up
ara

Sodom ve Gomore

Sodom ve Gomore Konusu ve Özeti

Sodom ve Gomore
Kiralık Konak kitabının da yazarı Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından kaleme alınan Sodom ve Gomore kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9789754700497 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sodom ve Gomore isimli kitap 311 sayfadan oluşuyor. Kitap Tavsiye Ettiğim Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Sodom ve Gomore kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754700497
Sayfa: 311 sayfa
Mütareke döneminin İstanbul'u. Batı hayranı Türkler, düşman subaylarıyla aşk serüvenleri yaşamak için çırpınan Türk kızları, çıkarlarını emperyalist İtilaf Devletleri'nin zaferine bağlamış adamlar... Çöküşü ve kokuşmuşluğu anlatan roman, Anadolu'daki dirilişi önce sezdirir, sonra giderek artan bir şekilde duyurur.
Misafir

Misafir

@misafir000

Ben ciddi ciddi yaşlanmışım arkadaş.Osmanlının son,Cumhuriyetin ilk dönemi edebiyatı, müziği, hayatı dışında hiçbir şey huzur vermiyor.Böyle gitsin bakalım nereye kadar gidecekse...Hüküm Gecesinin devamı niteliğindeki Sodom ve Gomore'yi okuyorum şimdilik(Semih Oktay Bey'e benzedim, yaşlılık alameti işte :))))Demiş ve okumaya başlamışım.Milli Mücadele (Kurtuluş Savaşı'nın bugünkü ismi Milli Mücadele.Her ne kadar karşı çıksam da dilime yerleşmiş bile.) yıllarının işgal altında inleyen İstanbulu'nu anlatıyor roman. Aynı dönemi anlatan pek çok kitap okudum ve gördüm ki İstanbul tam bir kültür işgaline uğramış. Savaş, sosyal hayatta bir savaş ve işgal de öyle. Anadolu gibi yakılıp yıkılmamış, topla tüfekle mücadele edilmemiş.İşgal kuvvetleri gelmiş, yerleşmiş ve her zaman olduğu gibi rahatının bozulmasından korkan üst tabaka bu kuvvetleri büyük bir misafirperverikle karşılamış.Hatta eşini, kızını bile ikram etmekten geri durmamış.Olan yine halka olmuş, güçsüze olmuş, malûl gaziler işgal kuvvetleri askerlerinin tacizine uğramış, insanlar evlerinden çıkarılmış yerlerine işgal kuvvetleri geçmiş, sosyal ve ticari buhran başlamış ama hep bunlar sıradan Türk evlerinde, Türk hayatlarında olmuş.Avantajlı kesim Dünya'nın her yerinde olduğu gibi yine savaştan nemalanmasını bilmiş.
Yakup Kadri elbette o dönemi yaşamış ve Kurtuluş Savaşı'nı yakında izlemiş birisi olarak milli duygularının etkisi ile İşgal altındaki İstanbul'un levantenleri, zengin Türkleri ve işgal kuvvetleri arasında savaşa inat süren sefahat alemlerini İyi niyetli ama silik ve korkak Necdet ile şahane güzel Leyla'nın aşkı üzerinden taraflı sayılabilecek biçimde işlemiş. Bu sefahat aleminin içindeki çarpık ilişkiler bize, kitabın adının neden Sodom ve Gomore(Bence 1927-1928 yıllarının Türkiyesinde büyük cesaret böyle bir roman yazmak.) olduğunu açıklıyor ve gerçek aşkın vatan millet aşkı oduğunu kitabın en son sayfasında vurucu bir biçimde anlatıyor. Biraz abarttım, o kadar da vurucu değil.Yani aynı dönemi anlatan eserleri okuduğunuzda, düzeltiyorum okuduğumda girdiğim, bütün milli duygularımın galeyana geldiği "Allah Allah deyip geçti Genç Osman" ruh haline giremedim. https://www.youtube.com/watch?v=4zVhCoDLdg4
Hamiş:Yakup Kadri bu eserinde her ne kadar işgal kuvvetlerine karşı açık bir düşmanlık gösterse de İngilizlere olan, belki kendisinin de mani olamadığı hayranlığını gizlemeyi başaramamış.
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Sodom ve Gomore'yi günümüzde bu kadar çekici kılan
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, yazarın okul sıraları ve ödevleri arasına sıkışmış kimliğinin ötesine geçmeye istekli olanlar için, Türk edebiyatının en zengin isimlerinden biri: müthiş bir üretkenlik, çarpıcı bir gözlem kabiliyeti, gerçekçi bir toplumsal analiz ve derin bir Türkçe kullanımı.

Adını, Tevrat'ta geçen ve ahlaki yozlaşma yüzünden Tanrı'nın gazabına uğradığı belirtilen iki şehirden alan Sodom ve Gomore, işte bu üstadın belki de başyapıt olarak tanımlanabilecek eserlerinden biri. Romanın ana konusu bir aşk hikayesinin etrafında gelişse de, esasen bu esere damgasını vuran İstanbul'un meşum mütareke günleri... İstanbul'un düşman işgalinde olduğu günleri, hem toplumsal çürümüşlüğü ile, hem de bireysel iç hesaplaşmalarıyla irdeleyen eser, adından da anlaşıldığı üzere, yazarın gözüyle Tanrı'nın gazabı altında inleyen bir coğrafyayı toplumsal boyutlarıyla aktarıyor okuruna. Doğru-yanlış, haklı-haksız, siyah-beyaz ayrımlarının net olmadığı bir dünyayı gerçekçi bir ahlak anlayışıyla sorgulayan yazarın roman kahramanlarına olan yaklaşımı da aynı eleştirel yaklaşımın gerçekçiliğini taşıyor.

Sodom ve Gomore'yi günümüzde bu kadar çekici kılan ise, her ne kadar bariz bir düşman ve ilan edilmiş bir savaş ortamı olmasa da, ülkemizin güncel yaşamındaki toplumsal hareketlenmeleri de son derece güçlü bir şekilde yansıtıyor olması. Hatta bu yansıma zaman zaman o derece kuvvetli ki, romandaki kahramanları günümüzün kamuoyuna malolmuş isimleriyle örtüştürmek bile mümkün olabiliyor.

"Tarih tekerrürden ibarettir" kavramını bir kez daha teyid etmek ve insanoğlunun güç, çıkar, vicdan üçlemesi arasındaki iç çatışmalarına bir kez daha şahit olmak için mutlaka okunması gereken bir eser....
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Mustafa Çağlar

Mustafa Çağlar

@mustafacaglar

Mutlaka okunmalı her zaman söylerim Türk klasiği okumak her baba yiğidin harcı değil, diye.
Gerçekten de öyle Sodom ve Gomore beni büyülemişti kitabın sonunda özellikle duygular maneviyat o kadar kesif anlatılıyor ki, ağzınız açık kalabiliyor.
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Engin Tınmaz

Engin Tınmaz

@kutuphaneraspon

Bahsi geçen dönemin ufak bir kesitindeki ilişkileri ve satır arası detayları ile okunması keyifli bir eser.
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
delyy  misalyy

delyy misalyy

@devrelerimyanmasn

türk klasiklerin den bir yapıd mutlaka okunmalı tarzım olmasa da beyendim tavsiye ederim
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Sodom ve Gomore - S41

Necdet'in gözleri bu adamdan kalkıp başka bir noktaya dikildi. Burada son derece süslü ve uzaktan uzağa gözü alacak derecede gönül kapıcı bir kadınla elli yaşlarında kuru, küçük ve tek gözlüklü bir adam baş başa konuşuyorlar. Daha doğrusu hep erkek söylüyor ve kadın belli belirsiz bir tebessümle gülümseyerek ve sürmeli gözlerinin ucuyle hep başka yerlere bakarak onu dinler görünmeye çalışıyordu.Herif yalnız kadına bir şey anlatıyor gibi değildi. Tavırlarından aynı zamanda son derece sinirli ve öfkeli olduğu da anlaşılıyordu. Mutlaka levanten bir karı koca ki gizli münasebetlerine dair gayet kirli bir meseleyi bu umumi yerde münakaşa etmektedirler. Daha doğrusu kadın mutlaka bir yarı fahişe olacak, herif de para karşılığında susturulan bir koca... Kim bilir, ara sıra kadın kesenin ağzını kapıyordu da herifin ağzı mı açılmaya başlıyordu? Yoksa elaleme gösteriş olsun diye bazen böyle herkesin içinde birtakım yapmacık kıskançlık rolleri mi oynanıyordu?
gamze tarafından eklenmiştir.
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir

“Aşk vardır ki tutkununu insan üstünlüğüne kadar yükseltir! Aşk vardır ki esirini şuursuzluğun ve hayvanlığın son basamaklarına kadar indirir.”
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Anıl Akkaya

Anıl Akkaya

@anilakaya

Umumi efkar tuhaftır. Her ölen hastayı hekimi öldürmüş sanırlar.'
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Anıl Akkaya

Anıl Akkaya

@anilakaya

İnsanın kalbi ne acayiptir? Bir vakit onun ıstırabına sebep olan şey başka bir vakit sevinmesine sebep oluyor.
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Anıl Akkaya

Anıl Akkaya

@anilakaya

Allah sizi Werthervari aşklardan sakınsın.
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Anıl Akkaya

Anıl Akkaya

@anilakaya

Fakat captain, ben bu hayat tarzından bıkmağa başladım. Büyük bir aşka ihtiyacım var.
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
317
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
Byzka

Byzka

@byzka

 paylaşım fotoğrafı
Elektrik olmasa da fenerle okumaya devam. Tez hazırlamam için zoraki okuduğum kitaplardan biri okumaktan asla rahatsızlık duymadığım klasikler...
ataç ikon Sodom ve Gomore
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
26 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Keyifli okumalar, kolay gelsin. Bittiğinde inceleme eklerseniz memnun olurum.
11.03.18 beğen cevap