up
ara

Sabır Taşı

Sabır Taşı Konusu ve Özeti

Sabır Taşı
Sabır Taşı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Volkan Yalçıntoklu
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750711534
Sayfa: 104 sayfa
Afganistan'da bir evde, basit bir döşek. Döşeğin üzerinde, gözleri açık ama bilinçsiz yatan bir erkek.Erkeğin başucunda, dua edip tespih çekerek onunla ilgilenen karısı. Dışarıda, sürüp giden savaş.Kocasının tepkisizliğini fırsat bilen kadının, o güne kadar hep bastırmak zorunda kaldığı kadınlık duygularını, üzüntüsünü, kaygısını, öfkesini ilk kez dışa vuruşu...Kocasını, sonunda çatlamasını beklediği sabır taşına dönüştürmesi...Atiq Rahimi'nin bu sarsıcı eseri, şiirselliği ve temposuyla, daha ilk satırlardan itibaren sarıp sarmalıyor okuru.Kadınların insan yerine konmadığı, şiddetin sıradan bir olay gibi yaşandığı, savaşın artık kanıksandığı bir ülkeden yükselen isyan çığlığı.
Batuuu

Batuuu

@batuuu

Atiq Rahimi Kabil doğumlu bir yazar, Afganistan-Sovyetler Birliği savaşı sırasında ülkeden ayrılıyor, 1984 yılından bu yana Fransa’da yaşıyor... ‘’Sabır Taşı’’ romanı ile 2008 yılında ‘’Goncourt’’ ödülünü alan yazar, bu hikayede ülkesindeki cehennemi bir kadının gözünden inanılmaz bir biçimde anlatıyor...

Afgan romanları hep çok çarpıcı oluyor, bu hikaye de öyle... tüm konu bir odada komaya girmiş kocasının başucunda bekleyen kadının hayatı boyunca biriktirdiği sırlarını öfkeyle kocasına anlatmasıyla geçiyor... daha önce doğru düzgün hiç konuşmamış olan karı koca bir monolog şeklinde olsa da konuşmuş oluyorlar bir şekilde... ve kadın kocasını sabır taşı yerine koyuyor, anlattıkça anlatıyor ve ferahlıyor... ülkenin durumu, devam eden savaşta bu öykünün cabası
ataç ikon Sabır Taşı
kitaba puan vermedi
3 yorum
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
İncelemeyi okuyunca kitabı edinmeye karar verdim. Atıq Rahimi iyi bir yazar. Okumadıysnız "Kahrolsun Dostoyevski" kitabını da öneririm.
29.10.18 beğen 2 cevap
Esma (@esmabetul)
Bu kitabı bende merak ediyordum.
Bu incelemeden sonra başlamayı düşünüyorum teşekkür😊😊
29.10.18 beğen 1 cevap

Sabır Taşı - S41

Yeniden sessizlik. Her şeyin adamın yavaş ve ağır nefes ritmine ayak uydurduğu uzun bir sessizlik. Sonunda adamlardan biri patlıyor: "O zaman ne yapıyoruz şimdi? Çekip gidiyor muyuz?" Yanıt yok. Kimse yerinden kıpırdamıyor.
fidd dann tarafından eklenmiştir.
Pelin

Pelin

@pelinnn

Bilgelerin sözleri doğruymuş: Silahların zevkini tatmış birine asla güvenmemeli!
ataç ikon Sabır Taşı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin Özdemir

Pelin Özdemir

@pelinozdemir

Sana yemin ederim ki onun zavallı bir ahmak gibi savaşa gitmesine izin vermeyeceğim bir daha. Hatta senin adına bile olsa! Benim olacak, burada benimle yaşayacak.
ataç ikon Sabır Taşı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin Özdemir

Pelin Özdemir

@pelinozdemir

Yalnızlığın benim için bir adı yoktu.
ataç ikon Sabır Taşı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emine Araz

Emine Araz

@eminearaz

Anlattıkların bana çocukluğumu hatırlatıyor. Babam bir taştan bahsederdi. Efsanevî ve sihirli bir taş. Derdi ki: ‘O taşı bulursan, ona sırlarının verdiği ızdırabı anlat. Taş seni dinler. Başkalarına anlatmaya cesaret edemediğin ne varsa, taşa söyle, onunla konuş. O bütün sırlarını dinler. Bunun anlamı çok büyüktür. Ama bir gün taş kırılıp parçalara ayrılırsa işte o gün yaratıcılığın serbest kalır ve ıstıraplarından kurtulursun.
ataç ikon Sabır Taşı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum