up
ara

Duygusal Zeka

- Emotional Intelligence (Why it can matter more than IQ)

Duygusal Zeka Konusu ve Özeti

Duygusal Zeka
Ekolojik Zeka kitabının da yazarı Daniel Goleman tarafından kaleme alınan Duygusal Zeka kitabı Bilim, Popüler Bilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Varlık Yayınları yayınevinden 1999 yılında 9789754341966 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Duygusal Zeka isimli kitap 420 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Banu Seçkin Yüksel çevirmiştir. Duygusal Zeka kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Banu Seçkin Yüksel
Yayınevi: Varlık Yayınları
ISBN: 9789754341966
Sayfa: 420 sayfa Basım Tarihi: 1999
(Neden IQ'Dan Daha Önemlidir?)

"IQ" ile ölçülen zeka, insanların okul ve iş yaşamındaki başarısını belirleyen değişmez bir etken midir? Öyleyse, neden yüksek IQ'lu çocuklar, ortalama IQ'ya sahip arkadaşlarına göre hayatta daha başarısız olabiliyor?Dr. Daniel Goleman, psikoloji alanında çığır açan bu kitabında, "EQ"nun "IQ"dan daha önemli olduğunu kanıtlıyor. "Duygusal zeka"yı, özbilinç, azim, dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlıyor.Araştırma bulgularına göre, duygusal zeka yoksunluğu, kişinin aile yaşamından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar birçok alanda çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Ancak, Dr. Goleman'a göre, duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik değil. İnsan beyninin yapısı dolayısıyla, çocuklukta alınan duygusal dersler, yaşam boyunca davranış tarzını belirliyor.Başta eğitimciler ve ana-babalar olmak üzere, herkesin ufkunu açan bu kitabın çok önemli bir toplumsal mesajı da var: Demokrasinin topluma ne ölçüde mal olduğu, bireylerin duygusal zeka düzeyiyle doğrudan bağlantılı.
Murat Açış

Murat Açış

@sophokles

Soru: Bu bir "kişisel gelişim" kitabı mı?
Bence "Duygusal Zekâ" kitabı, kişisel gelişim kitabı sınıfına tam olarak girmiyor.
Ama okuduğumuz herşey, "kişisel gelişimimiz için" değil mi zaten?
Kasdettiğim "kişisel gelişim kitabı" sınıflaması biraz daha "damardan" yönlenmiş "öğrenme kitapları" oluyor.
Bu kitap Dr.Daniel Coleman (yani Dr. sıfatlı biri) tarafından yazılmış ve kitapların ciddiyet düzeylerini örneğin 0-100 arasında puanlarsam;

0-20 arası: insanların genelde 'gelip geçici zevk aldıkları', hafif kitaplar,
21-50 arası: biraz daha içerikli okumalar fakat kalıcı bilgilenme ve duygu ifadesi/gelişimi sağlayıcılık yönünden biraz ciddiye alınmış olanlar, -kişisel gelişim kitapları sınıfı genelde bu gruba uygun-
51-80 arası: ciddi, akademik bilgi de içeren, sistemli ve güzel kitaplar,
81-100 arası: cok ciddi, akademik, kolay okunamayan, anlamak için uzmanlık isteyen, üniversite düzeyinde kitaplar olsun.
Duygusal Zeka adlı kitap, 51-80 arası gruba giriyor.
Okumanızı kesinlikle öneririm.
İçinde yorumlamalar, bilgilendirmeler, örnek olaylar, çeşitli metodlar var; kısacası gerçekten iyi bir kitap. İlgileniyorsanız, çok şey öğrenebileceğiniz bir çalışma..
ataç ikon Duygusal Zeka
kitaba 8 verdi
6 beğen · 0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Daniel Goleman bu kitabıyla; duygusal zekanın IQ'dan önemli olduğunu kanıtlamaya çalışırken oldukça güzel bir eser ortaya çıkarmış. Konuyu zengin örnekleriyle hem fiziksel, hem sosyal, hemde psikolojik açıdan incelemiş. Hayat boyunca yaşanılan olumlu, olumsuz her davranışta gösterilen tepki, tavır gibi davranışlarda hemen duygusal zeka devreye girer. Zaten girmediği veya aşırı derecede girdiği durumlarda önemli bir sıkıntı söz konusu olduğundan duygusal zeka geliştirilmelidir. Öğrenilebilen ve öğretilebilen bu zeka beynin olgulaşabilme süreciyle yakından ilişkilidir. Çözüm ise "psikolojik bağışıklık aşısı". Buyurun okuyun! Alacağınız çok şey olduğuna eminim. İyi okumalar..
ataç ikon Duygusal Zeka
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ahmet Suban

Ahmet Suban

@ahmetsuban

Yani, EQ terimini ilk ortaya atan kişi diyerek kitabını aldığım Daniel Goleman, akıcılık konusunda sınıfta kaldı benim gözümde maalesef. Ya elimdeki çevirinin yüzünden ya da kitabın kendisinin, bir türlü bitirmek nasip olmadı. Her okuyuşumda ilgim dağıldı ve bir köşede unuttum kitabı. Ama okuduğum örnekler hala aklımda. İlk başlarken hemen lokum verilen çocuklar var. Ve başarı için IQ'nun değil EQ'nun daha belirleyici olması. Fakat klasikler arasında saydığım ve kütüphanemde olmasından gurur duyduğum bir kitap.
ataç ikon Duygusal Zeka
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Duygusal Zeka - S41

Bugüne kadar Robles'in, dizginleyemediği o birkaç dakikalık öfkesinden pişmanlık duymak için çok zamanı oldu.
Seda Ylmz tarafından eklenmiştir.
Seda Ylmz

Seda Ylmz

@sedaylmz

Sınavda çuvallama tasasına kapılmışsak, kafamızı soruların yanıtlarını bulmaya veremeyiz. Tasalarımız kendi kendini doğrulayan kehanetlere dönüşüp öngördükleri felakete doğru bizi sürükler. (Syf 124)
ataç ikon Duygusal Zeka
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Guapo

Guapo

@ilay

...Benjamin Franklin'in güzel bir şekilde dile getirdiği gibi; "Öfke hiçbir zaman nedensiz değildir, ama ender olarak iyi bir nedeni vardır." s.92-93
ataç ikon Duygusal Zeka
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Seda Ylmz

Seda Ylmz

@sedaylmz

Amaç, duyguları bastırmak değil, dengedir: Her duygunun kendine özgü bir değeri ve önemi vardır. ( Syf 89)
ataç ikon Duygusal Zeka
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Guapo

Guapo

@ilay

...insanı insan yapan niteliklerin çoğu, duygusal zekadan gelmektedir. s.76
ataç ikon Duygusal Zeka
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Seda Ylmz

Seda Ylmz

@sedaylmz

Aslında tüm duygular harekete geçmemizi sağlayan dürtülerdir; evrim, yaşama baş edebilmemiz için bizi acil plan yapabilecek şekilde programlamıştır. (Syf 32)
ataç ikon Duygusal Zeka
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum