up
ara
‹ Tüm Arkadaş İncelemeleri

Arkadaş Kitap İncelemeleri

Eseflal

Eseflal

@eseflal

Gerçekten Gerçek Olanı Olmak
Anlamını yitirmişliğin, hiçliğin ortasında salınan bir kelime; arkadaş! Fedakarlığın, iyi niyetin, samimiyetin ortasında olması gerekirken, tüm çıkarların ve kaypaklığın kanına bulanmış birkaç harf!

Bu anlattıklarımın kitap ile bir ilgisi yok tabii ki. Benim anlattıklarım günümüzde olanken kitaptaki olması gereken şekli. Önyargılardan uzak, olduğu gibi kabul eden ve koşulsuz kabulün anlamını bulduğu bir şekli... Toplumun sınırlarına karşı bile dik durabilen bir dostluk ile birine bağlanmak...

Hangi arkadaşımızı gerçekten tanıyoruz? Kaç arkadaşımızın geçmişini, yaşadıklarının ona olan etkisini, tam anlamıyla biliyoruz? Kayıpları, korkuları, sevinçleri neler? Onuruna, gururuna dokunmadan sevebiliyor muyuz? Bencilliklerimiz içinden sıyrılıp gerçek bir arkadaş olabiliyor muyuz? Hayatın günlük telaşına kapılmadan bir hâl, bir hatır sormak için vakit ayırıp yüzünde minicik bir tebessüm oluşturmaya kendimizi veriyor muyuz? Herkesle arkadaş olunmaz! Biz, o herkesin dışında kalabiliyor muyuz? Bir Adrien ya da bir Mihail olabiliyor muyuz?

Kitap güzel ve okunası ancak Mitra yayınevinden okumamanızı tavsiye ederim. Kitabı hiç kontrol etmeden basıma sunmuşlar gibi bir hâl; bolca basım hatası var. Şifreli bir metni çözmeye çalışmakla eşdeğer bir okuma sunuyor. Bunun dışında anlatımı beni pek sarmasa da konusu kesinlikle sardı. Okuduktan sonra yukarıdaki sorular kafanızın içinde dönüp duracak ve hatta telefona sarılıp (gerçekten gerçekleri varsa ve ihmal etmişseniz) arkadaşlarınızı arayasınız gelecek ama en önemlisi şuna cevap bulmaya çalışın; " Hayatta hangisi olarak yaşıyorum? Adrien mi, Mihail mi? Ve buna değer mi?"

Keyifli okumalar...
ataç ikon Arkadaş
kitaba 8 verdi
21 beğen · 6 yorum
flr_yşl (@yslflr)
İncelemen ilgi çekmekle birlikte ; asıl konuya değinecek olursak, yani "arkadaş" mevzusuna...bu konuda fedakarlık seviyesi en yüksek olanın hep ben olduğumu düşünüyorum, hayal kırıklığıda o nispette büyük oluyor. Bir insanı gereğinden fazla önemsemiş olmak, hayatında önemli bir yere koymak..reçetesiz alınmış bir ilaç gibi.. yan etkisi fazlaca olanlarından. Bu yüzden insan kaybı yaşamaya başladım son dönemlerde.Bile isteye..
06.10.18 beğen 3 cevap
Eseflal (@eseflal)
Teşekkür etmekle birlikte çok haklısın @yslflr kitap boyunca böyle arkadaşlık olmaz dedim, olması gereken bu ama olmaz... Çünkü artık değer mi diye sormak zorundayız, gerçekten değer mi? Üzülmemize, değersiz hissetmemize, hayal kırıklığına değer mi? Sırf bu minicik şüphe için bile incelememin sonuna değer mi diye eklemek zorunda hissettim. 🤷
06.10.18 beğen 1 cevap
Enes (@cortazar)
İnceleme çok güzel olmuş Eseflal. Alıp okuyacaklarım listesine ekledim. Kalemine sağlık :)
06.10.18 beğen 1 cevap