up
ara

Bilmemek

- L'ignorance

Bilmemek Konusu ve Özeti

Bilmemek
Perde
Yedi Bölümlük Bir Deneme kitabının da yazarı Milan Kundera tarafından kaleme alınan Bilmemek kitabı Edebiyat, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9789750701221 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bilmemek isimli kitap 133 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Aysel Bora çevirmiştir. Bilmemek kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Aysel Bora
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750701221
Sayfa: 133 sayfa Basım Tarihi: 2012
1968. Prag'da Sovyet tankları. Prag Baharı'nın sonu gelmiştir. Yurdundan ayrılan pek çok göçmenden biri de Irena'dır. Kocasıyla birlikte Paris'e yerleşen Irena, onun ölümüyle yalnız kalır. Kendine yurt edindiği bu yerde duygularını, özlemlerini anlayacak, 'bilecek' kimse yoktur. Yıllar sonra, soğuk savaşın bitimiyle birlikte, eski yurdunu sık sık ziyaret etmeye başlar. Bu yolculuklarından birinde havaalanında yine eski bir göçmen olan Josef'le karşılaşır. Josef, onun bir türlü kopamadığı, ama yabancılaştığı geçmişinden bir sayfadır. Bütünüyle farklı nedenlerle çıktıkları Prag yolculuğu, Irena ile Josef'in yurtsuzluklarına, özlemlerine yeni halkalar ekleyecektir. Bilmemek, hatırlama üzerine, yalnızlık, yabancılaşma, yurtsuzluk, bellek ve unutuş üzerine bir roman. Yoğunluk, derinlik, duyarlık ve yorum açısından Milan Kundera'nın en önemli yapıtlarından olduğu kesin. İnsanlığın en güncel sorunlarından biri haline gelen 'göçmen olma' durumunu psikolojik ve siyasal kalıplar içinde tutkuyla inceleyen Milan Kundera, romanına kendi kişisel tarihini de ilk kez bu kadar açıkça katmış. 20'nci yüzyıla damgasını vuran yazarlardan olan Milan Kundera'nın bu son romanı, yaşadığı ve yazdığı ülke olan Fransa'dan önce Türkiye'de ve Türkçe yayınlanıyor.
SILA

SILA

@bilkenter

Sıla Özlemi
Kitaba başladığımda, "Kırmızı Saçlı Kadın" isimli kitabın esintilerini hissettim kitapta. Nitekim Orhan Pamuk da bir olay örgüsünü Yunan mitolojisi üzerinden işlemişti. Neyse ki Milan Kundera Pamuk gibi tekrara düşmüyor, mitolojik göndermeler yapıp anlatımı susleyecegim diye.

Karşılaştırma faslından sonra, kitabın kendisine gelecek olursak realist bir eserle karşılaşıyoruz; göndermeler ve tarihi montajlarla dolu bir eser. Çevirmenin başarısını da takdir etmeden geçemeyeceğim. Günümüz dünyasının meselelerini ele aldığı, mülteci sorununa değindiği, mülteci adı verilen göçmenlerin psikolojik buhranlarinin fevkalade bir şekilde cozumlemesi açısından toplumcu gercekci bir yazar gibi çıkıyor Milan Kundera, karşımıza.

Kitabın sonundaki tesadüf veyahut tevafuk , okuyucuyu cok da şaşırtmıyor. Benim beklediğim bir rastlantiydi açıkçası. Realist oluşunu, olağanüstü olmasindansa daha sıradan bir rastlantiyla daha da keskinlestiriyor aslında yazar.

Aşk teması kitapta deginilmesi gereken en önemli temalardan, benim fikrimce. Anavatanlarini kaybeden insanların benliklerini de kaybetmiş gibi hissetmeleri karakterleri aşk hayatlarında da girdaba sokuyor. Askta da kaybolmuş gibi karakterler...

Adımın sıkça tekrar edilişi, anavatana duyulan özlem, yazarın deyimiyle "nostalji" havasıyla yansitilisi beni kitaba en çok bağlayan unsurlardı.

Okuyun derim, kısa sürede dünya tarihi insanlık tarihi adına minik dipnotlar edinebileceginiz bir eser...
ataç ikon Bilmemek
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Bilmemek
Milan Kundera’nın hatırlamak konusunu ön planda ele aldığı romanıdır Bilmemek.

Bazen mekan, bazen insan, bazense nesnedir insana bazı şeyleri hatırlatan. Kimi şeyleri hatırlamak, insanı mutlu ederken, kimilerini de hatırlamak istemez insan. Bir telefon çalar, telefonun ucundaki ses kendini tanıtmaya başladığında hayatın bir kesiti gelir hafızaya. Bir nesnenin göze çarpmasının ardından zihne gelenlerdir o nesneyi değerli ya da değersiz kılan.

Anıların birden fazla kişi için ortak olamayacağı, olaylar aynı olsa da insana hissettirdiklerinin farklı olacağı, hafızada kalan şeylerin insanı kimi zaman şaşırttığı gibi konularla yüzleşmek farklı bir deneyimdi gerçekten. Hayatın bir kesitindeki hatırlanan kareler, yıllar geçtikten sonra insanın kendisini bile şaşırtabilir. Bir karenin sanki dün yaşanmışçasına zihinde saklı kalırken, o olaya neden olan şeyin hiçbir şekilde hatırlanamaması oldukça tuhaftır, tuhaf olmasına. Ama birçok zaman da gerçektir tuhaf olan.

Hatırlamak konusuyla ilgili birçok farklı deneyimin yer aldığı bu kitabı tavsiye ediyorum. Yazar’ın konuları anlatırken okuyucuyu biraz yorduğunu düşündüm okurken. Bu konunun, kitabı okuyacak olanların göz önünde bulundurması gereken önemde olduğunu düşündüğümden belirtmek istedim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Mülteci !
Hepimiz bir an için bulunduğumuz andan farklı, uçsuz bucaksız yerlerde olduğumuzu hayal etmişizdir. Bunun birçok sebebi vardır illaki. Fakat en temel sebebi o an için yaşadığımız çevrede mutlu ve huzurlu olmayışımızdır. Böylelikle kısa süreli hayal ile andan koparak fizyolojik ve psikolojik olarak rahatlarız. Bu duruma savunma mekanizması da diyebiliriz. Bazen huzursuzluk daha ağır basar, ülke geneli huzursuzluk ve güvenlik koşulunun sağlanamaması yurdu terk etmeye zorlar. Kısacası geleceğim konu günümüzünde esaslı sorunu mülteci olmak ! Hele kopuk ilişkilerden oluşma aile faktörü varsa ülkeyi ilk terk edenler arasında onlar olur.
Kitabın iki baş karakteri de bu sınıflamaya giriyor. Esas sebebi 1968 yılında Çekoslovakya'yı işgal eden Sovyet Rusya'dan kaçmak olarak gösterilse de Milan Kundera araya girerek karakterleri derinlemesine inceler ve gerçeği gözler önüne serer.
Ruhu esir olmuş insanların tek çıkış yolu mülteci olmak. Bu da geçmişi bilmemekten geçer. Yine bir savunma mekanizması olan Bastırmak.

Zülfü Livaneli'nin Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm'ünü hatırlattı bana. Okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

bilmemek
Ülkelerinden göç etmek zorunda kalan iki insanın hikayesini anlatıyor.Tekrar geriye döndüklerinde artık ülkeleri eskisi gibi değildir.Belki de onlar için hiçbir yer artık evimiz diyebileceği yer değildir.İnsanların kendi kimliklerinden uzaklaştıktan sonra yaşadıklarını etkili bir şekilde yansıtıyor.
Kitapta ana konunun yanında değişik düşüncelerle ilgili bilgiler de veriyor.Göç ettikten sonra boşluğa düşen insanların yaşamlarını merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 7 verdi
4 beğen · 0 yorum
Özge Uzun

Özge Uzun

@ozgeuzun98

Şaşırtıcı bir sonu olan kitaplardandı. Yazarın kendine has tarzı insanın kitaptan ayrı bir edebi haz almasını sağlıyor. Ancak birinci kişi ağzından yazılsa daha az karışık ve daha sürükleyici olacağını düşünüyorum. Tabi birinci kişi ağzından yazılmadığı için çok daha fazla şey öğrendim.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Bilmemek - S41

Dönmeden önce kendini bildik yerlerle, geçmiş hayatıyla yüz yüze tahayyül etmiş ve sormuştu: Duygulanacak mıydı? Soğuk mu, sevinçli mi, üzgün mü olacaktı? Hiçbiri değil.Yokluğu sırasında görünmez bir süpürge gençliğinin manzaralarının üzerinden geçmiş ve ona tanıdık gelen her şeyi silip yok etmişti; beklediği yüzleşme gerçekleşmedi.
little holy tarafından eklenmiştir.
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Ardımızda bıraktığımız zaman daha geniştir, bizi geri dönmeye çağıran ses daha karşı konulmazdır. Bu deyişte keskin bir hava var, ama yanlış. İnsan yaşlanır, sonu yaklaşır, her an gitgide kıymetlenir ve anılarla kaybedecek zaman yoktur.
ataç ikon Bilmemek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Belleğinin kendisinden nefret ettiğini, onu sadece kötülediğini çok iyi biliyordu; bu yüzden ona inanmamaya ve kendi hayatına karşı daha hoşgörülü olmaya zorlamıştı kendini. Boşuna çaba: Geriye bakmaktan hiç hazzetmiyordu ve bunu mümkün olduğu kadar az yapıyordu.
ataç ikon Bilmemek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Selçuk Çelebi

Selçuk Çelebi

@kitapci

Ama insanlar birbirlerini sık sık görünce tanıdıklarını sanıyorlar.
ataç ikon Bilmemek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

Dönüş Yunanca'da nostos demek. Algos, keder anlamına geliyor. Yani nostalji doyurulmamış dönüş arzusundan kaynaklanan bir keder.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Güzel olduğunu biliyor, ezelden beri biliyor ve bu onun tek mutluluğu....
ataç ikon Bilmemek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Milan Kundera’ya Bilmemek adlı kitabıyla başlangıç yapıyorum...
ataç ikon Bilmemek
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
12 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Semih Oktay (@semihoktay)
Keyifli okumaların olsun Gülşah...Kundera'nın bir romanını okumuştum : VAROLMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ idi başlığı...Yedi puan vermiştim ya konusu hâlâ aklımdadır;demek etkilemiş bu roman beni.Ülkemizde Kundera adı geçinde bu roman adı da ardından gelir zaten...Diğeri bana,En sevdiğim roman,diye bir kitapsever tarafından önerilmişti ya "roman" çıkmadı : YAVAŞLIK idi Kundera'nın bu eserinin de başlığı...
22.11.18 beğen 1 cevap
Beyhude

Beyhude

@mamafih

 paylaşım fotoğrafı
Ölmek;ölmeye karar vermek, bu çok genç biri için, bir yetişkin için olduğundan çok daha kolay. Ne? Ölüm genci çok daha büyük bir gelecek parçasından yoksun bırakmıyor mu? Kuşkusuz, ama bir genç için gelecek, onun gerçekten inanmadığı, uzak, soyut, Gerçekdışı bir şeydir.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Beyhude

Beyhude

@mamafih

 paylaşım fotoğrafı
Dönüş, Yunanca’da nostes demek. Algos, keder anlamına geliyor. Yani nostalji doyurulamamış dönüş arzusundan kaynaklanan bir keder.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
20 beğeni · 0 yorum beğen ikon