ç. (@ponnik)
İncelemeniz çok güzel olmuş :)
09.02.19 beğen 1 cevap
Razıye (@asmnesli)
Kabil'in sandığımız kadar kötü olması Peygamberimizin şu hadisiyle aciklanabilir.'Dinimizde kötü bir çığır açana , bunun günahı ile, bununla amel edenlerin günahı verilir, o kötü yolda gidenlerin günahından da hiçbir şey eksilmez.) [Müslim] Yani Kabil'in kötü olması ilk cinayeti işlenmesinden,yeryüzünde ilk kötülüğü yapmasından ondan sonra kötülüğü n yaygınlaşmasından gelir.Yani kötülüğe öncü olması onu bu kadar kötü kılar .
09.02.19 beğen cevap
Batuuu (@batuuu)
yazarin ne yazık ki her kitabı ayni tadi vermiyor. ben körlük görmek ve kabilden sonra hicbir kitabından keyif alamadim
09.02.19 beğen cevap
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

KABİL
KABİL/ CAIM
Jose Saramago
Çeviri: Işık Ergüden

Kırmızı Kedi Yayınevi
Tür: Roman

146 Sayfa

Nobel ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago'nun ölmeden önce yazdığı son kitabı Kabil'i bitirdim.İlginç bir kitaptı.
Kabil bildiğimiz gibi dini kaynaklarda; yeryüzünün bilinen ilk cinayetini işleyen kişi olarak kabul edilmekte.Ama kitap Kabil'den önce Adem ve Havva'nın cennetten kovulma sürecinden başlıyor.Yazar Tanrı'dan Efendi olarak bahsediyor ve kitap boyunca da aynen devam ediyor..Adem ve Havva yasak meyveyi yiyip cennetten kovulduktan sonra dünyaya gönderiliyor,burada çocukları oluyor; tarımla uğraşan kardeş katili Kabil ve hayvancılıkla uğraşan, efendinin lütfuna layık olan sonra ömrü en kötü biçimde sona eren kardeş Habil.Kabil zaman içinde sürekli geçmiş ve gelecekte yolculuk ediyor.Bu sırada Lilith'le aşk yaşıyor, Sodom ve Gomorra'nın yok olmasına, Nuh tufanına tanık oluyor,İbrahim'in adak adadığı oğlunun boynunu kesmeden yetişip onu durduruyor, kısaca Kabil; Efendi'nin planlarını sürekli bozuyor,onu eleştirip sorguluyor..Sürekli bir çekişme halindeler.Bu tür hikayelere alışık olmadığımızdan okurken bana da oldukça garip geldi hikaye ve açıkcası bazı yerlerde tövbe estağfurullah demeden duramadım:)Ama tabiki okurken bunun edebi bir eser olduğunu unutmamak lazım,inancımızdan dolayı bunu unutmadan okumak en mantıklısı.

Dikkatimi çeken bir diğer nokta da yazar, özel isimleri büyük harfle yazmıyor, aynı zamanda yazarın imla kılavuzunda nokta, virgül, soru işareti, kesme işareti ve noktalı virgülden başka noktalama işaretleri yer almıyor.Sanırım yazar bunu yaparken bahsettiği dönemin aslına uygun olmasını istemiş.
İlginç bir kitaptı herşeye rağmen okunmasını tavsiye ederim.
ataç ikon Kabil
kitaba 8 verdi
3 beğen · 1 yorum
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Saramago' nun tum kitapları öyle. Konuşma çizgisi kullanmıyor, cok az paragraf kullanıyor falan.
14.11.16 beğen cevap

Kabil - S41

Sahte habil, yaşlı adamın sözlerine bakılırsa, yazgısına rastlayacağı meydana doğru yönelirken, uyanık kimi okurların son derece makul bir gözlemini ele alabiliriz : Her daim tetikte duran bu okurlar, vuku bulduğunu belirttiğimiz diyaloğun ne tarihsel ne de kültürel olarak mümkün olmadığını, az topraklı - ve artık hiç toprağı olmayan- bir köylü ile hakkında kesinlikle bir şey bilmediğimiz bir yaşlının asla ne böyle düşünebileceğini ne de konuşabileceğini söyleyeceklerdir. Bu okurlar haklıdır; ama sorun, bunları ifade etmek için yeterli fikre ya da söz dağarına sahip olup olmamakta değil, dünyanın ilk çağlarındaki bir köylü ile bir ipe bağladığı iki keçisiyle bir yaşlının, yalnızca sınırlı bilgileri ve eveleyip geveleyen bir dille, neredeyse erişemeyecekleri önsezi ve sezgileri ifade edebileceklerini, basitçe insani empati ve entelektüel cömertlikle de olsa, kabul etme kapasitemizde yatmaktadır. Bu sözleri etmemiş oldukları da gayet aşikardır; ama kuşkular, kaygılar, şaşkınlıklar, akıl yürütmedeki ilerleme ve gerilemeler elbette vardır. O dönemin dil ve düşüncesinin bizce çözümsüz ve çifte gizemini kendi dilimize aktarmakla yetindik. Sonuç günümüzde tutarlıysa, o dönemde de kesinlikle tutarlıydı, çünkü sonuçta bizler yolcuyuz ve yol boyunca ilerliyoruz. Hepimiz, bilgili olduğumuz kadar cahiliz de.
Ahmet Erciyes tarafından eklenmiştir.
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Her zaman olduğu gibi, baş kurbanlar kadınlardır. Her koşulda, masumlar zaten günahlarının bedelini ödemeye alışkındır.
ataç ikon Kabil
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Mehmet Ali Nalbant

Mehmet Ali Nalbant

@mehmetalinalbant

İnsanların tarihi tanrıyla anlaşmazlıkların tarihidir, o bizi anlamaz biz de onu anlamayız.
ataç ikon Kabil
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Biz bir konu değiliz, biz nasıl yaşayacağını bilmeyen iki kişiyiz.
ataç ikon Kabil
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Genellikle söylenenin tersine,gelecek önceden yazılıdır, ama biz bütün bunların yazılı olduğu sayfayı okumayı bilmiyoruz, dedi Kabil, bu devrimci fikri kendi kendine nereden bulduğunu düşünerek.. syf :74
ataç ikon Kabil
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Her şey gibi kelimelerin de kendi neden, nasıl, niçinleri vardır. Gösterişli olan kimileri tumturaklı bir havada bize seslenirler, sanki büyük işler için yaratılmış gibi kasılırlar, ama sonunda hafif bir yel bile olmadıkları, bir değirmen kanadını bile döndüremedikleri ortaya çıkar; sıradan, alışıldık, her günkü kelimeler olan diğerleri ise kimsenin öngöremeyeceği sonuçlara yol açar, bu iş için doğmamışlardır ama yine de dünyayı alt üst ederler. (sf.46)
ataç ikon Kabil
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
757
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
163
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
2
KİTAP
En İyi Portekizli Yazarlar ve Kitapları
Jose Saramago, Fernando Pessoa, Jose Rodrigues Dos Santos ve daha fazlası... Portekiz edebiyatının dünyaca ünlü yazarlarının ...
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Zamana zaman tanimak gerekir...
ataç ikon Kabil
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
41 beğeni · 14 yorum beğen ikon
Mustafa Kemal'in Askeri (@mustafakemalinaskeri)
Çok güzel bir roman...Keyifli okumalar...
24.11.18 beğen cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Duvarın içine monte olmuş aynalık cok güzel duruyor yeşilcam gibi
24.11.18 beğen cevap
Ayhan Ceylan (@noyan)
Okumam gereken bir roman
24.11.18 beğen cevap
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

An
http://www.resimag.com/
"Her şey gibi kelimelerin de kendi neden, nasıl, niçinleri vardır. Gösterişli olan kimileri tumturaklı bir havada bize seslenirler, sanki büyük işler için yaratılmış gibi kasılırlar ama sonunda hafif bir yel bile olmadıkları, bir değirmen kanadını bile döndüremedikleri ortaya çıkar; sıradan, alışıldık, her günkü kelimeler olan diğerleri ise kimsenin öngöremeyeceği sonuçlara yol açar. Bu iş için doğmamışlardır ama yine de dünyayı altüst ederler."
ataç ikon Kabil
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Erica

Erica

@ericache

Kabil (J.Saramago) bizi nereye götürüyor? paylaşım fotoğrafı
Kabil (J.Saramago) bizi nereye götürüyor?
(Kitap incelememi de okumanızı tavsiye ederim.)

....... bu kitap incelemesini okuyanlara birkaç soru sormak istiyorum.

