up
ara

Kumpanya

Kumpanya Konusu ve Özeti

Kumpanya
Kayıp Aranıyor kitabının da yazarı Sait Faik Abasıyanık tarafından kaleme alınan Kumpanya kitabı Öykü (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2011 yılında 9789750804885 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kumpanya isimli kitap 100 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Sait Faik Abasıyanık Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Kumpanya kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750804885
Sayfa: 100 sayfa Basım Tarihi: 2011
"Sait'in hayattaki bileti lüks mevki bileti idi. Ama o da tıpkı Barba gibi lüks mevkiden, birinciden, ikinciden hoşlanmıyor, soluğu hep üçüncüde, personel koğuşunda alıyordu."
-Haldun Taner-

"... O, Orhan Veli ile beraber, son neslin en kuvvetli simalarından biridir. Yaşayışları, hayatın güzelliğini duyuşları, avarelikleri ve Türkçe'nin şiirini buluşları ne kadar birbirine benzer. İstikbalin edebiyat kitaplarında onlar, bugünün yıldızları olarak yan yana parlayacaklardır."
-Mehmet Kaplan-

"Edebi eserler, insanı yeni ve mesut, başka iyi ve güzel bir dünyaya götürmeye yardım etmiyorlarsa neye yarar?" diyen büyük yazarın ilk kez 1951'de yayımlanan hikaye kitabı Kumpanya yeniden gözden geçirilerek yayına hazırlandı.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

KUMPANYA

Sait Faik Abasıyanık;Y.K.Y.;Hİkâyeler,100 S.(6)(Cumartesi,21 Şubat 2009)

Sait Faik Abasıyanık'ın KUMPANYA adlı öykü kitabını devrettim 21 Şubat 2009 Cumartesi günü.Üç öyküsü var Yazarımız'ın bu 100 sayfalık kitabında: Kumpanya,Kriz ve Gauthar Cambazhanesi.

Sait Faik Adapazarı'nda doğmuş 1906 yılında ve 1954 yılında İstanbul'da ölmüş.İranlı Yazar Sâdık Hidâyet'in öldüğü yaşta:48 yaşında vefat etmiş.

Bu öykü kitabından sonra kitaplarımın arasından çektim çıkardım Sait Faiklerim'i... ŞİMDİ SEVİŞME VAKTİ (YKY baskısı) adlı şiir kitabında 'Kırda Bir Öğle Uykusu' şiirini bakın nasıl bitiriyor:

Uyusam,
Kendimi bir son vapurda sansam...
Peşimizde yıldızlar,
Peşimizde uskur,
Uyusam...

Ne kadar melankolik,değil mi? Öyküleri gibi şiirleri de hüzünlü. Yazarın MEDAR-I MAİŞET MOTORU adlı romanını okumuştum yıllarca önce,,,hâlâ kitaplarımın arasında olduğunu görünce ne kadar Sait Faik kitabım varsa çıkardım meydana.Öykü kitaplarından HAVADA BULUT (YKY baskısı) ,SON KUŞLAR (YKY baskısı) ,LÜZUMSUZ ADAM (YKY baskısı) ile mahkemelerden derlediği yaşanmış öyküleri anlatan MAHKEME KAPISI (YKY baskısı) adlı kitaplarımı karıştırdım şöyle bir.

Geç oldu, Uyusam...
ataç ikon Kumpanya
kitaba 6 verdi
0 yorum
1234

1234

@ercandurak - Trabzon

Üç öyküden oluşan kitaptır. Birinci öykü kumpanya 1975 yılında televizyon filmi olarak çekildi. İkinci öykü olan kriz ise toplumsal bir eleştiri içerir ve Sait Faik'in geçmiş tecrübeleri ile oluşturulmuştur. Kitabın son öyküsü olan gauthar cambazhanesin, yazar, Fransa'nın Grenoble şehrinde yaşadığı olaylar ve yaptığı gözlemler sonucunda yazmıştır.
ataç ikon Kumpanya
kitaba puan vermedi
0 yorum

Kumpanya - S41

bir ötekine bakıyor, gülümsemeye çalışıyordu. Baktı ki olmayacak, o da ciddileşti.
Hazal Uysal tarafından eklenmiştir.
Müptelâ

Müptelâ

@aysrana - İstanbul

"Bir saadet için. İnsanların bütününün saadeti için yapılan her hareket insanlık hareketidir. Her ölüm bir kahramanın ölümüdür."
ataç ikon Kumpanya
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
oğuzer küçük

oğuzer küçük

@ouzadana - Adana

-Yok, estağfurullah! Onu demek istemedim. Ama gözlerini de beğenmedim. Vallahi vel fecri okutuyor.
ataç ikon Kumpanya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bir arkadaş muhabbetinin manasızlığını çoktan bilirdim. İki insan birbirlerini mektepten itibaren severler. Mektep arkadaşı, çocukluk arkadaşı diye bir tefrik yaparlar. Benim ne mektep arkadaşım, ne çocukluk arkadaşım var ve bütün bunlar laftır. Benim arkadaşım tesadüfün önüme bir gün, bir mevsim sürdüğü insanlardır.
ataç ikon Kumpanya
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
oğuzer küçük

oğuzer küçük

@ouzadana - Adana

Bu hastalık, bir şey yapabilme hastalığıdır. Mesela birdenbire zengin olmak hibi. Mesela birdenbire meşhur olmak, birdenbire bir şey keşfetmek gibi...
ataç ikon Kumpanya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Seyirci dediğin, Nasrettin Hoca'yı kötü elbiseleriyle gittiği zaman kovan, kürkünü giyip gittiği zaman da buyur eden ev sahibine benzer.
ataç ikon Kumpanya
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Sait Faik Abasıyanık Kitapları
Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerinden biri olan yazar ve şair Sait Faik Abasıyanık'ın en iyi kitapları listelenmektedir....
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
Para hiçbir zaman insanı adam etmez. İyisi mi buldumu yemeliydi, yoksa bizim bilemeyecegimiz bir görüşe, bir ahlaka saplanırdı insan.
ataç ikon Kumpanya
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum