up
ara

Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979

Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 Konusu ve Özeti

Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979
Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları kitabının da yazarı Mine Söğüt tarafından kaleme alınan Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2016 yılında 9789750812286 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 isimli kitap 346 sayfadan oluşuyor. Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750812286
Sayfa: 346 sayfa Basım Tarihi: 2016
Kitaptan:Size tuhaf bir hikâye anlatacağım.Mevsimlerle ilgili; toprakla, zamanla, gece ve gündüzle ilgili; geçmişle ilgili; biraz da benimle ilgili. Ben Şahbaz... Kuşlardan bembeyaz bir doğan, şahların şahı bir insan. Size tuhaf bir hikâye anlatacağım. Bir sürü küçük hikâyeden oluşan, kocaman tek bir hikâye... Anlatacağım hikâyenin kahramanları gerçekten yaşadılar. Belki adları farklıydı; yaşadıkları hayatlar ve geceleri gördükleri düşler de; Bambaşka acılar çekmiş olabilirler, bambaşka şeylere sevinmiş belki. Ama hepsi gerçekti. Hikâyenin geçtiği şehir de gerçekten vardı, hikâyenin geçtiği zaman da.Ben o şehirde, o zamanda, bazen bir şeylerden korkan küçük bir çocuktum; Bazen her şeyi sezen yetişkin bir dost; Bazen de kindar bir düşman. Kimilerinin hayatını kurtardım, kimilerini yasaklı yollara soktum; elimden içtikleri şurupta kâh ağu kızılı, kâh derman beyazı. Şehir o yıl topyekûn cinnet geçiriyordu. Ama hayat, cinnetten bağımsız, kendi halinde, sanki her şey olağanmış gibi...akıp gidiyordu. Yaşadığımız hayatın içinde şiddet ve korku vardı. Tuhaftır; hemen yanı başında da umut. Hayal kurmayı seven insanların zamanıydı. Sanki evlerin bacalarından yas tütmez, sokaklardaki oluklardan kan akmazmış gibi; o yıl şehirde herkes birbirine, umutla korkunun sarmaş dolaş uyuduğu karanlık dehlizlerle ilgili öyküler anlattı. Ölüm bir salgın hastalık gibi evlerden evlere bulaştı. Bugün sorsanız, bazıları o yılla ilgili dehşetengiz şeyler anlatırlar. Bense...harikulâde bir yıldı diyorum; Şahbaz'ın harikulâde yılıydı. Size anlatacağım hikâyenin kahramanlarını ben birer birer tanıdım. Beni doğrulayacak hiçbir tanığım yok, ama biliyorum, o yıl...onlar...o şehirdeydiler. O yıl onların başına anlatacağım her şey, harfi harfine geldi. Bugün belki size inanılmaz görünebilir ama...o zamanlar...o şehirde...hayat, tuhaftır, aynen öyleydi...anlatacağım gibi yani.
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Efsane ve aynalar.
“Gerçek hayat “sadece var olmak”tan başka hiçbir ideali bulunmayan bu narın yaşadığı; ya da herhangi bir meyvenin, çiçeğin, ağacın, toprağın sürdürdüğü... Hayat insanlardan çok uzakta, hiçbirin bilmediği, çözmeye çalışmadığı o gizemli dili konuşan başka canlıların dünyasına ait bir şey. İnsanlar devamlı ölümü yaşıyorlar. Birbirlerini öldürmeyi düşünerek ve ölümden deli gibi korkarak, hayatın farkına varmayarak. Çürüyen bedenlerinin, topraktan başka bir canlı olarak çıkacak olmasındaki harikuladeliği kavrayamıyorlar. Kendilerine yalan cennetler, yalan cehennemler uyduruyorlar. Sahip oldukları hiçbir şeyi yitirmek istemiyorlar. Oysa yitirmek ilerlemektir.”
Gerçek nedir ki bir çok olay olurken hayatta? Bu olayların kaçını hatırlarız kaçını unuturuz. Acıları unutma eğilimimiz fazla olsa da acı daha derin izler bırakıyor insan yaşamında. Gerçek kayıt altına alınan resmî bir tarihin sayfalarıdır belki ama ayrıntılar da dahildir gerçeğe. Hiç bir tarih kitabı kahramanlarının duygu düşüncesini yazmaz. Hele geçmişini o noktaya nasıl geldiğini hiç yazmaz.
1979 yılı almanağını alıp önüne olayları okurken neler geçer birisinin kafasından bilinmez ama yazarın kafasından geçenleri gerçeküstü bir kurgu şeklinde okuyoruz bu romanda. Efsaneler ile yoğrulmuş Anadolu toprağının öyküleri de elbette efsanelerle iç içe ve onlardan ayrı değil. Toplumu oluşturan dinamikler içinde karşıt görüşlerde vardır. Bu görüşlerin çarpışması ise kaçınılmazdır. Ama bir dönem Türkiye’sinde yaşanan olaylar korkunç bir haldeydi. Bir çok insan acı çekti işkence gördü ve karşıt görüşler birbirini kırdı. Roman bu döneme “ayna” tutuyor:
“Hiç’i bile yansıtabilen tek şeydir ayna. Karanlığın yansıyabildiği tek yüzeydir. Karanlık aynada kendisiyle karşılaşabilir. Eğer aynanın karşısında “hiçbir şey” varsa, aynada da “hiçbir şey” vardır. “Hiç”i “var” yapmayı beceren bu kudret, aynanın zamansız, boyutsuz, sınırsız “tekrar” hüneridir.”
Aynalar, hayatın sarmalına tanıklık ediyor her seferinde her öyküde. İkizler ise ayrı bir açılım sunuyor yazara bu noktadan çıkışla inişler çıkışlar yok oluşlar sergileniyor okurun önüne.
Toplumsal baskının ve iyi doğru kavramının nasıl göreceli olduğunu ve sınırları belirsiz bir ortamda yaşadığımızı gösteriyor yazar.
Anlatım dili çok güzel ve keyifli. Bir çok cümle sizi gülümsetiyor; çünkü bu şekilde yazmak hiç aklıma gelmemişti diyorsunuz. Karakter sayısı fazla gibi dursa da aslında birbirine bağlı karakterler.
Keyifle okuyunuz!
11 beğen · 2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Bir kitabı ne güzel anlatıyorsunuz incelemenizde. Her incelemenizi okuduğumda “Bu kitabı okumalıyım” dedirtiyorsunuz bana. “Hiç’i bile yansıtabilen tek şeydir ayna.” Bu alıntı çok güzel bence. Doğru şekilde, doğru kelimelerle anlatıyor, her seferinde o kitabı okumaya ihtiyaç hissettiriyorsunuz Ömer Bey. Teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık.
25.05.18 beğen 2 cevap
Saturnine

Saturnine

@saturnine

"Unutmayın! Her şeyin bir ikizi vardır ve 28 yılda bir takvim yenilenir. " ikizlerden korkutan bir kitap oldu beni. Almanak bölümünü okumaya zor tahammül ettim gerçekten harikulade bir yılmış 1979. Şahbaza kızamıyor insan, herkes gibi hem iyi hem kötü o da. Şahbazın kaderi yönlendirdiğine inananlar da yok değil. Evet belki bazılarının aklına girdiği doğru. Akıllarını çeldiği doğru. Ama onların Şahbaza kanması da bir kader sayılmaz mı? Büyüleyici bir kitap cidden. Harikulâde...
2 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
27.05.17 beğen cevap

Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 - S41

Ayın ilk yarısı havalar soğudukça soğuyordu. Ama tam ortasında birdenbire yaz sıcakları bastırdı. Dev bir boynuz gibi şehrin içine giren haliç, lodosla gelen yağmurlara dayanamadı, taştı. Şahbaz'ın bahçesindeki kiraz şaşırdı, çiçek açtı.
Saturnine tarafından eklenmiştir.
Saturnine

Saturnine

@saturnine

Yaralı insanlar birbirine yaklaştığı zaman, kader telaşlanır. Sırları ortaya çıksın istemez. Eğer insanlar başlarına gelenin başkalarının başına gelenlerden çok da farklı olmadığını sezerlerse güçlenirler. İnsanların gücünü azaltan, kendilerini hedef tahtasının ortasında sanmalarıdır. Oysa hayatta hiçbir şey şahsi değildir. İyi şeyler de, kötü şeyler de rüzgarla birlikte yön ve şekil değiştiren bulutlar gibi başıboş dolaşırlar evrende.
ataç ikon Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
burçin

burçin

@ucgunlukhikayeler

"Yaralı insanlar birbirlerine yaklaştığı zaman, kader telaşlanır. sırları ortaya çıksın istemez. eğer insanlar başlarına gelenin, başkalarının başına gelenlerden çok da farklı olmadığını sezerlerse güçlenirler. insanların gücünü azaltan, kendilerini hedef tahtasının ortasında sanmalarıdır. oysa hayatta hiçbir şey şahsi değildir. iyi şeyler de, kötü şeyler de rüzgarla birlikte yön ve şekil değiştiren bulutlar gibi başıboş dolaşırlar evrende.

biliyor musun; evrende tüm duygular başıboş dolaşan yıldızlar gibidir. nefret, sevgi, öfke, istek, hüzün, şehvet...her insan tıpkı sesleri farklı duyan, renkleri farklı gören böcekler gibi evrendeki bu duygulara da farklı algılarla yaklaşır. kimsenin sevgisi ya da öfkesi aynı değildir. üstelik kimi acıya kördür, kimi nefrete."
ataç ikon Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

Bir karıncanın o ebedi sisteme sorgusuz sualsiz dahil oluşunda ki manayı çözdüğün zaman, kendi varoluşundaki manaya da yaklaşmış olacaksın . Manayı akılda aramaya kalktığında duvarlara çarparsın. Kendini yaralarsın. Canın acır.
ataç ikon Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

 paylaşım fotoğrafı
Yeni kitap sevdiğim bir yazar. Anlatım dilini çok seviyorum yazarın. Kelimelerle dans etmesini hüznünü seviyorum.
“Şubat asabi bir aydır. Belki devamlı soğuk olduğundan, belki de kıştan kaçmaya hiç fırsat tanınmadığından. Şubat çaresizlik kokar. Sanki hayatın tek gerçeği soğuktur ve bahar denen karnaval, baştan sona bir yalan, bir hayaldir.Kargo şehre en çok şubat ayında yağar. Güneş en az şubat ayında çıkar. Evsizler soğukdan hep bu ayda ölürler. Lodosun oyununa gelip tüten sobalar, insanları şubat ayında öldürürler. Şubat kötü bir aydır.”

Bir de dönem romanı tarzını seviyorum. Kimsenin tarafsızdım ve günahsızdım diyemeyeceği yılların romanı.
“Gece yarısı aklı kim bilir nerelere uçan yaşlı bir kadın, kaçırıldığı evinin tam önünde, pamuklar kadar beyaz olan, ama içinde pamuğun masumiyetinden zerre taşımayan bir arabadan, elinde kanlı bir çuvalla indirildi. Gün ağarana kadar, sokağın ortasında elinde kan kırmızı çuval, arabadan indirildiği gibi ayakta dimdik durdu. Gece boyunca çuvalın etrafında dev fareler dolaştı. Ama hiçbiri ne çuvala, ne de kadına yanaştı. Kan... o kan... çuvaldan sızan kıpkırmızı kan, kuduz fareleri bile caydıracak kadar hüzünlü... bütün gece çuvaldan yere süzüldü.”
17 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

Şu an okuduğum kitap paylaşım fotoğrafı
Biz aslında her şeyi biliyorduk.
Tıpkı göç yolları asırlardır ezberinde olan kuş gibi,
toprağın altından çıkacağı zamanı genlerinde kavrayan böcek, ağacın dallarına tam zamanında yürüyen su gibi, ekini hangi mevsimde yeşerteceğini, hangi mevsimde sarartacağını bilen toprak gibi,
açacağı gün gibi solacağı günü de şaşmayan çiçek gibi... insan da eskiden kendi zamanına hâkimdi

Bizi bizden uzaklaştıran...
unutulmuş bir geçmiş...
silinmiş bır hatıra...
parçalanmış bir benlik..
lanetlenmiş bir tarih...

Elleriyle öldürdüğü ikizini kucağında taşıyan bir deli gibiyiz.
Ne yazık ki,
o cesedi hiçbir zaman gömemeyeceğiz.
ataç ikon Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon