up
ara

Diriliş Neslinin Amentüsü

Diriliş Neslinin Amentüsü Konusu ve Özeti

Diriliş Neslinin Amentüsü
Samanyolunda Ziyafet kitabının da yazarı Sezai Karakoç tarafından kaleme alınan Diriliş Neslinin Amentüsü kitabı İslam, Düşünce türünde okuyucusu ile buluşuyor. Diriliş Yayınları yayınevinden 2015 yılında 2880000104568 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Diriliş Neslinin Amentüsü isimli kitap 68 sayfadan oluşuyor. Kitap Müslümanlıkla İlgili Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Diriliş Neslinin Amentüsü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Diriliş Yayınları
ISBN: 2880000104568
Sayfa: 68 sayfa Basım Tarihi: 2015
Bu kitap, ilk sekiz bölümü 1975'de aylık Diriliş Dergisi'nde, son bölümleri ise 1976 Mayıs'ında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü'nün ilk üç sayısında yayınlanmak suretiyle oluşmuştur
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Diriliş mi yoksa her gün duyduğumuz sloganların toparlandığı bir kitap mı?
Kitabı çok büyük bir hevesle okumaya başladım. Şiirlerindeki mükemmel üslubunu bu kitabında da bulacağımı umut ediyordum. Lakin kitap baştan sona benim için hüsran ile sonuçlandı.

Kitap baştan sona güncel İslami sorunların neler olduğundan bahsetmiş. İşin bu tarafı güzel ve olumlu. Lakin hiçbir derinlik olmadan, hiçbir özgün düşünce olmadan, hiçbir çözüm üretici yol sunmadan yazılmış bir kitap olmuş. Okumakta fayda var ama bana pek bir şey katmadı ne yazık ki. Hele hele böyle bir kitap yazdıktan sonra Sezai Karakoç'un bir parti kurması ve parti genel başkanlığı yapıyor olması da çok enteresan bir durum.

Aliya İzzetbegoviç'i, İsmet Özel'i, Alparslan Türkeş’i aradı gözlerim her satırda. Onlarda bulduğum lezzeti bulmaya çalıştım. Ama inanın beklentilerimin çok altında çıktı bu eser.
3 beğen · 0 yorum
Çokça Amentü ..
Sezai Karakoç un okuduğum kitapları beni başında nasıl heyecanlandırıyorsa sonuçta vardığım yer de öyle heyecanlandırıyor . İslam için yaşanacak ne çok şeyim olduğunu insan olarak müslüman olarak ne çok vazifem olduğunu ince ince anlatmış .. diyor ki ; yeniden doğacaksın . Kıyametini yaşayıp yeniden dirileceksin. Azrail’i , İsrail’i ve Cebrail’i adeta göreceksin. Yardım edecek onlar sana. Domuza karşı Aslan , yılana karşı kartal , baykuşa karşı hüthüt , kargaya karşı bülbül, eşeğe karşı at olacaksın. Dünyaya, eşyaya yeniden anlamını getireceksin. O zaman Allah da sana , senin kendi öz anlamını bağışlayacaktır. Hiç kuşkun olmasın.
ataç ikon Diriliş Neslinin Amentüsü
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
hamuş

hamuş

@suay

Güncel İslami sorunlardan bahsediyor evet. Sadece bahsetmiyor çözümü de apaçık içinde. Anlattıkları şimdiki düzene göre ütopik gelmesi çok trajik. Diriliş nesli gelir mi bahsettikleri olur mu bilmem ama şunu biliyorum, şimdi olası gözükmüyor. Kur'an ve sünnetin rehberliğinde süregelen bir yaşam sunuyor aslında. Çok uzakmışız hissine kapıldım. Amaç eksikliğimizi hissettirmek ve olması gerekenin güzelliğini sunmak.
5 beğen · 0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Diriliş Neslinin Amentüsü
Geçmişini bilen,kültürlü,bilgili...bir nesli bize bu neslin özelliklerini taşıyan kitabın yazarı müthiş bir şekilde anlatmış ve böyle bir neslin geleceğinin umudunu dile getiriyor. Çok kısa ve öz bir kitap olmasına rağmen anlam itibarı ile çok uzun ve çok yoğun bir eser. Ruhunu canlandırmak isteyen okumalı,başkasının ruhunu da canlandırmak isteyen başkasına da okutulmalıdır.
6 beğen · 2 yorum
Engin Şahinşah (@enginsahinsah)
Yahu bize bu neslin özelliklerini hangi cümlesinde özgün bir fikirle dile getirmiş Sezai Bey? Anlam itibarı ile nasıl çok uzun ve çok yoğun bir eser? Eseri küçük gördüğümden söylemiyorum bunu. Sezai Bey'den daha özgün ve daha içe işleyen, okurken sürekli düşündüren cümleler ve bu bahsettiğim tarzda cümlelerden oluşan bir kitap beklerdim. Ne yazık ki bu kitap çok sıradandı. Siz nasıl bu kadar beğendiniz anlamadım.
21.02.16 beğen cevap
ziya nur (@ziyanur)
Size çok sıradan gelen bir kitap başkasına sıra dışı gelebilir. Onun için hayretler içinde kalmana gerek yok.
23.02.16 beğen 1 cevap
İsmail Arslan

İsmail Arslan

@ismailarslan

Pek bi açıklama yapmaya ihtiyaç yok. Ve bence de bu dinin, bu gençliğin dirilişe ihtiyacı var. Okuduktan sonra şöyle bir hisse kapılıyorsunuz: ben bu diriliş neslinin neresindeyim?
2 beğen · 0 yorum

Diriliş Neslinin Amentüsü - S41

Bir site kurmalıyım. İslâm sitesini yeniden kurmalıyım. Canlandırmalıyım, diriltmeliyim onu. Çağ içinde varoluş hikmetim bu.
Mesut Serdar tarafından eklenmiştir.
hk

hk

@haticeee

İnkâr tutsaklık, inanç özgürlüktür.
ataç ikon Diriliş Neslinin Amentüsü
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Gayb

Gayb

@gayb

Estetik ona ilişkin oldukça estetiktir. Şiir pencerelerini Allah'a açtıkça şiirdir. Yoksa balmumundan petektir, bal değil.
ataç ikon Diriliş Neslinin Amentüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Afra

Afra

@afra217

kapitalizm, benim gözümde solun bir yüzü, komünizm öbür yüzüdür. insan olan derim tükürsün ikisinin de suratına.
ataç ikon Diriliş Neslinin Amentüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Gayb

Gayb

@gayb

Kur'an ve İslam kıyamete kadar mahfuzdur. Allah Buna söz vermiştir. Ancak bu mahfuzluğu yanlış anlamamam ve bu sözü kendi anlamından başka bir yoruma bağlamamam gerekir. Evet Kur'an ve İslam mahfuzdur fakat hiçbir kişinin veya toplumun imanını koruyabilmesi taahhüt edilmiş değildir. Her kişi kendi inancını her mü'min toplum kendi müslümanlığını korumak devam ettirmek mükellefiyetindedir.
ataç ikon Diriliş Neslinin Amentüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

"Karaya düşen, beyazı daha iyi belirtmektir; yoksa, bütün dünyayı kara renge boyama değil."
ataç ikon Diriliş Neslinin Amentüsü
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
56
KİTAP
Müslümanlıkla İlgili Kitaplar
Her müslümanın okuması gereken, İslamla ve müslümanlıkla iligli yazılmış en iyi kitaplar listelenmektedir....
'Emrullah

'Emrullah

@buharasefiri

Sezai Karakoç paylaşım fotoğrafı
Sezai Karakoç
"şehirlerin de inanmışı, inkarcısı, nihilisti, ate olanı vardır. toplam anlamıyla kent, ya imânı, ya isyanı haykırır.

ben imân haykıran, sessizliğinde imân çınlayan şehirlerin mimarı olmalıyım. müslüman olmak, bana bu görevi yüklüyor."
ataç ikon Diriliş Neslinin Amentüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon