up
ara

Toplum Sözleşmesi

Toplum Sözleşmesi Konusu ve Özeti

Toplum Sözleşmesi
Anayasa Projeleri kitabının da yazarı Jean-Jacques Rousseau tarafından kaleme alınan Toplum Sözleşmesi kitabı Politika, Siyaset türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789754589481 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Toplum Sözleşmesi isimli kitap 136 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Toplum Sözleşmesi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9789754589481
Sayfa: 136 sayfa Basım Tarihi: 1970
Jean-Jacques Rousseau (1712-1778): Bilimler ve Sanatlar Üstüne Söylev'den Emile'e, İnsanlar Arasında Eşitsizliğin Kaynağı'ndan İtiraflar'a, insanlık tarihinde çığır açan Aydınlanma düşüncesinin en önemli Romantik düşünür-yazarıdır.Toplum Sözleşmesi'yse (1762) yayımlandığı günden bugüne toplumların birarada yaşayışlarına ilişkin en temel düşünce yapıtlarından biri olma özelliğini sürdürmektedir.Vedat Günyol (1911-2004); Kültür tarihimizin Tercüme Bürosu ruhunu, sonraki dönemlerde yayıncısı olduğu Yeni Ufuklar dergisi ve Çan Yayınları'yla sürdüren en önemli üyelerinden biridir. Rabelais'den Rousseau'ya T. More'dan M. Gandhi'ye uzanan "yalnız ve birlikte" çevirilerinin yanısıra, kendi denemeleri de yirmiyi aşkın kitapta toplanmıştır.
Kenan

Kenan

@enron

Rousseau'nun tamamlayamadığı Politik Kurumlar adlı yapıtının bir bölümünü oluşturur Toplum Sözleşmesi.

Genel olarak konulara(4 bölüm) ayrılmış, her konu ayrı ayrı açıklanmış, sonra bu parçalardan genel düşünceye ulaşılmış.
Konulara ayrılmış bölümlerde kimi zaman bir teze karşı antitezini açıklamış, kimi zaman birinin görüşüne karşı çıkmış, bazen sorular sorarak yine bu sorulara kendisi cevap vererek konuyu açıklamıştır.

Kölelik, özgürlük, demokrasi, monarşi, yönetim, halk, eşitlik, egemen güç, cumhuriyet ve daha birçok konuyu; kendi görüşüne göre açıklamış, bunların doğruluğunu sağlama yaparak kanıtlamaya çalışmıştır.
Pek tabi bu görüşlerden bazıları günümüze anlayışına uymayabilir ancak Rousseau'nun 18.yy'da yaşadığı, bazı görüşlerinin bugüne ışık tuttuğu ve hala bazılarına ulaşamadığımız düşünüldüğünde, çağının çok ötesinde bir yazar ve eser olduğu görülür.
Yine bu görüşler Fransız İhtilali'nin alt yapısını oluşturan temel düşüncelerdir.
Ve dahi 250 sene önce bahsettiği bazı fikri ya da somut gerçeklere ulaşamadığımızı da gösterir.
Bugünkü mevcut durumumuz düşünüldüğünde; gelişmişliğin, teknolojik anlamda ne kadar hızlı ama özgürlük ya da demokrasi anlamında ne kadar yavaş ilerlediğini ıspatlar okuyabilenler için.

Yer yer sıkabilir, dili sade ancak bazı yerlerde anlayabilmek biraz zaman alabiliyor.

Rousseau hep naif, kibar, anlayışlı bir adam gibi gelmişti bana ve bu eseriyle de öyle olduğu kesinleşti benim için. Eserdeki şu kısım düşüncemi desteklemekte.
Suç, ceza ve bağışlanma konusunda görüşlerini açıkladıktan sonra şunları da eklemeyi ihmal etmiyor.
"Ama bu arada yüreğimin homurdandığını ve beni yazmaktan alıkoyduğunu duyar gibiyim: Bu sorunları, ömründe hiç yanılmamış ve bağışlanmaya da hiç gereksinim duymamış doğru bir kimseye bırakalım."
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba 9 verdi
9 beğen · 2 yorum
Semih (@sc)
"gelişmişliğin, teknolojik anlamda ne kadar hızlı ama özgürlük ya da demokrasi anlamında ne kadar yavaş ilerlediğini" henüz okumadım ancak, kesinlikle bu şekilde.
05.07.18 beğen 1 cevap
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Lisedeyken 'Atatürk'ün etkilendiği kitaplar, yazarlar vs.' tadında bir konu işlemiştik tarih dersinde; Rousseau ve Toplum Sözleşmesi de bu konunun içinde idi. Bu açıdan, Toplum Sözleşmesi'ni olabilecek en açık zihinle okudum ki çok şey ifade etti benim için. Zira Rousseau'nun titizlikle uyardığı üzre dikkatle okumasanız bile, cumhuriyetimizin kuruluş aşamaları, devamındaki önemli süreçler ve değişiklikler bu kitapta rahatlıkla göze/fikre takılabilir. Misal, Kitap IV; 'Roma'nın Comitiaları' diye bir başlık var, o başlık altında, yüz dokuzuncu sayfada, "Köylülerin çalışmayla geçen sade yaşamları, burjuvaların aylak ve tembel yaşamlarından üstün tutuldu." denerek başlanan bir kısım söz konusu. Eminim, hepinize tanıdık gelecektir: "Köylü, milletin efendisidir."

Genel itibariyle kitabın içeriğine gelecek olursak şayet, Kitap I, ilk paragraf dikkatimizi çekmelidir: "...hakkın onayladığını çıkarın gerektirdiğiyle uzlaştırmaya çalışacağım." Hemen her kitapta karşımıza çıkan, kitabın içeriğini tek cümleyle -bazen de uzunca bir paragrafla- özetleyen sözler vardır, sanırım, Toplum Sözleşmesi'ndeki de bu. Sayfaları çevirdikçe, Rousseau, varsayımsal sözleşmenin hangi şartlar altında oluştuğunu, nasıl işlerliğini devam ettirdiğini ya da ettirebileceğini bu sözüne dayalı olarak açıklarken siz de ona şahit olacaksınız. Ve bence özellikle dikkat edilmesi gereken de şu: bu sözleşmenin genel isteme (irade) bağlı olarak feshedilebilirliği.

Hemen hemen hepsinde aynı şeylerden söz edilen yarı yarıya buruk incelemelerden bunaldıysanız, muhakkak okumalı ve hatta üzerine bir şeyler daha okuyarak çıkarımlarınızı karşılaştırmalısınız. İyi okumalar.
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

TOPLUM SÖZLEŞMESİ
TOPLUM SÖZLEŞMESİ

Jean - Jacques Rousseau;Çan Yayınları / 1969 ; Türkçemize çeviren Vedat Günyol (6) (12.01.2006)

Bu kitap 1762 yılında yayımlanmış. Yani 1789 Fransız İhtilali'nden 26 yıl önce...

İnsanların bir arada yaşamalarını temin için konulacak kuralları; bireyin toplum içindeki yerini, haklarını,özgürlüklerini; yasaların nasıl yapılması ve işlemesi gerektiğini; yönetim biçimlerini,egemenliğin sadece halka ait olması gerektiğini; son olarak bütün bunların düzgün işleyebilmesi için alınacak önlemleri o yılların yönetimlerini gözardı edemeden incelemiş Yazarımız.

Konu ile ilgili değildim,üstelik içerik yıllar öncesinden...Beni doyurmadı.
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba 6 verdi
17 beğen · 11 yorum
Melike (@hiiccc)
Geçen gün bir paylaşım gördüm yazarların öngörülü olması ile ilgili... Bir 50 yıl öncesini 100 yıl öncesini ..Bazısı nokta atışı yapmış bazı böyle teğet geçmiş falan o değilde Ağbi şimdi bunlar kıyamet alametleri mi yoksa :P
05.10.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Evet.Elbette Melike;kıyametin alametifarikası hem de...(? ) (İyi misin sen @hiiccc? Hayırdır?!..Bu nasıl soru? :D )
05.10.17 beğen cevap
Melike (@hiiccc)
Pek iyi değilim bugünlerde . Sanırım bir süre böyle alametleri yaşama devam edecek ruhu hasta bedenim :/
05.10.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Haydaaa! :S
05.10.17 beğen cevap
Earendil (@earendil)
"Konu ile ilgili değildim,üstelik içerik yıllar öncesinden...Beni doyurmadı." Niye inceliyorsun ki hakim olmadığın bir konuda ve Allah aşkına ne yüzeysel bir incelemedir bu.
20.12.18 beğen 1 cevap
Kaygısız Kuşak (@kaygisizkusak)
Okudun mu ki sen bunu?
12.01.19 beğen cevap
Aciz Mahluk (@acizmahluk)
Hadsiz
11.02.19 beğen cevap
can ak

can ak

@canak

Mükemmel
Bir anayasanın nasıl yazılması gerektiğini merak ediyorsanız mutlaka okuyun. Atatürk'ün etkilendiği isimler arasında yer alan J. J. Rousseau tarihin en önemli kitaplarından birini kaleme almıştır. Toplumda uzlaşmanın sağlanmasını öğütleyen ve bunun yollarını gösteren yazar sade ve anlaşılır bil dil kullanmıştır. Siyaset felsefesi ile hiç işi olmayanlarında çok rahatlıkla anlayabileceği bir kitaptır. Ülkemizde toplumsal uzlaşma ve birlik beraberliğin daha da önem kazandığı bu günlerde, Toplum Sözleşmesi iyi bir referans ve yol gösterici olacaktır.
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Sevgi-Mustafa Şimşek

Sevgi-Mustafa Şimşek

@mustafasimsek0

Kpss Sınavına Gireceklere Tavsiye
Toplum sözleşmesi yıllar yıllar önce sanki günümüzü hatta şu anı yaşadıklarımızı görürcesine yazılmış yurttaşları bilinçlendirmek adına bilgi kütüphanesi gibi bir kitap. Kitabın en sevdiğim özelliği bilmediğimiz ama halk arasında duyduğumuz kelimelerin incelemiş açıklamış küçük örneklerle de açıklamış. Bu kitabı KPSS sınavına girecek arkadaşlar girmeden önce mutlaka okumalı kanımca içerisinde gayet güzel bilgiler var hem vatandaşlıktan hem de genel kültürden.
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Toplum Sözleşmesi - S41

Nasıl, bir mimar büyük bir yapıya başlamadan önce,yapının ağırlığına dayanıp dayanamayacağını anlamak için toprağı inceler ve sondalarsa, bilge bir yasacı da, aslında iyi birtakım yasaları kaleme almadan önce, bunları halkın hoş karşılayıp karşılamayacağını araştırır.
telmaşa tarafından eklenmiştir.
ceda

ceda

@ceda

''Bir mimar nasıl bir inşaata başlamadan oranın zeminini incelemeye koyuluyorsa bir yasacı da yasalarını ortaya koyacağı toplumu o denli tanımalıdır ''
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Lüks az olacak ya da hiç olmayacak.Çünkü lüks ya zenginlikten doğar, ya zenginliği zorunlu kılar; zenginin de ahlakını bozar, yoksulun da; birinciyi mal mülk, ikinciyi de açgözlülük yüzünden.
(63)
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Hakan

Hakan

@hakani

İnsan boyun eğmeye zorlanıyorsa, boyun eğmek zorunda değil demektir.

(İş Bankası Kültür Yayınları, 21. Basım, Sayfa:7)
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Gerçek demokrasi hiçbir zaman var olmamıştır ve olmayacaktır.
(63)
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Oldukça uzun bir kaldıraçla insan dünyayı tek parmağı ile yerinden oynatabilir ama, onu taşımak için Herakles’in omuzları gerekir.
(70)
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
207
KİTAP
Hasan Ali Yücel Klasikleri Listesi
Eski Milli Eğitim Bakanı ve Köy Enstitüleri'nin kurucusu olan Hasan Ali Yücel'in adının verildiği, Türkiye İş Bankası Kültür ...
109
KİTAP
Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri
Felsefe okumayı seven, hatta kendi çapında felsefi düşünceler üretmeye hevesli felsefe düşkünlerinin okuması gerektiğini düşü...
FİKRET

FİKRET

@fikret299

yönetmek mi hükmetmek mi? paylaşım fotoğrafı
yönetmek mi hükmetmek mi?
1700`lü yıllarda yazılan eser
hem bugüne hem de geleceğe dair şeyler söylüyor. ölümsüzlük bu olsa gerek.
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Gecenin beybisi:) biraz beybi olamayacak bir kitap :)
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
23 beğeni · 3 yorum beğen ikon
meysemitemar (@meysemitemar)
Çok hoş bir kitap biraz ağırdanağırdan okuman gerekebilir çünkü ben baya ağırda. Okudum 😂😂😂
21.01.19 beğen cevap
meysemitemar (@meysemitemar)
Kolay gelsin ozaman 🙏☺️
21.01.19 beğen cevap
Hakan

Hakan

@hakani

Okumaya Başladığım Kitap paylaşım fotoğrafı
Okumaya Başladığım Kitap
Evvveeeeet! Uzun bir aradan sonra tekrar kitap okuyorum.

Sıkı tutunun, alıntılar geliyor.
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Kenan

Kenan

@enron

 paylaşım fotoğrafı
"İnsan özgür doğar, oysa her yerde zincire vurulmuştur."
ataç ikon Toplum Sözleşmesi
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
18 beğeni · 0 yorum beğen ikon