up
ara

Drina Köprüsü

Drina Köprüsü Konusu ve Özeti

Drina Köprüsü
Drina Köprüsü kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Hasan Ali Ediz, Nuriye Müstakimoğlu
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754707823
Sayfa: 354 sayfa Basım Tarihi: 2016
Drina Köprüsü, şüphe yok ki, geçtiğimiz yüzyılın en büyük romanlarından biri. 1961'de İvo Andriç'e layık görülen Nobel Ödülü, edebiyat dünyasında, özel olarak bu kitaba verilmiş gibi kabul edildi; kitap o yıllarda Türkiye'de de büyük ilgi gördü. Drina Köprüsü, hiç eskimeyecek değerinin ötesinde, kırk-elli yıl sonra 1990'ların Yugoslavyası'nda yeniden güncellik kazandı. Acı bir vesileyle: ülkedeki çok milletli, dinli, çok kültürlü hayatı tahrip eden iç savaşlar silsiseyle... Bu eseri savaşın hemen bütün tarafları bir şekilde sahiplendiler. Kimileri de, Sırpların, Hırvatların, Müslümanların birarada olamazlığının belgesi gibi 'okuttular' bu romanı. Drina Köprüsü, eski Bosna'nın, orada yaşayan herkesin paydaş olduğu hayatınadair, bu hayatın milliyetçilikler çağında nasıl değiştiğine dair bir roman. Belki de bir romans demek lazım - bir millete, cemaate değil de bir ülkeye, bir vatana adanmış bir aşk romanı. Diğer eserlerini de yayıma hazırladığımız Ivo Andriç'in bu başyapıtı, Osmanlı'da farklı toplulukların nasıl birarada yaşadığını geniş bir görüşle ve incelikle tasvir ediyor. Anlatılan ne müthiş bir uyum hikayesi, ne de mutlak bir zulüm hikayesi. Kimliklerin, dinlerin, devletlerin ve de her şeyin ötesinde, içinde insanların olduğu, karmamış, zengin bir hayat tablosu. Zaten Drina Köprüsü'nü büyük roman yapan da bu: Osmanlı, Bosna, Sırplar, Müslümanlar vs. meselelerini okura tamamen unutturabilen bir büyük roman.
Misafir

Misafir

@misafir000

barışa susamış dünyamızda, tüm "şahin"lerin bu romanı okuması dileğiyle
1961 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Hırvat yazar İvo Andriç, Balkanlar'da geçen bu ünlü romanının, gelecekte bu topraklarda yaşanacak insanlık ayıbını anlamakta zorluk çekenlere bile bir ışık olacağını muhtemelen hiç tahmin etmemiştir.

Drina Nehri üzerinde 1577'de Sokollu Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen köprünün bulunduğu şehirde yaklaşık 400 yıllık bir zaman dilimini anlatan bu roman, her ne kadar merkezine köprüyü konumlasa da, esasen insanoğlunu mercek altına alıyor.

Efsanelerle gerçeklerin kimi zaman birbirine dolandığı bu eserde, 400 yıllık zaman diliminde aynı topraklarda yaşamış Osmanlı, Boşnak, Sırp ve Müslüman nesillerin birbiriyle olan ilişkilerine, geleneklerine, dostluklarına, düşmanlıklarına, doğayla mücadelelerine şahit oluyoruz. Okuru Drina Köprüsü ile birlikte coğrafi bir konuma sabitleyen yazar, mekanın üzerinden yılları teker teker akıtarak, Osmanlı'nın devşirme sisteminin yaşamda bıraktığı izlerden, insanoğlunun acımasız cezalandırma yöntemlerinin barbarlığına, doğanın çaresizliği karşısında kenetlenen dostlukların, insanoğlunun çıkarcılığı ağır basınca nasıl yerle bir olduğuna kadar birçok hikayeyi nedeni, nasılı ile birlikte, yıllar boyu sürüp giden hayat akışının arasına serpiştirerek anlatıyor. Farklılıklarıyla öyle ya da böyle barışık bir şekilde yaşayan ve aynı toprakları paylaşanlar arasında kanırtılmaya ve kan akmaya hazır yara kabuklarının varlığını bu kadar bariz bir şekilde görmek, tarih boyu bunların nasıl manipüle edildiğini bu kadar sarih bir şekilde farketmek ve daha da acısı bunlardan neden hiç ders alınmadığını ve aynı oyunların ilerleyen teknolojiye, bilginin kolayca ulaşılabilirliğine rağmen yeniden ve yeniden neden oynandığını sorgulamak... İşte bu roman, okurunu bu düşünceler arasında yalpalatıyor... Ancak bu eseri belki de eşsiz yapan en önemli özellik ise, bu toprakların "taraf"larından biri olan yazarın en ufak bir şekilde okura kendi görüşünü hissettirmeden, hiçbir şekilde taraf tutmadan, "yanlış-doğru" ya da "haklı-haksız" yaftası yapıştırmadan yazmış olması bu satırları... Ve hatta bunun da ötesinde, okura da "taraf" olmanın anlamsızlığını hissettirmesi...

Dünya savaşlarını aratır şekilde barışa susamış dünyamızda, tüm "şahin"lerin bu romanı okuması ve "güvercin"e dönüşmeseler de, kanadı kırık şahinlikle yetinmesi temennisiyle....
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba 8 verdi
0 yorum
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz

Balkanların ve insanlarının 400 yıllık tarihine tanıklık eden bir köprünün dilinden anlatan olağanüstü bir roman.
Sıradan, kronikçi bir anlatım değil söz konusu olan.
İvo Andriç, doğup büyüdüğü toprakları, efsanelerle, masallarla zenginleştirerek, olabildiğince tarafsız kalmaya özen göstererek, olağanüstü bir anlatımla sunuyor.
Köprünün yapılışı, ırmağın sürükleyip götürdüğü temeller, bir türlü başlanamayan inşaat, isyanlar, efsaneler, salgınlar, su baskınları, Bosna-Hersek’in Avusturya tarafından işgali, ülkeye demiryolunun getirilişi, 1912 Balkan savaşı’nın acı dolu günleri, bir dünya savaşına yol açan suikast, yine savaş, yine kan, yine gözyaşı, köprünün dinamitle patlatılması... Havaya uçan köprünün Vişegrad'lılarda yarattığı korku ve keder romanın tarihi dekorunu oluşturuyor.
İstemediği delikanlıya verildiği için köprünün üstünden azgın Drina’nın sularına atlayan güzel Boşnak kızı Fato’nun acıklı hikayesi, kazığa çakılan kurbanlar, köprünün temeline gömülen zenci işçi, paşanın gazabına uğrayan yarım akıllı genç, kumarbaz Glasinçanin’in yarı gerçek, yarı masal halinde anlatılan kumar tutkusu, tekgöz Salko’nun, gazinocu Lotika’nın hayatları...
Bir vatana adanmış, bir köprü ekseninde hayat bulan bir aşkın romanı.
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

Kirap yorumu
📚
#okudumbitti #1kitap1sokak
İletişim Yayınları , 354 sayfa.

Bir balkan edebiyatı klasiği. 400 yıllık bir vatan hikâyesi, bu vatanın baş kahramanı olan bir köprü. Köprü deyip geçmeyin, yeri geliyor birleştirici, yeri geliyor ayrıştırıcı role bürünen köprülerin insanlık tarihinde, medeniyetlerin kaynaşıp gelişmesinde öyle önemli görevleri var ki.
İşte İvo Andriç, Bosna-Hersek’te bulunan Drina Köprüsü’nün hikayesiyle Hırvat, Sırp, Boşnak gibi etnik kökenlerin nasıl bir arada yaşadığını; efsanelerle, masallarla, öykülerle köprünün yapımından 1900lü yıllara kadar ilmek ilmek işlemiş.
Okurken de, okuduktan sonra da orada olmak isteyeceğiniz, tam bir cennet diyebileceğimiz yerde. Yüzyıllardır yaşanan ölümler, savaşlar, aşklar, hurafeler aklınızda yer edecek.
Yer yer zor ilerlese de, bittiğinde koca bir vatanın, insanların, çağın getirdiklerinin nasıl etkilendiğini okumak ayrı bir zenginlik verecek.
Kitap ağacı klasikler kulübü olarak ilk kitabımızdı.
Güzel eserlerle devam etmek dileğiyle...
.
.
.
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba puan vermedi
0 yorum
kitapça

kitapça

@kitapca

Köprü ve İnsanlar
Tarihin içinden süzülüp gelen bir hikaye. İnsanoğlu geçmişin izlerini aramakta ve ondan gelen en küçük metalara bile büyük ilgi göstermekte. Bu eser Osmanlı'nın Balkan hakimiyeti döneminden 20. yy'la kadar olan yaşanmışlıkları anlatır ve kitabın baş kahramanı köprüdür. Savaşlar, barışlar, neşe dolu günler, aşklar, ayrılıklar bu köprüde yaşanmış ve köprü tüm bu yaşananları kucaklayabilmiştir. Her çağın sosyal hayatını eşsiz biçimde yansıtmış bu roman sıradan bir edebi eser olmakla kalmayıp, tarihsel sürece ve bununla birlikte insanların hayatlarına bizleri konuk etmektedir. Yüreğinizde hüzün kalarak bu eseri tamamlayacak ve bir an önce romanın baş kahramanı olan köprüyü ziyaret etmek isteyeceksiniz. Aynı köprünün kemerleri gibi kısım kısım sizi işleyen ve kendisine çeken bir eser. Kaçırılmamalı.
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba 8 verdi
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Bu kitapla birlikte yüzyıllar öncesinde yapılan yapıtlara karşı fikrim değişti. Şu zamanda bizim sadece küçücük bir köprü diye baktığımız yapıtlar o zamanın devasa sanat eserleriydi. Şimdi ise o köprünün altından çok sular akmıştı, kimler gelmiş kimler geçmişti. İnsanın faniliğine inat köprüler dimdik ayaktaydı. Tarihe şahitlik yapıyordu. Bir dile gelseler ne hikayeler anlatacaklardı. Küçücük bir köprü ve etrafında dönen hem günlük, hem tarihsel olayları konu alıyor. İnsanlara hizmet etsin diye hayır için yaptırılan bu eserler bazende amaç dışı kötü emellere hizmet ediyor. Küçük küçük fakat ilgi çekici bir tarzda zamanını anlatan bir kitap. Benim elimde biraz fazla sürünse de benden kaynaklandığını düşünüyorum. İyi okumalar..
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba 6 verdi
0 yorum

Drina Köprüsü - S41

...ekmeğini değil başını da kaybedeceğine inanmıştı. Bunun içinde daima heyecan içinde yaşıyor, ölesiye bir mutsuzluktan müthiş bir çalışkanlığa geçiyordu. Şimdi de sapsarı, dimdik, Abid Ağa'nın karşısında duruyordu.
Selin tarafından eklenmiştir.
Quaf

Quaf

@quaf

Unutmak, her acıyı siler, arkada bırakırdı. Şarkı söylemek ise, unutmak için en güzel çareydi. Çünkü insan şarkı söylerken daima sevdiği şeyleri düşünür.
(87)
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

Biz, sıradan insanlar, yalnız bir sefer ölürüz. Ama büyük adamlar iki sefer ölürler. Birinci sefer bu dünyayı bırakıp gittikleri, ikinci sefer de bıraktıkları eserler, yıkılıp kaybolduğu zaman.
(78)
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

İnsanlar böyledir. Çok yükselen ve yükseklerde uçanların düşmesinden adeta haz duyarlar.
(115)
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

İnsan sevmediği şeyi çabuk unutur.
(280)
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

Gülmek bulaşıcı ve dayanılmaz bir şeydir.
(213)
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
23
KİTAP
Tarih Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Tarihi Romanlar
Tarihi kurgu romanlar okumaktan hoşlananların mutlaka göz atması gereken en iyi tarihi romanlar listesidir. Lütfen araştırma ...
Feyzi ÜNAL

Feyzi ÜNAL

@feyziunal

Benim de varmış maviş maviş kitaplarım.Hayatım da ki ilk akımımın da kitap akımı üzerine olduğu için çok mutluyum.) paylaşım fotoğrafı
Benim de varmış maviş maviş kitaplarım.Hayatım da ki ilk akımımın da kitap akımı üzerine olduğu için çok mutluyum.)
Sayın Göktuna Rahmi,hocamın kendi sahaf dükkanında;en son çıkardığı kitabı hediye etti.Ve yanın daki Drina köprüsü kitabım da tam 1962 basım :)(onuda Göktuna Rahmi,hocamız 5 tlye vermişti sağolsun:) )
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ramazan Üsenmez

Ramazan Üsenmez

@horsetraining

 paylaşım fotoğrafı
birlikte geçirilen bir felaket kadar insanları birbirine bağlayan hiçbir şey yoktur.
ataç ikon Drina Köprüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum