up
ara

Kimlik

- L'identite

Kimlik Konusu ve Özeti

Kimlik
Perde
Yedi Bölümlük Bir Deneme kitabının da yazarı Milan Kundera tarafından kaleme alınan Kimlik kitabı Roman (Çeviri), Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2014 yılında 9789755108346 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kimlik isimli kitap 132 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Aykut Derman çevirmiştir. Kimlik kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Aykut Derman
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755108346
Sayfa: 132 sayfa Basım Tarihi: 2014
Ünlü çek yazarı Milan Kundera'yı, bu yeni romanında, yine bir içe bakış ustası olarak görüyoruz. İnsan ruhunun derinliklerinde dolaşmayı seven bir yazar. Usta bir kurgucu ve söz cambazı olan Milan Kundera, düşünceleri, tartışmaları, gevezelikleri seviyor. Bize hep şunu anımsatıyor: 'İnsanlar düşününce Tanrı güler.'

"Kimlik" adlı bu son romanında Milan Kundera bir aşkın yıpranışını, bitişini anlatıyor. Erkek, kadından on dört yaş küçüktür. Bu büyük aşkın arasına uzunca bir ayrılık girer. Yeniden buluştuklarında birşeyler eskimiştir. Geçen zamanın getirdiği değişiklikler, aralarındaki her şeyi sorgulamaya başlamalarına yol açar. Bu mutlu çiftin arasındaki güven duygusu, giderek kuşkuya dönüşür, artık birbirlerini gözetlemektedirler. Yaşadıkları, gerçek bir karabasandır. Milan Kundera, bu güzel romanında kimliğin, aşkın, dostluğun nasıl dağılıp gittiğini gösteriyor bize.
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

" Doğuştan sahip olunan güvensizlik, yalnızlık ve ürkü gibi duyguları, sevgililerin ya da eşlerin birbirlerinden sürekli olarak ve çoğu kez de bir felakete yol açacak bir biçimde saklandığını anlatırken... " Milan Kundera'nın Kimlik adlı romanında değindiği husus tam olarak bu idi.

Bu yargılar üzerinden ilerleyen Kundera fikirlerini, romanın kahramanları olan, orta yaşlı bir kadın ve kendisinden küçük bir erkeğin aşk ilişkisinde açıklamış.

İletişimsizlik, ilişkiler arasındaki bağ, güven sorunu, bireylerin kendi içlerinde asla yok edemedikleri yalnızlıkları, kuşkuları, düşüncelerde meydana gelen sapmalar, bu sorunların cinsel hazza etkisi de ele alınmış.

Evet, Milan Kundera'nın anlatımı duru, abartıdan uzak, tam da konusuna uygun şekillenen bir dil.
Fakat dilden gelen bu yalınlık ya da konuyu irdelerken yazardaki kuşkuculuk ya da tüm bunların da ötesindeki melankolik hava bana nedense itici geldi.
Romanda birçok noktada değinilen konuya gelecek olursak, kadın-erkek ilişkilerinde yaş farkı hususu çok yadırgamadığım bir nokta idi.
Bana Yamyamın Kızı adlı kitaptaki ufak bir kısmı hatırlattı. " Agatha Christie kırk yaşında iken yirmi beş yaşında bir gençle evlenmişti; Simon De Beauvoir genç çocuklarla tutkulu aşklar yaşamıştı.. " "... bu liste bitmek bilmez " Her ne kadar olgun erkeklerin genç kadınlar üzerindeki büyülü etkisini daha çok duysak da yine aynı şekilde olgun kadınlar da genç erkeklerin üzerinde bilinmez bir etkiye sahiptir.

Kundera'nın ustalığını bilenlerin pek de beğenerek okuyacaklarına garanti veremiyorum. Fakat okunursa farklı bir tat alınacağını düşünüyorum.
ataç ikon Kimlik
kitaba 5 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
24.04.16 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Kalıcı birşey yoktur...
Kundera yine ruhumuzun çeperlerinde geziniyor. Bu romanda bir çiftin, aşkının bitişinden, birbirlerine güven duymadan sürdürdükleri ilişkilerinden ve onların birbirlerinden ve kendilerinden yabancılaşma sürecinden bahsediyor.
Karakterlerin birbirlerine yabancılaşmaları, kendilerinden ve benliklerinden uzaklaşarak bir kimliksizliğe dönüşüyor. Modern yaşamda, belki de pek çok kişinin içinde bulunduğu anlamsız ilişkilerden; herkesin şikayet ettiği ama asla değiştiremediği ya da bitiremediği türden ilişkilerden birini konu alıyor. Aşka, birlikteliğe ve sadakate duyulan bilinçsiz ve bastırılmış düşmanlığa ve iki kişinin ortak bir taleple bir araya gelerek birbirleri üzerinde yarattıkları karanlık kurgusal bir dünyaya gönderme yapılıyor...
ataç ikon Kimlik
kitaba 5 verdi
0 yorum
TT

TT

@chaplin - Kocaeli / İzmit

Kimlik Arayışı
Birbirine yabancılaşma ve güvensizliğin oluştuğu bir ilişkide kadın ve erkeğin kimliklerini sorgulamaları üzerine kurulmuş bir roman diyebilirim.

Karşımızdaki insanın gizli yönlerini keşfetmeye çıkarken seçtiğimiz yöntem farklı sonuçlar doğurabilir. Ne demek istediğimi kitabı okuduğunuzda çok daha iyi anlayacaksınız.

Düşünceyi aktarırken zaman zaman tekrara düştüğünü fakat akıcı bir roman olduğunu söyleyebilirim. Okurken, sonunda ne olacak diye bir beklenti içine girmeden, verdiği mesajlara dikkat ederek okumayı seven biri iseniz seveceğinize inanıyorum.
ataç ikon Kimlik
kitaba 7 verdi
0 yorum
zerre-i miskal

zerre-i miskal

@zerreimiskal - İstanbul

Yabancılaşma
Günümüz kadın-erkek ilişkilerinde ana problem güven ve bunu Kundera her zamanki gibi güzel bir kurguyla sunuyor bizlere.
Biraz karmaşık hatta sıkıcı gelebilir. Ben Kundera hayranı olduğum için duraksamadan okudum.
Yabancılaşma ve kendini yabancılaştırma eğiliminde olanları gözlemlemek isteyenler okumalı...
ataç ikon Kimlik
kitaba 10 verdi
0 yorum
Fakat Müzeyyen ?

Fakat Müzeyyen ?

@buderinbirtutku

- Kimlik -
Guvenin yerini kuskuya birakmasiyla , bireylerin asklarini sinayip sorgulamasiyla yasamlari alt ust olur. Beklenmedik olaylar gerceklesir. Cumleler acik ve anlasilir olsa da akici degildi , pek beğenmedim. Kitap okurken adigim zevki malesef ki vermedi bana. Yine de okunabilecek seviyede. Kunderanin hakkini yememek gerek...
ataç ikon Kimlik
kitaba 6 verdi
0 yorum

Kimlik - S41

Jean-Marc yaklaşık bir saat sonra eve geldiğinde, Chantal'a bir kart gösterdi: "Onu bu sabah posta kutusunda buldum. F. ölmüş."
Mesut Serdar tarafından eklenmiştir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Unutma, benim iki yüzüm var. Bu özelliğimden belirli bir zevk almayı öğrendim, buna karşın, iki yüzü olmak kolay değil. Çaba gerektiriyor, disiplin gerektiriyor! İsteyerek ya da istemeyerek, ne yaparsam yapayım, yaptığım şeyi iyi yapma tutkusuyla davranırım ben, bunu anlaman gerekir. Bunu, işimi yitirmemek için yapıyor olsam da. İnsanın kusursuz biçimde çalışması, aynı zamanda da o işi hor görmesi çok zordur.
ataç ikon Kimlik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

Ne var ki duygulara kimse karşı koyamaz, oradadırlar ve her türlü bastırma girişiminden bağımsızdırlar.
İnsan, yaptığı bir hareket, söylediği bir söz yüzünden kendine kızabilir ama yaşadığı bir duygu yüzünden kızamaz, çünkü duygularımız üzerinde hiçbir gücümüz yoktur.
ataç ikon Kimlik
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar - KahramanMaraş

Yaşamın anlamı, insanlar için 'bir soru işareti' değildi, yaşam onlarla birlikteydi, tüm doğallığıyla, işliklerinde, tarlalarındaydı.
ataç ikon Kimlik
kitaba 3 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ayse Nur

Ayse Nur

@zencirella - Diyarbakır

"İnsan nasıl olur da hem nefret eder, hem de nefret ettiği şeye bu kadar kolaylıkla uyum sağlar ?" (sayfa:92)
ataç ikon Kimlik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ayse Nur

Ayse Nur

@zencirella - Diyarbakır

"Dostluğun,değer olarak tüm öteki değerlerin üstünde tutulmasını özlüyordum." (sayfa:42)
ataç ikon Kimlik
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum