up
ara

Atatürk'ün Uşağının Gizli Defteri

Atatürk'ün Uşağının Gizli Defteri Konusu ve Özeti

Atatürk'ün Uşağının Gizli Defteri
Atatürk'ün Uşağının Gizli Defteri kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Kent Kitap
ISBN: 9789944915311
Sayfa: 400 sayfa Basım Tarihi: 1970
- Resmiyetten sıkılan Atatürk, bir gece yarısı Dolmabahçe Sarayından gizlice dışarı çıkınca İstanbul Valisi sabaha karşı onu nerede bulmuştu?
- Neden İsmet İnönü'nün çocuklarına mirasından ödenek bırakmıştı?
- Tüm yurt gezilerinde her türlü masrafı kendi cebinden ödediğini biliyor muydunuz?
- Mustafa Kemal'in yakın çevresinde bulunan asalaklar kimlerdi?
- Atatürk, sofra sohbeti sabaha dek uzayınca manevi kızı Zehra'ya nasıl sabah ezanı okuttu?
- Nazım Hikmet hapisteyken köşkteki gramofonda plağı çalınca Atatürk şair hakkında neler söyledi?
- Atatürk Dr. Reşit Galip'e neden kafatası ölçüsünü aldırdı? Atatürk'ün kafatası ölçüsü kaç çıktı?
- Atatürk, bir gece iddia üzerine tabancasını çekip köşkteki avizelerin ampullerini nasıl vurdu?
- Uşağının diğer hizmetlilere şakayla 'Selanik'ten çıksa çıksa Yahudi çıkar' dediğini duyan Atatürk, akşam sofrada buna ne karşılık verdi?
- Masonluğu kaldıran Atatürk, gençlik yıllarında kendisinin de mason olduğunu nasıl anlattı?
- Atatürk'ün, Kemal adını Kamal diye değiştirdiğini biliyor muydunuz?
- Atatürk'ün içki içmesine en çok kim müdahale ederdi?

Elinizden bırakamayacak, bir solukta okuyacak, Atatürk'ü daha yakından ve içimizden biri olarak tanıyacaksınız.
Uzel

Uzel

@uzel

1926'dan Gazi'nin vefatına kadar en yakın yardımcılarından olan Çelebi Cemal Bey'in tuttuğu notlardan derlenen kitabı keyifle okudum. Önsözde belirtildiği gibi, ne abartarak kutsallaştıran ne de küçümseyerek hak yiyen taraflı yayınlardan olmayıp, yazarın hatıralarının kendi ağzından aktarıldığı hoş bir anı kitabı.
Herkes gibi bir kereliğine geldiği ve 57 yıl kaldığı şu dünyada, kişisel istek ve mutluluklarını arka plana iterek, tüm enerjisini toplumsal iyileşme yoluna adayan Gazi'nin çeşitli durumlar karşısında sergilediği tavırlara tanık oluyoruz. Olgunluk, edeplilik, sabır, sevgi, saygı, hoşgörü, dirayet ve daha pek çok güzel meziyetin örneklerini barındıran eseri herkesin okumasını ve kitaplığına katmasını öneriyorum.
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum - Ankara

Çok akıcı ve güzel bir kitap. Samimi duygularla ve hiç abartılmadan yazıldığı her halinden belli oluyor. Kitabı çok sıcak bir atmosfer içinde çarçabuk okuyorsunuz. İçinden bilindik hikayeler çıksa da bilinmeyenler de çok fazla. Zaten konu Atatürk'se okumak çok güzel. Atatürk'le okumak...Atatürk'le düşünebilmek...Buyurun okuyun ve düşünün. İyi okumalar...
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris - İstanbul

Samimi bir dille yazılmış akıcı fakat çok çelişki yüklü. Aşırı duygusal tutarsızlıklar var, okuyucuya çok yansıyor. Anıların çoğu tanıdık, daha önce bir yerlere okuduğunuz, dinlediğiniz anılar. Dil sade, günlük dilimiz, kitabı yazan kişinin yazar kökenli olmadığı her halinden belli. Anlatım bozuklukları, imla hataları dolu.
0 yorum
Akazâde

Akazâde

@akazade - Eskişehir

Çok akıcı ve samimi bir dille yazılmış kitap.İnsanı hiç yormadan okutuyor kendini.İçerisinde resmi tarihten asla duyamayacağınız şekilde samimi içten bölümler yer alıyor.MUTLAKA OKUMALISINIZ.
0 yorum
m__e__r__v__e

m__e__r__v__e

@mervec

Atatürk hakkında merak edilenler bu kitapta....Genel olarak çok güzeldi etkilenmemek elde değil ne de olsa bugüne kadar okuduğumuz ve bildiğimiz Atatürk ü anlatan kitaplardan çok farklı...
0 yorum

Atatürk'ün Uşağının Gizli Defteri - S41

Bir yandan salondan kamaraya koşuyor, bir yandan da "İnşallah ben dönünceye kadar imtihanı, yeni yazıyı falan unuturlar da, başka şeylere dalarlar" diye düşünüyordum. Fakat hiç de umduğum gibi olmadı. Tekrar salona girdiğimde bütün bakışları üzerimde duydum. Başta Atatürk olarak bu kadar seçkin kişinin önünde imtihan vermek... Olur iş değil!
Dilek Öz tarafından eklenmiştir.
Lümeya

Lümeya

@ayriksii

Büyük adamlara büyüteçlerle bakan eleştiricilerle, onları dürbünün ters tarafıyla izleyen müşkülpesentler hep yanılacaklardır. Çünkü büyük adamlar yakından herkes gibi olağan, ama yaptıklarıyla uzaktan başkalarına benzemeyecek kadar dikkat çekici kişilerdir. Onları önce insanlığından soyarak küçültenlerle insan üstü yaparak kutsileştirenler gerçekçi değillerdir.
ataç ikon Atatürk'ün Uşağının Gizli Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Lümeya

Lümeya

@ayriksii

Günlerden bir gün, ansızın köşkün kapısında bir kadın belirdi. Bu sırada Atatürk, köşkün merdivenlerinden inmekteydi. Kadın birden kendini yere atıp, Atatürk'ün ayaklarına kapandı, öpmek istedi. Fakat Atatürk, buna hemen engel oldu. "Esağfirullah" diye geri geri çekildi.
Önce mahcup olmuş bir tavır takınmıştı. Fakat az sonra kızdığını anladım. Sert bir şekilde:
"Ne istiyorsun?" diye sordu. "Üç çocuğum var, okula vermek istiyorum."
"Peki siz ne iş yaparsınız?" Kadın ezile büzüle, adeta utanırcasına: "Öğretmenim.." diyebildi.
Atatürk'ün canı adamakıllı sıkılmaya başlamıştı. Bir öğretmen, hem de "yeni nesili sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." dediği bir öğretmen gelsin. Onun ayaklarına kapansın. Olur şey değil.
"Siz böyle yaparsanız, sizin yetiştirdiğiniz çocuklar ne yapar? Böyle bir hareket fani insanlara yapılır mı? Haydi, istediğin neyse çabuk söyle. Yalnız şunu iyi bil ki, kim olursa olsun, elini ayağını öpmek hiç de doğru değildir."
ataç ikon Atatürk'ün Uşağının Gizli Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lümeya

Lümeya

@ayriksii

Bazı konuklar:
"Paşam, bu çocuğa boşuna emek vereceksin."
-"Niçin?"
"Efendim, çoban hiç okur mu? Adam olur mu?"
Bu saçmaları büyük bir dikkatle dinleyen Atatürk:
-"Yahu, ne uzağa gidiyorsunuz. Ben de bir zamanlar tarlada kargaları bekledim. Dayımın çiftliğinde onun koyunlarını güttüm. Beni biraz zeki gören dayım: 'Bu çocuğu okutmalı' dedi. Bundan sonra beni askeri okula yazdırdılar. Ben okudum, gördüğünüz yere geldim. Çobanlar okumaz diye bir nazariye yoktur. Bu çocuk da okur. Belki büyük bir adam da olur. Onu da zaman gösterir." dedi.
Çoban Mustafa, Atatürk'ün Dolmabahçe'de mübarek naaşını yaşarmış gözlerle selamlarken, üzerinde Kuleli üniforması bulunuyordu.
Yıllar geçti ve bu çocuğun okuyup adam olduğunu gördük. Çoban Mustafa binbaşılığa kadar yükselmiş ve emekli olmuştur. Şimdi Yalova'da oturmaktadır.
ataç ikon Atatürk'ün Uşağının Gizli Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris - İstanbul

- Paşam, Kral'ın ağlaması benim çok gücüme gitti ve çok üzüldüm. Büyük adamların düşmesi çok zor oluyor, değil mi?
Kısa bir duraklamadan sonra Atatürk, bu sözlere şöyle karşılık verdi:
- Krallar öyle olur...
0 yorum
Lümeya

Lümeya

@ayriksii

Can kulağıyla dinlediğim konuşma, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'na başlayış hikayesiydi.
Atatürk son padişah Vahdettin tarafından Saraya çağrılmıştı. Kabul sırasında Vahdettin ilk olarak ona şu soruyu sormuştu:
-"Şu gördüğünüz düşman gemilerini buradan nasıl çıkarabilirsiniz?"
-"O gördüğünüz zırhlılar karada yürümez"
-"Peki bu işi nasıl başarabilirsiniz?"
-"Emredersiniz"
-"Ne yaparsanız yapın, fakat bunları buradan kovun..." ve kendisine şu görevi veriyor:
-"Yanınıza çalışabileceğiniz maiyetinizi alınız. Samsun'a hareket ediniz. Yarın Bandırma Vapuru hizmetinize hazırdır. Şark vilayetleri askeri müfettişi olarak yola çıkın. Allah yardımcınız olsun..."
Padişah Atatürk'ün elini sıkıyor. O da saraydan ayrılıyor.
Çürük Bandırma Teknesi Karadeniz'in azgın dalgaları arasında yol alırken işgal kuvvetleri işi haber almış fakat çok geç kalmıştır. İngiliz zırhlıları Bandırma Vapuruna yetişemeden Atatürk Samsun'a ayak basmıştır.
ataç ikon Atatürk'ün Uşağının Gizli Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
39
KİTAP
Herkesin Kitaplığında Bulunması Gereken En İyi Atatürk Kitapları
Listenin amacı, Mustafa Kemal Atatürk hakkında doğru kaynaklardan bilgi edinmek isteyen okurlara ve öğrencilere yol göstermek...