up
ara

Kavim

Kavim Konusu ve Özeti

Kavim
Polisiye roman tutkunlarının vazgeçilmez Türk yazarı Ahmet Ümit'ten yine bir solukta okunacak etkileyici bir polisiye roman. Ahmet Ümit bu defa romanlarında okumaya alışkın olduğumuz mekanlardan uzaklaştırarak farklı coğrafyalara götürüyor bizleri.
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752897397
Sayfa: 532 sayfa
"Genzini yakan koku uyandırdı onu. Bu kokuyu tanıyordu. Yıllarca kapalı kalmış bir kilisenin kokusu. Kilisede yakılan kandillerin, ufalanan taşların, eriyen mermerin, çürüyen ahşabın, yıpranmış sayfaların, küflenen cesetlerin kokusu. Dehşete düşmesi gerekirdi ama sadece çevresine bakındı. Usulca kımıldayan siyah bir leke gördü. Biçimsiz, belirsiz bir leke... Simsiyah bir siluet... Gülümsedi lekeye.'Mor Gabriel,' diye mırıldandı. Leke yaklaştı, yaklaşınca insan cismine bürünüverdi. Siyahlar içinde bir insan. O insan başucuna geldi, kulağına fısıldadı: 'Beni tanıdın mı?''Mor Gabriel/ diye mırıldandı yine. Ağzından Mor Gabriel sözcükleri dökülürken müziği duydu; derinden, çok derinden gelen bir ayin müziği. Bilmediği bir dilde yinelenen tutkulu bir mırıltı, kendinden geçmiş birinin söylediği bir tekerleme. Aynı anda haçı fark etti. Gümüşten bir haç. Adam haçı elinde mi taşıyordu, yoksa göğsünde mi, anlamaya çalışırken, boşluğu ikiye bölen bir parıltı yandı söndü. Bir acı hissetti. Parıltı yeniden yandı söndü, acı kayboldu, bütün bedenine bir rahatlık yayıldı."
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan - Bursa

Kitabı 7 Temmuz 2008 tarihinde devrettim.

Ahmet Ümit yine çok güzel roman yazmış.Kendisini tebrik ediyorum.Neden bilmiyorum, kuşku dolu okumaya başlıyorum, fakat romanın her yeni sayfasıyla, hayranlığım biraz daha artıyor.

Kavim, çok büyük zevk alarak okudum. Birkaç kez kitapçılarda elime almıştım, fakat okumak istemediğimi düşünmüştüm.

Son yıllarda polisiye romanlar ilgimi çekmiyordu. Fakat Ahmet Ümit, polisiyenin dışında bambaşka dünyalara götürüyor beni. Süryanilik ve bir çok konuda daha bilgi sahibi oldum.
Hiç abartılı ve soyut cümleler kurmadan, çok sade ve aynı zamanda derin anlamlı, hayat felsefesini aktarıyor okura.

Daha önce “ Beyoğlu Rapsodisi “ romanını okumuştum, yine aynı hisse kapılmıştım, sanki özel benim için yazılmış roman. İşte bir romanda en çok sevdiğim, beni içine alması ve bu duyguyu hissettirebilmesi.İfade edemediğim düşüncelerimi, kitabın sayfalarında okumak … Yazar dediğin böyle olmalı.

Ahmet Ümit, tutkuyla sevdiği ülkesini, vurgulamayı da hiç ihmal etmiyor. “ Hakiki sevgiler kıyas kabul etmez. Eminim New York da güzeldir, ama ben şehri İstanbul’u seviyorum” Ben de...

Yaşamın anlamı insandır “ işte bu kadar basit ve anlamlı.
ataç ikon Kavim
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Soluksuz okuduğum, Ahmet Ümit'in gerçekten "hahhh tam Ahmet Ümit işte" tadını verdiren kitaplarından. Kitap kendisinden kat be kat fazla bilgi yüklüyor insana, yani kitabın içindekinden daha da fazla şey öğreniyorsunuz çünkü hemen eliniz araştırmaya gidiyor. Kutluyorum! Türk yazarlardan en sevdiğim kişidir kendisi, keza en başarılı bulduğum. İçinde cinayet var, kıyısından köşesinden aşk, sevgi var. Sorgulayan, sorgulatan insanlar.. Tarih var.. Hem eski hem yakın tarihi birbirine bu kadar güzel harmanlayan başka yazar okudum mu inanın hatırlamıyorum ama yazar bu işin ustası. Yine olay örgüsünün içinde bir sürü şey öğreniyorsunuz, kültür birikiminiz artıyor. Hem de katil tam 'şu' derken en acayip şekilde ters köşe oluyorsunuz. Ama artık sıkı bir Ahmet Ümit takipçisi olarak kitap süresince okların gösterdiği yönü değil de tam tersini izlemeyi öğrendim. Yine de ters köşe oldum ve buna bayıldım! ? Şu an elimde sadece Patasana ve Kukla kaldı okunmayan. Onları da su gibi okuyup bitireceğim ama elim gitmiyor. Çünkü bitirmek demek yazarımız yeni kitaplar çıkarana kadar bir daha okuyamayacak olmak demek ? umarım en kısa zamanda yeni yeni kitaplarını okuruz..
ataç ikon Kavim
kitaba 10 verdi
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

KAVİM
KAVİM

Roman:Türü:Polisiye roman; Ahmet Ümit; Doğan Kitapçılık; 384 sayfa (10) (24 Mayıs 2008 Adapazarı / Sakarya)

Ahmet Ümit'i tebrik ediyorum.PATASANA romanını okuyamamıştım;yarım bırakmıştım. Daha sonra okumuş olduğum BEYOĞLU RAPSODİSİ adlı romanı, Yazar hakkındaki önyargılarımı kırmaya yetmişti.Bir arkadaşım bu roman hakkında: "Mutlaka okumalısın. Patasana romanından sonra en sevdiğim romanıdır. Önyargılarını yık!.." demişti. Romanı, bu teşvik sayesinde devrettim;okumama vesile olan arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Daha önce okumuş olduğum Dan Brown'a ait Melekler ve Şeytanlar romanı ile benzer tarafları dikkatimi çekti.Her ikisinde de cinayetler işleniyor ve din olgusu ön plana çıkarılıyor.'Ahmet Ümit'in en güzel romanı' demişti bir başka arkadaşım,,,bilemiyorum tabii Yazar'ın en güzel romanı mıydı KAVİM? Doğrusunu söylemem gerekirse ben vakit bulup diğer kitaplarını da okumak istiyorum Ahmet Ümit'in.

Ahmet Ümit'e ve beni bu güzel romanı okumam için yüreklendiren arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Cumartesi,24 Mayıs 2008
ataç ikon Kavim
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sümeyye ZOR

Sümeyye ZOR

@sumeyyezor - Samsun

Mor Gabriel
Haç kabzalı bıçakla kalbinden 2 kez bıçaklanan Yusuf AKDAĞ. Cesedin yanında bulunan Kutsal kitab- Kitabı Mukaddes ( Yeni Ahit Eski Ahit) Kitabın içinde altı çizilen satır “Uyan Ey Kılıç! Çobanıma, yakınıma karşı harekete geç. Kitabın kenarında ki boşlukta yazan yazı ise oldukça dikkat çekici, maktulün kanı ile yazılmış; “Mor Gabriel” . İlginç ve bir o kadarda akıllıca işlenen bir cinayet bu. Zanlıyı bulmak için çabalayan Komiser Nevzat,Ali ve Zeynep araştırmalarında bir çok kavim hakkında bilgi sahibi oluyorlar, Nusayrilik, Süryanilik.. Ve karşılarına çok ilginç isimler çıkıyor birde, öldürülen başka kişiler.

Kavim bir çırpıda okuyup bitebilecek türden bir kitap. Ahmet ÜMİT zekasını konuşturmuş diyebiliriz. Mükemmel bir kurgusu var ve olaylar sizi içine çekiyor. Katil kim merak ede ede kitabın sonuna geliyorsunuz. Üstelik, tahmin ettiğiniz kişi değil, hiç ummadığınız biri katil çıkıyor yani ters köşe olmuş oluyorsunuz. Polisiye sevmeyenler bile okusun, eminim ilginizi çekecektir! İyi okumalar :)
ataç ikon Kavim
kitaba 10 verdi
0 yorum
mrt kry

mrt kry

@mrtkry

Ahmet Ümit'in okuduğum ilk romanı (tamam, biliyorum geç kaldım...) bence gayet sürükleyici, gereksiz ayrıntılarla boğmadı, her ne kadar kitabın ortasında gerçek katili tahmin edebilsem de yine de merak uyandırdı, ama ben türk yazar ve senaristlerindeki amerikan polisi özentisini anlamıyorum, yeterince araştırmadan mı yazılıyor yoksa böylesi daha fazla mı ilgi çekiyor bilmiyorum ama türkiyede olmayan uygulamaların varmış gibi yazılması ve gösterilmesi hoşuma gitmiyor, yine de gerçeğe en yakın olanlarından biri, bir "arka sokaklar" değil en azından, bu arada izlediğim en gerçeğe uygun polisiye filmi cem yılmaz'ın oynadığı "av mevsimi" isimli filmdi...
ataç ikon Kavim
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kavim - S41

Ali neden isteksiz olduğumu anlamamış,tuhaf bir ifadeyle bakıyor yüzüme.Yıllardır aradığı karmaşık cinayeti sonunda bulmuş,neden aynı heyecanı paylaşmadığımı merak ediyor.Ama paylaşamıyorum işte.Ali yeniden bara yürümeye başlıyor.Hayır,artık beni beklemiyor,birkaç adım önde,aceleyle kalabalığı yararak ilerliyor.Ama arada bir bana bakmaktan da vazgeçmiyor:"Geride kalıyorsunuz Başkomiserim." Onu anlıyorum;içi kaynıyor,olayın bütün bilgilerine bir an önce ulaşmak için acele ediyor,oysa ben bir kez daha,bir insana yakınının öldüğünü söyleyecek olmanın tedirginliğini yaşıyorum.Bu işi defalarca yapmış olmama rağmen bu meslekte alışamadığım rutinlerden biridir.Demek ki bir işi defalarca yapmış olmak,alışmak için yeterli olmuyor.
Gülçin Elmas tarafından eklenmiştir.
serap çelikten

serap çelikten

@serapcelikten

Kimse kimseyi tanıyamaz. Tanıdığımızı sanırız. Tanıdığımız kadarına inanırız. Eğer gerçekten tanısak, bırakın aşkı filan, kimse kimseyle arkadaş bile olamaz.
ataç ikon Kavim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ayşenur

ayşenur

@ashley

*... sevdiklerime, dostlarıma, arkadaşlarıma inanmazsam, yaşamın ne anlamı kalır?
ataç ikon Kavim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ayşenur

ayşenur

@ashley

*Gerçekler her zaman güzel olmayabilir. Bazen ne kadar az şey bilirsen, o kadar iyidir.
ataç ikon Kavim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever - Ankara

"Haklısın Evgenia," diyorum. "bu ülke çok acımasız, bu topraklar çok sert, bu toprakların insanları çok hoyrat, bu ülke gerçekten çok acımasız. Ama burası bizim ülkemiz Evgenia, burası bizim toprağımız, bizim vatanımız. Biz burasıyız Evgenia..."
ataç ikon Kavim
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
F.B.

F.B.

@fb - Ankara

"Gerçekler her zaman güzel olmayabilir. Bazen ne kadar az şey bilirsen, o kadar iyidir."
ataç ikon Kavim
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
17
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En İyi Ahmet Ümit Kitapları
Polisiye roman türünün Türkiye'deki en ünlü yazarı Ahmet Ümit'in mutlaka okunması gereken en iyi kitaplarını bu listede payla...
LEYLÂ

LEYLÂ

@melankoli - İstanbul

Birilerine Çok Fazla Bağlananlara Söylemek İstediğim.. paylaşım fotoğrafı
Birilerine Çok Fazla Bağlananlara Söylemek İstediğim..
Kimse kimseyi tanıyamaz. Tanıdığımızı sanarız. Tanıdığımız kadarına inanırız. Eğer gerçekten tanısak, bırakın aşkı filan, kimse kimseyle arkadaş bile olamaz.

Ahmet Ümit / Kavim
ataç ikon Kavim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
LEYLÂ (@melankoli)
Arkadaşlar, bugün kimsenin neşelenmeye niyeti yok gibi görünüyor ama..
Biz de burada uğraşıyoruz işte..
Gerçeklere dönün hadi..😉
12.06.19 beğen 4 cevap
AcupOfCoffee (@sherlock)
Çok Ümit'siz bir söylem.Birini sevmek için illa iyi tanımak gerekmez.
12.06.19 beğen 2 cevap
İlknur Acar

İlknur Acar

@ilknuracar

 paylaşım fotoğrafı
“Haklısın Evgenia” diyorum.”Bu ülke çok acımasız ,bu topraklar çok sert,bu toprakların insanları çok hoyrat, bu ülke gerçekten acımasız.Ama burası bizim ülkemiz Evgenia burası bizim toprağımız bizim vatanımız.Biz burasıyız Evgenia!!!
ataç ikon Kavim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kitap Aşığı

Kitap Aşığı

@aleynayaglidereli - Gümüşhane

 paylaşım fotoğrafı
Nice reynaklı şehirler görünür dünyada lakin efsunlu güzellikleri sensin yaradan ..
ataç ikon Kavim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum