up
ara

Bilmemek Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Bilmemek
Milan Kundera’nın hatırlamak konusunu ön planda ele aldığı romanıdır Bilmemek.

Bazen mekan, bazen insan, bazense nesnedir insana bazı şeyleri hatırlatan. Kimi şeyleri hatırlamak, insanı mutlu ederken, kimilerini de hatırlamak istemez insan. Bir telefon çalar, telefonun ucundaki ses kendini tanıtmaya başladığında hayatın bir kesiti gelir hafızaya. Bir nesnenin göze çarpmasının ardından zihne gelenlerdir o nesneyi değerli ya da değersiz kılan.

Anıların birden fazla kişi için ortak olamayacağı, olaylar aynı olsa da insana hissettirdiklerinin farklı olacağı, hafızada kalan şeylerin insanı kimi zaman şaşırttığı gibi konularla yüzleşmek farklı bir deneyimdi gerçekten. Hayatın bir kesitindeki hatırlanan kareler, yıllar geçtikten sonra insanın kendisini bile şaşırtabilir. Bir karenin sanki dün yaşanmışçasına zihinde saklı kalırken, o olaya neden olan şeyin hiçbir şekilde hatırlanamaması oldukça tuhaftır, tuhaf olmasına. Ama birçok zaman da gerçektir tuhaf olan.

Hatırlamak konusuyla ilgili birçok farklı deneyimin yer aldığı bu kitabı tavsiye ediyorum. Yazar’ın konuları anlatırken okuyucuyu biraz yorduğunu düşündüm okurken. Bu konunun, kitabı okuyacak olanların göz önünde bulundurması gereken önemde olduğunu düşündüğümden belirtmek istedim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 8 verdi
0 yorum
pınar çelik

pınar çelik

@pinarcelik

"Geride bıraktığımız hayatın,karanlıktan çıkıp gelmek,bizden şikayet etmek,bizi yargılamak gibi kötü huyu var."
ataç ikon Bilmemek
kitaba puan vermedi
0 yorum
SILA

SILA

@bilkenter

Sıla Özlemi
Kitaba başladığımda, "Kırmızı Saçlı Kadın" isimli kitabın esintilerini hissettim kitapta. Nitekim Orhan Pamuk da bir olay örgüsünü Yunan mitolojisi üzerinden işlemişti. Neyse ki Milan Kundera Pamuk gibi tekrara düşmüyor, mitolojik göndermeler yapıp anlatımı susleyecegim diye.

Karşılaştırma faslından sonra, kitabın kendisine gelecek olursak realist bir eserle karşılaşıyoruz; göndermeler ve tarihi montajlarla dolu bir eser. Çevirmenin başarısını da takdir etmeden geçemeyeceğim. Günümüz dünyasının meselelerini ele aldığı, mülteci sorununa değindiği, mülteci adı verilen göçmenlerin psikolojik buhranlarinin fevkalade bir şekilde cozumlemesi açısından toplumcu gercekci bir yazar gibi çıkıyor Milan Kundera, karşımıza.

Kitabın sonundaki tesadüf veyahut tevafuk , okuyucuyu cok da şaşırtmıyor. Benim beklediğim bir rastlantiydi açıkçası. Realist oluşunu, olağanüstü olmasindansa daha sıradan bir rastlantiyla daha da keskinlestiriyor aslında yazar.

Aşk teması kitapta deginilmesi gereken en önemli temalardan, benim fikrimce. Anavatanlarini kaybeden insanların benliklerini de kaybetmiş gibi hissetmeleri karakterleri aşk hayatlarında da girdaba sokuyor. Askta da kaybolmuş gibi karakterler...

Adımın sıkça tekrar edilişi, anavatana duyulan özlem, yazarın deyimiyle "nostalji" havasıyla yansitilisi beni kitaba en çok bağlayan unsurlardı.

Okuyun derim, kısa sürede dünya tarihi insanlık tarihi adına minik dipnotlar edinebileceginiz bir eser...
ataç ikon Bilmemek
kitaba 9 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Mülteci !
Hepimiz bir an için bulunduğumuz andan farklı, uçsuz bucaksız yerlerde olduğumuzu hayal etmişizdir. Bunun birçok sebebi vardır illaki. Fakat en temel sebebi o an için yaşadığımız çevrede mutlu ve huzurlu olmayışımızdır. Böylelikle kısa süreli hayal ile andan koparak fizyolojik ve psikolojik olarak rahatlarız. Bu duruma savunma mekanizması da diyebiliriz. Bazen huzursuzluk daha ağır basar, ülke geneli huzursuzluk ve güvenlik koşulunun sağlanamaması yurdu terk etmeye zorlar. Kısacası geleceğim konu günümüzünde esaslı sorunu mülteci olmak ! Hele kopuk ilişkilerden oluşma aile faktörü varsa ülkeyi ilk terk edenler arasında onlar olur.
Kitabın iki baş karakteri de bu sınıflamaya giriyor. Esas sebebi 1968 yılında Çekoslovakya'yı işgal eden Sovyet Rusya'dan kaçmak olarak gösterilse de Milan Kundera araya girerek karakterleri derinlemesine inceler ve gerçeği gözler önüne serer.
Ruhu esir olmuş insanların tek çıkış yolu mülteci olmak. Bu da geçmişi bilmemekten geçer. Yine bir savunma mekanizması olan Bastırmak.

Zülfü Livaneli'nin Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm'ünü hatırlattı bana. Okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 8 verdi
0 yorum
hk

hk

@haticeee

bilmemek
Ülkelerinden göç etmek zorunda kalan iki insanın hikayesini anlatıyor.Tekrar geriye döndüklerinde artık ülkeleri eskisi gibi değildir.Belki de onlar için hiçbir yer artık evimiz diyebileceği yer değildir.İnsanların kendi kimliklerinden uzaklaştıktan sonra yaşadıklarını etkili bir şekilde yansıtıyor.
Kitapta ana konunun yanında değişik düşüncelerle ilgili bilgiler de veriyor.Göç ettikten sonra boşluğa düşen insanların yaşamlarını merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 7 verdi
0 yorum
Özge Uzun

Özge Uzun

@ozgeuzun98

Şaşırtıcı bir sonu olan kitaplardandı. Yazarın kendine has tarzı insanın kitaptan ayrı bir edebi haz almasını sağlıyor. Ancak birinci kişi ağzından yazılsa daha az karışık ve daha sürükleyici olacağını düşünüyorum. Tabi birinci kişi ağzından yazılmadığı için çok daha fazla şey öğrendim.
ataç ikon Bilmemek
kitaba 10 verdi
0 yorum