up
ara

Erebos

Erebos Konusu ve Özeti

Erebos
Erebos kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: İlhan Yabantaş
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786054456383
Sayfa: 480 sayfa Basım Tarihi: 2010
Bu bir oyun,Seni izliyor,Seninle konuşuyor,Ödüller dağıtıyor,Seni test ediyor,Tehditler savuruyor,Onun tek bir amacı var:Seninle oyun oynamak istiyor.Oyuncularıyla oynayan bir oyun!Bu oyunu oynayacak kadar cesur musunuz?Aklınızı sürekli meşgul edecek, etkisinden günlerce kurtulamayacağınız ve size baştan sona tırnaklarınızı yedirtecek kadar sıradışı, gizemli, heyecan ve gerilim yüklü bir roman arıyorsanız Erebos tam size göre...
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Arkadaşımın önerisi üzerine listeme eklediğim Erebos, oldukça ilginç bir konuya sahip ve baya sürükleyici şekilde ilerliyor. Elinizden bırakamadığınız için de kısa sürede bitiyor. Günümüzde çıkan mavi balina ve momo tarzı oyunların esin kaynağı belki de bu kitaptır. Öyle bir izlenim verdi, esin kaynağı olmasa bile çok fazla noktada kesişiyorlar. Kitap bir oyunu anlatıyor ve oyun oyuncusuyla birlikte ayrı bir dünya oluşturuyor. Bu dünya ve yaşanılan gerçek dünya arasında ödüller ve bu ödülleri kazanabilme arzusuyla kıvranan gençler. Onların oyuna bağlandığı gibi okuyucu da kitaba bağlanıyor haliyle. Ufak tefek bilgisayar oyunu oynayanlar için oldukça eğlenceli, oyunlarla alakanız olmasa bile yine de sizi içine çekmesini biliyor Erebos dünyası. İnsanoğlu bir şeye kaptırdı mı kendini kolay kolay bırakamıyor, kendi olmaktan çıkıyor. Kitap oldukça akıcı bir şekilde anlatmış bunu, tabi bu kaptırmaya karşı koyabilmek asıl mesele. Vicdan sahibi olabilme bizlerin en büyük özelliği sanırım, bizlerin diyorum ama herkeste mevcut değil maalesef. Vicdanı olan olaylara karşı tepki verebilirken, diğerleri ise oyunun içine çekilip kullanılmaya mahkum her zaman. Herkesin bir şansı var bu dünyada, önemli olan mantıklı düşünüp iç sesimizi de dinleyerek doğru olanı uygulamak. Oyunun bizle oynamasına fırsat vermeden, çekip gidebilmek mesele.
Keyifli okumalar...
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
0 yorum
meriç su özpoyraz

meriç su özpoyraz

@mericsuozpoyraz

Bu kitap son zamanlarda okuduğum en güzel,en gizemli, en sürükleyici, en en en en...

Kitap hem kapağıyla olsun,hem içeriğiyle olsun kitaplığımın en sevdiğim köşesinde yer edindi. Bu kitaptan daha önce de çokça bilgisayar oyunlarıyla ilgili kitaplar okudum ancak bu diğerlerinden çok farklı bir kurguyla yazılmış bir kitaptı. İster kapağıyla olsun ister anlatımıyla ve sürükleyiciliğiyle Erebos her şekilde 10 yıldızı fazlasıyla hak ediyor bana göre. İçerisinde sadece oyun değil sıkça arkadaşlık bazı durumlarda aşk içeren bir kitap. Karakterler özenle seçilmiş ve mükemmel bir şekilde kurgulanmış. Ben kitabı okurken her sayfasında "Acaba ne olacak" sorusunu sordum kitaba ve her cevabı aldığımda tokat yedim kitaptan. Benim için kitabı bu çekici kıldı. Ben bilgisayar oyunlarına oldukça düşkünüm ancak bilgisayar oyunlarıyla alakası olmayan ,sevmeyen insanlarda da aynı tadı bırakacağına eminim.

Umarım incelemem faydalı olmuştur. Okuyan herkese teşekkür ederim ve okumadıysanız Erebos'u okuyun :D
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
0 yorum
Oysa bilgisayar oyunu nedir bilmem, anlamam, oynamam. Gelin görün ki olumlu eleştiriler nedeniyle parama kıyıp Erebos’u aldım, vakit ayırıp okudum. Ve 2014 yılında okuduğum en güzel iki eserden biri olduğuna karar verdim. (Diğeri de Emrah Serbes’in Deliduman adlı romanıdır.)

Erebos, lise öğrencileri arasında gizliden gizliye yayılan ve PC’lerde oynan bir bilgisayar oyunudur. Yazar başkarakterin de kendine bir avatar seçip rol aldığı oyunu öyle ilginç bir şekilde tasarlamış ve okura aktarmış ki, bir süre sonra – tıpkı kitabın başkahramanı gibi – gerçek dünyaya dönmek (kitabı elinizden bırakmak) istemiyorsunuz.

Ancak kitabı yarıladıktan sonra olaylar bambaşka bir hal alıyor ve neredeyse bir polisiyeye dönüşüyor. Yine de sürükleyiciliğinden ve ilginçliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Heyecanlı bir roman okumak isteyenlere öneririm.
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
10.02.16 beğen cevap
Fatoş Çetiner

Fatoş Çetiner

@fatoscetiner

Bu kitabı okurken uyumak, işe gitmek, yemek yemek yani kısacası beni kitaptan ayıran her eylem bana işkence gibi geldi. Uzun bir süreden sonra beni tamamen kendi bağlayan, tüm günümü kitabı düşünerek geçirmemi sağlayan belki de Açlık Oyunları serisinden sonra ki ilk kitap oldu diyebilirim. Zaman zaman kitaptan aldığım keyfi uzatabilmek için kitabı bırakıp kendime eziyet çektirmesem bir gün içerisinde biterdi. O kadar rahat okunabilen, sizi kendi dünyası içine çeken bir kitap.
Konusuna gelince bilgisayar oyunlarını seven herkes rahatlıkla okuyabilir ve benim kadar keyif alabilir. Zaman zaman kendimi onun bir kitap olduğunu unutup, oynasam mı diye düşünürken buldum. Bu kitabın tadı çok farklı. Ayrıca yazarın bir bayan olmasına çok şaşırdığımı ve takdir ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Okuyun ve keyfini çıkarın bence.
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
10.02.16 beğen cevap
Fatih Cesur

Fatih Cesur

@fatihcesur

"Tek kelimeyle mükemmel" diyemeyeceğim fakat "süper" kelimesini layık görebilirim.

Öncelikle kitap genç okuyuculara hitap ediyor. Dili çok sade ve akıcı. Ben şahsen yarılayana kadar kurgunun bu kadar hızlı ve sadece bir konu etrafında dönmesinden sıkılmıştım. Ama beklediğim gibi oldu ve sonra aniden hikaye bambaşka yerlere de sıçrayıp daha ilgi çekici bir hal aldı. Aslında kitaptaki eleştri biraz da sanal dünyaya bağlılık yönünde. Online oyunların bağımlısı olmaya çok inceden dikkat çekmiş Poznanski.

Vakti değerlendirmek adına hızlı okuyup bitirilecek bir kitap isteyenler için tavsiyemdir. Pişman olmazsınız.
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
10.02.16 beğen cevap

Erebos - S41

Nick, ''Elbette!'' yazmak istedi ancak karşısındaki daha sözünü bitirmemişti.
Selma Özbilge tarafından eklenmiştir.
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Etrafıma bakıyorum ve gülmek istiyorum. Tüm bunlar kısa süre sonra geçmiş olacak ve ben kimileri için güzel, kimileri için de acı bir anı olarak kalacağım.
(458)
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Er geç hepimiz öleceğiz. Bunu çoğu kişinin niye bu kadar dert ettiğini anlamıyordu. Zaman su gibi akıp gidiyordu ve biz de içinde sürükleniyorduk. İstediğimiz kadar akıntıya karşı gelelim, olmuyordu.
(84)
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
0 yorum
mediha

mediha

@daily

Er geç hepimiz öleceğiz. Bunu çoğu kişinin niye bu kadar dert ettiğini anlayamıyordu. zaman su gibi akıp gidiyordu ve biz de içinde sürükleniyorduk.
istediğimiz kadar akıntıya karşı gelelim olmuyordu. Bundan vazgeçmek ne kadar rahatlatıcı. Gün ve geceyi akışına bırakmak, dünyanın dertlerini umursamamak, hissetmemek ve görmemek.. Kendi dünyanda kendi koyduğun kurallarla yaşamak, bir sürü hedefin peşinde koşmayıp tek bir amaç belirleyerek tutarlı bir şekilde arkasından gitmek..
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
0 yorum
mediha

mediha

@daily

Gelecek sayısız olasılığı içinde taşıyor ve gerçekleşmek üzere bekliyor.
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
0 yorum
mediha

mediha

@daily

Sanki dakikalar birbirine yapışmış ve küçücük parçalar halinde akıyor gibiydi.
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
0 yorum
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

 paylaşım fotoğrafı
Vaktiyle şu sözleri demişti biri roman okumak empatiyi, insanın düşünce yapısını değiştiriyor. Belki de okumaya ara vermek gerekiyor bir süre insanları anlamamak anlama çabasına girişmemek mi acaba en iyisi 🤔. Bu fikre bir destekçi de kuryeci abimiz, abone olduk artık diyor yorulmuş, öğlen oldu daha mahalleyi bitiremedik diyor oflayarak. Neyse bunlar bir süre idare eder beni sonrasında naparız bilmiyorum, en kötü başka kargo firmasını seçeriz abimizin de gönlü olsun 😁.
EK 1: Buraya bakarlar... 14.03.19
ataç ikon Erebos
8.6 (81 oy)
24 yorum
kader.cmln (@naturmort)
Ptt nin üstüne adam tanımam gerçekten içim rahat oluyor onunla. Adı lazım değil fakat eğer söylemek lazım gelirse Aras kargo beni her defasında perişan ediyor.. Derdimi paylaşmanın verdiği içsel rahatlamayla konuya dönebiliriz:) kitap okudukça insanları izlemek o kadar yormuyor. Fark ettim ki her kitap başka başka insanların devinimlerinden, çatışmalarından bahsediyor yürürken bile karşımdaki insanın neler düşündüğünü merak ediyorum. Benim fikrimce kitap okumasaydım o insanın kötü biri olduğu izlenimini alıp o iki saniyede nefret bile edebilirdim. Hiç tanımadığım halde.. Sabah sabah kafam karıştı ya ben en iyisi işime döneyim bu arada hayırlı sabahlar olsun:)
15.03.19 beğen 3 cevap
Ka!?. (@nfk1)
Vallahi yamuk üçgen içinde tek göz gördüm. Ninooo?
:D
15.03.19 beğen 2 cevap