up
ara

Deli Kurt

Deli Kurt Konusu ve Özeti

Deli Kurt
Türk Ülküsü kitabının da yazarı Hüseyin Nihal Atsız tarafından kaleme alınan Deli Kurt kitabı Roman (Yerli), Tarih türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ötüken Neşriyat yayınevinden 2012 yılında 9789754378016 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Deli Kurt isimli kitap 246 sayfadan oluşuyor. Kitap Seri Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Deli Kurt kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754378016
Sayfa: 246 sayfa Basım Tarihi: 2012
Deli Kurt, Osmanlı tarihinde Yıldırım Bayazıd'dan sonra "Şehzadeler Kavgası" diye anılan devrin tarihî bir romanıdır. Bir bakıma göre de Bozkurtlar'da başlayan Orta Asya'daki hayat kavgasının yeni vatan Anadolu'da devamıdır.

Şehzadeler arasında süren ve tafsilâtı henüz yeterince aydınlanmamış bulunan çarpışmada Yıldırım'ın oğulları hayat ve taht mücadelesinin hem kahramanca, hem şairane, hem de sefîhane bir örneğini vermişler ve birbiri ardınca hayata veda ederek meydanı içlerinden birisine bırakmışlardır. Bunlar arasında en talihsizi ve hayatı en az bilineni İsa Çelebi'dir. Deli Kurt, İsa Çelebi'nin meçhul bir oğlunun dramıdır. Bu dram daha sonraki asırlarda daha büyük bir şiddetle sürüp gidecek ve yüzlerce şehzadenin hayatına mal olacaktır.

Romanda görülen parlak bakışlı, gözlerine bakılamayan kız, hayalî bir tip değildir. Zamanımızda Muğla köylerinden birinde böyle bir kız yaşamıştır ve belki de hâlâ yaşamaktadır. Roman yazarı, bu parlak ve büyülü bakışları beş yüz yıl öncesine götürmekle esere çeşni vermekten başka bir şey yapmamıştır.
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Tarihi bir peri masalı tadında
Kitabı okuyalı birkaç gün geçti ama ancak vakit bulabildim. Kitabı diğer Atsız kitapları kadar çok beğendim. Özellikle belirtmem gerekir ki Nihal ATSIZ’ın kitaplarında kadın karakterler çok baskın özellikte. Bu sebeple Nihal Atsız kitaplarının özellikle kadın okuyucular üzerindeki etkisinin daha fazla olduğunu söylemeliyim. Kadın karakterleri; cesur, korkusuz, güçlü ve erkeklerle boy ölçüşen, erkekleri yenen özellikte yazdığı için Atsız’ın Feminist bir yönü olduğunu da düşünmeye başladım.

Kitaba gelecek olursak kitap Yıldırım Beyazıd’ın Ankara savaşında Aksak Temur’a tutsak düştüğü dönemden başlıyor. Fetret devrini, Çelebi Mehmet dönemini ve sonrasında Fatih sultan Mehmet’in küçük yaşta tahta geçtiği döneme kadar olan zamanı anlatıyor. Tabi kitap savaşları ve tarihi olayları içeriyor ancak kitap tam anlamıyla bir aşk kitabı. Tüm bunların dışında kitabın fantastik yönleri var. Yani kitapta Hayaletler, peri kızları vs değişik değişik karakterler var.

Kitap daha çok Yıldırım Beyazıd’ın torunu olan ama bir şehzade olduğundan habersiz, sipahi olan Murat’ın Gökçen’e olan aşkını anlatıyor. Gökçen’in güzelliği kitaba sığmamış desem yeridir. Gökçen peri kızı mı yoksa bir büyücü mü bilinmiyor. Ama dünya güzeli olduğu, görenlerin vurulduğu, gözüne bakanın öldüğü bir kız.

Bu okuduğum üçüncü Nihal Atsız kitabı oldu. Atsız’ın siyasi yönü ve görüşlerini bir yana bırakın kitapları gerçekten insanı sıkmayan kitaplar. Bu açıdan Atsız'ın edebi yönünü çok sevdim.Eğer kitaplarını ırkçı bulduğunuz için okumuyorsanız bu romanın ve diğer okuduklarımın ırkçılıkla alakası yok. Herkese tavsiye ederim.

UYARI:
Kitabın yan etkisi var. Kitap bitince İnsan kızının adını Gökçen koymak istiyor.:D
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 10 verdi
11 beğen · 1 yorum
Zeynep Kaplan (@zeynepalmila)
ya kitabı bitirince ileride çocuğumun ismini Gökçen koymaya karar verdim yalnız değilmişim :)
22.05.17 beğen 1 cevap
Erkan ÇAKIR

Erkan ÇAKIR

@erkancakir

Deli Kurt, Hüseyin Nihal Atsız tarafından yazılan tarihi bir romandır. Romanın ilk basımı 1958 yılında yapılmıştır. Benim okuduğum roman ise 59. baskısıdır ve 246 sayfadan oluşmaktadır.
Kitabın ana karakterlerini Çakır Bey, Murad(lakabı Deli Kurt), Gökçen, Satı Kadın, Evren, İsa Bey ve Bala Hatun oluşturmaktadır. Kitabın konusu Osmanlı İmparatorluğu’nda Ankara Savaşı’nda Yıldırım Beyazıt’ın yenilerek esir düşmesi ile başlayan ve şehzadeler savaşı olarak da bilinen Fetret dönemini anlatmaktadır. 1400-1445 tarihleri arasında Osmanlı’nın durumu ile ilgili bilgiler vermektedir.
Kitap her ne kadar tarihi bir roman olsa da daha çok aşkı anlatmaktadır. Tarihi bilgi ve hikâyelerin arkasına gizlenmiş olan o müthiş aşk hikâyesi kitabın bir solukta okunmasını sağlamaktadır. Tarih, vatan sevgisi, kahramanlık, dürüstlük ve aşk birbiri içine geçerek romanda işlenmektedir. Romanda, Osmanlı içerisinde hayatlarını sürdüren Türkmenler ve sürekli Osmanlı üzerine seferler düzenleyen Karamanoğulları hakkında da birçok bilgi verilmektedir.
Kitapta dikkatimi çeken noktalardan biride Gökçen isimli kızın gözlerindeki yeşil ışık ve taşlarla yağmur yağdırmasıdır. Bunun sebebi ise Gökçe’nin Uygur Türkü olması sebebiyle eski Türker’deki Şamanist inançtır.
Kitapta sonucu açıklanmayan birkaç nokta dışında, dervişlerin kötülenmesi ve Osmanlı sipahilerinin şarap içmesi çelişkili konulardan bazılarıdır.
Bu zamana kadar zevkle izlediğimiz Cüneyt Arkın’ın tarihi filmlerinin de bu romandan etkilendiğini zannediyorum.
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Öncelikle şeklinden başlarsak ufak tefek ebatlarıyla beni bir kaç defa, "acaba yanlışlıkla cep kitabı falan mı sipariş ettim", diye düşünüren bir kitap oldu. Resimde çok itici görünen kitap elime geçtiğinden beri şu minik halinin de etkisinden olsa gerek baktıkça içim açılıyor desem yeridir.

İçeriğe gelecek olursak...
Yıldırım Bayezid'in 1402'de Ankara Savaşı'nda, Aksak Temur'a yenilip esir düşmesinin ardından başlayan Fetret yani bunalım devrinde; Bayezid'in oğulları Emir Süleyman, Musa Beğ, Mehmet Beğ ve İsa Beğin birbirleriyle taht mücadelesi verdikleri zamanlarda başlıyor hikaye...

Tahtın taliplerinden İsa Beğ öldürülmelerinden korktuğu için evdeşi Bala Hatunu doğacak çocuğuyla birlikte, ağzı sıkı, gözü pek, has adamlarından tımarlı sipahisi Çakıra emanet ederek gizlice, Çakırın süt anası Satı Ananın evine gönderiyor. İşte Deli Kurt, İsa Beğin bu köyde doğup, herşeyden habersiz, kim olduğunu bilmeden büyüyen oğlu Muradın romanı. Yıllar hızla akıp giderken muradın sipahi oluşu, tımar alışı, hatta alay beğliğine kadar yükselişini ve girdiği savaşları, cengaverliklerini okuyacak diğer taraftan, büyücü mü, peri kızı mı cadı mı bilinmez Gökçen'in; dünya güzeli, billur sesli Gökçen'in, gözlerinde esrarengiz bir yeşil ışıkla, bakanın delirdiği hatta öldüğü o güzel kızın aşkına tutulmasını ve bu aşk hikayesini okuyacaksınız.
Seveceğiniz, çok kısa bir sürede okuyup bitireceğiniz bir kitap olacaktır.
Tavsiye ederim.
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 8 verdi
11 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Tarih, Aşk, Kahramanlık Sevenler Mutlaka Okumalı
"Kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir." ( Spoiler )

