up
ara
‹ Kabil

Kabil Kitap İncelemeleri

sbariss

sbariss

@sbariss

Jose Saramago
... yeryüzü aynı kuşkusuz, ama şimdiki zamanları değişiyor, kimileri geçmiş şimdiki zamanlar, kimileri gelecek şimdiki zamanlar; basit, herkesin anlayacağı gibi...
ataç ikon Kabil
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Uzun zaman sonra tadı damağımda kalan bir kitap okudum. Ben beyin yakan kitapları okumayı çok seviyorum. Jose Saramago favori yazarlarım arasına girmeyi başardı. Sanırım tüm kitaplarını okuyacağım.

Kitabın konusuna gelecek olursak, Kabil ile çıktığınız yolda bir çok olaya tanıklık ediyorsunuz. Ve bunu zaman ve mekan kavramı olmadan gerçekleştiriyorsunuz, süregelen bir şimdiki zaman kavramından farklı olarak. Her an her yerde olabilirsiniz. Örneğin; Adem ve Havva'nın cennetten kovuluşundan, Nuh'un gemisine, İbrahim'in oğlunu kurban etme olayına, Lilith'e daha sayamadığım konulara farklı farklı açılardan bakıyor. Okuyucuya insanlık panoraması sunuyor. Efendi (Tanrı) ile iletişim halinde. Kabil isyan edenlerin sesi ve size bir çok soru soruyor, Tevrat'tan birçok kesit yer alıyor. Tanrıya yönelttiği sorular bazılarını kızdırabilir. Edebiyat ve felsefeyi çok güzel harmanlamış. Kabil sanıldığı kadar kötü biri mi ? Tanrı neden bazı acıları duymaz ? Peki ya şeytan ? Ya melekler ? Benden bu kadar, kitaptan birkaç cümleyi sizle de paylaşayım;

Herkese keyifli okumalar dilerim.

"...tanrıların, ve tüm diğerleri gibi senin de, yarattığınızı söyledikleriniz karşısında görevleriniz var..."

"İnsanların tarihi tanrıyla anlaşmazlıkların tarihidir..."

"Genellikle söylenenin tersine,gelecek önceden yazılıdır, ama biz bütün bunların yazılı olduğu sayfayı okumayı bilmiyoruz, dedi Kabil, bu devrimci fikri kendi kendine nereden bulduğunu düşünerek.. "

"... Çocuklar, dedi Kabil, oradaki çocuklar masumdu, Tanrım, diye mırıldandı İbrahim, sesi bir inilti gibiydi, Evet, o belki senin Tanrın ama o çocukların değil."

"...şeytan kesinlikle efendi'nin bir aleti, Tanrı'nın kendi adıyla imza atamayacağı pis işleri icra etmekle görevli."

‘’Sevmek sahiplenmenin en güzel yoludur herhalde, sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu.’’
ataç ikon Kabil
kitaba 10 verdi
24 beğen · 12 yorum
DAVUT SEÇER (@davut38ks)
Yorumlamalar size mi ait?
09.02.19 beğen cevap
Sonay Ç. (@ponnik)
İncelemeniz çok güzel olmuş :)
09.02.19 beğen 1 cevap
Razıye (@asmnesli)
Kabil'in sandığımız kadar kötü olması Peygamberimizin şu hadisiyle aciklanabilir.'Dinimizde kötü bir çığır açana , bunun günahı ile, bununla amel edenlerin günahı verilir, o kötü yolda gidenlerin günahından da hiçbir şey eksilmez.) [Müslim] Yani Kabil'in kötü olması ilk cinayeti işlenmesinden,yeryüzünde ilk kötülüğü yapmasından ondan sonra kötülüğü n yaygınlaşmasından gelir.Yani kötülüğe öncü olması onu bu kadar kötü kılar .
09.02.19 beğen cevap
Batuuu (@batuuu)
yazarin ne yazık ki her kitabı ayni tadi vermiyor. ben körlük görmek ve kabilden sonra hicbir kitabından keyif alamadim
09.02.19 beğen cevap
Mrve

Mrve

@kitaptansamanlk

Yazarın keşke bu konu da daha derin bilgileri olsaydı. Anlattığı şeyler gerçeklerin biraz olsun yakınından geçememiş. Ateist olduğu için demeyeceğim. O zaman diğer ateistlere haksızlık olur. Tam bir cahillik. Neden diyeceksiniz. Kitap şöyle anlatıyor hikayeyi. Habil ve Kabil iki başarılı kardeş ama Efendi(Tanrı) Habilin sunduklarını kabul ediyor. Habil ise kibiriyle günlerce alay ediyor Kabile, onun gururunu incitecek ve kinle dolmasına sebep olacak herşeyi yapıyor. Kabil gelecekle şimdiki zaman arasında sürekli yolculuk yapıyor. Bir nevi bütün olayları önceden yaşıyor. Lilith ile olan birlikteliğinden olan çocukları. José Saramago'ya yaşasaydı bir kaç soru sormak isterdim. Diyor ki tanrı bizlerden onu inandırmamız için neden itaat edip sınanmamız gerekiyor. Sen insan oğluyken yanındaki insan dediğin varlığa güvenmiyorsun ondan güvence bekliyorsun senin fikirlerini sorgulamadan kabul etsin istiyorsun. Tanrı istemez mi? Tanrıyken. Olaylar tamamen ironiye vurulmuş. Bir ara cidden sıkıldım yok Efendi şöyle yaptı bizi buna itti şuna itti. İnsan tanrıyı sorgulamadan önce kendini sorgulamaya başlamalı zaten ucu tanrıya gidiyor. Çoğu kişi beğenmiş ben beğenemedim. Konular beni rahatsız etmedi bilhassa farklı açılarla anlatmış. Ama eksik birşeyler var. Çok fazla hemde..
ataç ikon Kabil
kitaba 3 verdi
6 beğen · 0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal

tek suçlu insanoğlu mu?
Yine bir Jose Saramago kitabıyla herkese merhabalar. Kabil kitabı ; adından da anlaşıldığı gibi kardeşi Habil’i öldüren Kabil’in hikayesini anlatıyor. Lakin bu öyle sıradan bir hikaye değildir. Adem ve Havva’nın Cennet’teki yasak elmayı yemesiyle başlayan hikaye Kabil’in Habil’i öldürüp Efendi olarak bilinen Tanrı tarafından cezalandırılmasıyla devam ediyor. Hikayede zaman ve mekan sürekli değişim halindedir. Bazen ileriye gittiği gibi bazen de geriye gidebiliyordur Kabil, zaman mekan yolculuğunda. Kabil bu yolculuk boyunca Nuh’u ve eşi Lilith’i, İbrahim’i ve oğlu İshak’ı, Sodom ve Gomore’yi, Musa’yı ve Yeşu’yu ziyaret etmiştir. Bu yolculuk boyunca Kabil’in gözlemleri diyaloglarla aktarılmıştır. Yeryüzünde yaşanan bu olaylar doğrultusunda insanoğlunun inanç değerleri sorgulatılıyor. Saramago yer yer bizlerin de sorular sorabileceğini düşünerek bizlerle konuştuğu da oldu. Eğer ki dini inançlar konusunda hassas bir insan iseniz bu kitap biraz sizleri rahatsız edebilir. Yazarın kitaptaki dili diğer kitaplarından farklı değildir. Tek farkı önceki okuduğum kitaplarında kişi isimleri yokken bu kitapta inanç tarihi sayfalarında olan kişilerin isimlerinin kullanılması. Okumak isteyen herkese şimdiden iyi okumalar diliyorum.
ataç ikon Kabil
kitaba puan vermedi
11 beğen · 2 yorum
Batuuu (@batuuu)
Saramagoyu güzel tanımlamışsiniz:)muhtemelen bundan önce özellikle körlük ve görmeyi okuduğunuz için orda karakter isimleri kullanilmamisti ama yazar bu kitaplar dışındaki diğer bir çok kitapta karakterlere isim vermeyi tercih etmiş. Benimde okudugum ve ne tuhaf dediğim bir kitap olmuştu özellikle Nuh ve Ibrahim peygamberlere iliskin bolumlerin olduğu kısımlar beni biraz güldürmustu. Ama saramago bu kitabında da diger iki kitabında olduğu gibi bir şeyleri sorgulamayı ve yermeyi devam etmeyi başarmış:)insallah diger kitaplarını beğenirsiniz ben bu üç kitabı dışında okudugm diger 4veya 5 kitabini severek okuyamadm
26.11.18 beğen 2 cevap
J.K Dawson

J.K Dawson

@disconnectuserectus

Kitabı üniversite yıllarında sahafta görüp bu neymiş.. diyerek almıştım. Yazarla tanışmam ve sonrasında diğer kitaplarını okumam bu eser sayesindedir. Mitoloji ve dinlerin güzel bir harmanı. herkesin merak ettiği ve cevabını bulamadığı soruları insanoğlunun özüne yani ademle havvaya, habil ve kabil'e dönerek onların ağzından bizlere aktarıyor. Muhteşem zeka parıltıları bulacaksınız
ataç ikon Kabil
kitaba 10 verdi
3 beğen · 3 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
En güzel eseri "körlük"tür bana göre ve "Kabil" kitabını keşke bilimsel bir inceleme niteliğinde ele alsaydı.
22.08.18 beğen 1 cevap
tutimucizeguyem (@elas)
Bende mağarasını aldım bu kitabını ve körlüğü de da okumayı düşünüyorum.. tşkler.
22.08.18 beğen 1 cevap
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

kabil
Kabil Jose Saramago 'dan okudugum ikinci kitap oldu.Ilk başta şunu söyleyebilirim ki okurken yazarın bu kitabının neden büyük tartışmalara yol açtığını anladim.Arka kapak yazısını ise kitabi okumadan önce okumak pek anlam ifade etmiyor bana göre.Kitabın içeriğini öğrendiğimizde anlam kazanıyor orada yazılanlar.

Kitabın baş kahramanı Kabil.Kabil kim mi? Hani bildiğimiz Habil 'i öldüren kardeş katili Kabil. Kabil suçu Tanrıya yüklemektedir.Kitapta Tanridan efendi olarak bahsedilmektedir.Kabil başına gelen ve yaşanan pek çok felaketin sorumlusu olarak Tanrıyı görür.Ve şu sekilde söyler bir paragrafta__"Yoksullar,bahtsizlar,talihsizler,dünyanın kendilerine çok gördüğü yardımlar için ona yakariyorlar,ama efendi onlara sırtını dönüyor..." Diğer yandan _____"Annemin karnından çıplak doğdum ,toprağın karnına çıplak döneceğim,efendi verdi,efendi aldı,efendiye şükürler olsun."diyen eyup.
_____Kabil alnına bırakılan bir damga ile yaşamına devam eder.Gelecek,geçmiş ve şimdiki zamana gider gelir ve Efendisi ile sürekli savaş halindedir.
_____Kitap üzerine yazmak istediklerimi nasıl toparlayacagimi tam bilemedim ama ilginç ,curetkarca yazılmış bir kitapti Kabil.Pek çok okuyucunun tepkisini de alacağını düşünüyorum ama nihayetinde okunmalı mi evet.
ataç ikon Kabil
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum
H. Alper KIRICI

H. Alper KIRICI

@halperkirici

EZOTERİK YAKLAŞIM
Bir sohbette bahsi geçmiş olmalı. Neden okuyacağım kitaplar listemde olduğunu hatırlamadığım bir kitaptı.
Kabil'in kitaplarda geçen bütün hikayelere zaman ve mekandan bağımsız git gelleri. Bu arada yaşadıkları yada yaşanabilecek olan kurgusal yaklaşım. Ciddi bir varoluşu anlama çabası altında efendinin varoluşunu sorgulaması.
Bence kitap tüm din tarihi dokusuna çok başka bir perspektiften bakmayı başarmış. Okurken anlamakta zorlandığım çok yeri var. Ama bu tarz alternatif yaklaşımlardaki yazarları okuyarak düşünce fırtınası yaşamak isteyebileceklerin ilgilenecekleri kısa ama bir o kadarda uzun bir kitap. Tavsiye ederim.
ataç ikon Kabil
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Merak Ölümcül Ceza (mı) dır?
Dinimiz der ki ; "Gereksiz ve sorulmaması gereken soruları sormayın. Anlattığımız ve yazılı olanlara inanın gerisi günahmış"mış mış.
Misal;
 Sırf öğrenmek niyetiyle Allah rızası için faydalı olan her suali sormak caizdir. (Hazret-i İbrahim’in kestiği koçun etini kim yedi?), (Falanca âlimin anasının adı nedir?), (Hazret-i Yunus’u yutan balık, erkek miydi?) gibi sualler soruluyor. İnsanın, bilmesi gerekmeyen şeyleri sorması mekruhtur.
Âlimler buyuruyor ki: Öğrenilmesi emredilmemiş olan şeyleri sormak caiz değildir. Mesela Hazret-i Lokman Peygamber midir? Cin, insanlara nasıl görünür ? gibi şeyler sormamalı, çünkü bunları öğrenmekle emrolunmadık."

Madem öyle Allah u Teala aklı bize neden verdi? Bu soruların cevabı öğrenmemizi gerektirmeyecek kadar kötümü ? İnsanoğlu düşünen bir varlıktır. Bu soruları neden düşünmeyelim ? gibi gibi soruları sormaktan insan kendini alamıyor.

Yazar tüm kitap boyunca sorgulamalar yapıyor ve yaptırıyor. "Hz. Adem ve Hz. Havva'nın çocukları ve akibetleri. Lilith ve Kabil ilişkisi ve bu ilişkiden doğan çocuğu. Hz. İbrahim'in oğlunun nasıl kurtulduğu, bir babanın oğlunun boğazını kesmek istemesinin nasıl bir açıklamasının olduğu, Sodom şehrinin erkeklerin ilişkilerini hem cinslerinden yana kullanıp, kadınlarla münasebette bulunmamaları üzerine Efendi'nin gazabına uğrayıp kadın, çoluk çocuk, erkek demeden şehri yok etmesi". (Erkekler böyle bir haltı yediyse masum olan kadın ve çocukların ölmesine Efendi (Tanrı) nasıl göz yumdu) Hz. Nuh, karısı ve çocuklarının akıbetleri (burada ki anlatım yok artık dedirtecek şekilde)

Efendinin aldığı kararlarda yaptığı şeyin yanlış olduğunu kabul etmesi ne derece doğru ? Ödlek olmaktansa deli olmak iyi midir ?
İtaat borcu diye bir şey var mıdır?

Şimdi yazacağım açıklama sizi ne kadar rahatsız edecek ?
"Ama bildiğim bir şey var ki kesin olarak öğrendim. Tanrımız yerin ve göğün yaratıcısı tam bir zır deli. Çünkü ; Yalnız eylemlerin bilincinde olmayan bir zırdeli yüzbinlerce kişinin ölümünden doğrudan sorumlu olmayı ve sonra da hiçbir şey olmamış gibi davranmayı kabul eder"

Kabil'in oradan oraya şimdiki zamanı yaşamasından sonra kendi sürgünü için yaptığı açıklama ise yeni bir sorgulama sebebi;" Eğer günün birinde kendi kişiliğimin sahibi olabilirsem iradem işin içine girmeden bir zamandan diğerine geçişe son verebilirsem normal
yaşam denen şeyi süreceğim. Başkaları gibi, herkes gibi değil"

Bu kitap başka konuları araştırmam için beni iyice meraklandırdı. Günah mı ?
ataç ikon Kabil
kitaba 9 verdi
5 beğen · 18 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
LİLİTH VE ŞEYTAN ile ilgili paylaşımda yorumda bulunan arkadaşlar burada aradığımız konu ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır. @oguzcankorkusuz , @fi , @jsk , @ruhadam , @gece-derin , @yakamoz . Bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. :)
05.11.17 beğen 2 cevap
Sadık sadık (@yakamoz)
“Cin, insanlara nasıl görünür ? gibi şeyler sormamalı, çünkü bunları öğrenmekle emrolunmadık” emrolunmadık diyor ama onları tanımazsan bilmezsen bize neler yapabileceğini bilemezsin bu dünyada sadece görünen varlıklar yaşamıyor görünmeyen varlıklarda varlar. Saçmalamış...
05.11.17 beğen cevap
ruhadam (@ruhadam)
Bilgi için teşekkürler @hayatagulumse998

100 Soruda Tasavvuf Kitabında Abdülbaki Gölpınarlı şöyle der;

Kuran-ı Kerim'de "Öyle bir Tanrıdır ki sana kitabı indirdi. Onun bir kısmı, manası açık ayetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir. Öbür kısmıysa çeşitli anlamlara benzerlik gösterir ayetlerdir. Yüreklerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onları yormak için anlamları açık olmayan, ayetlere uyarlar. Oysa ki onların yorumun Ancak Allah bilir. Bilgide şüpheleri olmayacak kadar kuvvetli olanlarsa derler ki: Biz inandık ona; hepsi de rabbimizdendir; bunu aklı tam olanlardan başkaları düşünmez" mealinde bir ayet vardır (III, 7). Anlamı açık olan ayetlere, hükümleri kesin anlamına "Muhkem", çeşitli anlamlara gelenlere "Müteşabih" denir.
06.11.17 beğen 1 cevap
Erica

Erica

@ericache

Kabil bir katil mi? Yoksa bir mağdur mu?
Merhaba, bu ay ki kitap incelememde başta iki konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Dikkatinizi çekmek istediğim ilk konu her zamanki gibi bu yazımda büyük şekilde “spoiler” içermektedir. Ne yazık ki hem kitabı inceleyip hem de spoiler vermeme gibi bir durumunu halen başaramadım. Ancak size şunu söyleyebilirim ki burada elde edeceğiniz spoiler sizi kitaptan soğutmaktan ziyade kitaba olan ilginizi arttıracaktır. Benden söylemesi.

İkinci konu ise bu kitap ve yazı ile ciddi anlamda hayat, din, tanrı kavramlarının sorgulandığını söylemem gerekiyor. Eğer ki bu konuların konuşulması veya tartışılmasında hassas iseniz tam şu anda bu yorumu kapatarak kendinize daha uygun bir sayfaya geçmenizi şiddetle öneriyorum.

Halen okumaya devam mı ediyorsunuz. Hadi o zaman başlayalım. 

Aslında kitap yorumuma geçmeden önce, işin biraz öncesini anlatarak başlamak istiyorum (merak etmeyin bir gaz ve toz bulutu idik kadar öncesi değil). Kabil kitabını okumadan haftalar önce hayat, evren ve her şey hakkında kafamda bazı sorular, çözümüne ulaşamadığım problemler vardı. Çokça sesli olarak dile getirmesem de çeşitli film ve kitaplarla bu sorulara yeni sorular eklenmekte idi. 

Bu açıdan “Exodus: Tanrılar ve Krallar” (http://www.beyazperde.com/filmler/film-208430/) benim için bir dönüm noktası oldu diyebilirim ki nedenini de ileri ki paragraflarda açıklayacağım.

Kabil kitabı, Jose Saramago’nun tarzı ve anlatımının klasik bir örneği ancak okunmasının Körlük kadar zor olmadığını söylemeliyim. Ayrıca benim gibi çok okuyan kişilerin kitap çevirilerinden ne kadar etkilendiğini kitabı benimseyip benimsemediğini anlatmama da gerek yok. Buradan kitabın çevirmeni Işık Ergüden’e teşekkür etmek de istiyorum, çünkü kitabı bana sevdiren Saramago tarzı kadar bu çeviri de olmuştur.

Çeviri neden önemli derseniz ben de size Saramago okumamışsınız diyeceğim. Çünkü Jose Saramago'nun zaten zor olan, noktalama işaretsiz ve paragrafsız yazım tarzına aslına sadık kalacak şekilde çok düzgün çeviri yapılmış. Eğer bu kitaba kötü bir çeviri eklense idi kitap ciddi anlamda görmezden gelinecek kitaplardan biri olabilirdi ki olmaması bizim/benim lehimize olmuş. 

Kitapta, Kabil’in kardeşi Habil’i öldürmesi ile Tanrı (efendi) tarafından lanetlenerek yaptığı yolculuğu anlatıyor. Bu seyahat zamanda ileri ve geri gerçekleştiği için (ki bu zaman atlamaları Kabil’in elinde olan bir şey değil) Kabil bu seyahati sırasında birçok olaya tanıklık ettiği kadar da müdahale ediyor. İbrahim’in oğlunun kurban edilmesi, Sodome ve Gomore’nin yok edilmesi, Babil Kulesi, Musa’nın dağa çıkması bu olaylardan bazıları. 

Kitapta “tanrı/efendi” anlatılırken bazı yerlerde küçük harf kullanılması Saramago’nun noktalama işaretsiz yazım stilinden mi yoksa başka bir metaforik olay örgüsünden mi kaynaklanıyor diye düşünüyorsunuz. Kitap bana göre, insana "inancın / inancının temelini" sorgulatıyor. İnancımızın temelinde güven mi yoksa korku mu olduğu kitabın her sayfasında karşımıza çıkıyor. Özellikle dinler tarihindeki önemli olayları anlatırken bu olayların ana karakterlerinin normal bir insan seviyesine (korkuları, sevinçleri, mutsuzlukları, endişeleri olan) indirgenmesi bu sorguyu kuvvetlendiren bir unsur olmuş. Şöyle ki inanç temelinin sorgusunu Saramago'nun şu alıntısı ile sizlere kanıtlamak istiyorum. “Eğer efendi kendisine inanan kişilere güvenmiyorsa, bu durumda bu kişiler neden Efendi’ye inanmalı, anlayamıyorum.”

Ayrıca Saramago, kitabın 2009’daki basın tanıtımına: “İncil’in Tanrısı güvenilir değil, kötü biri ve öç almaya kararlı. İncil’de acımasızlık, zina, her türlü şiddet ve kan dökme var. Bu inkâr edilemez” demesi de bu düşüncemi kuvvetlendiriyor. 

Kitabın çıkış konusu olan iki olay da ciddi anlamda düşündürücü, birincisi Adem ve Havva’nın cennetten kovulması. Neden yasak olan bir meyve cennet bahçesine kondu, yasak ise neden daha sıkı önlemler alınmadı, sorularını neden hiç sormuyoruz veya sormamıza müsaade mi edilmiyor?

İkinci konu ise Kabil’in aslında Habil’i nerede ise kışkırtma sonucu öldürmesi. Habil’in durumunun iyi olması, hediyelerinin kabul edilmesi, Kabil'in dışlanması buna karşın Habil’in alayları, küçümsemesi nerede ise kendi sonunu hazırlaması. Sonuçta öldüren kadar azmettiren de suçlu değil midir? Bu iki olay aslında bizim satranç tahtasında küçük piyonlar olduğumuzu ve birilerinin kazanması ve kaybetmesinde birer araçtan öte olmadığımızı düşündürmüyor mu?

Kitapta dikkat çeken bir diğer noktada aslında körü körüne inandığımız dini olayların görünmeyen yüzünün bize gösterilmesi. Dini kitaplarda yer alan tüm olayların nerede ise hepsinde suçlular cezalandırılırken masumların da acı çekmiş olması hiç konuşulmuyor nedense. Bu seferde insanın aklına acaba, 'Tanrı’nın şiddete ve acımasızlığa dayalı bir yönetim biçimi mi var?' sorusu geliyor doğal olarak.

Yukarıda sözünü ettiğim filmi seyredenler ne dediğimi anlayacaklardır. Aslında Musa’nın hikâyesini bilenler de aynı yargıya varırlar gibime geliyor. 3000 veya 5000 (sayıyı hatırlayamadım) Yahudi’nin Mısır’dan çıkması için, Mısır halkına Tanrı tarafından bir sürü musibet gönderiliyor. Yahudilerin gitmesine izin vermeyen Firavun ama acı çeken Mısır halkı. Kitapta da konu edilen Sodome ve Gomere’de de aynı durum söz konusu. Erkeklerin sapkın cinsel tercihleri yüzünden yok edilen bu şehirde masum kadın ve çocukların acı çekmesinin ve ölmesinin sebebi ne idi?

Kitabı okumuş bazı arkadaşlar ile yaptığımız teatilerde onların Saramago’nun "kadına" bakış açısını küçümseme olarak görmüş olmaları beni ciddi olarak şaşırtmıştır. Aslında Âdem’i ölmekten Havva’nın akıllıca kararı kurtardı. Cennetten atıldıktan sonra aç kalan Âdem ve Havva, Havva’nın Cennet bahçesi bekçisi ile konuşması yiyecek alması aslında kadınların zekâsının bir kanıtı. Ayrıca kitapta konu edilen Lilith varlığı bize (https://tr.wikipedia.org/wiki/Lilith) kadının aslında erkekten daha güçlü gösterildiğinin kanıtıdır. Gene de bu konuda okuyup görüş iletmek isteyen olursa seve seve maillerini bekliyorum.

Kitabın sonunda Kabil'in Nuh'un gemisinde artık ipleri kendi eline aldığını görüyoruz. Tanıklık ettiği tüm acı ve şiddet içerikli olaylar sonucunda Tanrı'nın oyununu bozuyor ve bana göre skoru Kabil 1 Tanrı 0 yapıyor.

Kitabı okurken ne kadar kurgu ne kadar gerçek bazen insan karıştırıyor. Bana göre Kabil ile ilgili söylenecek, yazılacak ve tartışılacak o kadar konu var ki şu an bile aklıma bir sürü fikirler ve kelimeler geliyor. Ancak bir yerde kesmek lazım diye düşünüyorum. Diğer okuyanlara da kendi düşünceleri için yer bırakmak lazım, değil mi?

Sözlerime son verirken size yani bu kitap incelemesini okuyanlara birkaç soru sormak istiyorum.

Dinsel açıdan inandığımız şeylere neden inanıyorsunuz? Bize dayatıldığı için mi, ailelerimiz inandığı için mi? Yoksa böyle geldi böyle gider diye mi inanıyoruz?

İnanmaya olan ihtiyacımız bizim zayıf noktamız mı? Bunu bilenler tarafından inanç ipi ile oynatılan kukla gösterisinin bir parçası mıyız?

Acımasız bir şiddet ile hükmeden bir tanrıya mı inanıyoruz?

Özgür irademiz var mı? Yok mu? Kader varsa özgür iradeden söz edilebilir mi?

Eğer özgür irade yoksa sonumuz biliniyorsa bilinen bir sonu neden yaşıyoruz?

Neden tüm kutsal kitaplar aynı coğrafyaya gelmiştir? 

O kadar çok soru ancak bir o kadar da az yanıt olması insanı gerçeklere ulaşma yolundan alıkoyuyor, ya da alımı konuluyoruz? 

Sizinle kitaptan çok sevdiğim iki alıntıyı paylaşmak istiyorum.

‘’Sevmek sahiplenmenin en güzel yoludur herhalde, sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu.’’

 ".., ama yalanlar biraz karışık bir meseledir, biz peşin hükümlü olmayalım, zamanla gerçekler yalana, yalanlar gerçeğe dönüşebilir."

Not; Bu yazım tuzbiberdergisi.com Temmuz sayısında yayınlanmıştır.
ataç ikon Kabil
kitaba 10 verdi
13 beğen · 2 yorum
cansu berk (@cansuberk)
Harika bir yazı olmuş.Kitabı yeni bitirdiğimden yazınızı okumak ustune cok iyi geldi.Zaten sorularınızın cevabını kabil çok iyi anlatmış..
21.06.18 beğen cevap
Tolga (@tolga2017)
Çok güzel bir inceleme yazmışsınız. Ben bir müslüman olarak kitapta bazı noktalarda rahatsız oldum, ama okuduğuma pişman olmadım. Yazarın noktalama işaretlerini kullanma biçimi kitabın okunmasını zorlaştırıyor, ama okunur yani. "Bütün İsimler" diye bir kitabı var aman allahı[email protected]
04.12.18 beğen cevap
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Nobel ödüllü, Portekizli yazar Jose Saramago’nun ölmeden önce yazdığı son , benim de okuduğum ilk, ve muhtemelen son romanı..
Eserde virgül ve nokta haricinde neredeyse noktalama işareti hiç kullanılmamış, konuşma çizgisi vs. yok. Bu değişik yazım stili başta ilginç gelse de sonradan okuyucuyu yoruyor.
Adem’den İbrahim’e, Nuh’tan Eyüp peygambere uzanan bir anlamda dinler tarihini, bir çok kutsal miti bir arada bulabileceğiniz, Kabil’in zamanda yolculuk yaparak olayların içine bizzat katılmasıyla ayrıntılarını öğrenip sonrasında araştırma yapma hissi duyabileceğiniz bir roman.
Yazarın alaycı, aşağılayıcı ve indirgeyici tarzı başlangıçta beni rahatsız etse de, yer yer kahkaha attığım, Efendiye sorduğu bazı sorular üzerinde uzun uzun düşündüğüm de oldu. Bizim inancımıza aykırı çok fazla şey var kitapta. Bunu yaşlı bir adamın fantastik dini masallar anlatması gibi düşünüp yüzeysel de okuyabilirsiniz, bahsi geçen her miti araştırıp dinler tarihi ve efsaneler arasında boğulabilirsiniz de, seçim sizin.. :)
ataç ikon Kabil
kitaba 7 verdi
9 beğen · 5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) Eserde virgül ve nokta haricinde neredeyse noktalama işareti hiç kullanılmamış, konuşma çizgisi vs. yok." İyi halt etmiş!..Çok önemli bir ayrıntı sanki noktalama işaretlerinin kullanılmadığına dair olan bu bilgi! Ben lokanta işletiyorum fakat çatal,kaşık, bıçak benzeri hiçbir aleti yemek yerken müşterime vermiyorum.Çok kızıyorlar,sitem ediyorlar sorana : Gelmeyin lokantama, diyorum.Biliyorum ama : Aynı şey değil!
28.11.17 beğen cevap
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

KABİL
KABİL/ CAIM
Jose Saramago
Çeviri: Işık Ergüden

Kırmızı Kedi Yayınevi
Tür: Roman

146 Sayfa

Nobel ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago'nun ölmeden önce yazdığı son kitabı Kabil'i bitirdim.İlginç bir kitaptı.
Kabil bildiğimiz gibi dini kaynaklarda; yeryüzünün bilinen ilk cinayetini işleyen kişi olarak kabul edilmekte.Ama kitap Kabil'den önce Adem ve Havva'nın cennetten kovulma sürecinden başlıyor.Yazar Tanrı'dan Efendi olarak bahsediyor ve kitap boyunca da aynen devam ediyor..Adem ve Havva yasak meyveyi yiyip cennetten kovulduktan sonra dünyaya gönderiliyor,burada çocukları oluyor; tarımla uğraşan kardeş katili Kabil ve hayvancılıkla uğraşan, efendinin lütfuna layık olan sonra ömrü en kötü biçimde sona eren kardeş Habil.Kabil zaman içinde sürekli geçmiş ve gelecekte yolculuk ediyor.Bu sırada Lilith'le aşk yaşıyor, Sodom ve Gomorra'nın yok olmasına, Nuh tufanına tanık oluyor,İbrahim'in adak adadığı oğlunun boynunu kesmeden yetişip onu durduruyor, kısaca Kabil; Efendi'nin planlarını sürekli bozuyor,onu eleştirip sorguluyor..Sürekli bir çekişme halindeler.Bu tür hikayelere alışık olmadığımızdan okurken bana da oldukça garip geldi hikaye ve açıkcası bazı yerlerde tövbe estağfurullah demeden duramadım:)Ama tabiki okurken bunun edebi bir eser olduğunu unutmamak lazım,inancımızdan dolayı bunu unutmadan okumak en mantıklısı.

Dikkatimi çeken bir diğer nokta da yazar, özel isimleri büyük harfle yazmıyor, aynı zamanda yazarın imla kılavuzunda nokta, virgül, soru işareti, kesme işareti ve noktalı virgülden başka noktalama işaretleri yer almıyor.Sanırım yazar bunu yaparken bahsettiği dönemin aslına uygun olmasını istemiş.
İlginç bir kitaptı herşeye rağmen okunmasını tavsiye ederim.
ataç ikon Kabil
kitaba 8 verdi
3 beğen · 1 yorum
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Saramago' nun tum kitapları öyle. Konuşma çizgisi kullanmıyor, cok az paragraf kullanıyor falan.
14.11.16 beğen cevap
muhendisimo

muhendisimo

@muhendisimo

jose saramago
Saramago; bilinenin aksine bir yazar. Bu aşikar..
Kabil için belirtmem gerekir ki; gerçekten beni hayal kırıklığına uğrattı. Beğenmedim demek saygısızlık olur; ama hayal kırıklığı için söylenecek söz bulamıyorum.. Belki de ben alınması gereken mesajı bu kez bu yapıtta göremedim bilemiyorum..
yine farklı bakış açısı görmek isteyenler için okumalarını tavsiye ederim..
ataç ikon Kabil
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir

Saramago'nun kalemine bir kere daha bu kitabı ile hayran kaldım. Kelimelerin ardına gizlenmiş ince düşünceler, anlatmak istediklerini ustaca kelimelere aktarması ve olaylara farklı bir bakış açısı ile yaklaşması takdire şayan. Adem ile Havva'nın cennetten kovulması ile başlayan hikaye Kabil'in kardeş katili olaması va zamanda bir ileri bir geri seyehatleri ile devam ediyor. Bu seyehatlarda hepimizin aşina olduğu olaylara (örn : Nuh tufanı gibi) şahitlik ederken diğer taraftan da efendinin kararlarını sorguluyor.

http://kozmokitap.blogspot.com.tr/2016/05/kabil-jose-saramago-kitap-yorumu.html
ataç ikon Kabil
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Kaan Gürsoy

Kaan Gürsoy

@kaangursoy0

Muhteşem
Soluksuz okunan bir kitap. Soluksuz derken ciddi anlamda soluksuz çünkü Saramago'nun anlatım tarzına sadık kalınarak çevirildiği için virgül vs... işaretlemeler çok az olduğu için cümleyi bitirene kadar soluksuz kalıyorsunuz.
Soluksuz kalmak derken bazı yerlerde gülmekten soluksuz kalıyorsunuz.
Saramago'nun ölmeden önce yazdığı bir başyapıt ve kesinlikle okunmalı.
ataç ikon Kabil
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz

Saramago'nun son kitabıdır KABİL.Ademin iki oğlundan biri olan Kabil kardeşi Habil'i öldürür ve tanrı tarafından sürgüne gönderilir.Bu sürgün zamandan ve mekandan bağımsız bir sürgündür.Kabil'in sürgün hayatında karşılaştığı ilahi karakterler ile arasındaki diyaloglar ironik şekilde tanrı fikriyle dalga geçmektedir.Yayınlandığı hemen hemen her ülkede ciddi tartışmalara yol açmış olan bu kitap Saramago'nun ölmeden önce tanrı ile hesaplaşması niteliğindedir.
ataç ikon Kabil
kitaba puan vermedi
4 beğen · 1 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
"Ya düşünceniz nedir siz'ce hesaplaşabildimi?
02.11.16 beğen cevap
/ 3