up
ara

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü Konusu ve Özeti

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü
Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy kitabının da yazarı Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü kitabı Roman (Çeviri), Aşk türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2008 yılında 9789750710551 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü isimli kitap 126 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Gülperi Sert çevirmiştir. Kitap Kısacık, Okunası Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Gülperi Sert
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750710551
Sayfa: 126 sayfa Basım Tarihi: 2008
Stefan Zweig'ın psikolojiye ve Sigmund Freud'un öğretisine duyduğu ilgiyi yansıtan Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü adlı yapıtlarını bir araya getirdiğimiz bu kitap, yazarın öykü sanatındaki olağanüstü becerisini gözler önüne seriyor. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren öyküler bunlar. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, duygularının peşinden korkusuzca giden bir kadının apansız yön değiştiren yaşamını konu ediniyor. Bir Yüreğin Ölümü ise, ruh ikizini Lev Tolstoy'un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç'te bulduğumuz yaşlı bir adamın ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öykülüyor.Düşsel ve tarihsel karakterler üzerine yazdığı biyografilerinde olduğu kadar öykülerinde de karakterlerini kendine özgü derin, incelikli ruh çözümlemeleriyle betimleyen Zweig'ın bu kitapta buluşturduğumuz iki uzun öyküsü, edebiyat tarihinde Freud'un çözümlediği yapıtlar arasında yer alıyor.
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam - Mersin

YÜREKLERİN ÖLÜMLE İMTİHANI. .KAYBEDİLENLER
Çok kısa sürede biten ve her kelimesi sanat eseri olan psikolojik tahliller ve gözlem cümbüşü ile örülü minicik dev. .

Stefan Zweig okurken durmamak daha doğrusu duramamak, ara verip mola verememek hiç şaşırtıcı gelmiyor bana. . Çünkü anlattığı olayların içine daldıkça karakterlerin usul usul canlanışını . Yanınızda bitivermelerini, yaşadıkları herşeyi okuduğunuz yerde hissettirmelerini kâh keyif alarak kâh öfkelenerek yaşıyor olmanız kesinlikle değişik bir haz. ..

Kitap iki başlık altında toplanmış. .

-BİR KADININ YAŞAMINDAN 24 SAAT-

Bir kadının 24 yıl sonra kimseye anlatamadığı bir olayı gelişen bazı olaylar karşısında kendisiyle aynı görüşte olan birine açması ile başlayan 24 saat içsel bir sunum okumaya başlıyoruz. . Mrs C eşini kaybettikten uzun bir süre sonra bir otelin kasinosunda dolaşırken ve masalarda kumar oynayan insanların ellerini incelerken ve seyrederken. . Ellere bakıp insanların analizlerini yaparken. .(Ki bu insanları seyretmede ki büyüyü ona eşi öğretmiştir ) birden bir ele takılı kalır ve el üzerinden yaptığı analiz sonucunda o elin sahibinin yüzüne bakar. . Bazen yüzün sakladığı birçok şeyin ellerde mümkün olmadığını ellerin malesef bir maskesi olmadığını çok önceleri öğrenmiştir. .bu adamın kumarda kaybedışı ve artık intiharı düşündüğü o gece kahramanımızın bu adamı yaşamaya döndürmesi ve neticesinde gelişen olayların anlatıldığı bir dram okuyoruz. . Belirtmeliyim ki kadının adama duyduğu her duygu abartidan çok daha öte çizgilerle tasvirleniyor ve 1 gecede tanıdığı adama ya da seçtiği adam desek daha doğru olacaktır sonsuz güvenmesi ile kocaman bir pişmanlık yaşamasına neden olacak bir 24 saat yaşaması konu ediliyor. .

-BİR YÜREĞİN ÖLÜMÜ -

yine ana karakterimiz Bay Solomansohn 'ın bir tatil için eşi ve kızıyla geldiği otelde yaşadığı acıklı bir yalnızlıkla başbaşa kaldığını öğrenmesi ve neticesinde gelişen olayları öfke ile okuyoruz ben okuyorum tabi ki öfke ile :) otelde kızı ile ilgili şahit olduğu derin bir acının pencesine düşen Solomansohn için artık otelde ki günler tatil olmaktan çıkıyor buna eşinin kayitsizligi ve rahatlığı da eklenince artık bu dünyada yalnız kaldığını acı acı öğreniyor bay Solomansohn bu arada safra kesesinde ki hastalığı da yaşananlar neticesinde hızlanıyor ve sonrası. .. kimse Solomansohn un yerinde olmak istemez sinirle okudum ve bu adama acıyıp eşi ile kızına baya bir saydırdım. .

Her iki hikayede anlatılan olayların derin derin işlenmesi ve okuyan üzerinde bırakacağı bir sürü gel git durumları keyifli olsa da. Böylesine psikolojik tahlilleri başarı ile icra eden Stefan Zweig okumak bazen bize yapılmışcasına öfke gibi duygular ekliyor yüreğimize. .çünkü yarattığı karaktere okurken sahip çıkıyorsunuz. .

Okuyun efenim. .okuyun dellenin:)

Sevgiyle
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat:
Hayatımızın dönüm noktası olmaya aday yaşantılarımız vardır ; üzerinden yıllar geçse de sorgulamaya ,farklı bir karar verseydik sonuçları ne olurdu diye düşünmeye devam ettiğimiz,hiçbir anını unutamadığımız olaylar ...

Bu hikayede ;evini,eşini çocuklarını , sadece bir gün tanıdığı bir için terk etme cesaretini gösteren Madame Henriette 'nin ;altmışlı yaşlarındaki Mrs.C.'nin , kırklı yaşlarında yaşadığı ,unutamadığı ve sorgulamaktan vazgeçemediği bir olayı , tanımadığı bir yabancıya anlatmasını ,anlatma cesaretini kazanmasını konu alıyor.
Merhamet duygusu ile yaklaştığı gence farketmeden aşık olan Mrs C.,'nin hiç bilmediği dolu dizgin duygulara kapılmasını okurken hissettiğim heyecan,O'nun için her şeyden vazgeçmek üzereyken karşılaştığı nankörlük ile yaşadığı derin hayal kırıklığı ile hüzne dönüştü.Hele de gencin "Git yanımdan,uğursuzluk getiriyorsun." cümlesinden sonra kadının yaşadığı hezimeti,o yıkımı ben yaşamış gibi oldum...
Kısacık bir hikaye zaten,hemen bitti...Yirmi dört saat işte...Ama her anı dolu dolu ,her anı heyecanlı her anı yaşamaya değer yirmi dört saat...
Öyle insanlar var ki,bi'ömür ; belki yirmi dört saat bile yaşamadan göçüp gidiyorlar.

Bir Yüreğin Ölümü :
Tam da ismine yakışır bir hikayeydi.Ani bir hayal kırıklığı ile başlayan süreci yazar bana an-be-an hissettirdi;öyle ki duygularının yok oluşu,nefes almaktan vazgeçişi...her şeyi- tüm umutsuzluğunu ,yavaş yavaş ,yaşamın hücrelerini terk edişini ve ölümü büyük bir mutlulukla kabullenişini içimde hissettim,sanki ben vazgeçtim hayattan...Çok güzel bir hikayeydi;umutsuzdu ama anlatışı çok etkileyiciydi.

Stefan Zweig ,okuduğum her kitabıyla hayranlığımın arttığı bir yazar.Duyguları o kadar güzel aktarıyor ki okuyucuya,her ne kadar umutsuz ve hüzün dolu olsa da cümleleri,okumak çok keyif veriyor.
Tabii ki bu konuda çevirmen Gülperi SERT 'in hakkının inkar edilmemesi gerekiyor,mutlaka O'nun da yorumlamalarıyla eserler bu kadar okunası,duygular bu kadar açık okurlara ulaşıyor.

Bu iki hikayeyi de çok beğenerek okudum,özellikle Bir Yüreğin Ölümü çok etkileyiciydi.
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih - Ankara

Zaman'a mühürlenmek
Bazen tüm onaylanma isteklerini sorgusuzca onaylarız, bazen onaylanmak için kendimizi yalanlarız. Sonra bir gün birisi içimizde bir yerlerde sakladığımız birşeye dokunur. Deriz ki evet yargılanmadan anlaşılma ihtiyacımız içimizde ağzı kapatılmış pustururmuş bir çocuk gibi yıllarca suskunca karanlıkta korkarak bekler.. İşte o dokunulan o anda o ağzı kapalı sindirilmiş küçük çocuk kaldırır kafasını umutla ayağa kalkar.. Ve uzun yıllar kapatılmış olan, konuşmayı unutan o çocuk kekelemeye başlar... Cesaret almıştır çünkü bir el uzanmış ve göz göze gelmiştir. Zaman'da bazı ""AN"lar mühürlenir sonsuzluğa.... O mühür tüm kapıları kilitler. Çözümlenmemiş o yaşanmışlık tüm karmaşası ve ağırlığıyla bir hayalet gibi kilitlenmiş bir hücrede bekler... Öyle uzun yıllar geçer ki bazen kilitli hücredekini unuturuz.. Varlığını bizde bıraktığı tüm izler... Zaman'ın acımasızlığında ve belleğin zayıflığına, yada unutma isteğinin direncine dayanmaz ... Silikleştiğini ve yok olduğunu zannederiz. Oysa var olan hiç bir şey ... Yok değildir. Bir gün çıkar ve ... Tekrar yaşamak ister... Yaşamak istemek biraz da anlatmaktır. Anlattığımız zaman tekrar yaşarız... Özgürleşiriz...Yaşadığımız zaman var olduğumuzu hissederiz.. Ve deriz ki """ ahhh bu yaşlı bedenin belleğinde, bu buruşmuş eller yorgun kalbin içinde böyle fırtınalar koptu""" mühürlenmek işte budur. İmza atmak gibi sonsuzluğa .. Öyle afilli de değildir üstelik.. Sesiz anlayan bir kalbe kekeme mırıldanışlar.. Ne büyüklüğü var, ne de tarihe geçecek bir zafer niteliğinde nede romanlara konu olabilecek ... ( ama bir romana konu) Basit sıradan insani bir zaafiyet.. Ve onun ruhunda bıraktığı duygu karmaşası.. Ve anlattığın zaman """ o an , anlamlandırma başlar, çözümlenir. Hisler birer birer yerlerine oturur, kilitler kendiliğinden açılır... Gün ışığına çıkar, zifiri karanlıkta kalan .... Bakar gökyüzüne pırıl pırıl güneş ışığının içinde dönüşür zerrelere ve karışır sonsuzluğun bilinmezliğine...
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

Ruhsal tasvirler dışında cıkkss
Kitap iki uzun öyküden oluşuyor ama yine de 115 sayfalık kısa bir öykü kitabı. Kitabı çok beğendiğimi söyleyemesem de yine de karakterlerin ruhsal tasvirleri güzeldi.

Neden beğenmedim ve bu kadar uzun zamanda okudum? Şöyle ki ilk 30 sayfayı bir oturuşta okudum ama kitap toplamda zaten 115 sayfa ve iki öyküden oluşuyor 30. sayfa bittiğinde hala beni derinden etkileyen ya da sürükleyen bir olay yaşanmamıştı kitapta. Durum böyle olunca dedim bu hikayesi biraz daha okusam bu durgunlukta bitecek herhalde. O gün kitabı elimden bıraktım ve dört gün boyunca yüzüne bakmadım .

Sonuç olarak bir kadının yaşamındaki 24 saat beni pek de cezbetmedi. Benim yaşamımdaki bazı 24 saatleri yazsam roman olur. ? Neyse...

Öyküdeki ana karakter hanımefendimiz ani bir aşk yaşıyor ve bu durumdan utanıyor ve yıllarca içinde yaşadığı bu duyguları, anıları bir başkasına aktarıyor. Kitabın ilk öyküsü kadının anısını anlatımını içeriyor. Anlayamadığım. Niye utanıyorsun? Sonuç da dul bir kadınsın. Ölü değilsin. Senin de duyguların var. Milyonlarca insan bir anda aşık olabiliyor ve aşık olduğu adamdan bir anda nefret edebiliyorlar. Niye dert ettin kendine bunu bu kadar diye sormadan edemedim. Sordum ve bir cevap bulamadım. 24 saatte çok büyük atraksiyonlar yaşadığını düşünmüştüm. Resmen hayal kırıklığına uğradım. İlk öykü ile ilgili düşüncelerim bunlar.

İkinci öykü biraz daha farklı geldi. Biraz daha çarpıcı yönleri vardı. 8 puan verdiysem. Bir yüreğin ölümü öyküsü için verdim. Stefan Zweig i satranç kitabıyla tanımış ve sevmiştim ama bu kitabı bende olağanüstü bir etki yaratmadı. Hala favorim satranç.

Tavsiyeye gelince niye etmeyeyim ki tavsiye etmek bedava. Ederim. Okuyun. Ayrıca Freud amca da bu kitaptaki iki öyküyü analiz etmiş. Eder. Etmiştir yani... İki öyküdeki karakterlerin de dertleri dert değil ki! Freud saplantılı bulmuştur da ondan analiz etmiştir. ?
2 yorum
Selin ? (@cikicikibumm)
Stefan Zweig senden 9 puan alamadığı için ağlardı eğer görseydi. ?
18.08.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
@cikicikibumm estafurullah ya niye ağlasın. ? Benim şahsi fikrim. Zevk meselesi...bu kitaba bayılanlar 10 puan verenler de olmuştur. Ben beğenmedim diye kötü sayılmaz. ? renkler ve zevkler ?
18.08.17 beğen cevap
Ramazanovaa_._

Ramazanovaa_._

@ramazanovaa - Ganja / Gəncə

Oxumayan qalmasın
Oxunmasi lazim olanlar silsiləsindən ?
Kitabi sevdim, qısa ancağ olduqca uğurlu bir kitab olmuş ?
Kitab iki "uzun" hekayədən ibarət.
~Bir kadının yaşamında 24 saat ~ 24il ərzində danişmadığı 24saatlıq hekayəsini heç tanımadığı birinə ( onunla eyni fikirlərə sahib olduğu üçün həmin qadını seçdiyini düşünürəm ) danışmasından ibarətdir... öz dilimcə desəm yalnız öz qərarını götür-qoy etməsi nəticəsində bütün həyatını silməyi gözə alsada, qarşısındakının nə düşündüyünü bilmədən etdiyi hərəkətə görə aldığı zərbəni 24 il ərzində unutmaması...
~Bir yüreğin ölümü~ bu başlığdakını lap çox sevdim və sonda ağlamışlığım var ?
Heç kim üçün yararsız olduğunu bilən,yalnız pul üçün yanlarında saxladığı ailənin başçısı olan atanın bir ürək ağrısı nəticəsində gördüyü anı heç unutmaması və daha sonra uzaqlaşması hamidan və yalnızca ölümü...


Ümumi desəm,başlayıbda yarım qalınmayacağ və heç ara verilmədən oxunası bir kitab.Fikrimcə S.Zweig personajları elə gözəl psixoloji təhlil edirki sahiblənməmək mümkün deyil və uzun müddət təsirində qalınır...
Buna görə sevdiyim yazarlardan ?
Pdf oxuyanlar üçün yeri əvəzolunmaz ☺ Qısa lakin çox mənali ? hələ sürətləri canlandırması ???
0 yorum

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü - S41

...mişti ki- ben de elimle bir yere tutunmak zorunda kaldım, çünkü nasıl biraz önce damarlarındaki ve sinirlerindeki gerilim içime işlediyse, şimdi sendeleyişi benim bedenime geçmişti. Fakat sonra bir şeyler beni sürükledi, onun peşinden gitmeliydim: Ben istemesem de ayaklarım gidiyordu. Bütünüyle bilinçdışı gelişiyordu, ben bir şey yapmıyordum, aksine bana bir şeyler yaptırılıyordu, kimseye aldırmadan, kendimi hissetmeden, çıkışa doğru koridorda yürüdüm.
derya tarafından eklenmiştir.
Beyhude

Beyhude

@mamafih - Ankara

Kişinin kendini tanımaya başlaması aslında kendini savunmaya başlamasıdır. ve bu, çoğu zaman beyhude savunmadır.
sayfa;87
0 yorum
renin kılıç

renin kılıç

@reninkilic - Adana

İnsanları yargılamaktan değil, anlamaya çalışmaktan zevk alıyorum.
ataç ikon Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yü...
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

Bir kadının duyguları sözcükler olmasa da, her şey apaçık ortaya dökülmede de, her şeyi hisseder.
ataç ikon Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yü...
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih - Ankara

Bir yüreğin adamakıllı sarsılabilmesi için her zaman ille de kaderin güçlü bir tokadı ya da her şeyi sert bir şekilde söküp atan bir güç gerekmez; hatta gelişigüzel nedenle yıkımı yaratmak, kaderin ele avuca sığmaz heykeltıraş isteğini tahrik eder. Biz insanoğlu, kendi anlaşılmaz dilimizde bu ilk hafif dokunuşlara bahane deriz ve onun o küçücük cüssesiyle çoğu zaman muazzam etkili gücüne şaşar kalırız.
sayfa;87
0 yorum
Esmi hanım

Esmi hanım

@esmihanim

Tüm acılar korkaktır,kendisinden daha güçlü olan yaşama isteği karşısında geri çekilir çünkü bedenimizin her hücresinde yerleşmiş olan yaşama isteği,ruhumuzdaki ölüm tutkusundan çok daha güçlüdür.

sf.80
ataç ikon Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yü...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Neşeye hâkim değildik; kederi kendimizden uzaklaştıracak hiçbir kuvvetimiz yoktu. paylaşım fotoğrafı
"Neşeye hâkim değildik; kederi kendimizden uzaklaştıracak hiçbir kuvvetimiz yoktu."
"… ruh, fikir, duygu dediğimiz, ıstırap dediğimiz şeylerin aslında ne kadar da zayıf, zavallı, acı veren şeyler olduğunu korkuyla hissediyorum, çünkü bunlar en üst düzeyde bile olsa acı çeken, kıvranan insan bedenini tamamen yok edemiyor.

Çünkü böyle anlarda dahi insan üzerine yıldırım düşen bir ağaç gibi yere yığılmak yerine, damarlarındaki kan akmaya devam ediyor.

* İnsanın ifrazından bahsediyor fark ediyorsanız, oysaki ifraz sadece toprak parçalarının bölünmesinde kullanılır ve ifraz yapılsa bile o topraklar kullanışlı hale gelebiliyor. Peki insan bölündüğü zaman elverişli olabilir mi ? İyileşebilir mi ?

İyileşmek, nasıl ne ne zaman oluyordu ? Ya da olmadan bitiyordu ? Türk Edebiyatında en çok rastladığım bu kelimeye maruz kaldığım yazar; Ahmet Haşim diğeri Franz Kafka . Hatta rahmetli Ahmet Haşim "Mektuplar" da hep "iyileşemiyorum" diyordu. Kafka'yı öldüren de Milena idi, onun sayesinde hastalık ve iyileşememenin trajik hüznünü öğrendik.

Peki bu kavram nasıl dimağımızdan uzaklaşır ya da son bulur, iyi yada kötü olsun. İsmet Özel paylaşım metninde cevabını anlatıyor.

Rabbim; hastalıklardan ve nekahatlardan bizleri korusun diyorum.
ataç ikon Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yü...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
capella 13

capella 13

@capella13 - Aydın

 paylaşım fotoğrafı
Stefan Zweig bir beden (insan) ve bu kadar ince kapaklı az sayılı kitaplar içerisinde nasıldaa derin ve geniş bir dünyaya davet ediyor bizleri , beyinlerine, kalplerine ,gündelik hayatlarındaki duygularına ,heyecanlarına ,korkularına ,üzüntülerine kısacası o kücücük sayfalar içerisinde gibi görünen ,hayatlarına dokunduruyor , Zweig gerçekten etrafta belkide her gün gördüğümüz kişilerin belki de bazen kendi iç dünyamızdaki hislerimizi de kendi karakterleriyle anlatmış yazarlardan bu arada atibam (kedicikim) sevgiyle merhaba diyorr sizlere 😊
ataç ikon Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yü...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Afranur Güney

Afranur Güney

@afranurguney - Düzce

 paylaşım fotoğrafı
İki kızını ve eşini henüz yirmi dört saattir tanıdığı bir erkeğe hissettiği tutkulu bir aşk için terk eden bir kadından yola çıkarak, bir kadının hayatında tutku ve duygu ekseninde gelişen yirmi dört saatin ne demek olabileceğini anlatan etkileyici bir uzun öykü.
Toplumdaki ahlak yapısını etkileyici bir dille eleştiren harika bir kitap. 📚
ataç ikon Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yü...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ramazanovaa_._

Ramazanovaa_._

@ramazanovaa - Ganja / Gəncə

 paylaşım fotoğrafı
Oxunmasi lazim olanlar silsiləsindən ?
Kitabi sevdim, qısa ancağ olduqca uğurlu bir kitab olmuş ?
Kitab iki "uzun" hekayədən ibarət.
~Bir kadının yaşamında 24 saat ~ 24il ərzində danişmadığı 24saatlıq hekayəsini heç tanımadığı birinə ( onunla eyni fikirlərə sahib olduğu üçün həmin qadını seçdiyini düşünürəm ) danışmasından ibarətdir... öz dilimcə desəm yalnız öz qərarını götür-qoy etməsi nəticəsində bütün həyatını silməyi gözə alsada, qarşısındakının nə düşündüyünü bilmədən etdiyi hərəkətə görə aldığı zərbəni 24 il ərzində unutmaması...
~Bir yüreğin ölümü~ bu başlığdakını lap çox sevdim və sonda ağlamışlığım var ?
Heç kim üçün yararsız olduğunu bilən,yalnız pul üçün yanlarında saxladığı ailənin başçısı olan atanın bir ürək ağrısı nəticəsində gördüyü anı heç unutmaması və daha sonra uzaqlaşması hamidan və yalnızca ölümü...


Ümumi desəm,başlayıbda yarım qalınmayacağ və heç ara verilmədən oxunası bir kitab.Fikrimcə S.Zweig personajları elə gözəl psixoloji təhlil edirki sahiblənməmək mümkün deyil və uzun müddət təsirində qalınır...
Buna görə sevdiyim yazarlardan ?
Pdf oxuyanlar üçün yeri əvəzolunmaz ☺ Qısa lakin çox mənali ? hələ sürətləri canlandırması ???

#may_ayinda_oxuduqlarim ????
0 yorum