up
ara

Benim Sinemalarım

Benim Sinemalarım Konusu ve Özeti

Benim Sinemalarım
Gecenin Öteki Yüzü kitabının da yazarı Füruzan tarafından kaleme alınan Benim Sinemalarım kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753632904 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Benim Sinemalarım isimli kitap 216 sayfadan oluşuyor. Kitap En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Benim Sinemalarım kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753632904
Sayfa: 216 sayfa
"Benim Sinemalarım" Füruzan'ın üçüncü öykü kitabı. Kitapla aynı adı taşıyan öykü, 1950-1960'lardaki Beyoğlu'nun sinema dünyasının buruk hikayesi. Yazar, sinema delisi bir kızın hayatını yansıtırken toplumumuzun bir panoramasını da çiziyor.Diğer öyküler; "Temizlik Kolu", "Seyyid", "Bir Evin Dıştan Görünüşü", "Günübirlik Adada" ve "Kış Gelmeden", edebiyatımıza yeni tatlar getiren örnekler.Füruzan'ın ortak bir çalışmayla gerçekleştirdiği "Benim Sinemalarım" filmi, 1990 Cannes Festivali'nin "Eleştirmenlerin 7 Günü ve Altın Kamera" dallarından resmi çağrı almış ve 158 film arasından seçilen 8 filmden biri olarak gösterime girmiştir. 1991 Tahran Film Festivali'nde ise uluslararası jüriden "En İyi İlk Film" jüri özel ödülünü alan film, 1991 Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde "En İyi 10 Asya Filmi"nden biri olarak seçilmiştir.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

BENİM SİNEMALARIM

Hikâyeler; Füruzan; Bilgi Yayınevi; Şubat 1973 Birinci Basım; 281 Sayfa (10) (2 Aralık 2009)

2 Aralık 2009 günü devretmişim Benim Sinemalarım adlı bu hikâyeleri.Füruzan'ı, Haraç adlı uzun hikâyesi ile tanıdım. Bu kitabı okuduğum ikinci eseriydi Füruzan'ın.Haraç adındaki uzun öyküsü çok daha iyiydi bu Benim Sinemalarım ve diğer beş öyküden...

Hele şu 'Kış Gelmeden' adlı son hikâyenin gelişme kısmı pek baştan savma geldi bana; beğenmedim. Öykü yazarken kişiler ve çevre,okuyucunun zihninde fotoğraf kareleri gibi canlanmalı!
ataç ikon Benim Sinemalarım
kitaba 10 verdi
0 beğen · 1 yorum
Black Garden (@blackgarden)
Yorumunuzda yerlemeler mevcut hocam da tam puan vermişsiniz.
09.10.16 beğen cevap

Benim Sinemalarım - S41

Yıllarca önce yaşanmışça eskiyip gidivermişti bir gecede.
SE tarafından eklenmiştir.
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...