up
ara

Sözcükler

Les Mots

Sözcükler Konusu ve Özeti

Sözcükler
Le mur kitabının da yazarı Jean Paul Sartre tarafından kaleme alınan Sözcükler kitabı Roman (Çeviri), Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789755103198 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sözcükler isimli kitap 188 sayfadan oluşuyor. Kitap Kitapları Anlatan Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Sözcükler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755103198
Sayfa: 188 sayfa
"Sözcükler" de Sartre, çok küçük yaşlarda kitapların sihirli sayfalarına dalan bir çocuğun, kendisine nasıl bir dünya kurduğunu, gerçeklikten nasıl uzaklaştığını, çevresine nasıl yabancılaştığını ve sonunda nefes alabilmek, yaşadığını duyabilmek için nasıl yazmaya başladığını, okuyanları derinden sarsacak şekilde büyük bir ustalıkla anlatmaktadır.
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse - Mersin

Zoraki "SADAKAT" yok gerçek olan "ÖZ" üne SADIK OLMAK
Jean Paul Sartre'nin Akıl çağından sonra okuduğum ikinci kitabı Sözcükler çok kıymetli bir eser.

Başlangıç noktasından itibaren sürekli bir merak içerisinde akıcı bir şekilde devam ettirip, kitabın sonunda başlangıç noktasına gelmek soğuk bir duş etkisi yaratsa da mükemmellll :)

Küçük yaşta babasını kaybetmiş, hiç varlığını hissetmediği bir duygu ile sevgisiz bir ortamda anne ve dedesinin yanında var olmaya çalışan ve annesinin evliliğinden sonra kendisini oraya da ait hissetmeyen bir ruh. İnsanlardan kaçış, sürekli olarak ailesi tarafından bir yerlere kabul ettirilmeye çalışma, yapmacık insanların içerisinde olmaktan huzursuz olan, doğduğu sınıfa şiddetle karşı çıkan ve küçük yaşta mücadeleye başlayan bir çocuk. Ama aslında Sartreyi doğuran veya Sartre yapan kendisinin her zaman nefret ettiği bu sınıfın egemen gücüdür. Bu sınıf ile var oldu ama nefret etmekten ve eleştirmekten bir an olsun vazgeçmedi. Kendi karanlığının ışığında var olan ama var oluşu reddeden bir yazar.

Her ne kadar başarıyı yakalamış olduğunu düşünse de aslında elde edilen şeyin hiçbir zaman kendisinin düşündüğü gibi olmadığını sonunda kabul ediyor. Karşıdan bakıldığında sosyal çevrede eğer başarılı olduğunuza inanılırsa bu gidişattan memnun olduğunuz düşünülüyor fakat Sartre'de durum böyle değildi en azından öyle düşünüyorum. İnsanlarda bir boşluk var ve yaptığımız şeyler bu boşluğa sahip oluyor. Elde edebiliyor muyuz? Hayır hep bir boşluk. Çünkü hiç bir şey düşündüğümüz gibi olmuyor ama bu yaşamamıza engel de olmuyor.

Ölümün yakınlığını hiç bir zaman hissetmediğini söylemiş olsa da kitapta arkadaşının ölümünden etkilendiğini açıkça tarafıma hissettirdi. Etkileyici bir anlatım. Takmamış veya normalmiş gibi düşünme gücü yaratmak ama sözcüklere döktüğünde bunu hissettirmek.

Takdir edilecek bir yazar. Olmadığı gibi davranmaya zorlansa da gerçek kişiliğini yaşamayı başarmış veya başardığını düşünerek bir ömür geçirmiş. Hiç bir şeye bağlanmamanın ve zoraki bağlılığa inanmamanın rahatlığı ile var olan bir adam SADECE ÖZÜNE SADIK kalmış ne güzel... Bu da güzel bir SADAKAT aslında :) :)
ataç ikon Sözcükler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gizem Bircan

Gizem Bircan

@gizembircan - İstanbul

Sartre, Varoluşçuluk akımına öncülük eden yazarlardan biri olmasına etki eden olaylar zincirini otobiyografisinde çeşitli şekillerde açığa kavuşturmuştur. Eserlerinde bireyin yalnızlığını ve "kendini gerçekleştirme" çabasını konu edinen ve nesnelerin insan hayatında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan yazar, kendini gerçekleştirme yolunda deneyimlediklerini, kaleme aldığı bu eseriyle bizlerle paylaşmıştır. Samimi bir dil kullanan Sartre, kitabı okuma sürecinde bizi hiç sıkmıyor; kurduğu sıra dışı anlam ilişkileriyle kitabın sürükleyici atmosferini oldukça iyi koruyor. Varoluşçuluk akımı ile yakından ilgilenenlerin ve yazarın genç yaştan itibaren bireyin varoluş kaygısını sorgulamasının ardındaki sır perdesini aralamak isteyenlerin bu kitabı zevkle okuyacağını düşünüyorum. "Okumak" ve "Yazmak" başlıklı iki bölümden oluşan bu kitap, Bertan Onaran tarafından dilimize çevrilmiştir. Çeviri anlam akışını bozan, okuma isteğini azaltan unsurlar barındırmamaktadır.
ataç ikon Sözcükler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Kenan

Kenan

@enron

Varoluşçuluğun 20.yy'daki en büyük temsilcisinin otobiyografisi: Sözcükler.

Biraz aile tanıtımıyla başlar işe, ki bu kısım biraz karışıktır. İsimler, ölümler vs.
Sonra başlar küçük bir çocukken bile aydın bilgeliği sezinlenen hayatına. Birçok olay, durum, söz salt onları anlatmak için anlatılmaz. Bütün "sözcükler" özenle seçilmiştir.
Her cümle içinde cümleler barındır, akar gider ama ağırlığını korur. Kısa ama öyle bir solukta okunmaz, dahası okunamaz.
Dönemin yaşayışını, insanların hayata bakışını ve o her şeye kendi bakışını serer; bir çocuğun, bir gencin, bir yetişkinin gözünden.

Mümkün mertebe uzattım bitirmeyi, hazzı da uzatabilmek için. Herkesin okuyacağı ya da okumaktan keyif alacağı bir kitap değil.
Eğer Sartre ve Varoluşçuluk ilgi alanınızdaysa mutlaka okuyunuz, yok eğer değilse zor gelecektir.

"Yaşanıyor ve ölünüyordu; kimin yaşadığı, kimin öldüğü bilinmiyordu; ölümden bir saat önce hâlâ canlıydı insan." s.153
ataç ikon Sözcükler
kitaba 9 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bayıldım.
İnsan kendini evire çevire yaşar mı yaşar, yazar mı yazar. Sartre bu eserinde kendi yaşamını anlatmış fakat cümleler, aktarımlar öylesine derin ki uzun uzun düşündürtüyor. Birçok kişi kitaptan sıkıldığını söylemişti, ama bana göre mümkün değil. Süper.
ataç ikon Sözcükler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Tüm samimiyetiyle kendi hayatını anlattığı, çirkinliğini bile içtenlikle kabul ettiği kitap.
ataç ikon Sözcükler
kitaba 8 verdi
0 yorum

Sözcükler - S41

Köylü çocuk yaşantısının zengin hatıraları ve tatlı saçmalıkları denen şeyler yoktu bende. Toprağı hiçbir zaman kazmamış ya da kuş yuvası aramamıştım; ot toplamamıştım ve kuşlara taş atmamıştım. Ama kitaplar, kuşlarım ve yuvalarım, evcil hayvanlarım, ahırım ve kırlarım olmuştu; kitaplık bir aynada yansıyan dünyaydı; onun genişliğine, çeşitliliğine, önceden kestirilemezliğine sahipti.
Elif Büşra Poyraz tarafından eklenmiştir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Dünya malı, sahibine ne olduğunu yansıtır; oysa bana ne olmadığımı öğretiyordu; durmuş, oturmuş ve sürekli değildim ben; çelik üretimi için gerekli de değildim; kısacası ruhum yoktu benim." (s.70)
ataç ikon Sözcükler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ece

Ece

@nero

Ben bir hiçtim; silinmeyen bir saydamlıktım.
ataç ikon Sözcükler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ülkü Efe

Ülkü Efe

@ulkuefe0 - İstanbul

Kayıp geçin,ölümlüler,sıkı basmayın.
ataç ikon Sözcükler
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Hayal gücümle kanatlanıp uçtuğumda, asıl yakalamak istediğim şey gerçeklikti." (s.110)
ataç ikon Sözcükler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ece

Ece

@nero

Ben hayatıma nasıl başladımsa öyle öleceğim kuşkusuz; hep kitapların arasında.
ataç ikon Sözcükler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
14
KİTAP
Kitapları Anlatan Kitaplar
İçinde kitaplardan, kütüphanelerden, okumaktan söz eden ve özendiren kitapların oluşturduğu listedir. ...
12
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Jean-Paul Sartre Kitapları
Felsefe meraklılarının mutlaka okuması gereken ünlü Fransız yazar ve düşünür Jean-Paul Sartre'ın en iyi kitapları listelenmek...