up
ara

Kaiken

Kaiken Konusu ve Özeti

Kaiken
Zener'in Laneti 3 kitabının da yazarı Jean-Christophe Grangé tarafından kaleme alınan Kaiken kitabı Polisiye, Gerilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2013 yılında 9786050915037 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kaiken isimli kitap 384 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Tankut Gökçe çevirmiştir. Kitap En İyi Polisiye Romanlar listesinde de yeralmaktadır. Kaiken kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Tankut Gökçe
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050915037
Sayfa: 384 sayfa Basım Tarihi: 2013
Aklınızı başınızdan alacak bir insan avı.

Doğan güneş karardığında, Geçmiş, çıplak bir kılıç gibi keskinleştiğinde, Japonya artık bir anı değil, kâbus olduğunda, Kaiken’in zamanı gelmiş demektir.

Polisiye romanın en popüler isimlerinden Fransız yazar J. C. Grangé, tüm dünyada büyük yankı uyandıran son romanında okurlarını korkunç bir insan avının labirentlerinde dolaştırıyor.

Başkomiser Olivier Passan, Japon karısı Naoko’yla boşanmanın eşiğindedir. Bu arada Fransa’nın Seine-Saint-Denis ilinde vahşi cinayetler işlenmektedir. Katil, hamile kadınların karınlarını yarıp, çıkardığı fetüsleri yakmaktadır.

Passan bu cinayetleri Patrick Guillard adında bir adamın işlediğinden emindir ama Guillard her seferinde onun elinden kurtulur.

Passan, Guillard hakkında derin bir araştırma yapar. Patrick Guillard’ın, anne babasının reddettiği, Çocuk sirgeme Kurumu’nun yurtlarında, koruyucu ailelerin yanında büyümüş, sorunlu bir çocuk ve doğuştan hermafrodit olduğunu keşfeder. Cinsiyetini seçme yaşına gelmeden, ameliyatlarla, testosteron iğneleriyle erkek olmasına karar verildiğini anlar.

Bir kaçıp kovalamaca Passan’ın hayatını değiştirecek ve olaylar hiç de beklenmedik bir yönde gelişecektir.

Kitapları tüm dünyada ve Türkiye’de aylarca çok satanlar listesinden inmeyen Grange, polisiye gerilim alanındaki tüm birikim ve yeteneğini Kaiken’e ansıtmayı başarmış. Olaylar yine soluk kesecek nitelikte, gerilim yine üst düzeyde. Grangé sevenlerine heyecanlı ve zevkli bir okuma vaat ediyor.

Kitaptan

Koruyucu eldivenlerini taktı, cesedi odanın diğer ucuna kadar yerde sürüdü ve atıkların boşaltıldığı lağım çukurunun kapağını açtı. Acı ve keskin asit kokusu boğazını yaktı. Suyun yüzeyinde yansımasını gördü. Solgun, olağanüstü bir heykeli andıran, sadece yok etmeyi düşünen, kapkara dalgalarla şaşkın bir siluet…

Kendine olan inancı daha güçlü bir şekilde geri geldi. Bu akşam, Gece Süvarisi burada olacaktı. Onun peşindeydi. Onun yapacağı en ufak hareketi, yanlışlığı kolluyordu. Öyleyse harekete geçme zamanıydı.

Ayağıyla cesedi yuvarladı ve üzerine su sıçramaması için geriye kaçtı. Çukurdan yanmış et kokusuyla daha yoğunlaşan iğrenç kokulu bir duman yükselirken, gözlerini kapattı ve kollarını açtı. Son yeniden doğuş bu akşamdı.
Murat Ciman

Murat Ciman

@MuratCiman

Jean-Christophe Grangé - Kaiken

Romanımızın baş kahramanı bir başkomiser, Oliver Passan. Adamımız Japonya’yı takıntı haline getirmiş; bir dönem orada yaşamış ve güzelliklerine aşık olmuş, çok zaman geçmeden de bu kültürün bir fanatiği haline gelmiş. Takıntısı onu bir Japonla evlenmeye bile yönlendirmiş. İşte roman da Passan ve karısı Naoko’yla ilişkilerinin sallantıda olduğunu ve boşanma aşamasına geldiklerini anlatarak başlıyor; Passan’ın uzun süredir peşinde olduğu ve her defasında elinden kaçırdığı bir katilin anlatımıyla devam ediyor. Katilimizin adı da Patrick Gulliard. Bu katil, hamile kadınları kaçırıp onlara işkence ediyor, en sonunda da karınlarındaki fetüsleri çıkarıp onları yakıyor. Takıntılı başkomiserimiz Passan da bu katili yakalamak için tekrar ava çıkıyor. Aynı zamanda, günler geçerken Passan evinde bir takım tehditler almaya başlıyor, işin içine ailesi de dahil olduğunda işler çığrından çıkıyor onun için.
Passan, katil hakkındaki gerçekleri bir bir öğreniyor ve onu yakalamaya adım adım yaklaştığını hissediyor. Bazı anlarda durması emredildiği halde daha çok bastırması ve ileri gitmesi de başına bir takım işler açıyor. Japonya’ya bu denli takıntılı başkomiserimizin bir yandan da Gulliard’a takıntılı olduğunu keşfediyoruz biz de. Az önce bahsettiğim Passan’ın Gulliard hakkında öğrendiği gerçekler ve keşfettikleri, bu dosyanın akışını, buna paralel olarak da romanın akışını değiştiriyor.
Romanın gidişatıyla ilgili bahsetmekten kaçınmam gereken ama bir yandan da hoşuma gitmediği için söylemek istediğim bir durum var ki, onu kitabın sürprizini kaçırmadan anlatmaya çalışacağım size. Kitap bir yere kadar Gulliard’ın hikayesi ve Passan’ın avıyla devam ederken, beklenmedik bir anda başka bir olay çıkıyor ortaya. Bu çıkış daha önce bahsettiğim tehditlerin kaynağını yanlış olayda ve yanlış kişide aradığını anladığı anda var oluyor. Diğer bir deyişle, roman karakterimiz Passan yanılgısını anladığında, biz de okuyucular olarak yanılgımızı anlıyor ve merak içinde işin aslı neymiş diye okumaya devam ediyoruz.
ataç ikon Kaiken
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Elif Recep

Elif Recep

@elifrecep

Benim tatil kitabım...Uzak doğu kültürüne meraklı biri olarak yeni şeyler öğrendim diyebilirim.Ayrıca kadın karakterin iyi ifade edildiğini, Japon kültürünü çok iyi yansıttığını düşünüyorum tabi uzaktan takip eden biri olarak ne kadar haklıyımdır bilemiyorum.En azından benim bildiğim uzak doğuyla örtüşüyor.Yazarı çok sevmememe rağmen kitap güzel ve akıcıydı.Diğer kitaplarına nazaran kanlı sahneler az gerilim orta düzeydeydi.Biraz tarzını değiştirmesi iyi olmuş bence.Yeteri kadar sadist aşırı romanlar yazdığını düşünüyorum. Heralde bir yazmadığı insanın( yastık kılıfı gibi) içini dışına çıkarıp içini samanla ya da çöple doldurmak kalmıştı.Yoksa onu da yazmış ta ben okumamış olabilirim.Tadında bir gerilimdi...
ataç ikon Kaiken
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
inci öztürk

inci öztürk

@inciozturk

grange herzamanki gibi çok muhteşemdi ama adam çok zeki gerçekten kendisine hayran bırakıyor kitaplarında. yok böyle bir hayalgücü yaa kitaba gelince okurken pek çok kez şaşırdım elimden bırakamadım çok heyecanlıydı sürükleyiciydi çok iyiydiii karakter analizleri özellikle ilgimi çekti derinlemesine yapılmış betimlemeler insanın zihninde canlandırmasını kolaylaştıracak kadar iyiydi okurken sanki film seyrediyor gibiydim başka bir dünyada yaşıyor gibi kitap kendi dünyasının kapılarını aralayıp içine alıyor sanki çok çok beğendim. ama demek zorunda hissediyorum Grange tarzını yine hissettirdi tabiiki de bir Siyah Kan bir kızıl Nehirler bir Taş Meclisi daha da iyiydi sanki gibime geldi
ataç ikon Kaiken
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kaiken
Yine mükemmel ve heyecanlı bir Grance romanı ancak yazarın önceki kitaplarını okumuş biri olarak bu kitabında o eski heyacan ve tempoyu kaybettiğini görüyorum.Yazar kitap boyunca daha önce yapmadığı kadar çok betimleme ve psikolojik tahlile yer vermiş,bu durum bir süre sonra okuyucuyu sıkmaya başlasada olay örgüsü nedeniyle sizi bir sonraki sayfaya taşıyor. Uzak doğu kültürüne meraklı olmamama rağmen kitap beni o kültür hakkında bilgi edinmek için meraklandırdı.Eğer ilk kez bir Grance kitabı okuyacaksanız bu kitapla başlamayın derim......
ataç ikon Kaiken
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Mermit

Mermit

@mermitmermit

Bence yazarın emekli olma vakti gelmiş. İlk kitaplarındaki muhteşemlik son kitaplarında maalesef yok... Cinayet romanı bu şekilde yazılmaz bence. -spoiler- İyi bir polisiye romanda, fikrimce, katil son yüz sayfada çıkan ve o ana kadar konuyla hiç alakası olmayan birisi olmaz. Başından beri gözümüzün önünde olan biri olur, şaşırtıcılığı oradadır. bkz: Agatha Christie veya yazarın diğer kitapları... -spoiler- Öte yandan Japon kültürü ile içli dışlı biri olarak söyleyebilirim ki çok mantıksız şeyler vardı. Hiç sevmedim.
ataç ikon Kaiken
kitaba 2 verdi
5 beğen · 0 yorum

Kaiken - S41

- Sizi anlayamıyorum başkomiser. En başından beri Guillard'a saldırıyorsunuz.
Hakan Y. tarafından eklenmiştir.
Elif

Elif

@suzaku

Kısacası, ölümden değil, yaşamdan korkuyordu. Vicdan azaplarıyla ve alçaklıklarla dolu, eksik bir yaşamdan korkuyordu.
ataç ikon Kaiken
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Aşkta sadece davranışlar önem taşır, kelimelerin hiçbir kıymeti yoktur...
Kaiken
ataç ikon Kaiken
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Züleyha

Züleyha

@zuleyha

Üzülme, dedi Monique. Unutmuştur. Yıllar bu işe yarar.
ataç ikon Kaiken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Elif

Elif

@suzaku

Tutunacak hiçbir şey olmadığında geriye ne kalıyordu?
ataç ikon Kaiken
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Bir sorun karşısında hiçbir şey yapamıyorsan, bir şekilde onu yok farz edeceksin.
ataç ikon Kaiken
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
186
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
432
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
34
KİTAP
Zaman Kaybı Olan, Okunmaya Değmeyen Kitaplar
Vaktim değerli diyorsanız okumaktan kaçınmanız gereken, zaman kaybı kitaplar listelenmektedir. ...