up
ara

Arkadaş Sözleri ve Alıntıları

AFD

AFD

@afd

Yaradanın kalbimize doldurduğu duygular arasında Dostluk en az izah edebildiğimiz ve insanı hayvandan ayıran tek niştir. Yalnız köpeği istisna edelim, çünkü bu hayvan karşılıksız sevgi duygusuna bazan sahibinin ölümünden sonra yaşayamıyacak kadar, fedakârlığa varan bir derecede sahiptir.

Anamızı babamızı ana baba oldukları için, evlâtlarımızı evlât oldukları için severiz. Kardeşlerimizle kız kardeşlerimizi kardeş ve kızkardeş oldukları için severiz. Bir yaşa geldikten sonra bir kadını severiz, o da bizi sever Tanrım! sebebini bilirsin pekâlâ ama devam ettirmemiz için sebep kalmadığı zaman, günün birinde bu sevgilere boş verir geçeriz. Hayvanlar da başka türlü değildirler. Şu halde bunlarla öğünmekte mâna yok.

Ama bir adama, tanımadığımız birine, bir yabancıya, bazan kendisiyle anlaşmayı bile başaramadığımız birine ne diye gönlümüzü haptırırız? Onu deli gibi, onsuz yaşayamıyacağımızı hissedecek derecede sevmeye başlamamızın sebebi nedir? Sizinkilere benziyen gözlerinin içine bakarsınız ve orada arzularınızın sonsuzluğunu görürsünüz. Onun pırıl pırıl yüzünü uzun zaman avuçlarınızın içinde tutmak istersiniz. Ve sadık bir köpeğin ayakları gibi, masanın üstünde duran elleri üstüne kimi yanağınızı, kimi ateşli alnınızı yaslamak gelir içinizden, çünkü bu sevgi bir alevdir, hayatın fırtınalarına dayanan, Tanrının şeytanı aklına getirmeden yarattığı bir yağla beslenen tek alevdir.

İnsan dostluğun bu türlüsüne ömründe yalnız bir kere rastlar ve hayata attığı ilk adımlarda bu dostlukla karşılaşmıyan bir daha onu hiçbir zaman bulamıyacaktır. Onu tanımış olan Hakka ermiştir; hayat onu istediği kadar zehirlerine boğsun, o iyi kalacaktır. Onu tanımamış, yani tanımaktan âciz olan biçare ise, ta yüreği bu ateşle tutuşuncaya kadar dünyamıza tekrar tekrar döner, ondan sonra ebedî hayatta ya da ebedî yoklukta yerine döner.
ataç ikon Arkadaş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum