up
ara

Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor Konusu ve Özeti

Kayıp Aranıyor
Kayıp Aranıyor kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053607465
Sayfa: 120 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Sait Faik Adalı Abasıyanık'ı tanımakla yeni bir ada keşfetmiş kadar sevinebilirsiniz, Adalı'nın adası bir dünyadan büyüktür, içinde her şey var. Gorki'nin Rus edebiyatına yaptığı hizmeti, Adalı Türk edebiyatına yapacak. Fakir fukaralar anafordan futbol maçına girer gibi Sait Faik'le beraber kitaplarımıza girdiler, yuria!(...) Sait Faik için hikâyeci demek onu hapsetmek demektir. Sait Faik romancıdır, piyes muharriridir, her şeydir. Sırasıyla usta bir hokkabaz gibi piyesi ve romanı en ummadığınız yerinden çıkaracaktır. Sait Faik Adalı'ya abayı yaktık vesselam."
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Kayıp Aranıyor
Kısa lakin etkileyici anlatımıyla guzel bir roman okudum.Kahramanımız Konsolos Vildan Bey'in kızı, Gazetecinin karısı Nevin. Yetiştiği şartlar içinde o bambaşka bir yaşayış tarzını benimsemiş.Şehir hayatının içindeki arkadaslarinin iki yüzlülügünden kaçmışken kendisini hic olmayacak yureklerde, sevdalarda bulur Nevin. Köy içerisinde yaşamak ortama uyum sağlamakta alisabilecegi bir durum değildir.
Kararını vermiştir bir mektup yazar........
Kararı ne olmustur gerisi okuyucuya kalsin diyerek incelememi bir kac alinti ile bitirmek istiyorum.

??Dünyada hiçbir şeyden,zalimlikten,iğrendiğim kadar iğrenmem.İnsanoğlunun
en büyük savaşı zalimliğe karşı açılmalı.İnsanoğlu her şeyden evvel içindeki
bu kıskançlıklardan,bu kinlerden,bu ahlaksızlıklardan daha pis şeyi-kendinde,doğuşta varsa bile-söküp atmalıdır.

?Uçurtma demiş ki:"Ah! İpim olmasaydı!" Kant'ın guvercini daha ileriye gitmiş : "Bir de şu hava olmasaydı!....."demiş. Her ikisi de kendisini gökyüzüne yükselten şeyin bu iple,hava olduğunu unutmuşlar.
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba 9 verdi
2 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Çok güzel bir eser her ortam da öneririm okur dostlara , hele dolmuştaki mavine taviz vermesi.
20.05.18 beğen 1 cevap
Mert Arıkan

Mert Arıkan

@mertarikan32

Nevin ve Cemal birbillerini sevmektedirler evlenmek istiyorlar fakat karşılarına engeller çıkıyor Nevin sevediği bir adamla evlidir ve daha sonrada Cema'le kardeş olduklarını öğreniyor.Bu olay:Birbirlerine rastlayan iki dğun gününde ölen çocuğun ev değiştirmesi.Zengin evine aktarılması şeklinde ama buna emak inanmıyor ve binbir gece masalı diye geçiştiriyor.Kocasından boşanmak üzere Ankara'ya dönen Nevin kocasıyla boşanmıyor ve bir gün babasına bir mektup yazıp ortadan kayboluyor ve o günden sonra blli aralıklarla gazetelerde kayıp ilanı çıkıyor ve bir daha Nevni bulamıyorlar...
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba 6 verdi
0 yorum
Akın Bilgiç

Akın Bilgiç

@akinbilgic

Eski yazarlar kısacık yazılarıyla ne de çok şey anlatıyorlarmış, yeni yazarlar ne kadar da kalın roman yazsalar elle tutulur 3-5 satır yakalayabiliyorsunuz...
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba 10 verdi
0 yorum
Fahri Seyrek

Fahri Seyrek

@tylerdurden

Anlamlı ve sade bir konusu var.Beğendiğimi söyleyebilirim.Hayatın gerçeklerinin biraz ön planda olduğu bir kitap.Tavsiye ederim.
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba 8 verdi
0 yorum
okuduğum ilk sait faik eseridir. ve bundan sonra bulabildiğim tüm kitaplarını okudum.
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kayıp Aranıyor - S41

Venüs bile kadehini kaldırmamazlık edemezdi.
Yağmur Önal tarafından eklenmiştir.
Mehmet

Mehmet

@yoldas

Keyfiniz için kardeşi kardeşe, milleti millete katan sizler değil misiniz?

İş Bankası Yayınları - sayfa 41
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Çünkü sen dönüp dolaşıp benim cahiliyetimi meydana çıkaracaksın. S.8
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rabia Akkaya

Rabia Akkaya

@rabiaakkaya

1.NOTUM
Bir dedikodunun olabilmesi için insanlardan bir bölüğünün bildiği bir şeyi öteki bölüğünün bilmemesi lazım gelmez mi? Herkesin bildiği bir şeyi tekrar etmekte mana yoktu.
9.syf
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Ölümsüzlüğümüzün şerefine.
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Sahiden iyi insanlar,kötülsr hakkında laf etmezlerdi. S.15
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Sait Faik Abasıyanık Kitapları
Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerinden biri olan yazar ve şair Sait Faik Abasıyanık'ın en iyi kitapları listelenmektedir....
Neva

Neva

@neva

 paylaşım fotoğrafı
Ne yazsam diye düşünüyorum. İnsan ne diyebilir ki bu muhteşem eser karşısında...
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
BUKALEMUN

BUKALEMUN

@karacurin

Uydurum(sal) paylaşım fotoğrafı
Uydurum(sal)
@gulcann herkes tarafından çok sevilen birisidir. Herkesin derdini dinleyen, sohbet eden ve onları anlamaya çalışan bir insandır. Babası @semihoktay eski konsolostur. Bu yüzden hayatı biraz bolluk ve rahatlık içinde geçmiştir. Her mekanda olduğu gibi burada da kötü insanlar vardır. Ve bunlar @gulcann'ın çekememektedirler. Kamarot @hakani de bunlardan birisidir. Kendini çok iyi tanıtmış olmasına rağmen kıvılcım bekleyen insanlar için @hakani'nin sözleri yeterli olmuştur. Onun babası tarafından şımartılmış bir kız olduğunu onunla bununla kahvede sürttüğünü aralarında konuşmaya başlamışlardır. Kocası @sfd ise onu pek de o kadar sevmemiştir. Ona lüzumlu bir eşya muamelesi göstermiş, nasıl traş sabunu bulamayınca tedirgin oluyorsa, eşi yokken de öyle tedirgin olmuştur. @gulcann da kocası @afd den bu derece bir muamele gördüğü için balıkçı @karacurin'le dolaşmaya başlar. Gittiği her yerde ihtiyacı olan huzuru aramaktadır. Gördüğü herhangi bir biletçiye bile anında içi ısınmakta, sanki ilacı ondaymışcasına ondan birşeyler alacağına inanmaktadır. Bir defasında @karacurin'le görüştüğünde boşanma meselesini konuşur. @gulcann kocasından boşanıp tekrar İstanbul' a dönecektir. Daha sonra boşanma işleri için Ankara'ya gider. Fakat @gulcann'nın içi çok daralmıştır. Artık @gulcann'nın sıkıntıları bir ara öyle bir dereceye gelir ki midesindeki ağrıdan duramaz olur.

Fakat @gulcann bu durumdan iyice bunalmıştır. Eve dönmesine imkan yoktur. "Konsolosun kızı" ile "Balıkçı @karacuri'nin arkadaşı" arasında mekik dokumak için sinirleri artık müsait değildir. Böyle bir yaşayışın zevksizliğini, hastalığını hiç sevmemiştir. Başka yerlerde başka hayatlara yelken açacaktır. Babasına bir mektup yazar ve istasyondan bir trene atlayarak huzura doğru yolculuğa çıkar.

Kayıp Aranıyor Ana Fikri
İnsan hiç kimseye, hiç bir söze önem vermeden hakkında söylenenlere kafa tutarak dolaşmamalıdır. Bu ukalâlık ve kendini beğenmişliğin bir göstergesidir.

Kayıp Aranıyor Olay ve Şahısların Değerlendirilmesi
@gulcann hayatı çalkantılarla dolu, çok acı çeken fakat her zaman içinde huzura kavuşma ümidi olan birisidir. @gulcann'nın kocası @afd, karısını bir eşten çok bir eşya olarak gören bir kişidir. Balıkçı @karacurin saf, kalbi temiz ,@gulcann'nın ilk başlarda kendisinde saadeti aradığı insandır.


İsmini kullandığım üyelerden izin almadığım için özür dilerim??

https://youtu.be/QDnXEllpelQ
ataç ikon Kayıp Aranıyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
30 yorum
Hakan (@hakani)
Abi bundan sonra kitap incelemelerini bu formatta yapsana :))))
21.06.18 beğen 4 cevap
Hakan (@hakani)
Abi bu Kayıp Aranıyor'un incelemesiydi değil mi?
21.06.18 beğen 1 cevap
Gülcan (@gulcann)
Beni ne hale koymuşsun abi ?? ne bileyim bi beyaz atlı prens ve prenses Gülcan masalı yazabilirdin ??
21.06.18 beğen 6 cevap