up
ara

Şah Mat

Şah Mat Konusu ve Özeti

Şah Mat
On İçimdeki Katil kitabının da yazarı Mario Mazzanti tarafından kaleme alınan Şah Mat kitabı Roman (Çeviri), Polisiye türünde okuyucusu ile buluşuyor. Sonsuz Kitap yayınevinden 2010 yılında 9786053844334 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Şah Mat isimli kitap 512 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Güliz Akyüz Yıldırım çevirmiştir. Kitap Hazinem Dediğim Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Şah Mat kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Güliz Akyüz Yıldırım
Yayınevi: Sonsuz Kitap
ISBN: 9786053844334
Sayfa: 512 sayfa Basım Tarihi: 2010
Polisle satranç oynayan bir seri katil...Suç psikiyatristi olarak polise destek vermekte olan Claps'in suçluların davranış profilini inceleyerek olası şüphelileri tespit etmek gibi çetin bir görevi vardır. Ancak bu sefer ortadaki cinayet hiç de basit değildir. Karşısında acımasız, kararlı, unutulmak istemeyen ve şehrin korkulu rüyası olmayı amaçlayan bir seri katil vardır. Çözüm hep avuç içinde gibidir ama bir türlü ulaşılamamaktadır, aşılan her bir basamak katilin ininin derinliklerine dalmaktan başka bir işe yaramaz."Mario Mazzanti ilk kitabını en lezzetli malzemeleri karıştırarak hazırlamış: Satranç, edebiyat, sinema, opera ve asıl mesleği olan cerrahlık."-Paperblog-Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ve gerçeğin insanın en karanlık hırslarında gizlendiği nefeslerinizi kesecek bir gerilim romanı.-La Feltrinelli-
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

ŞAH MAT - Mario Mazzanti - Türkçemize Çeviren:Güliz Akyüz Yıldırım
ŞAH MAT

Polisiye roman; Mario Mazzanti; Sonsuz Kitap Yayınları; İstanbul, 2011; 512 sayfa;Türkçemize Çeviren:Güliz Akyüz Yıldırım (9)(24 Ocak 2012 Salı)

ŞAH MAT romanı tür olarak cinaî,popüler deyişle polisiye bir roman.Yazarı Mario Mazzanti bir İtalyan; tıp fakültesinde okumuş,mezun olmuş. 19 Aralık 2011 Pazartesi öğleüzeri devretmiştim romanı. Önemli değil elbette,,,bir romanı okuyup bitirdiğim tarihin ne önemi olabilir ki? Bu tarih anca' romanı okumaya başladığım vaktin 16 Aralık 2011 Cuma akşamüzeri olduğunu söylersem bir önem kazanabilir. Kahramanlarını anlatarak başlıyor roman. Önce Claps,sonra katil,sonra Greta Alfieri ile Montanari,sonra Adriana Maggesi anlatılıyor.

Adriana Maggesi ilk cinayetin kurbanıdır. Öyle bir kurban ki,yaşasaydı,kendisini öldürmüş olan suç aletinden hicap duyar,cinayetin açığa çıkmasını bile istemeyebilirdi bir ihtimal. Grange'ın ŞEYTAN YEMİNİ adlı romanından etkilenmiş olsa gerek Mazzanti. Giriş bölümleri alıştığım kıraat sınırlarını aşıyordu...Cinayet sıra dışı,ceset sıra dışı,katile ulaşma hamleleri sıra dışı olunca ilk sayfaları yutarcasına okudum. Polis,cinayetin duyulmasını istemiyor bir süre için. Fakat Greta Alfieri isimli gazeteci kız olaydan kısa zaman sonra öğrenmiştir bu cinayeti,öğrenir öğrenmez de katile ulaşmak adına her yolu denemeye başlar. Denediği bu yollar cinayeti soruşturmakla görevli komiser Sensi'yi âdeta canından bezdiriyor. Hatta Sensi öfkeleniyor, hırsından çatlıyor.

Sensi,cinayeti işlemiş gibi gördüğü Morganti'yi hapse atıp olayı kapatmaya niyetlidir ama polise yardımcı olan Suç Psikiyatristi Claps hiç de onun gibi bakmamaktadır olaya. Katilin profilini çıkarmakla uğraşan Claps o güne kadar hiç görmediği kadar karışık bir cinayetle başbaşa buluyor kendisini. İlk cinayetin ardından katil yeni bir cinayet işleyeceğini de haber vermektedir üstelik. Katil ipucu da verir polise: Satranç hamleleri sonunda bir insan hayatını kaybedecektir.Sanki polise 'hadi gel de beni yakala bakalım' demektedir. İkinci cinayet işleniyor.Katil hamlelerine satranç oynar gibi devam ediyor; üstelik katil kendisini yakalamak isteyenlerle de internet üzerinden satranç oynamayı kabul etmiştir. Çeşitli izlerden katile ulaşmaya çalışan polis çaresizdir zira cani bir üçüncü hamle yapacağını bildirmiştir.Bu da yeni bir cinayet demektir. Nihayet katil suçüstü yakalanıyor. Yakalandığında katil artık yaşamıyordur; öldürülmüştür! Bunca cinayeti neden işlediğini katilin ağzından duyamayacak olmam canımı sıkmıştı! Tam bu esnada daha okunacak epeyce sayfa olduğunu görüyordum kitapta; bir yandan da katilin yakalanışı bu kadar basit olmamalıydı,diyordum okuyorken. Bitmemiş o sayfalarda katilin henüz yakalanmamış olduğunu anladım; hem şaşırdım,hem de katilin ne kadar zeki (Yazar'ın mutlu mutlu gülümsediğini görüyorum sanki!) olduğunu anladığımda ürperdim...Velhasılıkelam bir hatırlatmada bulunmak istiyorum: evde yalnızken okumayın bu romanı. Güliz Akyüz Yıldırım'a mükemmel çevirisi için,Sonsuz Kitap Yetkilileri'ne ŞAH MAT'ı okunaklı büyük puntolarla tertemiz sayfalara basmış olduğu için teşekkür ediyorum.

Mario Mazzanti yazdı ya Şah Mat'ı,daha da durmayacaktır!

17 Temmuz 2012
ataç ikon Şah Mat
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

ŞAH MAT, sadece okunduğu sürece tat bırakan kitaplardan. Okunduktan kısa bir süre sonra konusunu dahi tam hatırlamazsınız...En azından benim için öyle. Okurken, heyecanlı gerilim polisiye filmi izliyormuşum gibi hissettim.Nasıl izlenen her film iz bırakmıyorsa, okunan her kitap da iz bırakmıyor. Elbette ki insanlara ve zevklerine göre bu durum değişkendir.

Yine de okurken keyif aldığımı inkar edemiyorum.

Romanın kurgusu hakkında iki eleştirim var. Birincisi 101. sayfada, eğer bir tercüme hatası değil ise ( böyle bir ihtimal olabilir ) Yazar katil hakkında gereksiz bir ipucu vererek, şüphelilerin sayısını azaltmış. Katilden, "adam" olarak , bahsi geçiyor. İkincisi, romanı devrettiğim anda bir mantık hatasının var olduğunu fark ettim. Bana göre tabii ki, romanın kurgusu, eğreti bir temel üzerinde inşa edilmiş.

Paul Morphy,zamanında satranç dünyasının, önemli isimlerden biri olduğunu bu romanla birlikte öğrendim.

ŞAH MAT, okuduğum üç hafta süresince beni takip ettiği için,şöyle izah edebilirim, ben neredeysem, okuduğum kitaplar hep çevremde olurlar, dolayısıyla evde herkes okuduğum kitaplardan haberdar olur.Bir tesadüf mü bilemem, fakat evde derin bir köşede, neredeyse unutulmayı yüz tutmuş satranç takımımız gün yüzüne çıktı...Birkaç gün önce, akşam, işten eve döndüğümde iki oğlumu satranç oynarken görünce içim bir hoş oldu. Mazzanti'ye teşekkür etmek geldi içimden. Hem yazdığı roman için hem de satrancı hatırlamamızı sağladığı için.
ataç ikon Şah Mat
kitaba 4 verdi
3 beğen · 0 yorum
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir

Bir gece genç bir kadın vahşi bir cinayete kurban gider. Olayı soruşturan komiser Sensi, davranış analizi uzmanı Claps'tan yardım ister. Claps cinayetin işleyiş tarzına, kurbanın pozisyonuna bakarak katilin profilini, suça iten güdülerini tahmin etmektedir. Olayı araştırıken içgüdülerinin de faydasını görür.

Bir televizyon kanalında çalışan Greta, kariyerinde yükselmek için yapamayacağı hiçbir şey olmayan bir habercidir. Greta da olay mahaline gelip olaya dahil olmak ister. Yükselmek için şartları zorlamaya kararlıdır. Bir anda ise kendini olayların içerisinde bulur.

Olaylar Sensi, Claps, Greta, Katil ve çevresindeki insanlar arasında gelişmektedir. Katil işlediği cinayeti bir santranca benzetmektedir ve üç hamlede maçı kazanmak niyetindedir ya da bize söylenen odur. Sonuç gerçekten de okuyucuyu şaşırtıyor. Olaylar tahminlerin ötesinde gelişiyor ve okuyucuyu şaşırtmayı başarıyor.
ataç ikon Şah Mat
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
kitap delisi

kitap delisi

@tubapembe1

Adından da anlaşılacağı gibi satranç hamleleriyle ilişkilendirilmiş seri cinayetler yer alıyor kitapta. İki günde meraktan ölmek üzereyken bitirdim kitabı. Katil için bir çok tahmin ve varsayımlarda bulundum. kitap boyunca hatta kitabın ortasında açıklanmasının imkansız olduğunu bildiğim halde evet katil yakalandı kurbanı buldular diye düşünüp yüreğim ağzıma geldi heyecandan ama okadar ustalıkla çevirmişki yazar, olayı tebrik ederim. Gecelemeyi bile düşündüm katili öğrenmek için ama erken kalkmam gerektiği için istemeyerekte olsa yarıda bırakıp bugün aralarda okuyarak bitirdim. Zaman zaman hadi artık kim bu diye kendi kendime söylendiğimde oldu. Sonu bence güzel bağlanmış doyurucu şekilde bütün soru işaretlerine cevap verilmiş. Güzel bir kurguydu polisiye severlere tavsiye ediyorum.
ataç ikon Şah Mat
kitaba 10 verdi
1 beğen · 1 yorum
Hüseyin Bakır (@huseyinbakir)
yarısını okudum daha bırıncı cınayette bende ıkı gundur okuyorum cok heyecanlı ya bugun bıtırebılırım yanı :) yarın bıde kpss var ama bunun bitmesi lazım :)
03.07.15 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

şah mat
bir cinayet romanında maksimum kaç cinayet işlenir ?kitap bitene kadar 5 kişi öldü,6 da olabilir bak bilemedim şimdi:) o kadar ölüye helva yetişmezdi be.hemde ne ölüm kan gövdeyi götürdü. polisiye roman severlere hitap eden bir kitaptı onlara tavsiye edilir.
ejderha dövmeli kız kitabında ki polisiye daha heyecan verici ve merak uyandırıcıydı ayrıca karakterler çok daha canlıydı.şah mat'ta ise kitap ilerledikçe yeni cinayetler işleniyor yeni karakterler kitaba giriyordu.en sonunda kim kimdi aklımda tutmaktan vazgeçtim.karakterlerde çok canlı değildi,kitap kitap olduğunu hissetiriyordu.
ama kitabın polisiyesi fena değildi.merakla kendini okutuyordu.
sonu daha parlak olabilirdi.claps'e yazık oldu.:)
ataç ikon Şah Mat
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Şah Mat - S41

Claps doğru tahmin etmişti, Adriana çok az makyajlıydı ve elleri hayal ettiği gibiydi, sadece fotoğrafta pembe ojeliydi o kadar. Claps yavaş bir hareketle albümü kapadı, artık yatak odasından ayrılma ve Adriana'yı sonsuza kadar bırakma vakti gelmişti. Salona gidip kurbanla tanışma vaktiydi.
The Ghost tarafından eklenmiştir.
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Ölümle yapılan bir satranç maçı... Her hamle bir cinayet ve her cinayet karmaşık bir planın parçası...
ataç ikon Şah Mat
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Kendine Nick diyen adam cam kapıya yerleştirilmiş bir alarm olmadığından emin olunca içeri girmek için hazırlandı; derin bir nefes aldı, sonsuz gücün sıcaklığı damarlarında dolaşmaya başladı . Sağ eliyle cam kapıyı yavaşça açmaya başladığında tatlı bir tadın verdıgı hastalıklı bir neşe içine girdi.
ataç ikon Şah Mat
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Gecede ay yoktu ,şehrin ışık ve gürültüleri onun ayaklarının altında kaybolup gidiyordu. Kendine Nick diyen adam derin bir nefes aldı, karanlığın kokusunu içine çekti, her şey mükemmeldi. Kısa bir süre sonra kurbanıyla baş başa olacaktı ve elleri arasında eriyen o bedenin sıcaklığını hissedecekti.
ataç ikon Şah Mat
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
17
KİTAP
En Güzel Kitap Kapakları
Bazen sade olup da çarpıcı bir detay barındırdığı için, bazen renkleri dikkatimizi çektiği için, bazense süslü püslü oluşu ho...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
merve yalçın

merve yalçın

@merveyalcin16

 paylaşım fotoğrafı
Kitapla ilgili tek sorunum kahramanların isimlerini karıştırmam oldu ama okudukça aştım bunu. Polisiye denilince Ahmet Ümit geliyor çevremde herkesin aklına🤦🏻‍♀️ Bir sonraki sayfayı hatta kitabı çözüyorum ben A. Ümit romanlarında ve ilk kez dişime göre bir polisiye kitap buldum. Daha iyi ve kaliteli olduğunu düşündüğünüz benzer roman önerilerine açığım.🙏 Suç,sır,gizem,zeka,kurgu...bayıldım kısacası
ataç ikon Şah Mat
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Eduşka

Eduşka

@edaa

 paylaşım fotoğrafı
Okundu Ve bitti :)

Sizin favori polisiye kitabınız hangisi ?
ataç ikon Şah Mat
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
24 beğeni · 16 yorum beğen ikon
Ebru (@kubraebru)
1. sırada şüphe duymaksızın Cerrah geliyor. Sonra Aklından Bir Sayı Tut, On Küçük Zenci... Kitabın adı yüzünden aklıma gelen Piyonun Son Hamlesi’ni de ekleyeyim, okumadıysanız şiddetle öneririm. :)
04.03.19 beğen 2 cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Sıkı bir Garange tutkunuyum son kitabı hariç, tüm kitaplarını okudum. “Sisle gelen yolcu” dışında da çok iyi kitapları var ama beni en çok etkileyen bu oldu.
04.03.19 beğen 2 cevap
Tenebris Casper (@carnage)
3 yıl arayıp hergün 1 sayfa okuduğum kitap; Craig Russel Kanlı Masallar. John Verdonuda bu sıraya alabilirim ama 🙄
05.03.19 beğen 2 cevap
Sukûtuhayal

Sukûtuhayal

@gece52

 paylaşım fotoğrafı
Mario Mazzanti'nin okuyacağım ikinci kitabı olacak.Diğeri oldukça iyiydi ,bu kitap daha başarılırdır diye düşünüyorum..Bakalım nasılmış.
ataç ikon Şah Mat
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon