up
ara

Bilmemek Kitap İncelemeleri

SILA

SILA

@bilkenter

Sıla Özlemi
Kitaba başladığımda, "Kırmızı Saçlı Kadın" isimli kitabın esintilerini hissettim kitapta. Nitekim Orhan Pamuk da bir olay örgüsünü Yunan mitolojisi üzerinden işlemişti. Neyse ki Milan Kundera Pamuk gibi tekrara düşmüyor, mitolojik göndermeler yapıp anlatımı susleyecegim diye.

Karşılaştırma faslından sonra, kitabın kendisine gelecek olursak realist bir eserle karşılaşıyoruz; göndermeler ve tarihi montajlarla dolu bir eser. Çevirmenin başarısını da takdir etmeden geçemeyeceğim. Günümüz dünyasının meselelerini ele aldığı, mülteci sorununa değindiği, mülteci adı verilen göçmenlerin psikolojik buhranlarinin fevkalade bir şekilde cozumlemesi açısından toplumcu gercekci bir yazar gibi çıkıyor Milan Kundera, karşımıza.

Kitabın sonundaki tesadüf veyahut tevafuk , okuyucuyu cok da şaşırtmıyor. Benim beklediğim bir rastlantiydi açıkçası. Realist oluşunu, olağanüstü olmasindansa daha sıradan bir rastlantiyla daha da keskinlestiriyor aslında yazar.

Aşk teması kitapta deginilmesi gereken en önemli temalardan, benim fikrimce. Anavatanlarini kaybeden insanların benliklerini de kaybetmiş gibi hissetmeleri karakterleri aşk hayatlarında da girdaba sokuyor. Askta da kaybolmuş gibi karakterler...

Adımın sıkça tekrar edilişi, anavatana duyulan özlem, yazarın deyimiyle "nostalji" havasıyla yansitilisi beni kitaba en çok bağlayan unsurlardı.

Okuyun derim, kısa sürede dünya tarihi insanlık tarihi adına minik dipnotlar edinebileceginiz bir eser...
ataç ikon Bilmemek
kitaba 9 verdi
0 yorum