up
ara

Füreya

Füreya Konusu ve Özeti

Füreya
Türkan kitabının da yazarı Ayşe Kulin tarafından kaleme alınan Füreya kitabı Biyografi, Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789752892514 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Füreya isimli kitap 510 sayfadan oluşuyor. Kitap En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Füreya kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752892514
Sayfa: 510 sayfa
Birden çocuklardan biri bağırdı"Şuraya bakın, iki kuş öpüşüyorlar!"Füreya iskelenin üzerindeydi. Güçlükle arkasını dönerek, aşağıda cıvıldayıp duran çocuklara baktı. "Hanginiz söyledi bunu?" diye seslendi. Sıska bir oğlan öne çıktı. "Ben!" dedi."Kuş mu gördün orada?""Evet."Füreya üşenmedi, indi iskeleden. Çocuğu yanına çağırdı. "Kuşu nerede gördüğünü göster bakayım."Çocuk birkaç adım geriledi. Füreya takip etti çocuğu. Eliyle işaret etti oğlan."Nah orada. İşte kuşlar gaga gagaya vermiş öpüşüyorlar."Dondu kaldı Füreya. Hiç tasarlamadığı halde, çocuğun işaret ettiği yerde masalsı iki kuş kafası beliriyordu. Tıpkı öpüşür gibiydiler. Haklıydı çocuk. Cumhuriyet Türkiyesi'nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral'ın hayat hikâyesi Füreya, aynı zamanda bir dönem romanı.
ismilazımdeğil

ismilazımdeğil

@ismilazimdegil

Füreya
Ortaokul yıllarında Adı Aylin ile tanışmıştım Ayşe Kulin ile. Yakın zamanda da Sevdalinka'yı okuyup bitirmiştim. Kitaplığımı seyrettiğim günlerden birinde yeniden göz göze geldik 2015 yılında başladığım üç beş sayfa sonra yarım bıraktığım Füreya ile. Bu kez elime alınca bırakamadım iki günde yarıladım kitabı. Sonrasında hemen bitsin istemedim biraz yavaşlattım okumamı az önce de gözyaşları içinde veda ettim kendisine.

Akıcı bir dil, sürükleyici bir hayat öyküsü... Çok etkilendiğim, yeni şeyler öğrendiğim, döneme dair daha çok okuma isteği uyandıran bir kitap oldu benim için.


Yoğun bakımda iken yaşadıkları ve son bölümde Sara ile vedalaşması kalbimi yaktı, geçti.

Geç de olsa iyi ki tanıdım seni Füreya!
ataç ikon Füreya
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

Atatürk ile kısımlarında büyük merak uyandıran, Ayşe Kulin'in okuduğum ilk eseri. Cumhuriyet döneminde geçiyor. Çok sevmiştim o zamanlar.

Yazar Ahmet Hamdi Tanpınar 1958 yılında onun için şunları yazmıştı:

Daha ilk tecrübelerinden itibaren seramiği başka iklimlere taşımaya çalıştı. Bu sayede seramik eserlere ilk işaretimiz de piştikleri ateşin karşısında hizmetimize koşan uysal cariyeler olmaktan kurtuldu. Bu ateş kızları şimdi büyük resmin ve heykelin gururuyla bize geliyorlar. Tabak gibi, fincan gibi hususi bir iş görenler bile bizimle bir sevgili nazıyla, edasıyla konuşuyorlar.
ataç ikon Füreya
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
emel erdemir

emel erdemir

@emellitoo

Cesur Bir Kadın...Füreya
Ayşe Kulin in okuduğum ilk romanı.Anlatım tarzı ve olayların bütünlüğündeki akıcılığının başarılı olduğunu düşünüyorum.

Füreya ise hayatına yıkılışlar,varoluşlar,mutluluklar,acılar,büyük aşklar ve büyük yalnızlıklar sığdırmış Cesur bir Cumhuriyet kadını...Her ne yaşadıysa yaşadıklarından hiç pişmanlık duymamış.. Ve başarmak için yeri geldiğinde vazgeçmek gerektiğini ve tüm zorluklarına rağmen yeniden başlamak için her zaman bir umudunun olduğunu hiç yitirmemiş...
Füreya sen Cesur bir kadınsın...Seni tanımak güzeldi...
ataç ikon Füreya
kitaba 7 verdi
8 beğen · 0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Ayşe Kulin, akıcı üslubuyla ve seçtiği konularla ilgi gören yazarlardan. “Füreya” adlı kitabı biyografik bir roman. İlginç bir yaşamı olan bir cumhuriyet kadını, seramik sanatçısı, bir hanımefendi Füreya Koral’ın hikâyesi anlatılmış romanda. Zorlukların yıldırmadığı, hüzünlerin soldurmadığı, güzelliklerin filizlenip çiçek açmaya çalıştığı bir yaşamın kahramanı. Biyografilerden ve hüzünlü hikâyelerden hoşlananlara önerebileceğim bir kitap.
ataç ikon Füreya
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Füreya
Füreya okuduğum Güzel kitaplardan biriydi.Her zaman tarih ve biyografik romanları sevmisimdir.Ayse Kulin den Füreya da öyle oldu nitekim.O Atatürk 'e aşık bir Cumhuriyet kadını.Ilk kadın seramik sanatçısı ve daha neler neler.Sizin için defalarca baktığım kitap arkasındaki resimleri paylaşıyorum.Ailecek çekilmiş, Çalışırken çekilmiş hatta en son sayfalarda Gölge Oyunu adlı filmde Şener Şen ile çekilmiş bir resim.
ataç ikon Füreya
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum

Füreya - S41

Belki o beğenmedi. Belki içi sevmedi.
Gölge tarafından eklenmiştir.
Gölge

Gölge

@golge2010

Bir asker, canını feda etmek, ailesini bir daha hiç görememek pahasına savaşa gittiği zaman, bir tek beklentisi vardır. Evine muzaffer dönmek.
ataç ikon Füreya
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

"İnsanlar mutlu değillerse, iyileşmeleri de mümkün olamıyor..."
ataç ikon Füreya
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
ÖzgeLogos

ÖzgeLogos

@ozgelogos

"Mantık ne zaman sevginin esiri olmamış ki...?"
ataç ikon Füreya
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 2 yorum
Bayjeee (@ugrkya)
Bazı kişilerde hiç bir zaman !!!
20.02.17 beğen cevap
ÖzgeLogos (@ozgelogos)
Maalesef..
21.02.17 beğen cevap
Gölge

Gölge

@golge2010

Çalıkuşu gibi uzaklara, Anadolu'ya gitmek...kaybolmak. Orada, öğrenmiş olduğu her şeyi, kemandan Fransızcaya, coğrafyadan tarihe, ne biliyorsa, Anadolu çocuklarına aktarmak, onları bilgiyle donatmak, aydınlatmak, ısıtmak...
ataç ikon Füreya
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

Canım acıyordu. O kadar çok acıyordu ki, acımı tek başıma taşıyamıyordum...
ataç ikon Füreya
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
432
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
295
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
122
KİTAP
Mutlaka okunması gereken yerli kitaplar
Türk yazarlar tarafından kaleme alınmış yerli kitaplar bu listede. En iyi yerli kitapları okurken kendinizden çok şey bulacak...