- Kitap öncelikle tarih ve aşkı birbirine bağlamış bir kurgudan oluşuyor. Osmanlı İmparatorluğu fetret devri döneminde geçiyor. Fetret döneminin sıkıntısını gayet başarılı şekilde hissettirmiş. Bu dönemin zorluğundan kaçırılan şehzadenin hayatını anlatıyor roman. Çocukluğunda Deli Kurt lakabını alıyor. Sonrasında orduda yükseliyor. Padişah'ın amcası olduğundan habersiz büyük görevlere yükseliyor. Burası romanın tarihi tarafını anlatan bölümdü.
- Romanın içinde aslında muhteşem bir aşk hikayesi yatmakta. Evli olduğu halde Gökçen ismindeki Uygur Türk’ü olan büyücü kıza aşık olması ve kavuşamama hikayesi tam bir dram. Hele en son bölüm beni çarptı geçti. Üzülmemek elde değil.
- Roman çok akıcı, sade, sürükleyici. Atsız yine üslubunu konuşturmuş. Bazı şahsi fikirlerini roman kahramanları üzerinden anlatmış.
- İçerisinde; aşk, tarih, savaş, vatan sevgisi, devlet görevi, kahramanlık, hainlik her şey var.
- Deli Kurt’un kahramanlıklarıyla bazen tüyleriniz diken diken olacak. O yaşanan aşk uğruna çekilen azap ve savaş uğruna vazgeçilen duygular ve hayatlarla gözleriniz dolacak. Deli Kurt’un bazı hikayeleriyle de güleceksiniz.
- Tarih sevenlerin, aşka inananların okuması gereken bir kitap. İsme ve ideolojik fikirlerine aldanıp okumayanlar adına kayıp diyorum. Sıkılmayacağınızdan eminim. Çok beğendim sizlere de tavsiye ediyorum.
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Bir Atsız Romanı
Ankara savaşından sonra boşalan taht için,taht kavgaları başlamıştır.Şehzade Isa'da bu kavganın bir tarafıdır.Kardeşleri ile giriştiği mücadelede kaybedeceğini anlayıp eşini gizlice başka yere göndermiştir.Hamile olan eşi, bir erkek çocuğu dünyaya getirir.Fakat çocuk bir Osmanlı şehzadesi olduğunu bilmemektedir.
Şehzade olduğundan habersiz yetişen Deli Kurtun başına neler mi gelmiştir? Okuyup öğrendiniz efendim.

Güzel mı güzel, gizemli, bilgili bir kız,Gökçen.Ve ona ilk görüşte vurulan bir adam, gün geçtikçe artan sevgisiyle kendini unutup Gökçen'de hayat bulan bir adam.Peki bu aşkın sonu ne mı olmuştur?Okuyup öğrendiniz efendim.

Osmanlı'ya zorluk çıkartan ve Osmanlı ile çetin savaşlar yapan bir millet,Macarlar.Osmanlı'nın Balkanlar'daki bu çetin düşmanı ile mücadelesi nasıl başlamış ve nasıl bitmiştir?Okuyup öğrendiniz efendim.

Masalsı bir anlatımla yazılmış bu kitap, okuyucusuna başka bir zamanda yaşama fırsatı sunuyor.Konular her ne kadar yüzeysel olarak ele alınsa da insanı içine çeken yönüyle doyurucu bir kitap.Okuyucusuna ayırdığı zamanın hakkını verecektir.

Bu kitabı bana hediye ederek okumama vesile olan renkli kişilik, Esracan'a (@esracan) teşekkürler :)
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 8 verdi
9 beğen · 0 yorum

Deli Kurt - S41

-Murad sana emanet...
İsa Beğ tekrarladı:
-Murad sana emanet...
Eduşka tarafından eklenmiştir.
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Hayat ölümün başlangıcıdır.
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
24 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Unutulan yara daha çabuk iyileşir.
ataç ikon Deli Kurt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Bu kadar güzel gözlere bakmak, sonra da ölmemek...
ataç ikon Deli Kurt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum
Nurdan Ceylan

Nurdan Ceylan

@nurdanceylan

Ölmemişti. Fakat artık kendisine yaşıyor denebilir miydi?
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Ölmemişti. Fakat artık kendisine yaşıyor denebilir miydi?
ataç ikon Deli Kurt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
507
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
1177
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
295
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
394
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
106
KİTAP
En iyi Türk / Türkiyeli Yazarlar ve Kitapları
Türk edebiyatının herkes tarafından bilinmesi gereken en önemli yazarlarının en iyi kitaplarını bu listede paylaşalım. Lütfen...
Yeni Kitap paylaşım fotoğrafı
Yeni Kitap
Yeni kitabım
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Halid Baykal

Halid Baykal

@halidbaykal

Deli Kurt paylaşım fotoğrafı
Deli Kurt
Hüseyin Nihal ATSIZ

Twitter // komancero404
EK 1
Romanda görülen parlak bakışlı, gözlerine bakılamayan kız, hayalî bir tip değildir. Zamanımızda Muğla köylerinden birinde böyle bir kız yaşamıştır ve belki de hâlâ yaşamaktadır. Roman yazarı, bu parlak ve büyülü bakışları beş yüz yıl öncesine götürmekle esere çeşni vermekten başka bir şey yapmamıştır. 09.04.18
ataç ikon Deli Kurt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
31 beğeni · 8 yorum beğen ikon
ruhadam (@ruhadam)
tercihim Atsız'dan yana, mutlaka Atsız'lı bir paylaşım kazanmalı :)
09.04.18 beğen 2 cevap
Esra (@naringelincik)
Kitapp düşücek ?
09.04.18 beğen 2 cevap
Fethiye (@fthykc)
Güzel fotoğraf ??
09.04.18 beğen 2 cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Deli Kurt paylaşım fotoğrafı
Deli Kurt
Dört günde 50 sayfa okudum. Bi türlü kitabın başına oturup uzun uzun okuyamıyorum. Nazar ettiniz kitap okuyorum diye. ~_~ Bir maaşallah der insan.
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
19 beğeni · 4 yorum beğen ikon
EL_NINO (@elnino)
MAŞALLAH
19.02.17 beğen 3 cevap
Promiyer (@pronuyer)
okuma niye okuyorsun ki
19.02.17 beğen 2 cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Neokurun Gülcan yüzü  paylaşım fotoğrafı
Neokurun Gülcan yüzü
Sıradaki okuyacağım kitap ;) valla kusura bakmayın kitabımı okurken yanına yan devrilmiş kahve fincanı ya da ne bileyim mum yakmıyorum. Alıyorum elime kitabı, uzatıyorum ayaklarımı, yaslanıyorum arkama, okuyorum. Konsept yapmıyorum. :)

Ben eskiden yani burada takıldığım zamanın eskisi ve daha takılmadan önce ki zamanda da pek kitap okumuyordum. Bunun nedeni kitap okumayı sevmemem değil. Kitap okumayı eğlenceli bulmamdı. Yani dersler ve geçilmesi gereken sınavlar varken kitap okumam bende vicdan azabı duymama neden oluyordu. O yüzden okumuyordum. Ama hep sevmişimdir kitap okumayı hatta bana kitap okunmasını. Şöyle ki okula gitmediğim yaşlarda anneaanemin bana baktığı yıllarda bana hikaye okusun diye ağlarmışım. Daha sonra okuma yazma öğrenmem ve derslerin başlamasıyla okumalarım hep ders kitaplarına kaydı.

İlkokul öğretmenim sağ olsun, her boş vakitte bize kitap okurdu. İlkokul yıllarından en net hatırladığım şey öğretmenimizin bize kitap okumasıydı. Bizde biliyorduk okumayı ama o okuyunca daha bir güzel oluyordu. Hatta takvim yapraklarının arkasındaki hikaye ve fıkraları bile ders aralarına sıkıştırırdı. Şimdi kitap okurken bazen ilkokul öğretmenim aklıma geliyor. Sesli ve güzel okumaya çalışıyorum ama öğretmenim gibi hala okuyamıyorum. ^_^

Neyse işte bu aralar çok kitap okuduğum için mutluyum bunca zaman hep yanlış yapmışım. Kitapları geri plana atmıycam artık. Her şeye vakit bulabilir insan, kitap okumayarak zamandan tasarruf yapılmazmış. Anlamış oldum.
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
40 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Adem ŞEN (@ultradem)
Gökçen'e selam :)
15.02.17 beğen 4 cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Benden de :)
16.02.17 beğen 3 cevap
Şuan okuduğum kitap :)) çok hoş keyifli okumalar:))
16.02.17 beğen 3 cevap
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan

Atsız / Deli Kurt paylaşım fotoğrafı
Atsız / Deli Kurt
Sıradaki kitabım
ataç ikon Deli Kurt
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
45 beğeni · 13 yorum beğen ikon
Gülcan (@gulcann)
:) Bende bozkurtları okuyacağım, tutunamayanlar bitince. Keyifli okumalar :)
09.01.17 beğen 4 cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Teşekkür ederim Gülcan :) Sana da keyifli okumalar.
09.01.17 beğen 3 cevap
kitapçı bağyann (@kitapcibagyann)
Muhteşem ötesi bir kitap :)
09.01.17 beğen 2 cevap