Dinsel açıdan inandığımız şeylere neden inanıyorsunuz? Bize dayatıldığı için mi, ailelerimiz inandığı için mi? Yoksa böyle geldi böyle gider diye mi inanıyoruz?

İnanmaya olan ihtiyacımız bizim zayıf noktamız mı? Bunu bilenler tarafından inanç ipi ile oynatılan kukla gösterisinin bir parçası mıyız?

Acımasız bir şiddet ile hükmeden bir tanrıya mı inanıyoruz?

Özgür irademiz var mı? Yok mu? Kader varsa özgür iradeden söz edilebilir mi?

Eğer özgür irade yoksa sonumuz biliniyorsa bilinen bir sonu neden yaşıyoruz?

Neden tüm kutsal kitaplar aynı coğrafyaya gelmiştir? 

O kadar çok soru ancak bir o kadar da az yanıt olması insanı gerçeklere ulaşma yolundan alıkoyuyor, ya da alımı konuluyoruz? 
ataç ikon Kabil
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
12 beğeni · 27 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Sınav.
08.10.17 beğen 3 cevap
Red Red (@khaos)
Durup dururken, sokakta, balkonda, insanlar arasında bir kuş kanatlanıyor bazen, havalanıyor, muazzam, seyrediyorum. Bu ve benzeri resimler bir kıvılcım oluyor zihnimde o an. Bir tepenin, bir binanın en yükseğine çıkıyorum. Yere göğe bakıyorum, en küçük eylem içimde bir dağı hareket ettiriyor, hayret verici buluyorum, bu olup bitenler kusursuz bir ilizyon diyorum. Rastlantısal olarak yoktan var olması mümkün olmayan hayaller görüyorum. Dokunuyorum, hissediyorum, görüyorum, tadıyorum; demek ki olanlar gerçek! Hayat var! Düşünüyorum ve kendi kendime konuşuyorum; bu gezegenler sistemi birbirinden bağımsız yaşam koşullarında bir gaz sancısıyla patlak verdi. Binlerce güneş, binlerce toz, binlerce biçimsel ve geometrik kesilmiş madde tesadüfler sonucu meydana geldi. Ona da eyvallah; peki ya bu canlılar alemi! Ya bu âlem içindeki insan denilen yaratıcı yaratık. Çevresindeki maddelerden öteleşmiş bu özgür madde, canı istediğinde hareket eder, hareketlerine yön verir, irade sahibi. Kendisine ve çevresindeki diğer maddelere hükmedebilen, şekillendirebilen başına buyruk bir canlı türü. Evrim, kendi gözüyle gelişim sürecini açıklamaya girişir. Fakat yaşamın kaynağını ispata cesareti yoktur. Hayatın başlangıcını ortaya koyamadığı sürecede bir üstün varlık olarak yaratıcıya olan açlığımız her daim artacaktır. Kendi kendimize peydah olmadığımıza göre böyle olduğuna inanmak gerekir; ilahi bir müdahaleye. İnanmaya olan ihtiyacımız bizim zayıf noktamız mı? Neden ve nasıl varız sorusuna daha iyi bir cevap verilene kadar bu böyle olacaktır. Az ya da çok birşeye inanmak istersin. Yoksa bir boşlukta sallanıp durursun. Bilmiyorum hiç ölmek ile burun buruna geldiniz mi? Şöyle bir ölmekten bahsetmiyorum; aniden ve düşünmeye, cebelleşmeye, sorgulamaya fırsat bulamadan ölmek, Poe'nin "Kuyu ve Sarkaç" indaki gibi kilometre uzaklıktaki bir gerçekliğe olan uzaklığı minim minim katetmeye mecbur bırakılarak. Acı içinde, tamamen ölüme terkedilmiş olarak, sevdiklerinizden uzakta, kan kaybederek, bir başınıza, sonsuz bir zamanda yaşamak için saniyelerle emekleyerek... ardı bilinmez olan mutlak son, kapıya dayandığında yardım için kimsesizligin içinde dilenirsiniz! Bana yardım et! Kimden? Kimse yok! Öyleyse kimden? İçimize ölüm karşısında çaresiz kaldığımız bu duyguyu kim koydu? Kendiliğinden olması pek mümkün görünmüyor. Herşeyin laboratuvar ortamında oluşturulmuş bir deney olduğunu düşünelim. Dünya bir fanus ve içinde fanusun dışını göremeyen kimseler yaşıyor. Can atıyoruz görmeye, fakat sınırlar çizilmiş. Çizgiyi aşamiyoruz. Çizginin ötesinde, anlama yeteneğimizin çok uzağında "O" duruyor. Amacı nedir? Bilemiyorum. Hepimiz birer denek olarak hayata gözlerimizi açıyor da olabiliriz. İnandığım bir şey varsa, tam donanımlı bir bedenin içine sıkışmış bir ruhun tesadüfler sonucu ortaya çıkamayacağıdir. Ve herşey, her detay yaşamın devamını sağlamak için ortaya konmuş gibidir. İnsan/hayvan öyle bir şekilde dizayn edilmiş ki kendisi yitip giderken, neslini devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğu şey yine bir rastlantı içinde iki ayrı fiziksel yapı olarak karşımıza çıkmış. Ve yine çok ilginçtir ki bu iki ayrı fiziksel yapının içinde yine tesadüfen erkeği kadına, kadını erkeğe çeken zaptedilmez bir duygu karmaşası mevcut? Pes doğrusu! Örnekler çoğaltılabilir. Aziz Augustinus'un dediği gibi "İnanmak için anlamaya, anlamak için ise inanmaya ihtiyacımız vardır" belki. Saygılar sunarım.
09.10.17 beğen 12 cevap
Hasan ÖZDEMİR (@hsnzdmr60)
Dinsel açıdan inandığımız şeylere neden inanıyorsunuz?
Aslında küçük\'ken aile bireyleri veya çevre faktörü ile şekillenmeye yöneliyor AMA yaş, buluğ çağı atlatıp kendi düşünce tarzın oluştuğu an kendi düşünlerin ortaya çıkıyor burda aile ve çevre faktörü devreye girmiyor kendi irandenle inanmış oluyorsun. söylediğin dayatma ortadan kalkıyor. küçükken yönlendirme normal karşılanmalı hiç bir fikrin aile bireyin seni yönlendirmesi normal bence... İnanmaya olan ihtiyacımız bizim zayıf noktamız mı? Burda ise bilakis zayıf nokta değil bizim GÜÇLÜ noktamızdır. İnsanın hayatını idam edebilmesi için, sürdürebilmesi için bazı dayanaklara ihtiyacı vardır yemek gibi, nefes almak gibi birde ruhani tarafı vardır oda inançtır. İnacın ne kadar sağlam ve güçlü olursa kendini daha iyi hissebilirsin yaşam tarzın daha kaliteli olur. Acımasız bir şiddet ile hükmeden bir tanrıya mı inanıyoruz? Bu nu nerden çıkıyorsun anlamış değilim inandığın Allah neden seni acımasız kılsın, şöyle örnek vermek isterim, bazı alimler insanın bir dünya olduğunu söyler, yani insan bir dünyaya hükmediyor ama senın yaşamda kalmak için sorumlulukların var yani kötü gıda beslenirsen hayatın zehir ve vucudun iflas etmiş olursun bu da senin sonunun habercisi olursun.. Özgür irademiz var mı? Yok mu? Kader varsa özgür iradeden söz edilebilir mi? Kader kısmında kendimizi dünya olarak yorumladım gayet mantıklı ve real örnektir. kendimden örnek veriyorum Kader dediğimiz şey senin iç organların haberi olmadan seni ona yön vermen burda insanları iç organ kılabilirsin her bir hücreyi, Sigara kullanıyorum eğer ben sigara içersem organlarıma yanlış tehsir sonucunda vucuduma zarar veririm ama içmeden önce organın haberi yok burda yaratıcı sensin düşünce senin organların bunları uygulamak zorunda, hayatımızdaki üzüntüler sıkıntılar bundan ibaret. sigaradan belki başka organımız zarar görmüyor belkide başka organ zarar görüyor, sevinç ve keder aynı anda yaşıyorsun hayatında. kadere yön veriyorsun. burda diyebilirsin kadere neden yön verişyorum sorusunu sorabilirsin, burda herkes kendini bilinebilmesini ister Allah da ben varım Beni Bul ayetini söyler, kitaplarda Allah bulmamızı şah damarınızdan da yakınım demesidir. sen nasıl organlarına hükmediyorsan zihin ile Allah'da bizlere hükmediyor. Kaderimizi biz yaşarız ama Allah her daim bilen ve görendir.
09.10.17 beğen 6 cevap