up
ara

Şahika Feraye

Şahika Feraye Konusu ve Özeti

Şahika Feraye
Etekli İktidar kitabının da yazarı Sinan Akyüz tarafından kaleme alınan Şahika Feraye kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Alfa Basım Yayım Dağıtım yayınevinden 2013 yılında 9786051067247 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Şahika Feraye isimli kitap 536 sayfadan oluşuyor. Kitap En Sürükleyici Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Şahika Feraye kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Alfa Basım Yayım Dağıtım
ISBN: 9786051067247
Sayfa: 536 sayfa Basım Tarihi: 2013
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 TARİHİ ROMAN KATEGORİSİ İKİNCİSİ

"Abla."
"Efendim."
"Biliyor musun?"
"Neyi?"
"Senin kaderin benimkini de yazmış…"
Savrulan Hayatların Hikâyesi
1900'lü yılların başı, Biga…

Savaştan yorgun düşmüş bir millet, bir çiftlik ve zengin bir aile. Bir yemin ve o yeminle vicdanı arasında sıkışıp kalmış bir baba... Gün gelir kader zarını atar ve hayatlar savrulur dört bir tarafa.

İncir Kuşları, Piruze-Şam'da Bir Türk Gelin, İki Kişilik Yalnızlık gibi çok okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz'ün kaleminden genç yaşta Ürdün'e gelin giden iki kız kardeşin gerçek yaşam öyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız.

Bu romanı elinizden bırakamayacaksınız… Tarih, kader ve aşkın mükemmel bir karışımı…
Zahide Ç.

Zahide Ç.

@zahidec

Sinan Akyüzü incir kuşları kitabıyla tanımıştım.Her ne kadar anlatımı güzel olmasa da hikayeden etkilenip şahika ve feraye kitabını aldım.Ama bu kitap beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.Açıkçası verdiğim paraya acıdım.
Neden kitabı beğenmediğime gelince:Öncelikle zaten güzel bir anlatımla karşılaşmayacağımı biliyordum ama en azından akıcı bir hikaye bekliyordum fakat ne yazık ki böyle bir durumla karşılaşamadım.Bundan daha da önemlisi hikaye bana hiç inandırıcı gelmedi.Bunda yazarında büyük bir etkisi var.Okurken maalesef hikayenin içine giremiyorsunuz.Karakterlerde çok saçmaydı.Ticari bir amaçla yazıldığı o kadar belliydi ki ancak okuyunca anlarsınız.Ama kesinlikle bu kötü kitapla vakit kaybetmeyin.Paranıza ve zamanınıza yazık olur.
Bence en en en önemlisi yazar kitap yazmakla vakit kaybedeceğine gidip biraz tarih öğrensin.Derme çatma tarih bilgisiyle ilk önce Çanakkale savaşını anlatmış ama ben bu kadar kötü anlatılan tarih görmedim.Bu kadar önemli bir savaş ancak bu kadar bayat sözlerle anlatılabilir.Hepimizin bildiği tarihi anılarla duygusallık yaratmaya çalışmış ama olmamış.Olayları sadece birkaç kişiyle sınırlayıp bu komutan hata yaptı onun yüzünden bu haldeyize getirmiş.Arapların İngilizlerle Türklere nasıl ihanet ettiğini anlatmaya çalışmış ama o da olmamış.Bir kere araştırmamış çok belli.Kulaktan dolma bilgilerle koskoca Osmanlı tarihini anlatmaya çalışmış.Kesinlikle başaramamış.
Daha da kötüsü bu kitap iki kız kardeşin çok acıklı öyküsü olarak satılmaya çalışılıyor ama kitabın yarısında uzun uzun başka karakterler anlatılıyor.Sonra sanki bu karakterler hiç yaşamamış gibi kızkardeşlerin olayına geçiliyor ama burada da yanılıyorsunuz.Tek bir kızın hayatı anlatılıyor.Kitabın sonunda iki sayfayla konular bağlanmaya çalışılıyor ama olmuyor.Her şey eksik kalıyor.Daha önce kurgunun bu kadar kötü olduğu bir kitap okumamıştım herhalde.Okumanızı hiç ama hiç tavsiye etmem.
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 2 verdi
1 beğen · 0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan

Bu kitapta yine klasik Sinan Akyüz kalemini gördüm: tarih ve aşk bir arada verilmiş. Söz konusu tarihi zaman ise Balkan ve Çanakkale savaşları dönemi. Bu dönem içinde ve sonrasında gelişen aşk hikayeleri var. Ve aslında yazar alttan alta da o dönemin Arabistan politik durumunu ve Türkiye'nin de sosyokültürel halini başka konularla da dallandırıp budaklanmış. Yani bir nevi kadın - erkek meselesi, toplumun farklı katmanları da var aslında alttan alta.

Demem o ki, aslında konu içinde konu verilmeye çalışılmış bence. Bölümler içerisinde birden fazla bölümler mevcuttu. Bu nedenle bazı zamanlar dikkatim dağılmadı değil. Daha kısa sürede okuyabilirdim fakat bazı yerlerde beni gerçekten çok sıktı. Sonu da, "bağlantıyı hemen kurayım da bitsin artık" diye düşünülüp geçiştirilmiş gibi.

Yine de okuduğuma pişman mıyım? Kesinlikle olmasa da "başka bir kitaba vakit ayırabilirmişim" dedim. Ha, aşk ve tarihten bir arada alırım dersiniz, okumak size kalmış. :)
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 4 verdi
2 beğen · 0 yorum
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes

Kitabın dili akıcı.Hızlıca okunuveriyor. Merak da ettiriyor. Fakat sonu havada kaldı bittiğinde bir sürü soru işaretiyle başbaşa kaldım.
Kitap iki ayrı uçta yazılmış. Cinsellik ayrıntılı anlatılmış ve Din de oldukça katı olarak işlenmiş. Ve bu ikisi aynı anda verilmiş yani aynı kişilerde verilmiş. Bu tip insanlar var yok değil fakat dini gereği gibi yaşayanlar değil de bu tiplemelere daha çok yer verilmiş. Ayrıca tarih falan işlenmemiş kitapta o tarihi döneme denk gelen bir takım olaylar işlenmiş ve tarih sadece duygu sömürüsü gibi kalmış. Ayrıca kitaba ismini veren kardeşlerin hikayesi başlayana kadar çok farklı karakterler ön plandaydı sonra bir anda onlar dağıldı gitti ve kardeşlerin hikayesi başladı.Kitap içinde ikinci kitap gibi oldu. Sonunda da ufak detaylarla bağlayıp toparlanmış ama yeterli gelmedi bana havada kaldı.
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik

2016 yılının ilk kitabı :)
Sinan Akyüz , Çanakkale'de başlayan Amman 'a uzanan ve İstanbul 'da sonlanan muhteşem anlatımıyla okuyucuyu esir alan güzel bir roman yazmış. Kaleminize yureğinize sağlık diyorum. Bazı kitap yorumlarında kitabı begenmediklerini ifade eden okurlar doğrusu kafamı biraz karıştırmıştı ancak kitabı okuyup bitirdigimde hiç de hayal kırıklığına uğramadan aksine büyük bir zevkle ve merakla okudum. Anneliğin kutsallığını, kadın olmanın hele de 1920 li yıllarda ne kadar da zor olduğunu akıcı okunası bir dille ne güzel anlatmış satırlarda. . Bu kitabı okunması gereken kitaplar listenize ekleyin diyorum.
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

İnsanın zavallılığı, elinde olan kaderini değiştirme gücü yerine "kendini akıntıya bırakması ve sonunda çektiği acılara da kader" deyip kendini hiç suçlamaması. Hani aslında kitaptaki karakterlere kızıyorsunuz, yok canım bu kadar da olmaz diyorsunuz ama... Gördüklerimiz, duyduklarımız, hatta yaşadıklarımız da aslında çok farklı değil. Bana göre herkes aslında kendi kaderini kendi yazıyor, yaşamını kendi tercihleri oluşturuyor. Ama bir günde değil, Yıllar boyu süren hatalar ve yanlış veya doğru tercihler sonucu...
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Şahika Feraye - S41

Ali İhsan Ağa'nın annesinin ölümüyle birlikte ninelik Kevser'e geçmiş, o günden sonra herkes kendisine 'Hacı Nine' diye hitap etmeye başlamıştı. Bu durum onun da hoşuna gidiyordu. Her şey sırasıyla ve vaktiyle diye düşünüyordu.
Arzu SutluFrappe tarafından eklenmiştir.
Zahide Ç.

Zahide Ç.

@zahidec

Vatan aşkı bir tohum gibidir.Bu tohum ne yazık ki su yerine kan istiyor.
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
AKIN

AKIN

@akinb

Öfke rüzgar gibidir.Bir süre sonra diner; ama bir çok kalbi kırar
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
AKIN

AKIN

@akinb

Kimse yalnızım derken yalan söylemez kızım.Ama bu lafın ağızdan çıkan her sözde bir yalan vardır.
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Derya Ahmetler

Derya Ahmetler

@deryaahmetler

Maşrapan küçükse, deryayı suçlamaya hakkın varmı ki.
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan

... Hepimiz bir parça da olsa değiştik. Ölüyü bile kaldırıp toprağa koyuyorsun, o da yattığı yerde değişiyor. (S. 273)
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
315
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
432
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
757
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
Fadime Eren

Fadime Eren

@fadimee

Şu an okuduğum kitap paylaşım fotoğrafı
"Senin kaderin benimkini de yazmış"
ataç ikon Şahika Feraye
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
25 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Feyzanur (@vareste)
Burada da bir baykuş gördüm sanki :)
08.11.16 beğen 3 cevap
Fadime Eren (@fadimee)
evet bende seviyorum baykuşları :)
08.11.16 beğen 2 cevap
Feyzanur (@vareste)
En sevdiğim...
08.11.16 beğen 2 cevap