up
ara

Arkadaş Sözleri ve Alıntıları

AFD

AFD

@afd

Görüyorsunuz ya, hırslarınızın esirisiniz, iradenize hâkim olmaktan çok uzaksınız.
— Tabiatım öyle, elimden bir şey gelmez.
—Gelir. Gelmelidir, tabiatımız değişebilir.
— Nasıl?
— Kitapların ve bilhassa hayatın verdiği derslerden faydalanmasını bilerek, ıstırap çekerek.
— Zaten bütün dikkatimle okurum, müşahade ederim.
— Yaptığınız bir işe yaramaz, sadece kafanızı yorup vakit kaybediyorsunuz. Vaktinizi soba yapmaya harcasanız iyi edersiniz?
Çok alıngan olan Samoyla tepesinden aşağı soğuk bir duş yemiş gibi yüzünü buruşturdu.
Mihail atıldı :
— Ya! Demek sözüm canınızı sıktı. Pek tabiîdir, ama işte hakikî dostluğun en büyük eksiği de budur. Büyük bir ressam olduğunuzu söylememi tercih edersiniz. Evet, sizde bir sanatkâr mizacı var; ama resimlerinizi görmeden söyliyebilirim ki onlarda mesut ve belki de istidatlı bir çocuğun gevezeliklerinden başka bir şey yoktur. Dünyadaki sanatkârların onda dokuzu ve belki daha fazlası da aynı vaziyettedir: biraz (güneşte uçan sinekten çok daha az) ihtizaz edersiniz, kolayca güler, kolayca ağlarsınız, çabucak mesut, çabucak bedbaht olursunuz, hemen kalkıp resim yapar, heykel yontar, besteler, yazı yazarsınız... İşte sanat diye de buna diyorlar! Ama istidadı olmak, iyi bir kalp taşımak ve hattâ bir âsi olmak büyük bir şey ifade etmez...
Petrov :
— Nasıl? diye haykırdı. Bunlar birer meziyet değil midir?
— Evet: su verilmemiş çelik cinsinden birer meziyet. Ama granit parmakla oyulmaz. İnsan sefaletinin derinliklerine de sadece iyi niyetle inilmez. Halbuki sanatkârın bunu yapması, yalnız ve yalnız bunu yapması lâzımdır. O kimsenin ayak basmadığı ülkeler keşfedecek, kayalar arasından müstakbel hayatların yollarını hazırlayacak, bizim rahatça geçebileceğimiz çığırlar açacaktır. Çünkü gerçek sanatçı güneş gibi cömert ve onun gibi kayıtsızdır. Buna gücü yetmiyorsa vazgeçsin bu sevdadan. Maden kuyusuna inip kıçımızı ısıtacak kömürü çıkaran işçinin daha çok faydası dokunur insanlığa.
ataç ikon Arkadaş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum